« Powrót

Rozdział 2. Imprezy branżowe za granicą - reklama.DESING & REKLAMA to targi organizowane od kilkunastu lat w Moskwie. Odbywają się cyklicznie w połowie kwietnia w muzealnych przestrzeniach Centralnego Domu Artysty, a ich organizatorem jest Expo-Park Exhibition Projects JSC. . Celem imprezy jest tworzenie nowych idei na rynku reklamy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i produktów. Wystawcami targów są firmy i instytucje zajmujące się designem, poligrafią reklamową, reklamą zewnętrzną oraz agencje PR i marketingowe. Na targach prezentują swoją ofertę również dostawcy produktów i usług z branży związanej z upominkami i artykułami reklamowymi oraz POS. W osobnym sektorze pokazywane są też rozwiązania w dziedzinie reklamy internetowej. Adresatami targów są pracownicy agencji reklamowych i mediów, przedstawiciele firm oferujących usługi w sektorze reklamy zewnętrznej i wewnętrznej, pracownicy akademiccy, studenci oraz firmy zajmujące się zapewnianiem zaplecza technicznego dla rynku reklamy i designu. Wydarzenie co roku odwiedza około 15 tys. odwiedzających, którzy mają okazję zapoznać się z ofertą 200 wystawców. Opłata rejestracyjna wynosi 19 tys. rubli. Koszt powierzchni wystawowej bez zabudowy to 8,5 tys. rubli za m2. Koszt stoiska targowego o podstawowym wyposażeniu to 10,4 tys. rubli za m2. Aby móc zakupić bilet jako osoba odwiedzająca, należy dokonać wcześniejszej rejestracji na stronie http://www.design-reklama.ru/eng/for-visitors/e-ticket.html. Poza ekspozycją firm z branży podczas targów odbywa się wiele imprez towarzyszących. Jedną z nich jest konkurs 25KADR, podczas którego od ośmiu lat przyznaje się nagrody dla najlepszych reklam telewizyjnych pojawiających się na rynku Wspólnoty Niepodległych Państw. Drugi konkurs, POPAI RUSSIA AWARDS, skierowany jest z kolei do branży POS (ang. point of sale), czyli producentów wszelkich nośników reklamy BTL. Podczas targów można również wziąć udział w przeglądzie najlepszych realizacji reklamy telewizyjnej, jakie pojawiły się w ostatnich latach na rynku amerykańskim. AIPC Show to pokaz produkcji nagrodzonych w najbardziej prestiżowym konkursie reklamy w Stanach Zjednoczonych organizowanym przez tamtejsze Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Reklamowych (AICP). Ponadto podczas targów Design & Reklama odbywa się ponad 100 konferencji, seminariów oraz panelów dyskusyjnych dotyczących poszczególnych segmentów reklamy.

Cannes Lions International Festival of Creativy, czyli Międzynarodowy Festiwal Kreatywności, to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie branży reklamowej na świecie. Odbywa się w czerwcu w Palais des Festivals w Cannes (w tym samym miejscu co słynny festiwal filmowy). Corocznie gromadzi ponad 12 tys. profesjonalistów związanych z sektorem kreatywnym. To wydarzenie o wieloletniej tradycji – 1. edycja odbyła się w 1954 roku. Podczas siedmiu dni festiwalowych przyznawane są „Lwy” – nagrody dla najbardziej innowacyjnych i niekonwencjonalnych kampanii reklamowych. W jury oceniającym nadesłane kampanie, strategie, a także samych twórców, zasiada międzynarodowa grupa ekspertów z 90 krajów z całego świata. Na festiwalu pojawiają się znakomitości nie tylko ze świata reklamy. Gośćmi Cannes Lions byli m.in. twórca Facebooka Marck Zuckerberg, projektantka mody Vivienne Westwood, noblista Kofi Annan oraz piosenkarka Yoko Ono. To potwierdza opinię, że festiwal zrzesza nie tylko sektor reklamy, ale całe środowisko kreatywne. Poza konkursem podczas tygodnia festiwalowego odbywają się liczne seminaria, wykłady, prezentacje, pokazy i inne wydarzenia będące platformą dyskusji, wymiany myśli i źródłem inspiracji dla festiwalowych gości. Organizatorzy festiwalu w Cannes współpracują też przy innych światowych festiwalach kreatywności, takich jak Eurobest w Lizbonie, Spike Asia, który odbywa się rokrocznie w Singapurze, oraz Dubai Lynx.

Uczestników festiwalu obowiązuje rejestracja – można jej dokonywać do ostatniego dnia festiwalowego, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie warto zgłosić się do udziału w wydarzeniu z dużym wyprzedzeniem (tym bardziej że jej ceny z upływem czasu rosną). Koszt rejestracji zależy od charakteru wizyty oraz wybranego pakietu (np. z dodatkowymi szkoleniami). Ceny akredytacji wahały się w 2013 roku od 645 euro netto za akredytację studencką aż do niebagatelnej kwoty 4300 euro netto za pakiet VIP, który obejmował wstęp na wszystkie wydarzenia wraz z zakwaterowaniem w pięciogwiazdkowym hotelu. Płatne jest również zgłoszenie do konkursu – w zależności od kategorii ceny wahają się od 435 euro netto (kategorie „Press Lions oraz Outdoor Lions) do 1275 euro netto (kategoria Titanium and Integrated Lions). Więcej informacji na temat festiwalu i zasad przystąpienia do konkursu znaleźć można na stronie http://www.canneslions.com/enter/awards/general_rules/.

Festiwal posiada też specjalną ofertę skierowaną do młodych twórców. Young Lions Zone to przestrzeń stworzona z myślą o młodych profesjonalistach z branży reklamy, w której organizowane są wykłady, wystawy i imprezy. Wstęp do strefy mają wszyscy z akredytacją studencką oraz Young Lions. Młodzi mają też na festiwalu swoją osobną kategorię konkursową. Dwuosobowe zespoły mogą sprawdzić poziom swojej kreatywności na arenie międzynarodowej, wykonując zadanie (np. stworzenie kampanii, strategii komunikacji, filmu) na podstawie zadanego briefu. Mają na to jeden lub dwa dni. Nagrodą dla laureatów Young Lions na festiwalu w Cannes jest zaproszenie na kolejną edycję wydarzenia. Przede wszystkim jednak zdobycie nagrody to furtka do najlepszych agencji na świecie i ogromny krok na ścieżce kariery. Uczestnicy konkursu wybierani są na podstawie poprzedzającej festiwal preselekcji. W Polsce nominacje do międzynarodowej edycji Young Lions organizowane są przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Klub Twórców Reklamy pod nazwą Young Creatives. Zgłoszenia do pierwszego etapu konkursu przyjmowane są w grudniu, a ostateczne eliminacje i finały trwają, w zależności od kraju i kategorii, do końca marca. Szczegółowe informacje o datach i warunkach zgłoszeń znajdują się na stronie http://www.ktr.org.pl/young-creatives/. Dla tych, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w Cannes Lions Festival of Creativity, polski przedstawiciel festiwalu, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, organizuje w warszawskim Multikinie Złote Tarasy przegląd nagrodzonych prac podczas imprezy Imagination Day (ostatnia edycja odbyła się 7 listopada 2013 roku). Więcej szczegółów na temat aktualnej edycji znajduje się na stronie http://www.imaginationday.pl/.

AICP Show & Next Awards to trzydniowe święto reklamy odbywające się w Nowym Yorku na początku czerwca. Impreza organizowana jest przez amerykańskie Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Reklamowych – organizację non-profit powstałą w 1972 roku. Samo wydarzenie z kolei miało swoją 1. edycję w 1992 roku. Pierwszego dnia, w Skirball Center for the Performing Arts przy Uniwersytecie Nowojorskim, odbywa się AICP Next Awards – gala wręczenia nagród dla najbardziej kreatywnych filmów reklamowych oraz ich twórców na rynku amerykańskim. Nagradzany jest cały kreatywny sektor reklamy – od copywriterów i art directorów poprzez kompozytorów muzyki i twórców animacji aż po nagrody dla całych kampanii i agencji, które je stworzyły. Nagrodzone na AICP Next Award prace włączane są co roku do zbiorów nowojorskiego Museum of Modern Art. Aktualnie w kolekcji znajduje się już 1,5 tys. nagrodzonych produkcji. Na kolejne dwa dni wydarzenie przenosi się właśnie do MoMA. Tam odbywają się wykłady i prezentacje najbardziej uznanych twórców reklamy w USA (w ramach AICP Directors Lecture Series) oraz AICP Show, czyli przegląd tego, co dzieje się w amerykańskim sektorze kreatywnym. Po zakończeniu trzydniowej imprezy w Nowym Yorku, AICP Show wyrusza w trasę – najpierw po Stanach Zjednoczonych, później do największych miast na całym świecie.

Kolekcję filmów nagrodzonych podczas AICP Show można zobaczyć również w Polsce podczas objazdowego Europejskiego Festiwalu Filmowego EUROSHORTS, który od 1992 roku organizowany jest przez Fundację Młodego Kina. Więcej szczegółów na temat programu i warunków uczestnictwa w festiwalu można znaleźć na stronie www.euroshorts.pl. Dla zainteresowanych branżą reklamową Fundacja Młodego Kina wydała też płytę DVD z największymi dokonaniami w polskiej reklamie telewizyjnej w latach 1995–2001. Płyta dystrybuowana jest za darmo (należy jednak pokryć zwrot kosztów technicznych produkcji jednego egzemplarza w wysokości 35 zł) i można ją otrzymać, składając zamówienie przez stronę http://fmk.art.pl/plyta.htm.
Przypisy
Bibliografia

Literatura:

1. R. Caves, Creative Industries. Contracts between Art and Commerce, Cambridge, Harvard University Press 2000.
2. Ł. Mamica, Wzornictwo przemysłowe jako sektor przemysłów kreatywnych, „Problemy rozwoju regionalnego", 244/2012.
3. M. Stefanowski, Wzornictwo w Polsce dzisiaj, Warszawa 2007, http://www.spfp.diz.pl/wzornictwodzisiaj.pdf, [odczyt z 16.08.2013].
4. A. Saj, Wzornictwo (design) wobec kreatywności i innowacji w gospodarce i edukacji, [w:] Kształtowanie zachowań innowacyjnych, przedsiębiorczych i twórczych w edukacji inżyniera, red. J. Skonieczny, Wrocław, Indygo Zair Media 2011.
5. O. Wainwright, What’s the point of architecture and design festivals?, The Guardian, http://www.theguardian.com/artanddesign/architecture-design-blog/2013/jun/21/architecture-design-festivals-biennales, [odczyt z 6.08.2013].
6. M. Korzeniowska-Marciniak, Międzynarodowy rynek dzieł sztuki, Universitas, Kraków 2001.
7. J. Michalski, The art market in Poland 1985-2005: Practice and Experience, Galeria Zderzak, Kraków-Berlin 2005.
8. O. Velthuis, Talking prices. Symbolic Meanings of Prices on the Market for Contemporary Art, Princeton 2007.
9. P. Watson, Dom aukcyjny Sotheby’s za zamkniętymi drzwiami, Warszawa 2002.
10. Rynek sztuki. Aspekty prawne, pod red. W. Kowalskiego i K. Zalasińskiej, Lex a Wolters Kluwer business, Poznań 2011.
11. Ekspert kontra dzieło sztuki. Rozpoznawanie falsyfikatów oraz fałszywych atrybucji w sztukach plastycznych, pod red. R. D. Spencera, Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych, Warszawa 2009.
12. M. Raszewska, 30 x WST. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2010, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa 2010.
13. Wątroba. Słownik polskiego teatru po 1997 roku, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010.
14. A. Bobran, Oldschool Computer Party 2011, http://tektura.wordpress.com/2011/10/07/oldschool-computer-party-22-10-2011/, [odczyt:20.08.2013].
15. M. Kostarczuk, Poznań Game Arena wraca na MTP. Co zobaczą gracze?, http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/679935,poznan-game-arena-powraca-na-mtp-co-zobacza-gracze-zdjecia,id,t.html?cookie=1, [odczyt 20.08.2013].
16. P. Pustkowiak, Raport Wprost o rynku wydawniczym, http://www.wprost.pl/ar/389934/Raport-Wprost-o-rynku-wydawniczym/?pg=0, [odczyt 20.08.2013].
17. A. Jakimiak, Pozornie przyswojone zjawiska, http://www.dwutygodnik.com/artykul/4660-pozornie-przyswojone-zjawiska.html [odczyt: 1.08.2013].
18. Ł. Gołębiewski, Śmierć książki. No Future Book, Biblioteka Analiz, Warszawa 2008.
19. G. Lossious, 5 Trade Publishing Trends to Watch For, http://publishingperspectives.com/2013/01/5-trade-publishing-trends-to-watch-for-in-2013/, [odczyt z 7.08.13].
20. D. Wójcicki, Targi też dla architektów, http://www.zawod-architekt.pl/artykuly/za0804_targi.html, [odczyt z 5.08.2013].

Strony internetowe:

1. http://katalog-design.pl/ – portal poświęcony wzornictwu, skupiający szeroką ofertę polskich designerów i biur projektowych. Czytelny katalog umożliwia łatwą nawigację wśród 14 kategorii, w których znajdują się, m.in. baby design, design koncepcyjny, opakowania, ale również blogi o designie, instytucje czy wydarzenia.

2. http://designitpoland.com/ – to jeden z kilku polskich portali poświęconych wzornictwu, w którym można znaleźć szczegółowe informacje na temat projektantów oraz nadchodzących wydarzeń, takich jak festiwale czy konkursy.

3. http://www.thedesigntrust.co.uk/ – strona w języku angielskim dla designerów prowadzących własną działalność biznesową. Niezwykle bogate źródło praktycznych informacji wzbogaconych o rady ekspertów w tej dziedzinie. Strona podzielona jest na podkategorie, m.in. poświęcone strategii i planowaniu, finansom, marketingowi czy zarządzaniu.

4. http://designalive.pl/ – strona kwartalnika „Design Alive” przeznaczonego dla projektantów oraz wszystkich czytelników zainteresowanych designem. Bogate źródło informacji dla osób chcących pozostać na bieżąco z polskimi, jak i światowymi trendami.

5. http://www.iwp.com.pl/ – strona Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, jednostki naukowo-badawczej zajmującej się wzornictwem i zarządzeniem wzornictwem (design management). Na stronie można znaleźć wyczerpujące informacje z zakresu projektów edukacyjnych organizowanych przez IWP, doradztwa oraz promocji designu.

6. http://www.cosmit.it/it/ – strona organizatora największych targów wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej Salone Internazionale del Mobile oraz imprez towarzyszących. Znajdują się na niej wszelkie informacje dotyczące tego potężnego wydarzenia, jak również porady dotyczące poruszania się po mieście i zakwaterowania.

7. http://www.sohofactory.pl/ – strona internetowa warszawskiego kompleksu wystawowego, na której można znaleźć informacje dotyczące największych imprez stołecznego świata designu, jak Wawa Design Festiwal czy Creative Mixer.

8. http://www.targi-ksiazki.waw.pl - strona internetowa Targów Książki w Warszawie.

9. http://www.fashionweek.pl - oficjalna strona Tygodnia Mody w Łodzi z harmonogramem pokazów, opisem projektantów i imprez towarzyszących oraz linkiem do rejestracji.

10. http://www.conradfestival.pl/pl - strona internetowa Festiwalu Conrada zawierająca najnowsze informacje oraz program wydarzenia.

11. http://www.targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/targi/3-targi-ksiazki-dla-dzieci/o-imprezie.html - strona internetowa krakowskich Targów Książki dla Dzieci.

12. http://festiwal.portalkryminalny.pl/ - strona dla polskich miłośników kryminałów zawierające informacje o Międzynarodowym Festiwalu Kryminału.

13. http://www.kochamantyki.pl/kalendarium/caloroczne-kalendarium-gield.html - dla tych, którzy planują odwiedzić polskie miasta i miasteczka w poszukiwaniu antyków, utworzono specjalne kalendarium z wyznaczeniem miejsc, czasu organizowania targowisk, a nierzadko także kontaktem z organizatorami.

14. http://komiksfestiwal.com - strona Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

15. http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/ - strona internetowa Gdyńskich Spotkań Tłumaczy Literatury.

16. http://www.targimodypoznan.pl - oficjalna strona Targów Mody w Poznaniu.

17. http://www.hushwarsaw.com/ - strona targów HUSH WARSAW.

18. http://sciegi.com - strona Ściegów, wcześniejszego projektu organizatorek HUSH, prezentująca projektantów, którzy wzięli udział we wcześniejszych edycjach.

19. http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/aff7/3183 - strona Art&Fashion Festival w Poznaniu.

20. http://www.marktcom.de/ - zbiorcze informacje na temat targowisk w Niemczech odnajdziemy na przykład na stronie.