« Powrót

Rozdział 1. Imprezy branżowe w Polsce - reklama.Wstęp.

Po transformacji 1989 roku w polskiej branży reklamowej nastąpił prawdziwy przełom. Wolny rynek i rosnąca konkurencja wymusiły walkę o konsumenta, a co za tym idzie –zastosowanie odpowiednich źródeł promocji i reklamy. Na krajowym gruncie zaczęło pojawiać się coraz więcej agencji reklamowych (zarówno małych, kilkuosobowych firm, jak i filii międzynarodowych sieci), mediów i organizacji związanych z branżą reklamy. Choć badania domu mediowego ZenithOptimedia Group wskazują na ostatni spadek wydatków na reklamę w Polsce (w 2013 roku zanotowano zmniejszenie wydatków w tym sektorze o ponad 5%, dając łączną sumę 6,352 mld zł w skali roku), to globalnie suma pieniędzy przeznaczanych na kampanie reklamowe wciąż rośnie (w 2013 roku na świecie na reklamę wydano 505 mld dolarów, o 3,5% więcej niż w roku ubiegłym) [1] . I mimo że od pierwszego boomu w Polsce minęło już ponad 20 lat, branża reklamowa to nadal prężnie rozwijająca się dziedzina, która pochłania ogromne budżety.

O tym, jak dynamicznie rozwija się ten sektor, świadczy chociażby stale rosnąca liczba imprez skierowanych do specjalistów z branży oraz tłumy profesjonalistów odwiedzających targi, festiwale i konferencje poświęcone reklamie. Dla porównania, w 1. edycji największego dziś „święta reklamy i kreatywności”, Międzynarodowego Festiwalu Cannes Lions, który miał miejsce w 1954 roku, wzięło udział zaledwie 300 osób. Natomiast ostatnią edycję w 2013 roku odwiedziło ponad 12 tys. gości z całego świata.

Reklama otacza nas z każdej strony, próbując dostać się do świadomości konsumentów. Wielkie billboardy na budynkach, oklejone tramwaje, SMS-y, mailing, reklamy w mediach, próbki, ulotki, aplikacje... Z każdej strony pojawiają się przekazy reklamujące nam jakiś produkt, firmę lub wydarzenie. Aby przebić się w tym natłoku informacji, dobra reklama musi nie tylko być na bieżąco z nowymi technologiami, ale również błyskawicznie reagować na zmiany, jakie zachodzą we współczesnym społeczeństwie i kulturze.

Czasem reklama nie tylko reaguje na zmiany, ale również próbuje generować pozytywne zmiany w otoczeniu lub zwiększać społeczną świadomość. Taką rolę pełni reklama społeczna, która również w Polsce zaczyna mieć coraz większą siłę argumentacji i moc przekazu.

Sektor reklamy wykorzystuje najbardziej kreatywne umysły. Graficy, reżyserzy, muzycy – przy kreacji kampanii reklamowych pracują często najwięksi artyści naszych czasów, dzięki czemu kreatywna reklama zyskała rangę dzieła sztuki. Namacalnym tego dowodem jest pojawienie się osobnej sekcji w zbiorach nowojorskiego Museum of Modern Art, które w swoim archiwum dysponuje kolekcją złożoną z 1,5 tys. filmów reklamowych, nagrodzonych podczas imprezy organizowanej przez amerykańskie Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Reklamowych (AICP). W ten sposób sektor reklamy trafił na stałe do zbiorów największej galerii sztuki współczesnej na świecie.

Imprez skierowanych do osób z branży reklamy nie brakuje. Targi, gale, festiwale, przeglądy, konferencje, konkursy... Wydarzenia zrzeszające specjalistów w tej dziedzinie mają na celu nie tylko stworzenie okazji do nawiązania kontaktów biznesowych, ale przede wszystkim są najłatwiejszym sposobem zapoznania się z trendami na krajowym i światowym rynku oraz szansą udziału w twórczych dyskusjach, warsztatach i seminariach. Imprezy branżowe to również miejsce konfrontacji pokoleń oraz platforma, na której twórcy reklam mogą spotkać się z jej odbiorcami, fundatorami oraz przedstawicielami pozostałych sektorów kreatywnych. Jednym słowem, udział w imprezach branżowych to prawdziwa okazja do realizacji idei networkingu – budowania sieci kontaktów oraz twórczej wymiany myśli i idei.

TARGI W POLSCE.

Targi, w odróżnieniu od sklepu czy domu handlowego, są okresowym zgromadzeniem, na którym spotykają się sprzedawcy – wystawcy, oraz kupcy – zwiedzający [2] . To kilkudniowe imprezy o charakterze komercyjnym i biznesowym, które pozwalają na zapoznanie się z konkurencją oraz aktualizację wiedzy na temat nowych rozwiązań stosowanych w danej branży. Udział w targach to zatem okazja, aby zdobyć klienta lub partnera biznesowego. Warto w nich też uczestniczyć, aby zapewnić komercyjny sukces swoim produktom, zdobyć środki do dalszej pracy i inwestować w nowe projekty [3] . W branży reklamowej targi łączą sektor kreatywny reklamy z dostawcami produktów i usług niezbędnych dla ich późniejszej realizacji. Wydarzenia te, organizowane zarówno w Polsce, jak i za granicą, w celu przyciągnięcia jak największej liczby gości przybierają często formułę wydarzeń „3 w 1”, oferując, poza ekspozycją wystawców targowych, udział w konferencjach oraz wydarzeniach dodatkowych skierowanych zarówno do wystawców, jak i osób odwiedzających targi.

Międzynarodowe Targi Artykułów i Usług Reklamowych EURO-REKLAMA odbywają się w Poznaniu pod koniec maja. To ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród profesjonalistów impreza skierowana do całego sektora reklamy, która posiada wieloletnią tradycję (1. edycja odbyła się w 1991 roku). Już 22. edycję targów odwiedziło ponad 13 tys. osób związanych z branżą reklamową, którzy mogli zapoznać się z ofertą aż 250 wystawców. Impreza odbywa się na 20 tys. m2 powierzchni Międzynarodowych Targów Poznańskich, które są organizatorem wydarzenia.

W tym samym czasie na terenie MTP organizowane są też Międzynarodowe Targi Maszyn, Materiałów i Usług Poligraficznych POLIGRAFIA. Połączenie obu imprez zwiększa ich atrakcyjność ze względu na uzupełnianie się tych dwóch nierozerwalnie związanych ze sobą sektorów, jakimi są reklama i poligrafia. Wspólnym przedsięwzięciem jest Strefa Digital Printing, która stanowi przestrzeń wystawienniczą dla firm zajmujących się poligrafią reklamową i drukiem cyfrowym. Można tu zapoznać się z najnowszą ofertą nowoczesnych maszyn i urządzeń drukarskich oraz profesjonalnymi rozwiązaniami informatycznymi dla branży poligraficznej i wydawniczej.

Drugim blokiem tematycznym Targów Euro-Reklama jest Visual Expo. Tu pokazywane jest wszystko, co wiąże się z tworzeniem outdoorowej i indoorowej komunikacji wizualnej. Swoją ofertę prezentują tu m.in. producenci ekranów LED, reklamy świetlnej i tranzytowej, banerów, kasetonów i innych nośników aktualnie stosowanych w reklamie. Wystawcami są również agencje zajmujące się reklamą radiowo-telewizyjną, fotografią reklamową oraz dostawcy wszelkich usług i artykułów reklamowych – od gotowych gadżetów i upominków przez nadruki na tekstyliach aż po pieczątki i grawerowanie. Osobna przestrzeń na Visual Expo wydzielona jest dla sektora POS (ang. point of sale), w którym można zapoznać się z ofertą nośników reklamy typu BTL. Podczas imprezy prezentowane są również aktualne wydawnictwa specjalistyczne oraz organizacje i portale branży reklamowej.

Podczas Targów Euro-Reklama organizowane są dwa konkursy dla wystawców. Złoty Medal MTP to nagroda wręczana za najbardziej innowacyjny produkt prezentowany na targach. Statuetka Acanthus Aureus jest z kolei przyznawana za stoisko najlepiej odzwierciedlające strategię firmy.

W sąsiadujących z halą targową salach konferencyjnych w ramach targów odbywają się branżowe spotkania z udziałem praktyków i profesjonalistów, konferencja naukowa POLICON oraz liczne warsztaty i wydarzenia szkoleniowo-edukacyjne organizowane m.in. przez Polską Izbę Druku.

Adresatami targów są agencje reklamowe, agencje BTL, studia graficzne i poligraficzne, pracownicy biur promocji jednostek samorządowych i regionalnych organizacji turystycznych oraz wszystkie osoby związane ze środowiskiem marketingowym. Wizyta na Targach Euro-Reklama to okazja do zapoznania się z najnowszymi formami kreacji i rozwiązań reklamowych, aktualnymi technologiami wykorzystywanymi w reklamie, a także szansa na nawiązanie kontaktów biznesowych oraz uzyskanie porad ekspertów z branży.

Bilet wstępu na całe wydarzenie dla profesjonalistów, którzy dokonali wcześniejszej rejestracji, kosztował w 2013 roku 30 zł (bilet jednodniowy można było zakupić za jedyne 10 zł). Zniżki na bilety przysługują grupom szkolnym odwiedzającym targi. Wejście dla osób niezwiązanych zawodowo z branżą jest dużo droższe – bilet upoważniający do wielokrotnego wejścia na targi kosztuje w tym przypadku ponad 100 zł. Ceny dla wystawców są bardzo zróżnicowane, w zależności od wielkości i usytuowania stoiska oraz sposobu zabudowy. Warunkiem wystawienia się na targach jest jednak wcześniejsze wniesienie opłaty rejestracyjnej (800 zł netto) oraz wpłaty kaucji za wynajem powierzchni wystawienniczej. Szczegółowe informacje na temat aktualnych warunków uczestnictwa w wydarzeniu można znaleźć na stronie http://www.euro-reklama.pl/pl/.

Targi Reklamy i Poligrafii RemaDays to największe wydarzenie branży reklamowej w Europie Środkowej, które odbywa się na początku lutego na terenie Warszawskiego Centrum Expo XXI. Impreza organizowana jest cyklicznie od 2005 roku, a za jej organizację odpowiada spółka GJC Inter Media. Z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością – w 2013 roku targi odwiedziło 12 tys. osób związanych zawodowo z rynkiem reklamy, którym zaprezentowano ofertę prawie 600 wystawców. Podczas targów organizowane są dwa konkursy skierowane do wystawców: „Gifts of the Year” oraz „Korony Reklamy”. Targi RemaDays mają też swoje zagraniczne edycje – w styczniu każdego roku impreza odbywa się również w Norymberdze i Kijowie.

Na targach wydzielono cztery sektory, które choć prezentowane w osobnych blokach, razem tworzą kompleksową ofertę wystawienniczą dla całego środowiska reklamy.

Out&InDoorSystems to miejsce, w którym prezentowane są nowości z branży reklamy zewnętrznej i wewnętrznej. Jest to przestrzeń wystawiennicza dla producentów i dostawców wszelkich rozwiązań dla reklamy wizualnej.

GiftWorld z kolei to sekcja, która skupia na jednej przestrzeni wystawienniczej najważniejszych producentów i dystrybutorów upominków oraz artykułów promocyjnych. Można tu znaleźć oryginalne, niekonwencjonalne gadżety, które staną się znakiem rozpoznawczym firmy.

TechnologyPark to ekspozycja specjalistycznych maszyn i prezentacja nowych technologii wykorzystywanych w reklamie, takich jak druk wielkoformatowy, haft, plotery, sitodruk, grawer czy tampodruk.

Ostatnia, czwarta sekcja Targów Rema Days to PrintShow – sektor ekspozycji skierowany do firm zajmujących się poligrafią: drukiem offsetowym i cyfrowym oraz komponentami do druku.

Ciekawym uzupełnieniem imprezy targowej jest wydarzenie RemaCongress. Tak jak same targi są okazją do zapoznania się z aktualną ofertą na rynku reklamy oraz zdobycia nowych klientów i kontrahentów, tak towarzyszący im kongres stanowi platformę wymiany doświadczeń, spostrzeżeń i idei. Podczas kongresu można wziąć udział w wykładach prowadzonych przez profesjonalistów z sektora out&indoor, upominków oraz technologi. Dla wystawców jest to okazja do zaprezentowania swoich innowacyjnych rozwiązań. Dla odwiedzających – doskonałe źródło wiedzy na temat trendów i nowości w branży. Udział w kongresie dla wszystkich uczestników targów jest bezpłatny.

Targi RemaDays to wydarzenie skierowane do wszystkich osób zawodowo związanych z reklamą. Za trzydniowy udział w targach jako osoba odwiedzająca trzeba zapłacić 30 zł. Ceny dla wystawców w 2013 roku to 633 zł netto za m2 stoiska z zabudową oraz 540 zł netto za m2 powierzchni wystawienniczej. Dodatkowo wystawcy muszą uiścić opłatę rejestracyjną w wysokości 720 zł netto.

Festiwal Marketingu i Festiwal Druku to nowa formuła i nazwa warszawskiej imprezy, która powstała w wyniku połączenia dwóch wydarzeń – warszawskich Targów Reklamy i Poligrafii oraz Targów Gifts Exclusive. Zmieniona została również lokalizacja wydarzenia – z hali Soho Factory, w którym odbywały się poprzednie edycje, przeniesiono je do Warszawskiego Centrum EXPO XXI. Organizatorem obu połączonych festiwali jest OOH Magazine, dzięki któremu wydarzenie zyskało na atrakcyjności i zwiększyło swój zasięg. Pomimo nazwy impreza ta ma przede wszystkim charakter targowy i jest skierowana do szerokiego grona przedstawicieli sektora reklamowego: pracowników agencji reklamowych oraz działów marketingu, drukarń, producentów oraz dostawców produktów i nośników reklamowych. Organizatorzy podczas imprezy wręczają corocznie statuetkę Diament Reklamy dla największej osobistości biznesu, która wybierana jest na podstawie wcześniejszego głosowania online. W ramach targów odbywają się też dwa konkursy dla wystawców – konkurs na Innowację Roku oraz Super Gift.

W przeciwieństwie do innych wydarzeń targowych Festiwal Marketingu i Festiwal Druku to impreza, w której mogą uczestniczyć jedynie osoby związane zawodowo z sektorem reklamy. Każdy zgłaszający się do udziału w imprezie uczestnik jest weryfikowany podczas prerejestracji. Aby wykluczyć przypadkowych zwiedzających organizatorzy festiwalu zastrzegają sobie możliwość odmówienia dokonania rejestracji. Koszt przestrzeni ekspozycyjnej waha się pomiędzy 390 zł a 490 zł netto za m2. Wystawcy mogą jednak zgłaszać dowolną liczbę zaproszonych przez siebie osób z branży, które wówczas mają bezpłatny wstęp na teren festiwalu. Cena biletów dla odwiedzających (którzy pozytywnie przeszli etap prerejestracji) w 2013 roku wynosiła 50 zł.

FESTIWALE.

Festiwale reklamy to wydarzenia, podczas których prezentowane są najlepsze produkcje reklamowe, jakie zostały zrealizowane na polskim lub międzynarodowym rynku. Najczęściej przybierają formę konkursową – podczas festiwalu powołane wśród ekspertów jury ocenia nadesłane wcześniej przez agencje lub ich klientów prace, a zwycięzcom wręczane są nagrody w trakcie uroczystej gali kończącej wydarzenie. W ten sposób ukazywane są nie tylko nowe kierunki rozwoju sektora reklamy czy generowane nowe trendy w przekazie reklamowym, ale też same konkursy są szansą dla młodych twórców na zaistnienie w branży.

Media Trendy to największa, najbardziej prestiżowa i opiniotwórcza impreza branży reklamowej w Polsce, mająca doskonałe opinie wśród specjalistów z całego sektora. To wydarzenie, które łączy świat reklamy z nowymi osiągnięciami z dziedzin takich jak technologia, sztuka czy psychologia. Na jej program składa się wiele wydarzeń: międzynarodowa konferencja, konkurs nagradzający najlepsze i najbardziej innowacyjne działania z zakresu wszelkiej komunikacji marketingowej oraz Young Media Lions – konkurs skierowany do młodych profesjonalistów z branży. W ramach wydarzenia odbywają się też debaty z udziałem najlepszych ekspertów i praktyków z całego świata reklamy. Konkursy organizowane pod szyldem Media Trendów zakończone są rokrocznie uroczystą galą wręczania nagród, która ma miejsce pod koniec kwietnia w warszawskim Teatrze Polskim. Organizatorem całego wydarzenia jest Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR.

W konkursie Media Trendy nagrody przyznaje się w poszczególnych kategoriach związanych z reklamą i mediami. Prezentuje się tu najbardziej kreatywne kampanie reklamowe oraz innowacyjne sposoby zastosowania środków przekazu w komunikacji marketingowej.

Pierwsze dwie kategorie dotyczą najbardziej kreatywnych sposobów wykorzystania kanałów komunikacji. Promuje się tutaj innowacyjne wykorzystanie takich środków przekazu jak: radio, telewizja, reklama zewnętrzna i ambient media. Oceniane są również sposoby realizacji kampanii reklamowych z użyciem nowych technologii i mediów, do których należą Social Media, kanały Mobile oraz wszystkie formy reklamy internetowej, zaczynając od banerów na stronach www poprzez mailing aż po reklamę w wyszukiwarkach internetowych.

Kolejna kategoria obejmuje kampanie zintegrowane, w których wykorzystano co najmniej dwa powiązane ze sobą media reklamowe. Do tej kategorii konkursu można zgłaszać oryginalne koncepcje pojawiające w kraju, jak również globalne strategie w ciekawy sposób dostosowane do polskiego rynku.

Osobna kategoria poświęcona jest też branży eventowej. Oceniane są w niej wszelkie niestandardowe akcje angażujące konsumentów, które mają miejsce w przestrzeni publicznej i realizowane są z wykorzystaniem nowych technologii.

Do kategorii „Best of use” można z kolei zgłaszać reklamy, w których zastosowano ciekawe powiązanie przekazu reklamowego z treścią.

Ostatnim blokiem konkursowym jest dział poświęcony reklamie społecznej. Do tej kategorii zaliczane są kampanie organizacji non-profit oraz te prowadzone przez firmy komercyjne, które nie są nastawione na cel stricte biznesowy.

Wręczenie nagród odbywa się w Teatrze Polskim podczas uroczystej gali Media Trendy, która od wielu lat przyciąga niemal 500 gości ze świata reklamy – przedstawicieli największych reklamodawców, mediów, domów mediowych oraz agencji z polskiego rynku. Bilety wstępu na to wydarzenie w 2013 roku kosztowały 350 zł netto. Organizatorzy wydają też katalog poświęcony każdej edycji konkursu, który wysyłany jest imiennie do wyselekcjonowanej grupy odbiorców. Pozostali mogą się zapoznać z ich wydaniami cyfrowymi, które można pobrać ze stron http://issuu.com/media_trendy/docs/katalog_media_trendy_2012 oraz http://issuu.com/media_trendy/docs/mt2011_katalog_10_paczka

Jednak najważniejszym i najbardziej interesującym młodych twórców reklamy wydarzeniem odbywającym się w ramach Media Trendów jest konkurs Young Media Lions, skierowany do młodych przedstawicieli kreatywnego sektora reklamy, którzy nie ukończyli 28. roku życia. Konkurs polega na opracowaniu i prezentacji strategii mediowej lub komunikacyjnej w oparciu o przedstawiony przez organizatorów brief. Young Media Lions to konkurs adresowany do dwuosobowych zespołów kreatywnych, których uczestnicy spełniają kryterium wiekowe. Nagrodą dla zwycięzców Young Media Lions jest wyjazd na międzynarodowe finały konkursu, które odbywają się podczas Cannes Lions Festival, najważniejszego wydarzenia branży reklamowej na świecie. To niepowtarzalna okazja dla młodych profesjonalistów do sprawdzenia swoich możliwości w pracy kreatywnej oraz zaistnienia na rynku międzynarodowym. Zwycięzców konkursu wybiera powołane przez organizatorów jury, do którego zapraszani są najlepsi praktycy z branży reklamowej. Koszt uczestnictwa w konkursie w 2012 roku wynosił 500 zł netto. Dwuosobowe zespoły zgłaszane są przez firmy lub organizacje z branży reklamowej, które jednocześnie deklarują pokrycie kosztów akredytacji w międzynarodowej edycji konkursu (w przypadku wygranej zgłoszonego przez siebie zespołu). Eliminacje i finały polskiej edycji wraz z pokazem nagrodzonych prac odbywają się w lutym. Ze wszystkimi nagrodzonymi dotychczas projektami można zapoznać się na stronie http://platforma.sar.org.pl/index.php?page=awards.SarAwards&type=YOUNG_CREATIVES. Poza konkursami w ramach Media Trendów cyklicznie odbywa się międzynarodowa konferencja dotycząca innowacyjnych rozwiązań w reklamie. Poza tematami z dziedziny mediów, reklamy, technologii i komunikacji, podczas konferencji poruszane są też kwestie zmian społecznych i kulturowych, które wpływają nieustannie na rynek reklamy. Konferencja skierowana jest do wszystkich osób zawodowo związanych z sektorem reklamy i mediów, a także pracowników akademickich oraz przedstawicieli stowarzyszeń branżowych.

Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem – co roku odwiedza ją około 500 profesjonalistów związanych z sektorem reklamy. Wykłady podczas konferencji prowadzone są przez znakomitych gości – w 2013 roku można było m.in. wziąć udział w wystąpieniu Geoffreya Hantsona, dyrektora kreatywnego Duval Guillaume Modem, oraz Yuriego Suzuki, który współpracuje z Disney Lab. Impreza odbywa się w Warszawie na terenie Mulitkina Złote Tarasy.

Koszty uczestnictwa w konferencji, jak na jednodniową imprezę, są dość wysokie. Regularna cena wstępu w 2013 roku wynosiła 1,5 tys. zł netto. Organizator przewiduje rabaty dla członków SAR oraz instytucji partnerskich, którzy za udział w konferencji musieli zapłacić 1,2 tys. zł netto. Niższa cena wstępu obowiązuje też w przypadku wspólnego zgłoszenia agencji i klienta. Warto jednak ponieść stosunkowo wysokie koszty uczestnictwa ze względu na rangę i ciekawą ofertę tematyczną wydarzenia. O korzyściach płynących z udziału w imprezie przekonuje na swoim blogu Natalia Hatalska, jedna z najpopularniejszych blogerek pisząca o tym, co dzieje się w polskim i światowym świecie reklamy: Rynek konferencji branżowych w Polsce jest dość zepsuty. [...] Mnie przeszkadza przede wszystkim ich niski poziom merytoryczny, spowodowany tym, że prelegenci zamiast mówić o rynku, trendach, kampaniach, prezentują swoją firmę albo swój produkt (tzw. prezentacje sprzedażowe). W efekcie naprawdę na niewielu konferencjach bywam, zwłaszcza jako uczestnik. Jednak jednym z kilku dosłownie wyjątków jest konferencja Media Trendy, z której jeszcze ani razu (a bywam na niej od kilku lat) nie wyszłam bez porządnej dawki inspiracji [4] . Taka rekomendacja wydaje się najlepszym zaproszeniem do udziału w konferencji Media Trendy.

Festiwal Najgorszych Reklam Chamlet
to pierwszy w Polsce festiwal będący przeglądem najgorszych projektów reklam i koncepcji komunikacji wizualnej. Jego 1. edycja odbyła się w 2011 roku. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Grafiki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Zakład Projektowania Komunikacji Uniwersytetu Wrocławskiego przy współpracy z organizacją naukową projekt.design. Wydarzenie corocznie zakończone jest galą festiwalową, którą prowadzą autorytety z dziedziny kreowania wizerunku i psychologii reklamy. W poprzednich edycjach byli to m.in. profesor Dariusz Doliński oraz profesor Michael Fleicher. Dzięki temu wzięcie udziału w tym wydarzeniu, na które wstęp jest bezpłatny, staje się też okazją do spotkania specjalistów i wykładowców akademickich z dziedziny reklamy. Gala festiwalu odbywa się w gmachu Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przekorna, humorystyczna formuła festiwalu nadaje mu zdecydowanie oryginalny i niepowtarzalny na polskim rynku charakter. Organizatorzy postawili sobie za cel krytykę aktualnych praktyk w dziedzinie reklamy i komunikacji wizualnej w Polsce, zwracając uwagę na szablonowość i przewidywalność polskich produkcji reklamowych. Podczas festiwalu wybierane są najgorsze koncepcje reklamowe w pięciu kategoriach – reklama prasowa, reklama zewnętrzna, reklama telewizyjna, reklama społeczno-polityczna oraz communication design – i przyznawane są im Chamlety – nagrody, którymi paradoksalnie nie można się pochwalić. Propozycje nominacji mogą przesyłać osoby fizyczne, instytucje oraz organizacje. Taka formuła konkursu sprawia, że Festiwal Chamlet tworzony jest w dużej mierze przez samych odbiorców reklam, którzy są potencjalnymi klientami firm zajmujących się produkcją i kreacją reklamy. Dzięki temu festiwal staje się dla copywriterów, art directorów i innych kreatywnych pracowników branży reklamowej źródłem wiedzy na temat tego, jakich praktyk należy unikać.

Do trzeciej edycji konkursu, która odbyła się w listopadzie 2012 roku, zgłoszono 121 reklam telewizyjnych, 92 reklamy zewnętrzne, 89 reklam społeczno-politycznych, 73 programy communication design i 54 reklamy prasowe. Nominowane do tej pory prace można obejrzeć w albumie Festiwalu Chamlet na jego profilu w Google, który dostępny jest pod adresem: https://plus.google.com/photos/115217710243767470866/albums?banner=pwa

POZOSTAŁE IMPREZY.

The Night of Ad Eaters, czyli Noc Reklamożerców, to odbywająca się na całym świecie impreza będąca przeglądem starannie wyselekcjonowanych reklam telewizyjnych. Wydarzenie jest organizowane od ponad 30. lat, a 1.– edycja odbyła się w paryskim kameralnym kinie Kinopanorama w 1981 roku. Podczas sześciogodzinnej prezentacji wyświetla się najlepsze filmy reklamowe ze zbiorów Jean Marie Boursicot, największego archiwum reklam na świecie, które zgromadziło już kolekcję ponad 500 tys. filmów. Aktualnie przegląd The Night of Ad Eaters odbywa się w ponad 40 krajach na wszystkich kontynentach.

W Polsce Noc Reklamożerców miała swoją premierę w 1992 roku. Wówczas zorganizowano jeden przegląd, który odbył się w Warszawie. Jednak ze względu na ogromne zainteresowanie imprezą w branży i wśród osób hobbystycznie związanych z reklamą w kolejnym roku Noc Reklamożerców miała już swoją odsłonę we wszystkich większych miastach Polski. Aktualnie pokazy Nocy Reklamożerców odbywają się w sieci Multikina w Bydgoszczy, Kielcach, Szczecinie, Zabrzu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Rzeszowie, Poznaniu oraz Warszawie. Jest to już impreza o charakterze międzynarodowym – ma swoje edycje m.in. w Tokio, Meksyku, Moskwie, Hong Kongu i Genewie.

Głównym wydarzeniem przeglądu jest całonocna prezentacja najciekawszych, najbardziej kontrowersyjnych i najoryginalniejszych reklam z całego świata. Innymi słowy, podczas Nocy Reklamożerców można przekonać się, na jak szalone pomysły czasem wpadają kreatywni pracownicy agencji reklamowych. Dla osób z branży to okazja do poznania kampanii stworzonych przez konkurencję oraz trendów w kreacji reklamy na całym świecie. Co roku przegląd podzielony jest na bloki tematyczne. Wśród nich znajdują się: „The Best of...”, czyli pokaz najlepszych produkcji brytyjskich przygotowany we współpracy z organizacją Advertising Producers Assosiations, przegląd najśmieszniejszych filmów, pokaz aktualnego rynku reklamy z wybranego kraju oraz projekcje reklamowych filmów archiwalnych z różnych lat (np. reklama lat 60.). Projekcjom towarzyszą imprezy w holu kinowym – animacje i konkursy, w których można zdobyć cenne nagrody.

Noc Reklamożerców odbywa się cyklicznie w listopadzie. Corocznie odwiedzana jest przez tysiące widzów z całej Polski, którzy chcą dowiedzieć się, co aktualnie dzieje się na światowym rynku reklamy. Bilety na Polską edycję imprezy w 2012 roku kosztowały 39 zł. Studenci i uczniowie zapłacą za bilet zniżkowy 10 zł mniej. Tańsze bilety oferują też kina w niektórych mniejszych miastach (Bydgoszcz, Kielce, Szczecin, Zabrze). Również zorganizowane grupy (np. pracownicy agencji reklamowych) mogą liczyć na zniżki – dla nich ceny zaczynają się już od 15 zł (po konkretne informacje należy zgłosić się w tym przypadku do biura sprzedaży). Bilety na imprezę można kupić w kasach biletowych Multikina oraz na stronie internetowej organizatora.

Jak zapewniają organizatorzy przeglądu, Noc Reklamożerców nie jest encyklopedycznym czy festiwalowym przeglądem. Reklamy najnowsze przeplatają się z archiwalnymi. Dzieła znakomite z kiczem, filmy fantastyczne ze wzruszającymi, nagrodzone na międzynarodowych festiwalach z nigdy niewyemitowanymi [5] . Pokazy znane są z żywej reakcji publiczności – od salw śmiechu po bezlitosne wygwizdanie (co nabiera wyjątkowej mocy, gdyż przed wejściem każdy uczestnik otrzymuje od organizatora gwizdek). Taka spontaniczna reakcja jest okazją to zapoznania się z gustami i preferencjami ostatecznych odbiorców filmów reklamowych.

Poznański Przegląd Reklamy Społecznej
. Zbieramy na cycki, nowe fryzury i dragi. Gacie w dół, palec w dupę [6] . Te hasła odważnych kampanii społecznych promujących profilaktykę chorób nowotworowych jeszcze kilka lat temu nie mogłyby ukazać się w polskiej przestrzeni publicznej. O tym, jak zmienia się komunikacja polskiej reklamy społecznej, co dzieje się w tej branży na całym świecie, można przekonać się podczas poznańskiego przeglądu. To cykliczna, jednodniowa impreza, która po raz pierwszy odbyła się w 2010 roku. Organizatorem przeglądu jest Wielkopolskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych (WIFOON) przy współpracy Kina Muza. Odbywa się on we wrześniu w ramach obchodów Tygodnia Organizacji Pozarządowych – cyklicznego wydarzenia promującego działalność poznańskich organizacji NGO.

Podczas imprezy prezentuje się polskie i światowe realizacje kampanii społecznych: spotów video, projektów plakatów oraz virali. Po obejrzeniu przeglądu najciekawszych projektów z kraju i ze świata organizatorzy zapraszają widzów do udziału w panelu dyskusyjnym. To okazja do rozmowy z zaproszonymi gośćmi na temat aktualnych problemów cywilizacyjnych, zmian, jakie zachodzą we współczesnym społeczeństwie, oraz o tym, czy zmiany te powinny być komentowane przez reklamę społeczną. W ramach 3. edycji przeglądu w roli ekspertów zaproszonych do dyskusji wystąpili: Przemysław Pluciński – socjolog z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Katarzyna Pakuła z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, Agnieszka Maciejewska – dziennikarka Radia Merkury, oraz Marcin Świejkowski z portalu kampaniespoleczne.pl, który objął patronat medialny nad wydarzeniem. Koszt udziału w imprezie jest raczej symboliczny – bilety w cenie 10 zł można zakupić w kasie Kina Muza.

Poznański Przegląd Reklamy Społecznej to nowe wydarzenie, które trwa zaledwie jeden wieczór. Ze względu na tematykę wydaje się ono jednak wyjątkowo ciekawe dla wszystkich, którzy zajmują się reklamą i uważają, że siła jej przekazu powinna pomagać w kształtowaniu świadomości i promowaniu pozytywnych postaw obywatelskich. Jest to też jedyna okazja, by obejrzeć zebrane w jednym miejscu przykłady światowej reklamy społecznej, której realizacje nieraz zdumiewają swoim kontrowersyjnym, ale też ciekawym i oryginalnym przekazem.
Przypisy
Bibliografia

Literatura:

1. R. Caves, Creative Industries. Contracts between Art and Commerce, Cambridge, Harvard University Press 2000.
2. Ł. Mamica, Wzornictwo przemysłowe jako sektor przemysłów kreatywnych, „Problemy rozwoju regionalnego", 244/2012.
3. M. Stefanowski, Wzornictwo w Polsce dzisiaj, Warszawa 2007, http://www.spfp.diz.pl/wzornictwodzisiaj.pdf, [odczyt z 16.08.2013].
4. A. Saj, Wzornictwo (design) wobec kreatywności i innowacji w gospodarce i edukacji, [w:] Kształtowanie zachowań innowacyjnych, przedsiębiorczych i twórczych w edukacji inżyniera, red. J. Skonieczny, Wrocław, Indygo Zair Media 2011.
5. O. Wainwright, What’s the point of architecture and design festivals?, The Guardian, http://www.theguardian.com/artanddesign/architecture-design-blog/2013/jun/21/architecture-design-festivals-biennales, [odczyt z 6.08.2013].
6. M. Korzeniowska-Marciniak, Międzynarodowy rynek dzieł sztuki, Universitas, Kraków 2001.
7. J. Michalski, The art market in Poland 1985-2005: Practice and Experience, Galeria Zderzak, Kraków-Berlin 2005.
8. O. Velthuis, Talking prices. Symbolic Meanings of Prices on the Market for Contemporary Art, Princeton 2007.
9. P. Watson, Dom aukcyjny Sotheby’s za zamkniętymi drzwiami, Warszawa 2002.
10. Rynek sztuki. Aspekty prawne, pod red. W. Kowalskiego i K. Zalasińskiej, Lex a Wolters Kluwer business, Poznań 2011.
11. Ekspert kontra dzieło sztuki. Rozpoznawanie falsyfikatów oraz fałszywych atrybucji w sztukach plastycznych, pod red. R. D. Spencera, Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych, Warszawa 2009.
12. M. Raszewska, 30 x WST. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2010, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa 2010.
13. Wątroba. Słownik polskiego teatru po 1997 roku, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010.
14. A. Bobran, Oldschool Computer Party 2011, http://tektura.wordpress.com/2011/10/07/oldschool-computer-party-22-10-2011/, [odczyt:20.08.2013].
15. M. Kostarczuk, Poznań Game Arena wraca na MTP. Co zobaczą gracze?, http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/679935,poznan-game-arena-powraca-na-mtp-co-zobacza-gracze-zdjecia,id,t.html?cookie=1, [odczyt 20.08.2013].
16. P. Pustkowiak, Raport Wprost o rynku wydawniczym, http://www.wprost.pl/ar/389934/Raport-Wprost-o-rynku-wydawniczym/?pg=0, [odczyt 20.08.2013].
17. A. Jakimiak, Pozornie przyswojone zjawiska, http://www.dwutygodnik.com/artykul/4660-pozornie-przyswojone-zjawiska.html [odczyt: 1.08.2013].
18. Ł. Gołębiewski, Śmierć książki. No Future Book, Biblioteka Analiz, Warszawa 2008.
19. G. Lossious, 5 Trade Publishing Trends to Watch For, http://publishingperspectives.com/2013/01/5-trade-publishing-trends-to-watch-for-in-2013/, [odczyt z 7.08.13].
20. D. Wójcicki, Targi też dla architektów, http://www.zawod-architekt.pl/artykuly/za0804_targi.html, [odczyt z 5.08.2013].

Strony internetowe:

1. http://katalog-design.pl/ – portal poświęcony wzornictwu, skupiający szeroką ofertę polskich designerów i biur projektowych. Czytelny katalog umożliwia łatwą nawigację wśród 14 kategorii, w których znajdują się, m.in. baby design, design koncepcyjny, opakowania, ale również blogi o designie, instytucje czy wydarzenia.

2. http://designitpoland.com/ – to jeden z kilku polskich portali poświęconych wzornictwu, w którym można znaleźć szczegółowe informacje na temat projektantów oraz nadchodzących wydarzeń, takich jak festiwale czy konkursy.

3. http://www.thedesigntrust.co.uk/ – strona w języku angielskim dla designerów prowadzących własną działalność biznesową. Niezwykle bogate źródło praktycznych informacji wzbogaconych o rady ekspertów w tej dziedzinie. Strona podzielona jest na podkategorie, m.in. poświęcone strategii i planowaniu, finansom, marketingowi czy zarządzaniu.

4. http://designalive.pl/ – strona kwartalnika „Design Alive” przeznaczonego dla projektantów oraz wszystkich czytelników zainteresowanych designem. Bogate źródło informacji dla osób chcących pozostać na bieżąco z polskimi, jak i światowymi trendami.

5. http://www.iwp.com.pl/ – strona Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, jednostki naukowo-badawczej zajmującej się wzornictwem i zarządzeniem wzornictwem (design management). Na stronie można znaleźć wyczerpujące informacje z zakresu projektów edukacyjnych organizowanych przez IWP, doradztwa oraz promocji designu.

6. http://www.cosmit.it/it/ – strona organizatora największych targów wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej Salone Internazionale del Mobile oraz imprez towarzyszących. Znajdują się na niej wszelkie informacje dotyczące tego potężnego wydarzenia, jak również porady dotyczące poruszania się po mieście i zakwaterowania.

7. http://www.sohofactory.pl/ – strona internetowa warszawskiego kompleksu wystawowego, na której można znaleźć informacje dotyczące największych imprez stołecznego świata designu, jak Wawa Design Festiwal czy Creative Mixer.

8. http://www.targi-ksiazki.waw.pl - strona internetowa Targów Książki w Warszawie.

9. http://www.fashionweek.pl - oficjalna strona Tygodnia Mody w Łodzi z harmonogramem pokazów, opisem projektantów i imprez towarzyszących oraz linkiem do rejestracji.

10. http://www.conradfestival.pl/pl - strona internetowa Festiwalu Conrada zawierająca najnowsze informacje oraz program wydarzenia.

11. http://www.targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/targi/3-targi-ksiazki-dla-dzieci/o-imprezie.html - strona internetowa krakowskich Targów Książki dla Dzieci.

12. http://festiwal.portalkryminalny.pl/ - strona dla polskich miłośników kryminałów zawierające informacje o Międzynarodowym Festiwalu Kryminału.

13. http://www.kochamantyki.pl/kalendarium/caloroczne-kalendarium-gield.html - dla tych, którzy planują odwiedzić polskie miasta i miasteczka w poszukiwaniu antyków, utworzono specjalne kalendarium z wyznaczeniem miejsc, czasu organizowania targowisk, a nierzadko także kontaktem z organizatorami.

14. http://komiksfestiwal.com - strona Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

15. http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/ - strona internetowa Gdyńskich Spotkań Tłumaczy Literatury.

16. http://www.targimodypoznan.pl - oficjalna strona Targów Mody w Poznaniu.

17. http://www.hushwarsaw.com/ - strona targów HUSH WARSAW.

18. http://sciegi.com - strona Ściegów, wcześniejszego projektu organizatorek HUSH, prezentująca projektantów, którzy wzięli udział we wcześniejszych edycjach.

19. http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/aff7/3183 - strona Art&Fashion Festival w Poznaniu.

20. http://www.marktcom.de/ - zbiorcze informacje na temat targowisk w Niemczech odnajdziemy na przykład na stronie.