« Powrót

23. Savoir vivre w biznesieInternet ewoluuje i zmienia się, zmieniają się jego użytkownicy i sposoby wykorzystania sieci. Internet oferuje dostęp do informacji i możliwość jej szybkiego rozprzestrzeniania. Pomimo pozornej anonimowości użytkowników, jest przestrzenią, która nie powinna naruszać norm obyczajowych czy zapisów prawa. Od chwili dynamicznego wzrostu popularności najbardziej znanej usługi internetowej WWW (World Wide Web) podejmowano prace nad stworzeniem zwyczajowego prawa funkcjonowania w sieci. Tworzą one swoisty internetowy savoir-vivre, którego przestrzegania należy wymagać od użytkowników sieci. Składają się nań specyficzne reguły zachowań i sposobów komunikowania się. Użytkownik musi być świadom, że to on ponosi ostateczną odpowiedzialność za swoje działania w Internecie.

Na niniejszy Blok Tematyczny składa się siedem jednostek redakcyjnych, które kompleksowo omawiają zagadnienie internetowego savoir-vivre’u (tzw. netykiety). W części pierwszej sprecyzowano pojęcie netykiety wskazując jako najprostszą jej definicję, że jest to zbiór niepisanych reguł dobrego zachowania przestrzeganych przez użytkowników sieci. Podkreślono zarazem, iż netykieta nie jest sankcjonowana przez żadne organizacje, ale stosowanie się do niej ułatwia komunikacje pomiędzy użytkownikami Internetu.

W kolejnej jednostce redakcyjnej wskazano na możliwości wykorzystania Internetu w działalności biznesowej, a w szczególności w realizacji działań marketingowych. Wskazano m.in. na copywriting jako działanie mające na celu tworzenie skutecznych tekstów do reklam czy biuletynów oraz jego szczególną rolę w pozycjonowaniu marki. Na jego przykładzie pokazano „mroczną stronę” Internetu, który daje szerokie pole do podejmowania przez firmy nieetycznych działań.

Rozważania o możliwościach marketingowego zastosowania Internetu kontynuowane są w dalszej części bloku. Przedstawione są nowe możliwości, jakie tworzy e-biznes, w zakresie identyfikowania i dotarcia przez firmy do potencjalnych klientów i kontrahentów.

Kolejny rozdział koncentruje się na możliwych działaniach w zakresie kształtowania relacji z otoczeniem (Public Relations) wykorzystujących Internet, czyli tzw. e-PR, i wskazuje na jego trzy główne narzędzia: e-mail marketing, obecność na portalach społecznościowych i forach oraz marketing w wyszukiwarkach. Ta część opracowania omawia sposoby nowoczesnego zarządzania komunikacją z otoczeniem.

Budowa pozytywnego wizerunku marki/firmy i praktyczne wskazówki jejgokontruowania są treścią następnego fragmentu opracowania. Wskazuje się przy tym na potęgę mediów społecznościowych w tym zakresie. Nie pominięto przy tym roli blogerów w kreowaniu wizerunków marek oraz produktów, wskazując, że blogosfera jest bardzo ważnym elementem ekosystemu social mediów i jest coraz częściej wykorzystywana jako wsparcie kampani reklamowych różnych produktów.

Rozważania o fenomenie mediów społecznościowych i możliwościach ich wykorzystania jako skutecznego, efektownego i efektywnego kanału komunikacji e-biznesowej kontynuowane są w następnym rozdziale. Podkreślono przy tym istotną rolę budowania trwałych relacji w e-biznesie oraz sposoby ich tworzenia..

Ostatnia część opracowania została poświęcona kryzysom komunikacyjnym w sieci – przytacza ona szereg konkretnych przykładów wystąpienia sytuacji kryzysowych oraz dogłębnie omawia przyczyny ich wystąpienia. Cenne dla Czytelnika będą zwłaszcza rady, jak zachowywać się w sytuacjach kryzysowych.

Istotnym walorem opracowania jest posługiwanie się przez autora licznymi ilustracjami omawianych treści oraz formułowanie przez niego porad, które płyną z jego bogatego doświadczenia zawodowego związanego z doradztwem dla firm w zakresie komunikacji e-biznesowej.

Przypisy
Bibliografia

1. Adamski, Przestępczość w Cyberprzestrzeni: prawne środki przeciwdziałania zjawisku w Polsce na tle konwencji Rady Europy, TNOiK „Dom Organizatora”, Toruń 2001.
2. J. Barta, Prawo autorskie, Wyd. C.H.Beck, Warszawa 2003.
3. S. Dobrzyński, L. Kępa, Bezpieczeństwo systemu e-commerce, czyli jak bez ryzyka prowadzić biznes w Intrenecie, Helion, Gliwice 2012.
4. M. Dutko, E-biznes. Poradnik praktyka, Helion, Gliwice 2013.
5. B. Gregor, M. Stawiszyński, E-Commerce, Oficyna Wydawnicza BRANTA, Łódź 2002.
6. W. Gasparski, J. Jabłońska-Bonca (red.), Biznes, prawo, etyka, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2009.
7. T. Hipsz, Firma w Internecie. Poradnik subiektywny, Helion, Gliwice 2012.
8. M. de Kare-Silver, E-szok – rewolucja elektroniczna w handlu, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2002.
9. P. Kierzkowska, Relacje z klientem. E-biznes, Helion, Gliwice 2007.
10. Kodeks Etyki Reklamy przygotowany przez Radę Reklamy i Komisję Etyki Reklamy (Warszawa, 4 czerwca 2008). Tekst dostępny na stronie internetowej Rady Reklamy www.radareklamy.org.11. P. Kotler, G. Armstrong, Marketing. Wprowadzenie, Wolters Kluwer, 2012.
12. H. G. Lewis, R. D. Lewis, E-marketing, handel w Internecie, Wydawnictwo Profesjonalnej Szkoły Biznesu, Kraków 2001.
13. P. Modrzewski, Google AdWords w praktyce. Skuteczna reklama w Internecie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
14. K. Pankiewicz (red.), E-marketing w akcji, czyli jak skutecznie wzbudzić pożądanie klientów i zazdrość konkurencji, Onepress, Gliwice 2008.
15. Raport „Social Media 2012” opracowany przez Internet Standard
16. R. Rogowski, Etyka marketingu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu, Tarnobrzeg 2008.
17. M. Sadowski, Rewolucja social media, Helion, Gliwice 2012.
18. W. Szpringer, Handel elektroniczny: konkurencja czy regulacja?, Centrum Doradztwa i Informacji DIFIN, Warszawa 2000.
19. W. Szpringer, Prowadzenie działalności gospodarczej w Internecie: od e-commerce do e-businessu, Centrum Doradztwa i Informacji DIFIN, Warszawa 2005.
20. Ch. Treadaway, Godzinna dziennie z Facebook marketingiem, Helion, Gliwice 2010.

Strony internetowe:

http://www.pwc.pl/pl/biuro-prasowe/economic-crime-survey-2011.jhtml – charakterystyka cyberprzestępczości – kim są cyberprzestępcy, jak działają, jak się bronią, w jakich branżach odnotowano najwięcej przestępstw.
http://handel.nf.pl/Artykul/14272/Gdy-odbiorca-maila-jest-kobieta/e-commerce-handel-sprzedaz/ – opis targetowania behawioralnego, zachowanie estetyki przekazu, jak dbać o treść i wygląd e-mailingu.
http://pbi.org.pl/wystapienia/2011_01_Zasieg_blogosfery_prezentacja_PBI_a.pdf – jak wygląda polska blogosfera na tle globalnej, kim są odwiedzający blogi, jakie formy przybiera obecnie blogowanie – blogi, mikroblogi, miniblogi, fotoblogi i videoblogi.
http://wiadomosci.mediarun.pl/artykul/-,na-poczatku-byl-fan-page,35173,2,1,1.html – historia fanpage’a, jak zawartość swoich fanpage’ów tworzyły największe marki na świecie.
http://natemat.pl/26001,147-tys-osob-lubi-zdjecie-staruszkow-na-facebooku-jak-wyzebrac-lajka – jak uzbierać znaczną liczbę tzw. lajków, czy rzeczywiście stanowią one marketingową wartość.
http://antyweb.pl/jak-sie-zarabia-w-polsce-na-farmach-fanow-i-spamie-na-facebooku-wywiad/ – czy zarabianie na farmach fanów jest etyczne, jak to się robi w Polsce i za granicą.
http://odpowiedzialnybiznes.pl/pl/baza-wiedzy/badania/badania-zagraniczne.html?id=5513 – jak mierzy się zaufanie do biznesu, czy biznes w Polsce cieszy się zaufaniem, jakie są największe problemy w zdobyciu zaufania klientów i partnerów
http://czasgentlemanow.pl/2013/01/gentleman-w-sieci-per-pan-czy-na-ty/ – netykieta na blogach, jakich zasad nie można łamać, różnorodność zwyczajów.
http://www.wprost.pl/ar/412952/Bloger-sprzedaje/ – czy blogerzy w Polsce są dobrą promocją, czy kiedy blogerzy zaczynają reklamować produkty tracą swój autorytet.
http://bendyk.blog.polityka.pl/2013/01/11/startup-a-sprawa-polska/ –jak promować start-upy, a jak ich nie promować.
http://blog.sotrender.com/pl/2013/04/kryzysy-w-mediach-spolecznosciowych-raport/ – analiza 19 najbardziej znaczących kryzysów w social media, które wydarzyły się od początku 2012 roku.
http://www.rp.pl/artykul/92106,1040893-Latwiej-zlapac-hejtera.html – odpowiedzialność autorów obraźliwych wpisów na formach internetowych.
http://www.brief.pl/artykul,785,jak_prowadzic_dzialania_w_mediach_spolecznosciowych_-_czesc_1.html
http://www.brief.pl/artykul,803,jak_prowadzic_dzialania_w_mediach_spolecznosciowych_-_czesc_2.html – jak prowadzić efektywne i etyczne działania w social media – porady praktyczne.
http://www.biznesklaster.pl/company/article/122-narzedzia-internetowej-e-promocji/ – opis najpopularniejszych narzędzi promocji w Internecie.
http://hatalska.com/moje-publikacje/artykuly/prosimy-o-uwage/ – jak w skuteczny sposób dotrzeć do klienta stosując przekazy oparte na emocjach, ale zachowując standardy etyczne.
http://www.egospodarka.pl/97421,Jak-zalozyc-bloga,1,20,2.html – praktyczny poradnik, jak założyć bloga, jak uniknąć najczęściej powtarzających się błędów.
http://sprawnymarketing.pl/artykuly/seo-copywriting/ – czym jest SEO copywriting, na co zwrócić uwagę pisząc swoje teksty, jak rozmawiać z agencjami zajmującymi się pozycjonowaniem stron.
http://pijarukoksu.pl/maly-biznes-z-blogerem.html – jak nawiązać współpracę z blogerem, na co zwrócić szczególną uwagę przy planowaniu działań, jakich efektów można się spodziewać, cennik blogerów.
http://prawo.vagla.pl/skrypts/prawo_internetowe.htm – opis najważniejszych zapisów prawa dotyczących obecności w Internecie.