« Powrót

Rozdział 5. Imprezy branżowe w Polsce - architektura.Wstęp.

Imprez branżowych, które mogłyby swym programem zainteresować architektów, jest bez liku. W samej Polsce większych i mniejszych wydarzeń odbywa się ok. setki rocznie [1] . Wciąż najpopularniejsze pozostają targi, które są kluczową imprezą branżową sprzyjającą budowaniu sieci kontaktów, zorientowaniu się w rynku nowych materiałów i technologii, wymianie doświadczeń i informacji o najnowszych trendach w architekturze. W Polsce trudno jednak znaleźć wydarzenie, które byłoby skierowane wyłącznie do sektora kreatywnego. Wynika to, jak uważa Dominik Wójcicki [2] z faktu, iż branża architektoniczna jest niezwykle zróżnicowana, a jej obszar zainteresowań mieści się w związanych z nią sektorach, takich jak nowoczesne materiały budowlane, nowe technologie czy branża wnętrzarska. Obecnie jednak wiele wydarzeń poszerza swoją ofertę, proponując ścieżki tematyczne przeznaczone właśnie temu sektorowi. Nie sposób zatem wymienić wszystkie imprezy targowe przeznaczone dla branży architektonicznej. Poniżej przedstawiamy tylko wybrane wydarzenia, te największe, najnowsze czy najbardziej znane. Warto jednak śledzić portale, np. Architekci.pl lub Targi.com, które na bieżąco zdają relację ze wszystkich imprez przyciągających swymi propozycjami architektów. Warto również zwrócić uwagę na konferencje branżowe, które są obok targów, najbardziej efektywnym sposobem na nawiązanie relacji biznesowych pomiędzy pracowniami architektonicznymi a zleceniodawcami. Jedną z firm specjalizującą się w organizowaniu konferencji branżowych, poświęconych nowoczesnej architekturze jest Virtus Studio, które organizowało m.in. spotkania dotyczące architektury przyjaznej osobom niepełnosprawnym. Natomiast konferencje branżowe organizowane, np. przez Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) są ponadto wyśmienitą okazją do zdobycia dodatkowych umiejętności, wymiany doświadczeń zawodowych czy nawiązania współpracy z biurami projektowymi z całego świata.

Kalendarz architekta wyznaczają jednak nie tylko branżowe targi i konferencje. W Polsce odbywa się masa imprez przeznaczonych dla tego sektora, których pierwotnym założeniem nie jest nawiązywanie relacji biznesowych, lecz wymiana poglądów, doświadczeń, prób budowania debaty pomiędzy środowiskiem architektów, projektantów i artystów a władzami, deweloperami oraz lokalnymi mieszkańcami. Równie liczne są projekty skierowane dla osób z branży architektonicznej, którzy dopiero wchodzą na rynek. Do nich właśnie skierowane są warsztaty oraz dyskusje, mające po pierwsze, pomóc w zdobyciu niezbędnych narzędzi do pracy, jak i efektywnie zintegrować środowisko. Dlatego w poniższym zestawieniu pojawią się obok przykładów targów, wydarzenia z pogranicza architektury, urbanistyki oraz sztuki.

Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA, Poznań.

To jedna z najważniejszych (w roku 2013 ponad 53 000 zwiedzających [3] ) i najbardziej popularnych imprez tego typu w Polsce. Grupami docelowymi Budmy są przede wszystkim branże: architektoniczna, budowlana, nieruchomości oraz branża handlowa. Jest to wydarzenie cykliczne, odbywające się w okolicach marca. W 2013 roku, Budma gościła 1000 wystawców z 35 krajów, z branż takich, jak: budownictwo, maszyny, elementy konstrukcji (okna i drzwi) czy budownictwo sportowe i rekreacyjne. W 2013 r. nowością była Strefa Testów, pozwalająca na samodzielną pracę z wybranymi materiałami. Co więcej, MTP przewidują również prezentację oferty klasy premium dla wybranych klientów. Targi te, skierowane przede wszystkim do architektów i biur projektowych, inwestorów, firm handlowych oraz wykonawczych, mają bogatą ofertę dedykowaną głównie architektom i projektantom. Dzięki współpracy z poznańskim SARP, Budma to nie tylko forum nawiązania kontaktów międzybranżowych, lecz również, a może przede wszystkim, doskonała platforma do wymiany poglądów, nawiązania dyskusji z poważnymi i kompetentnymi partnerami branży oraz poszerzenie własnej wiedzy i przyswojenie najbardziej nowoczesnych trendów (ze względu na interesującą ofertę debat o najbardziej palących i najpopularniejszych zagadnieniach dotyczących współczesnej architektury i urbanistyki). Obok wydarzeń powiązanych ściśle z branżą budowlaną (takich jak WinDoor-tech czy CBS) do architektów przede wszystkim skierowane są poszczególne bloki, takie jak Forum Architektury, współorganizowane przez Izbę Architektów RP. Oprócz imprez towarzyszących Budma przewiduje również wspólne stanowiska dla całego sektora architektonicznego. Jednym z takich przykładów jest „Archispace”. Zauważalna obecność architektów na targach sprawiła, iż od 2014 roku pełna ich nazwa będzie brzmiała: Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA. Zmianie uległ również termin odbywania się targów, które zostały przeniesione ze stycznia na marzec, przede wszystkim w celu uniknięcia zbieżności z monachijskim BAU. Wszelkie formularze uczestnictwa oraz regulamin dostępne są na stronie targów [4] .

Targi Kielce i nie tylko.

Podobnych, choć nie tak potężnych, imprez można w Polsce znaleźć wiele. Drugim pod względem znaczenia dla branży budowlanej i architektonicznej miejscem na targowej mapie są Kielce, które nie mogą pochwalić się imprezą na skalę Budmy, lecz w zamian organizują serię mniejszych wydarzeń. Ponadto Targi Kielce oferują serię bezprecedensowych przedsięwzięć poświęconych wyłącznie materiałom budowlanym i nowoczesnej technologii ich obróbki. W Kielcach odbyły się m.in. Interkamień (w kwietniu) oraz Dom i wnętrze (w 2013 r., we wrześniu) Architektom w Kielcach mogą również przypaść do gustu: Interior made in China (targi biznesowe, skierowane przede wszystkim do producentów pragnących nawiązać współpracę z Państwem Środka) czy Sport-Obiekt (Wystawa Wyposażenia i Budowy Obiektów Sportowych) odbywające się w listopadzie.

Warszawa również gości serię niezwykle interesujących wydarzeń o szerokim profilu branżowym, które są organizowane przez firmę LENTEWEC [5] w hali EXPO XXI, wśród których znajdują się: Warsaw Build, Interiors & Design, Windows & Doors Warsaw oraz CERTIBA – Międzynarodowe Targi Ceramiki, Kamienia i Wyposażenia Łazienek. Wszystkie wydarzenia odbywają się we wrześniu tego roku. W marcowe weekendy, w Szczecinie odbywają się Bud-Gryf Szczecin (w 2013 r. miała miejsce ich 22. edycja), natomiast w Lublinie – LUBDOM. Oczywiście koszty uczestnictwa różnią się w zależności od wielkości stoiska, rodzaju targów oraz proponowanych usług, dlatego aktualne informacje można uzyskać poprzez wypełnienie formularzy zgłoszeniowych zamieszczonych na stronach targów oraz poprzez bezpośredni kontakt z organizatorami, co może okazać się szczególnie pomocne podczas negocjacji kosztów (zdarza się, że organizatorzy pozwalają młodym wystawcom na prezentowanie swoich projektów na preferencyjnych warunkach).

OfficeDays, Warszawa.

OfficeDays to nowe wydarzenie (pierwsza edycja odbyła się w kwietniu 2013 r.) przygotowane przez Nowy Adres S.A. – firmę, która ma za sobą organizację ponad 50 Targów Mieszkań w różnych miastach Polski. OfficeDays odbywające się w Warszawskim Centrum Expo XXI, skierowane są przede wszystkim do menedżerów, deweloperów, osób zajmujących się zamówieniami sprzętu do biur oraz architektów i projektantów. Celem wydarzenia jest zaprezentowanie jak najszerszej oferty skierowanej do sektora administracyjnego. – Podczas targów, przedstawiciele branży architektonicznej mieli okazję na zapoznanie się z najnowszymi trendami w architekturze budynków biurowych i ich wyposażeniu oraz technologiami przyjaznymi środowisku [6] . W celu ułatwienia wystawcom i odwiedzającym orientacji wśród niezwykle kompleksowej oferty, organizator przewidział cztery ścieżki przeznaczone dla konkretnych grup odbiorców: świat usług, przyjazne biuro, technologiczne nowinki oraz biurowiec od A do Z. Nowy Adres, który nawiązał współpracę z rynkiem biurowym poprzez organizację konferencji „Biurowce w Polsce”, proponuje wystawcom szeroką gamę usług i ofert. Oprócz standardowego wyposażenia stoisk targowych (w skład którego wchodzą, m.in. reklama w albumie targowym, roll-upy, sponsoring czy reklamy na telebimach), Nowy Adres służy pomocą doradczą i ekspercką w zakresie najbardziej efektywnego udziału i promocji. Targom towarzyszy również seria specjalnych promocji, loterii i konkursów, m.in. „Moje biuro w obiektywie”.

Podobne wydarzenia, skierowane do wybranych segmentów branży architektonicznej, budowlanej i wnętrzarskiej, są liczne i nie sposób wymienić ich wszystkich. W Kielcach oraz Lublinie odbywają się targi architektury i budownictwa sakralnego: Sacroexpo (Kielce) to wyjątkowe w swoim rodzaju wydarzenie, którego głównym tematem są obiekty sakralne oraz aranżacje ich wnętrz; LUBSACRO (Lublin) z kolei to wydarzenie skupiające się również na architekturze krajobrazu, nagłośnieniu oraz oświetleniu kościołów.

Młodzi do Łodzi, Łódź.

To jedna z imprez branżowych skierowanych do początkujących architektów, organizowana przez miesięcznik „Architektura-murator”. Trzydniowe majowe spotkanie było trzecim w kolejności (wcześniejsze edycje odbyły się w roku 2003 oraz 2008). Podstawowym celem łódzkich konfrontacji jest zintegrowanie polskiego środowiska młodych architektów oraz nawiązanie szeregu dyskusji dotyczących nowego spojrzenia na rodzimą oraz światową architekturę. Tegoroczny cykl spotkań, które odbyły się pod hasłem Globalizacja architektury, umożliwił wszystkim uczestnikom zaprezentowanie własnych projektów (czemu poświęcony był dzień pierwszy). Natomiast dalsza część konfrontacji skupiona była wokół dyskusji panelowych poświęconych zagadnieniom związanym z refleksją nad zawodem architekta oraz samokształceniem. Program konfrontacji przewidywał również dyskusje w mniejszych grupach, które zajmowały się bardziej szczegółowo wybranymi zagadnieniami. Trzecie ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów Młodzi do Łodzi odbyły się w maju 2013, w budynku Centrum Piotrkowska 250.

Podobne wydarzenie, skierowane tym razem do studentów architektury, ma miejsce w Gdańsku. OSSA to odbywające się co roku warsztaty architektoniczne, organizowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury. Tygodniowe, letnie warsztaty to seria spotkań, oscylujących wokół pojedynczego tematu (w roku 2013 tematem jest woda i jej znaczenie w konstruowaniu elementów miejskiego krajobrazu). OSSA współpracuje z Towarzystwem Urbanistów Polskich oraz Stowarzyszeniem Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, a relacje z warsztatów znaleźć można w pismach branżowych, takich jak „Murator”.

Dolnośląski Festiwal Architektury, Wrocław.

Festiwal organizowany przez wrocławski SARP – przy współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków Okręgu Wrocławskiego, Towarzystwem Urbanistów Polskich Okręgu Wrocławskiego, Dolnośląską Okręgową Izbą Architektów oraz Zachodnią Okręgową Izbą Urbanistów – to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, nabierające na Dolnym Śląsku coraz większego tempa. Festiwal skierowany jest do architektów, urbanistów, członków lokalnych organizacji obywatelskich, miejskich decydentów oraz wszystkich zainteresowanych aktywnym udziałem w tworzeniu i zagospodarowaniu lokalnej przestrzeni publicznej. Festiwal, którego tegoroczna tematyka koncentrowała się wokół hasła „Miasto-Miejsce-Mieszkanie”, to przede wszystkim forum wolnej debaty pomiędzy osobami odpowiedzialnymi za projektowanie miejskich przestrzeni i ustanawianie ładu przestrzennego oraz użytkownikami tych miejsce. Pod względem wielkości grona uczestników oraz aktualności poruszanych tematów, wrocławski festiwal jest unikatowy na skalę krajową i zaczyna urastać do rangi najważniejszego wydarzenia budującego przestrzeń komunikacji między różnorodnymi aktorami, którzy kształtują przestrzeń publiczną naszych miast.

Podobne festiwale odbywają się w wielu miastach w Polsce. Jednym z bardziej interesujących jest Festiwal Warszawa w budowie, który w tym roku miał już swoją czwartą edycję i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem osób związanych z różnymi środowiskami, m.in. architektów, artystów, socjologów, projektantów, dziennikarzy oraz środowiska organizacji pozarządowych i aktywistów miejskich. Warszawa w budowie to zespół ok. 70 różnych wydarzeń o charakterze artystycznym (jak wystawy, pokazy filmowe czy happeningi) oraz partycypacyjnym, dotyczącym lokalnych społeczności (np. konkurs na „meble miejskie” dla ulicy Filtrowej). Festiwal to również okazja do debat o palących, miejskich problemach (tematem tegorocznego festiwalu była kwestia reklamy w mieście) oraz bliskich spotkań z gwiazdami architektury światowego formatu (m.in. Kazuyo Sejima). Kolejnym wartym odnotowania jest organizowany przy współudziale SARP szczeciński Westival, poświęcony architekturze i urbanistyce, przypominający o artystycznych korzeniach obu dziedzin.
Przypisy
Bibliografia

Literatura:

1. R. Caves, Creative Industries. Contracts between Art and Commerce, Cambridge, Harvard University Press 2000.
2. Ł. Mamica, Wzornictwo przemysłowe jako sektor przemysłów kreatywnych, „Problemy rozwoju regionalnego", 244/2012.
3. M. Stefanowski, Wzornictwo w Polsce dzisiaj, Warszawa 2007, http://www.spfp.diz.pl/wzornictwodzisiaj.pdf, [odczyt z 16.08.2013].
4. A. Saj, Wzornictwo (design) wobec kreatywności i innowacji w gospodarce i edukacji, [w:] Kształtowanie zachowań innowacyjnych, przedsiębiorczych i twórczych w edukacji inżyniera, red. J. Skonieczny, Wrocław, Indygo Zair Media 2011.
5. O. Wainwright, What’s the point of architecture and design festivals?, The Guardian, http://www.theguardian.com/artanddesign/architecture-design-blog/2013/jun/21/architecture-design-festivals-biennales, [odczyt z 6.08.2013].
6. M. Korzeniowska-Marciniak, Międzynarodowy rynek dzieł sztuki, Universitas, Kraków 2001.
7. J. Michalski, The art market in Poland 1985-2005: Practice and Experience, Galeria Zderzak, Kraków-Berlin 2005.
8. O. Velthuis, Talking prices. Symbolic Meanings of Prices on the Market for Contemporary Art, Princeton 2007.
9. P. Watson, Dom aukcyjny Sotheby’s za zamkniętymi drzwiami, Warszawa 2002.
10. Rynek sztuki. Aspekty prawne, pod red. W. Kowalskiego i K. Zalasińskiej, Lex a Wolters Kluwer business, Poznań 2011.
11. Ekspert kontra dzieło sztuki. Rozpoznawanie falsyfikatów oraz fałszywych atrybucji w sztukach plastycznych, pod red. R. D. Spencera, Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych, Warszawa 2009.
12. M. Raszewska, 30 x WST. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2010, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa 2010.
13. Wątroba. Słownik polskiego teatru po 1997 roku, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010.
14. A. Bobran, Oldschool Computer Party 2011, http://tektura.wordpress.com/2011/10/07/oldschool-computer-party-22-10-2011/, [odczyt:20.08.2013].
15. M. Kostarczuk, Poznań Game Arena wraca na MTP. Co zobaczą gracze?, http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/679935,poznan-game-arena-powraca-na-mtp-co-zobacza-gracze-zdjecia,id,t.html?cookie=1, [odczyt 20.08.2013].
16. P. Pustkowiak, Raport Wprost o rynku wydawniczym, http://www.wprost.pl/ar/389934/Raport-Wprost-o-rynku-wydawniczym/?pg=0, [odczyt 20.08.2013].
17. A. Jakimiak, Pozornie przyswojone zjawiska, http://www.dwutygodnik.com/artykul/4660-pozornie-przyswojone-zjawiska.html [odczyt: 1.08.2013].
18. Ł. Gołębiewski, Śmierć książki. No Future Book, Biblioteka Analiz, Warszawa 2008.
19. G. Lossious, 5 Trade Publishing Trends to Watch For, http://publishingperspectives.com/2013/01/5-trade-publishing-trends-to-watch-for-in-2013/, [odczyt z 7.08.13].
20. D. Wójcicki, Targi też dla architektów, http://www.zawod-architekt.pl/artykuly/za0804_targi.html, [odczyt z 5.08.2013].

Strony internetowe:

1. http://katalog-design.pl/ – portal poświęcony wzornictwu, skupiający szeroką ofertę polskich designerów i biur projektowych. Czytelny katalog umożliwia łatwą nawigację wśród 14 kategorii, w których znajdują się, m.in. baby design, design koncepcyjny, opakowania, ale również blogi o designie, instytucje czy wydarzenia.

2. http://designitpoland.com/ – to jeden z kilku polskich portali poświęconych wzornictwu, w którym można znaleźć szczegółowe informacje na temat projektantów oraz nadchodzących wydarzeń, takich jak festiwale czy konkursy.

3. http://www.thedesigntrust.co.uk/ – strona w języku angielskim dla designerów prowadzących własną działalność biznesową. Niezwykle bogate źródło praktycznych informacji wzbogaconych o rady ekspertów w tej dziedzinie. Strona podzielona jest na podkategorie, m.in. poświęcone strategii i planowaniu, finansom, marketingowi czy zarządzaniu.

4. http://designalive.pl/ – strona kwartalnika „Design Alive” przeznaczonego dla projektantów oraz wszystkich czytelników zainteresowanych designem. Bogate źródło informacji dla osób chcących pozostać na bieżąco z polskimi, jak i światowymi trendami.

5. http://www.iwp.com.pl/ – strona Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, jednostki naukowo-badawczej zajmującej się wzornictwem i zarządzeniem wzornictwem (design management). Na stronie można znaleźć wyczerpujące informacje z zakresu projektów edukacyjnych organizowanych przez IWP, doradztwa oraz promocji designu.

6. http://www.cosmit.it/it/ – strona organizatora największych targów wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej Salone Internazionale del Mobile oraz imprez towarzyszących. Znajdują się na niej wszelkie informacje dotyczące tego potężnego wydarzenia, jak również porady dotyczące poruszania się po mieście i zakwaterowania.

7. http://www.sohofactory.pl/ – strona internetowa warszawskiego kompleksu wystawowego, na której można znaleźć informacje dotyczące największych imprez stołecznego świata designu, jak Wawa Design Festiwal czy Creative Mixer.

8. http://www.targi-ksiazki.waw.pl - strona internetowa Targów Książki w Warszawie.

9. http://www.fashionweek.pl - oficjalna strona Tygodnia Mody w Łodzi z harmonogramem pokazów, opisem projektantów i imprez towarzyszących oraz linkiem do rejestracji.

10. http://www.conradfestival.pl/pl - strona internetowa Festiwalu Conrada zawierająca najnowsze informacje oraz program wydarzenia.

11. http://www.targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/targi/3-targi-ksiazki-dla-dzieci/o-imprezie.html - strona internetowa krakowskich Targów Książki dla Dzieci.

12. http://festiwal.portalkryminalny.pl/ - strona dla polskich miłośników kryminałów zawierające informacje o Międzynarodowym Festiwalu Kryminału.

13. http://www.kochamantyki.pl/kalendarium/caloroczne-kalendarium-gield.html - dla tych, którzy planują odwiedzić polskie miasta i miasteczka w poszukiwaniu antyków, utworzono specjalne kalendarium z wyznaczeniem miejsc, czasu organizowania targowisk, a nierzadko także kontaktem z organizatorami.

14. http://komiksfestiwal.com - strona Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

15. http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/ - strona internetowa Gdyńskich Spotkań Tłumaczy Literatury.

16. http://www.targimodypoznan.pl - oficjalna strona Targów Mody w Poznaniu.

17. http://www.hushwarsaw.com/ - strona targów HUSH WARSAW.

18. http://sciegi.com - strona Ściegów, wcześniejszego projektu organizatorek HUSH, prezentująca projektantów, którzy wzięli udział we wcześniejszych edycjach.

19. http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/aff7/3183 - strona Art&Fashion Festival w Poznaniu.

20. http://www.marktcom.de/ - zbiorcze informacje na temat targowisk w Niemczech odnajdziemy na przykład na stronie.