« Powrót

Rozdział 4. Imprezy branżowe za granicą - film i wideo.Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie swoją pierwszą edycję miał w 1951 roku. Na festiwalu prezentowane są najnowsze produkcje z Europy i świata, a sama impreza odwiedzana jest przez najwybitniejszych aktorów, reżyserów, scenarzystów i innych przedstawicieli środowiska filmowego. Najlepszej produkcji prezentowanej podczas Berlinale wręczany jest Złoty Niedźwiedź. Od 2007 roku złota statuetka przyznawana jest również w kategorii filmów krótkometrażowych. Srebrne Niedźwiedzie trafiają z kolei do indywidualnych współtwórców filmu. Ponadto swoją nagrodę dla najlepszego filmu przyznaje publiczność festiwalu, a Nagroda Teddy wręczana jest najlepszemu obrazowi podejmującemu tematykę LGBT.

W ramach Berlinale odbywa się szereg imprez skierowanych do branży filmowej. Jedną z nich jest organizowany w Muzeum Martin-Gropius-Bau European Film Market, mający na celu nawiązanie kontaktów biznesowych oraz integrację środowiska filmowego, w którym biorą udział artyści, dystrybutorzy, producenci oraz przedstawiciele mediów. Impreza odwiedzana jest corocznie przez ponad 8000 osób.

Inicjatywą skierowaną do młodych twórców jest też projekt European Talents, podczas którego odbywają się warsztaty dotyczące wszystkich etapów produkcji filmowej. Zajęcia prowadzone są pod okiem znanych ekspertów, do tej pory wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Alan Parker, Izabella Rosselini, Gael Garcia Bernal, Jan A.P. Kaczmarek oraz Janusz Kamiński. Wybrane projekty i pomysły przygotowane podczas European Talents prezentowane są producentom i sponsorom podczas Berlinale Co-Production Market. Szczegółowe informacje na temat zgłaszania aplikacji do udziału w programie znaleźć można na stronie: http://www.berlinale-talents.de/story/66/1866.html. Festiwal odbywa się corocznie na początku lutego. Koszty akredytacji festiwalowych w 2013 roku mieściły się w przedziale od 60 do 450 euro, w zależności od daty dokonania rejestracji. Cena akredytacji studenckiej na festiwal wynosiła 60 euro.

Sundance Film Festival to organizowany od 1991 roku międzynarodowy festiwal filmów niezależnych, który odbywa się w Park City w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Przed każdą edycją do udziału w festiwalu zgłasza się ponad 10 000 filmów z całego świata, a samo wydarzenie gości około 50 000 widzów i przedstawicieli branży. Przygotowaniem festiwalu zajmuje się Sundance Institute – organizacja non-profit, której współzałożycielem jest Robert Redford, jeden z inicjatorów wydarzenia. Do konkursu festiwalowego mogą zgłaszać się filmy krótko- i długometrażowe oraz dokumenty. Obecnie nagrody przyznawane są w ponad 30 kategoriach, a najważniejszym laurem podczas festiwalu jest zdobycie World Cinema Jury Prize, która trafia do najlepszej produkcji pełnometrażowej wybranej przez międzynarodowe jury.

Na festiwalu zostały odkryte takie osobistości amerykańskiego kina, jak bracia Coen, Jim Jarmush, Quentin Tarantino i Robert Rodriguez. Wśród laureatów festiwalu znaleźli się także nasi rodzimi twórcy – w 2013 roku Michał Englert zdobył nagrodę za zdjęcia do filmu Nieulotne, a nagroda za najlepszy dokument trafiła do Grzegorza Zaricznego, twórcy filmu Gwizdek. W Polsce przegląd filmów prezentowanych w Sundance można obejrzeć m.in. w ramach poznańskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk.

Impreza aktualnie odbywa się w połowie stycznia. Ceny akredytacji w 2013 roku, w zależności od daty dokonania rejestracji oraz wybranego pakietu, mieściły się w przedziale od 250 do 3 500 dolarów. Za karnety na wydarzenia festiwalowe trzeba było zapłacić od 400 do 1200 dolarów. Dla osób związanych z branżą filmową, studentów oraz przedstawicieli mediów przewidziane są ceny zniżkowe.
Przypisy
Bibliografia

Literatura:

1. R. Caves, Creative Industries. Contracts between Art and Commerce, Cambridge, Harvard University Press 2000.
2. Ł. Mamica, Wzornictwo przemysłowe jako sektor przemysłów kreatywnych, „Problemy rozwoju regionalnego", 244/2012.
3. M. Stefanowski, Wzornictwo w Polsce dzisiaj, Warszawa 2007, http://www.spfp.diz.pl/wzornictwodzisiaj.pdf, [odczyt z 16.08.2013].
4. A. Saj, Wzornictwo (design) wobec kreatywności i innowacji w gospodarce i edukacji, [w:] Kształtowanie zachowań innowacyjnych, przedsiębiorczych i twórczych w edukacji inżyniera, red. J. Skonieczny, Wrocław, Indygo Zair Media 2011.
5. O. Wainwright, What’s the point of architecture and design festivals?, The Guardian, http://www.theguardian.com/artanddesign/architecture-design-blog/2013/jun/21/architecture-design-festivals-biennales, [odczyt z 6.08.2013].
6. M. Korzeniowska-Marciniak, Międzynarodowy rynek dzieł sztuki, Universitas, Kraków 2001.
7. J. Michalski, The art market in Poland 1985-2005: Practice and Experience, Galeria Zderzak, Kraków-Berlin 2005.
8. O. Velthuis, Talking prices. Symbolic Meanings of Prices on the Market for Contemporary Art, Princeton 2007.
9. P. Watson, Dom aukcyjny Sotheby’s za zamkniętymi drzwiami, Warszawa 2002.
10. Rynek sztuki. Aspekty prawne, pod red. W. Kowalskiego i K. Zalasińskiej, Lex a Wolters Kluwer business, Poznań 2011.
11. Ekspert kontra dzieło sztuki. Rozpoznawanie falsyfikatów oraz fałszywych atrybucji w sztukach plastycznych, pod red. R. D. Spencera, Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych, Warszawa 2009.
12. M. Raszewska, 30 x WST. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2010, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa 2010.
13. Wątroba. Słownik polskiego teatru po 1997 roku, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010.
14. A. Bobran, Oldschool Computer Party 2011, http://tektura.wordpress.com/2011/10/07/oldschool-computer-party-22-10-2011/, [odczyt:20.08.2013].
15. M. Kostarczuk, Poznań Game Arena wraca na MTP. Co zobaczą gracze?, http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/679935,poznan-game-arena-powraca-na-mtp-co-zobacza-gracze-zdjecia,id,t.html?cookie=1, [odczyt 20.08.2013].
16. P. Pustkowiak, Raport Wprost o rynku wydawniczym, http://www.wprost.pl/ar/389934/Raport-Wprost-o-rynku-wydawniczym/?pg=0, [odczyt 20.08.2013].
17. A. Jakimiak, Pozornie przyswojone zjawiska, http://www.dwutygodnik.com/artykul/4660-pozornie-przyswojone-zjawiska.html [odczyt: 1.08.2013].
18. Ł. Gołębiewski, Śmierć książki. No Future Book, Biblioteka Analiz, Warszawa 2008.
19. G. Lossious, 5 Trade Publishing Trends to Watch For, http://publishingperspectives.com/2013/01/5-trade-publishing-trends-to-watch-for-in-2013/, [odczyt z 7.08.13].
20. D. Wójcicki, Targi też dla architektów, http://www.zawod-architekt.pl/artykuly/za0804_targi.html, [odczyt z 5.08.2013].

Strony internetowe:

1. http://katalog-design.pl/ – portal poświęcony wzornictwu, skupiający szeroką ofertę polskich designerów i biur projektowych. Czytelny katalog umożliwia łatwą nawigację wśród 14 kategorii, w których znajdują się, m.in. baby design, design koncepcyjny, opakowania, ale również blogi o designie, instytucje czy wydarzenia.

2. http://designitpoland.com/ – to jeden z kilku polskich portali poświęconych wzornictwu, w którym można znaleźć szczegółowe informacje na temat projektantów oraz nadchodzących wydarzeń, takich jak festiwale czy konkursy.

3. http://www.thedesigntrust.co.uk/ – strona w języku angielskim dla designerów prowadzących własną działalność biznesową. Niezwykle bogate źródło praktycznych informacji wzbogaconych o rady ekspertów w tej dziedzinie. Strona podzielona jest na podkategorie, m.in. poświęcone strategii i planowaniu, finansom, marketingowi czy zarządzaniu.

4. http://designalive.pl/ – strona kwartalnika „Design Alive” przeznaczonego dla projektantów oraz wszystkich czytelników zainteresowanych designem. Bogate źródło informacji dla osób chcących pozostać na bieżąco z polskimi, jak i światowymi trendami.

5. http://www.iwp.com.pl/ – strona Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, jednostki naukowo-badawczej zajmującej się wzornictwem i zarządzeniem wzornictwem (design management). Na stronie można znaleźć wyczerpujące informacje z zakresu projektów edukacyjnych organizowanych przez IWP, doradztwa oraz promocji designu.

6. http://www.cosmit.it/it/ – strona organizatora największych targów wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej Salone Internazionale del Mobile oraz imprez towarzyszących. Znajdują się na niej wszelkie informacje dotyczące tego potężnego wydarzenia, jak również porady dotyczące poruszania się po mieście i zakwaterowania.

7. http://www.sohofactory.pl/ – strona internetowa warszawskiego kompleksu wystawowego, na której można znaleźć informacje dotyczące największych imprez stołecznego świata designu, jak Wawa Design Festiwal czy Creative Mixer.

8. http://www.targi-ksiazki.waw.pl - strona internetowa Targów Książki w Warszawie.

9. http://www.fashionweek.pl - oficjalna strona Tygodnia Mody w Łodzi z harmonogramem pokazów, opisem projektantów i imprez towarzyszących oraz linkiem do rejestracji.

10. http://www.conradfestival.pl/pl - strona internetowa Festiwalu Conrada zawierająca najnowsze informacje oraz program wydarzenia.

11. http://www.targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/targi/3-targi-ksiazki-dla-dzieci/o-imprezie.html - strona internetowa krakowskich Targów Książki dla Dzieci.

12. http://festiwal.portalkryminalny.pl/ - strona dla polskich miłośników kryminałów zawierające informacje o Międzynarodowym Festiwalu Kryminału.

13. http://www.kochamantyki.pl/kalendarium/caloroczne-kalendarium-gield.html - dla tych, którzy planują odwiedzić polskie miasta i miasteczka w poszukiwaniu antyków, utworzono specjalne kalendarium z wyznaczeniem miejsc, czasu organizowania targowisk, a nierzadko także kontaktem z organizatorami.

14. http://komiksfestiwal.com - strona Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

15. http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/ - strona internetowa Gdyńskich Spotkań Tłumaczy Literatury.

16. http://www.targimodypoznan.pl - oficjalna strona Targów Mody w Poznaniu.

17. http://www.hushwarsaw.com/ - strona targów HUSH WARSAW.

18. http://sciegi.com - strona Ściegów, wcześniejszego projektu organizatorek HUSH, prezentująca projektantów, którzy wzięli udział we wcześniejszych edycjach.

19. http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/aff7/3183 - strona Art&Fashion Festival w Poznaniu.

20. http://www.marktcom.de/ - zbiorcze informacje na temat targowisk w Niemczech odnajdziemy na przykład na stronie.