« Powrót

Rozdział 8. Imprezy branżowe za granicą - muzyka.Międzynarodowe Targi Instrumentów i Akcesoriów Muzycznych MUSIKMESSE to największa na świecie impreza, podczas której zaprezentowany zostaje sprzęt muzyczny. Wystawcami są producenci instrumentów, oprogramowania i sprzętu komputerowego dla muzyków oraz wydawnictwa nutowe. To wydarzenie organizowane na ogromną skalę – podczas edycji w 2013 roku prawie 70 tys. odwiedzających mogło się zapoznać z ofertą ponad 1,5 tys. wystawców. Targi odbywają się cyklicznie od prawie 30 lat, a ich organizatorem jest Messe Frankfurt Exhibition GmbH.

W tym samym czasie we Frankfurcie odbywają się taż targi Prolight + Sound, które są ekspozycją najnowszego sprzętu nagłaśniającego i oświetleniowego. Tym samym oba wydarzenia stanowią doskonałą okazję do kompleksowego zapoznania się z aktualną ofertą na rynku, skierowaną zarówno do twórców, jak i organizatorów wydarzeń muzycznych. W pierwszych dwóch dniach wydarzenia mogą wziąć udział jednie profesjonaliści z branży. Podczas kolejnych dni impreza jest otwarta dla wszystkich odwiedzających, którzy mogą uczestniczyć w licznych koncertach, warsztatach, prezentacjach produktów oraz spotkaniach z najlepszymi muzykami.

Ceny udziału w wydarzeniu dla wystawców to około 130 euro netto za m2 powierzchni wystawienniczej oraz od 200 do 230 euro netto za m2 stoiska. Koszt wstępu dla osób odwiedzających w 2013 roku wynosił 45 euro za bilet jednodniowy lub 69 euro za wejście na wszystkie dni targowe. Istnieje też możliwość skorzystania z wyjazdów zorganizowanych przez przedstawiciela targów w Polsce – szczegółowe informacje o warunkach można znaleźć na stronie http://www.targifrankfurt.pl/.

The World Music Expo WOOMEX to międzynarodowe wydarzenie mające na celu wspieranie networkingu w branży muzycznej, w ramach którego organizowane są konferencja, targi, showcasy, pokazy filmowe oraz koncerty. Jego 1. edycja odbyła się w Berlinie w 1994 roku. Impreza odbywa się cyklicznie w ostatnim tygodniu października i trwa pięć dni (od środy do niedzieli), nie ma jednak stałej siedziby – każda edycja organizowana jest w innym mieście europejskim. Wydarzenie nie odbyło się jeszcze w Polsce, ale być może niebawem jego edycja będzie mieć miejsce w Poznaniu lub Warszawie – oba te miasta znalazły się na ścisłej liście dziewięciu miejsc, spośród których zostanie wybrane miasto goszczące Targi WOMEX w 2015 roku. Organizatorem imprezy jest firma Piranha Womex.

Szansą dla młodych twórców jest udział w ShowCase Festival. Ta część wydarzenia obejmuje cztery showcasy, podczas których kilkudziesięciu artystów wybranych przez organizatorów może zaprezentować się przedstawicielom wytwórni płytowych, agencji bookingowych i koncertowych, producentom oraz dziennikarzom z całego świata. Zgłoszenia muzyków chcących wystąpić podczas ShowCase Festival przyjmowane są za pomocą serwisu Sonicbids, który stanowi międzynarodową platformę łączącą wykonawców i promotorów sektora muzycznego. Szczegółowe informacje o warunkach zgłoszenia się do udziału w Showcase Festival dostępne są na stronie http://www.womex.com/realwomex/main.php?id_headings=239&id_realwomex=15.

Dla osób związanych z branżą bilety na całe Targi WOOMEX kosztowały w 2013 roku od 255 euro do 365 euro (w zależności od daty zakupu). Udział w wydarzeniu jest tańszy w przypadku zgłoszenia całego zespołu. Niższe ceny biletów przewidziane są też dla przedstawicieli mediów (od 175 euro) oraz studentów (80 euro).

Roskilde Festival to jeden z największych festiwali muzycznych w Europie. Odbywa się w pobliżu duńskiego miasteczka Roskilde na przełomie czerwca i lipca. Jego 1. edycja miała miejsce w 1971 roku. Organizatorem wydarzania jest The Roskilde Festival Charity Society.

Na festiwal zapraszane są zarówno największe gwiazdy muzyki, jak i młode zespoły, wybierane przez organizatorów spośród nadesłanych zgłoszeń. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w kolejnej edycji festiwalu znajdą wszelkie informacje o warunkach zgłoszeń na stronie http://roskilde-festival.dk/for_artists/. Poza koncertami podczas festiwalu odbywają się warsztaty, projekcje filmowe, spektakle teatralne i występy kabaretów, a także prezentowane są organizacje zajmujące się prawami człowieka oraz ekologią. Festiwal jest przedsięwzięciem niezależnym i niekomercyjnym, a cały dochód z imprezy przeznaczany jest na cele charytatywne. Do tej pory na Roskilde Festival zagrały cztery polskie grupy – SBB, Maanam, Republika oraz Kapela ze Wsi Warszawa, a także Czesław Mozil ze swoim duńskim zespołem Tesco Value.

Bilety na Roskilde Festival są dość drogie – karnet na całe wydarzenie, które trwa ponad tydzień, kosztował w 2013 roku 1890 koron duńskich, czyli ponad 1 tys. zł.
Przypisy
Bibliografia

Literatura:

1. R. Caves, Creative Industries. Contracts between Art and Commerce, Cambridge, Harvard University Press 2000.
2. Ł. Mamica, Wzornictwo przemysłowe jako sektor przemysłów kreatywnych, „Problemy rozwoju regionalnego", 244/2012.
3. M. Stefanowski, Wzornictwo w Polsce dzisiaj, Warszawa 2007, http://www.spfp.diz.pl/wzornictwodzisiaj.pdf, [odczyt z 16.08.2013].
4. A. Saj, Wzornictwo (design) wobec kreatywności i innowacji w gospodarce i edukacji, [w:] Kształtowanie zachowań innowacyjnych, przedsiębiorczych i twórczych w edukacji inżyniera, red. J. Skonieczny, Wrocław, Indygo Zair Media 2011.
5. O. Wainwright, What’s the point of architecture and design festivals?, The Guardian, http://www.theguardian.com/artanddesign/architecture-design-blog/2013/jun/21/architecture-design-festivals-biennales, [odczyt z 6.08.2013].
6. M. Korzeniowska-Marciniak, Międzynarodowy rynek dzieł sztuki, Universitas, Kraków 2001.
7. J. Michalski, The art market in Poland 1985-2005: Practice and Experience, Galeria Zderzak, Kraków-Berlin 2005.
8. O. Velthuis, Talking prices. Symbolic Meanings of Prices on the Market for Contemporary Art, Princeton 2007.
9. P. Watson, Dom aukcyjny Sotheby’s za zamkniętymi drzwiami, Warszawa 2002.
10. Rynek sztuki. Aspekty prawne, pod red. W. Kowalskiego i K. Zalasińskiej, Lex a Wolters Kluwer business, Poznań 2011.
11. Ekspert kontra dzieło sztuki. Rozpoznawanie falsyfikatów oraz fałszywych atrybucji w sztukach plastycznych, pod red. R. D. Spencera, Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych, Warszawa 2009.
12. M. Raszewska, 30 x WST. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2010, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa 2010.
13. Wątroba. Słownik polskiego teatru po 1997 roku, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010.
14. A. Bobran, Oldschool Computer Party 2011, http://tektura.wordpress.com/2011/10/07/oldschool-computer-party-22-10-2011/, [odczyt:20.08.2013].
15. M. Kostarczuk, Poznań Game Arena wraca na MTP. Co zobaczą gracze?, http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/679935,poznan-game-arena-powraca-na-mtp-co-zobacza-gracze-zdjecia,id,t.html?cookie=1, [odczyt 20.08.2013].
16. P. Pustkowiak, Raport Wprost o rynku wydawniczym, http://www.wprost.pl/ar/389934/Raport-Wprost-o-rynku-wydawniczym/?pg=0, [odczyt 20.08.2013].
17. A. Jakimiak, Pozornie przyswojone zjawiska, http://www.dwutygodnik.com/artykul/4660-pozornie-przyswojone-zjawiska.html [odczyt: 1.08.2013].
18. Ł. Gołębiewski, Śmierć książki. No Future Book, Biblioteka Analiz, Warszawa 2008.
19. G. Lossious, 5 Trade Publishing Trends to Watch For, http://publishingperspectives.com/2013/01/5-trade-publishing-trends-to-watch-for-in-2013/, [odczyt z 7.08.13].
20. D. Wójcicki, Targi też dla architektów, http://www.zawod-architekt.pl/artykuly/za0804_targi.html, [odczyt z 5.08.2013].

Strony internetowe:

1. http://katalog-design.pl/ – portal poświęcony wzornictwu, skupiający szeroką ofertę polskich designerów i biur projektowych. Czytelny katalog umożliwia łatwą nawigację wśród 14 kategorii, w których znajdują się, m.in. baby design, design koncepcyjny, opakowania, ale również blogi o designie, instytucje czy wydarzenia.

2. http://designitpoland.com/ – to jeden z kilku polskich portali poświęconych wzornictwu, w którym można znaleźć szczegółowe informacje na temat projektantów oraz nadchodzących wydarzeń, takich jak festiwale czy konkursy.

3. http://www.thedesigntrust.co.uk/ – strona w języku angielskim dla designerów prowadzących własną działalność biznesową. Niezwykle bogate źródło praktycznych informacji wzbogaconych o rady ekspertów w tej dziedzinie. Strona podzielona jest na podkategorie, m.in. poświęcone strategii i planowaniu, finansom, marketingowi czy zarządzaniu.

4. http://designalive.pl/ – strona kwartalnika „Design Alive” przeznaczonego dla projektantów oraz wszystkich czytelników zainteresowanych designem. Bogate źródło informacji dla osób chcących pozostać na bieżąco z polskimi, jak i światowymi trendami.

5. http://www.iwp.com.pl/ – strona Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, jednostki naukowo-badawczej zajmującej się wzornictwem i zarządzeniem wzornictwem (design management). Na stronie można znaleźć wyczerpujące informacje z zakresu projektów edukacyjnych organizowanych przez IWP, doradztwa oraz promocji designu.

6. http://www.cosmit.it/it/ – strona organizatora największych targów wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej Salone Internazionale del Mobile oraz imprez towarzyszących. Znajdują się na niej wszelkie informacje dotyczące tego potężnego wydarzenia, jak również porady dotyczące poruszania się po mieście i zakwaterowania.

7. http://www.sohofactory.pl/ – strona internetowa warszawskiego kompleksu wystawowego, na której można znaleźć informacje dotyczące największych imprez stołecznego świata designu, jak Wawa Design Festiwal czy Creative Mixer.

8. http://www.targi-ksiazki.waw.pl - strona internetowa Targów Książki w Warszawie.

9. http://www.fashionweek.pl - oficjalna strona Tygodnia Mody w Łodzi z harmonogramem pokazów, opisem projektantów i imprez towarzyszących oraz linkiem do rejestracji.

10. http://www.conradfestival.pl/pl - strona internetowa Festiwalu Conrada zawierająca najnowsze informacje oraz program wydarzenia.

11. http://www.targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/targi/3-targi-ksiazki-dla-dzieci/o-imprezie.html - strona internetowa krakowskich Targów Książki dla Dzieci.

12. http://festiwal.portalkryminalny.pl/ - strona dla polskich miłośników kryminałów zawierające informacje o Międzynarodowym Festiwalu Kryminału.

13. http://www.kochamantyki.pl/kalendarium/caloroczne-kalendarium-gield.html - dla tych, którzy planują odwiedzić polskie miasta i miasteczka w poszukiwaniu antyków, utworzono specjalne kalendarium z wyznaczeniem miejsc, czasu organizowania targowisk, a nierzadko także kontaktem z organizatorami.

14. http://komiksfestiwal.com - strona Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

15. http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/ - strona internetowa Gdyńskich Spotkań Tłumaczy Literatury.

16. http://www.targimodypoznan.pl - oficjalna strona Targów Mody w Poznaniu.

17. http://www.hushwarsaw.com/ - strona targów HUSH WARSAW.

18. http://sciegi.com - strona Ściegów, wcześniejszego projektu organizatorek HUSH, prezentująca projektantów, którzy wzięli udział we wcześniejszych edycjach.

19. http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/aff7/3183 - strona Art&Fashion Festival w Poznaniu.

20. http://www.marktcom.de/ - zbiorcze informacje na temat targowisk w Niemczech odnajdziemy na przykład na stronie.