« Powrót

Rozdział 6. Imprezy branżowe za granicą - architektura.BAU, Monachium.

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU to niewątpliwie jedno z największych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń nie tylko w świecie architektury, lecz również w branży budowlanej oraz zarządzającej w Europie. Według danych z 2013 r. [1] , BAU odwiedziło 235 000 osób związanych przede wszystkim z branżami: budowlaną, architektoniczną i przemysłową oraz znacząca liczba inżynierów, deweloperów i władz miejskich. W roku 2013 BAU gościło ponad 2000 wystawców z 46 krajów, powiązanych z różnymi branżami przemysłu, wśród których znalazły się m.in. materiały (aluminium, szkło, plastiki), elementy konstrukcji (windy, drzwi, okna), IT (prezentacje software’u i hardware’u do projektowania i budowy), architektura krajobrazu czy nowoczesne technologie oraz wiele innych. BAU prezentuje rozwiązania w zakresie najnowszych technologii budownictwa w architekturze przemysłowej, mieszkalnej i komercyjnej. Targi podzielone są na strefy pod względem materiałów oraz tematów wiodących (w roku 2015 targi w Monachium poświęcone zostaną architekturze przyszłości, rozumianej w kategoriach ekologii i zrównoważonego rozwoju). Impreza odbywa się co dwa lata w przestrzeni targowej Messe München.

Wśród podobnych wydarzeń można wymienić, np. ukraiński Interbud Expo. Organizowane od 1994 roku w Kijowie są jednym z największych wydarzeń branży budowlanej w naszej części Europy. Interbud to targi organizowane w systemie B2B (business to business), co oznacza, że skierowane są one wyłącznie do architektów, osób związanych z branżą budowlaną, inżynierów, geodetów, instytucji planowania przestrzennego, hydraulików itp. Wystawcy to przede wszystkim reprezentanci branży materiałowej i budowlanej. Oprócz przestrzeni wystawienniczej, organizatorzy proponują serię powiązanych wydarzeń dotyczących przede wszystkim najnowszych technik w promocji i reklamie targowej. Targi odbywają się w marcu w Kiev Expo Plaza Exhibition Center. Wydarzenia zbliżone profilem do BAU i Interbud to m.in. Coneco odbywające się w Bratysławie, Nordbat w Lille czy R+T Asia w Szanghaju wraz z R+T Stuttgart w Niemczech.

Archidex, Kuala Lumpur.

Archidex to największe w regionie Azji południowo-wschodniej Międzynarodowe Targi Architektury, Wyposażenia Wnętrz i Budownictwa odbywające się w okolicach lipca po raz 14. w Kuala Lumpur Convention Centre w Malezji. Co roku targi w Kuala Lumpur przyciągają tysiące (według statystyk targowych, w 2012 r. targi odwiedziło 31 600 osób [2] ) wystawców i odwiedzających przede wszystkim z branży architektonicznej, projektowej oraz nieruchomości (35%), handlowców, menedżerów oraz producentów (21%), osób związanych z branżą budowlaną i dekoratorów (20%) oraz inne instytucje i firmy zainteresowane projektowaniem wnętrz. Wśród prezentowanych produktów można znaleźć, m.in. nowoczesne systemy oświetleniowe, elementy wyposażenia wnętrz, takie jak materiały, dywany, meble itp. Impreza ta ma charakter biznesowy, a także promocyjny. Dodatkowo targom towarzyszy szereg międzynarodowych konferencji oraz tzw. „Dzień architekta”. Jako, że wejście dla odwiedzających jest darmowe, wydarzenie cieszy się niezwykłą popularnością. Targi organizowane są przez PAM (Malaysian Institute of Architects) oraz C.I.S Network Sdn Bhd.

Wydarzenia o podobnym profilu i regionalnym znaczeniu to m.in. BATIMAT EXPOVIVIENDA (odbywające się w Buenos Aires, poświęcone głównie budownictwu mieszkalnemu, skierowane do inżynierów, architektów i deweloperów) oraz DesignBUILD w Melbourne.

Ecobuild, Londyn.

Skromne początki Ecobuild w 2004 r. nie wskazywały, że impreza ta sprofilowana w kierunku ekologicznego projektowania i budownictwa, w szybkim tempie rozrośnie się do rozmiarów jednego z największych wydarzeń branżowych na świecie. W roku 2013 targi odwiedziło ok. 43 000 ekspertów z różnych dziedzin. Oprócz architektów biorą w niej udział politycy, urbaniści, inżynierowie, producenci oraz wszystkie osoby zainteresowane ekologicznym budownictwem i zrównoważonym rozwojem. Trzy podstawowe pola zainteresowań Ecobuild to: zrównoważone projektowanie i budowa, ekologiczne miasta przyszłości oraz nowe źródła energii. Wśród wystawców można przede wszystkim spotkać firmy proponujące nowoczesne, ekologiczne rozwiązania dotyczące segregacji odpadów, oczyszczania ścieków, kontroli zanieczyszczeń, technologii odnawialnych źródeł energii oraz wiele innych. Targi proponują również liczne seminaria oraz warsztaty.

Wydarzenia o podobnym profilu to m.in. MiaGreen Expo and Conference w Miami, Eco Expo Asia w Hong Kongu, World Energy Engineering Congress w Waszyngtonie. Większość z nich poświęcona jest alternatywnym technologiom pozyskiwania energii oraz zagadnieniom zrównoważonego rozwoju.

Światowe Triennale Architektury INTERARCH, Sofia.

To jeden z najważniejszych paneli poświęconych architekturze, który odbywa się w Europie i jest organizowany wspólnie przez Międzynarodową Akademię Architektury, bułgarski Związek Architektów oraz Uniwersytet Architektury, Budownictwa i Geodezji w Sofii. Panel w formie otwartego forum, w którym biorą udział największe nazwiska świata architektury, jak Juhani Pallasamaa, Tadao Ando czy Franck Gehry. INTERARCH to trwający cztery dni cykl wydarzeń, na które oprócz paneli dyskusyjnych składają się wystawy, prezentacje oraz konkursy architektoniczne oceniane przez międzynarodowe jury.

Niewątpliwie najsłynniejszą imprezą o podobnym profilu jest Weneckie Biennale Architektury, składające się na jedną z części Biennale Sztuki Współczesnej. Co dwa lata ściąga ono do Wenecji topowe nazwiska ze świata architektury.

Światowy Festiwal Architektury, Singapur.

World Architecture Festival (WAF) jest jednym z najbardziej prestiżowych, konkursowych festiwali architektury, podczas którego architekci z całego świata mogą zgłaszać swoje projekty. Obok nazwisk, takich jak Zaha Hadid czy Robert A.M. Stern, w konkursie biorą udział również mniej znani architekci. Ogólnie w 2012 roku, w festiwalu uczestniczyło ponad 1800 architektów z 60 krajów, z czego do konkursu przystąpiło 300. Projekty przyjmowane do konkursu są niezwykle różnorodne: od szkół i kin, przez zakupy i transport, po meczety i inne obiekty sakralne. Program festiwalu jest również wzbogacony o wykłady i seminaria czołowych architektów, co czyni z WAF jedną z najlepszych i najbardziej wpływowych platform wymiany informacji na temat najnowszych trendów w architekturze, współczesnych problemów dotykających branżę oraz innowacyjnych technologii. W ramach festiwalu organizowany jest również InsideWAF, czyli konkurs na najlepsze wnętrze, który został podzielony na kategorie: bary i restauracje, kultura, ekspozycja, edukacja, zdrowie, hotele, biura, rezydencje, centra handlowe, sklepy, transport.
Przypisy
Bibliografia

Literatura:

1. R. Caves, Creative Industries. Contracts between Art and Commerce, Cambridge, Harvard University Press 2000.
2. Ł. Mamica, Wzornictwo przemysłowe jako sektor przemysłów kreatywnych, „Problemy rozwoju regionalnego", 244/2012.
3. M. Stefanowski, Wzornictwo w Polsce dzisiaj, Warszawa 2007, http://www.spfp.diz.pl/wzornictwodzisiaj.pdf, [odczyt z 16.08.2013].
4. A. Saj, Wzornictwo (design) wobec kreatywności i innowacji w gospodarce i edukacji, [w:] Kształtowanie zachowań innowacyjnych, przedsiębiorczych i twórczych w edukacji inżyniera, red. J. Skonieczny, Wrocław, Indygo Zair Media 2011.
5. O. Wainwright, What’s the point of architecture and design festivals?, The Guardian, http://www.theguardian.com/artanddesign/architecture-design-blog/2013/jun/21/architecture-design-festivals-biennales, [odczyt z 6.08.2013].
6. M. Korzeniowska-Marciniak, Międzynarodowy rynek dzieł sztuki, Universitas, Kraków 2001.
7. J. Michalski, The art market in Poland 1985-2005: Practice and Experience, Galeria Zderzak, Kraków-Berlin 2005.
8. O. Velthuis, Talking prices. Symbolic Meanings of Prices on the Market for Contemporary Art, Princeton 2007.
9. P. Watson, Dom aukcyjny Sotheby’s za zamkniętymi drzwiami, Warszawa 2002.
10. Rynek sztuki. Aspekty prawne, pod red. W. Kowalskiego i K. Zalasińskiej, Lex a Wolters Kluwer business, Poznań 2011.
11. Ekspert kontra dzieło sztuki. Rozpoznawanie falsyfikatów oraz fałszywych atrybucji w sztukach plastycznych, pod red. R. D. Spencera, Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych, Warszawa 2009.
12. M. Raszewska, 30 x WST. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2010, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa 2010.
13. Wątroba. Słownik polskiego teatru po 1997 roku, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010.
14. A. Bobran, Oldschool Computer Party 2011, http://tektura.wordpress.com/2011/10/07/oldschool-computer-party-22-10-2011/, [odczyt:20.08.2013].
15. M. Kostarczuk, Poznań Game Arena wraca na MTP. Co zobaczą gracze?, http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/679935,poznan-game-arena-powraca-na-mtp-co-zobacza-gracze-zdjecia,id,t.html?cookie=1, [odczyt 20.08.2013].
16. P. Pustkowiak, Raport Wprost o rynku wydawniczym, http://www.wprost.pl/ar/389934/Raport-Wprost-o-rynku-wydawniczym/?pg=0, [odczyt 20.08.2013].
17. A. Jakimiak, Pozornie przyswojone zjawiska, http://www.dwutygodnik.com/artykul/4660-pozornie-przyswojone-zjawiska.html [odczyt: 1.08.2013].
18. Ł. Gołębiewski, Śmierć książki. No Future Book, Biblioteka Analiz, Warszawa 2008.
19. G. Lossious, 5 Trade Publishing Trends to Watch For, http://publishingperspectives.com/2013/01/5-trade-publishing-trends-to-watch-for-in-2013/, [odczyt z 7.08.13].
20. D. Wójcicki, Targi też dla architektów, http://www.zawod-architekt.pl/artykuly/za0804_targi.html, [odczyt z 5.08.2013].

Strony internetowe:

1. http://katalog-design.pl/ – portal poświęcony wzornictwu, skupiający szeroką ofertę polskich designerów i biur projektowych. Czytelny katalog umożliwia łatwą nawigację wśród 14 kategorii, w których znajdują się, m.in. baby design, design koncepcyjny, opakowania, ale również blogi o designie, instytucje czy wydarzenia.

2. http://designitpoland.com/ – to jeden z kilku polskich portali poświęconych wzornictwu, w którym można znaleźć szczegółowe informacje na temat projektantów oraz nadchodzących wydarzeń, takich jak festiwale czy konkursy.

3. http://www.thedesigntrust.co.uk/ – strona w języku angielskim dla designerów prowadzących własną działalność biznesową. Niezwykle bogate źródło praktycznych informacji wzbogaconych o rady ekspertów w tej dziedzinie. Strona podzielona jest na podkategorie, m.in. poświęcone strategii i planowaniu, finansom, marketingowi czy zarządzaniu.

4. http://designalive.pl/ – strona kwartalnika „Design Alive” przeznaczonego dla projektantów oraz wszystkich czytelników zainteresowanych designem. Bogate źródło informacji dla osób chcących pozostać na bieżąco z polskimi, jak i światowymi trendami.

5. http://www.iwp.com.pl/ – strona Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, jednostki naukowo-badawczej zajmującej się wzornictwem i zarządzeniem wzornictwem (design management). Na stronie można znaleźć wyczerpujące informacje z zakresu projektów edukacyjnych organizowanych przez IWP, doradztwa oraz promocji designu.

6. http://www.cosmit.it/it/ – strona organizatora największych targów wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej Salone Internazionale del Mobile oraz imprez towarzyszących. Znajdują się na niej wszelkie informacje dotyczące tego potężnego wydarzenia, jak również porady dotyczące poruszania się po mieście i zakwaterowania.

7. http://www.sohofactory.pl/ – strona internetowa warszawskiego kompleksu wystawowego, na której można znaleźć informacje dotyczące największych imprez stołecznego świata designu, jak Wawa Design Festiwal czy Creative Mixer.

8. http://www.targi-ksiazki.waw.pl - strona internetowa Targów Książki w Warszawie.

9. http://www.fashionweek.pl - oficjalna strona Tygodnia Mody w Łodzi z harmonogramem pokazów, opisem projektantów i imprez towarzyszących oraz linkiem do rejestracji.

10. http://www.conradfestival.pl/pl - strona internetowa Festiwalu Conrada zawierająca najnowsze informacje oraz program wydarzenia.

11. http://www.targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/targi/3-targi-ksiazki-dla-dzieci/o-imprezie.html - strona internetowa krakowskich Targów Książki dla Dzieci.

12. http://festiwal.portalkryminalny.pl/ - strona dla polskich miłośników kryminałów zawierające informacje o Międzynarodowym Festiwalu Kryminału.

13. http://www.kochamantyki.pl/kalendarium/caloroczne-kalendarium-gield.html - dla tych, którzy planują odwiedzić polskie miasta i miasteczka w poszukiwaniu antyków, utworzono specjalne kalendarium z wyznaczeniem miejsc, czasu organizowania targowisk, a nierzadko także kontaktem z organizatorami.

14. http://komiksfestiwal.com - strona Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

15. http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/ - strona internetowa Gdyńskich Spotkań Tłumaczy Literatury.

16. http://www.targimodypoznan.pl - oficjalna strona Targów Mody w Poznaniu.

17. http://www.hushwarsaw.com/ - strona targów HUSH WARSAW.

18. http://sciegi.com - strona Ściegów, wcześniejszego projektu organizatorek HUSH, prezentująca projektantów, którzy wzięli udział we wcześniejszych edycjach.

19. http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/aff7/3183 - strona Art&Fashion Festival w Poznaniu.

20. http://www.marktcom.de/ - zbiorcze informacje na temat targowisk w Niemczech odnajdziemy na przykład na stronie.