« Powrót

Rozdział 9. Imprezy branżowe w Polsce - projektowanie mody.Wstęp.

Rynek mody w Polsce jest ciągle rozwijającą się branżą, chociaż coraz silniej odczuwa ona skutki kryzysu ekonomicznego. Jak wskazuje raport przygotowany przez firmę PMR, wartość polskiego rynku wzrosła w 2012 roku o około 2%, tak, że był on wart niemal 29 miliardów złotych. W 2013 roku prognozowany był dalszy wzrost, jednak jego tempo miało konsekwentnie spadać [1] . Zatem choć większość krajowych firm odzieżowych i obuwniczych w tym roku nadal przynosiło zyski, to coraz istotniejsze stają się różnice pomiędzy poszczególnymi sektorami rynku. Jak donosi portal eGospodarka.pl, najchętniej kupowane ubrania to te produkowane dla dyskontów oraz ubranka dla dzieci, z kolei ubrania dla młodzieży i eleganckie ubrania męskie cieszą się coraz mniejszą popularnością [2] . Coraz więcej osób przekonuje się też do korzystania ze sklepów internetowych – już teraz korzysta z nich około 16% polskich konsumentów, a liczba ta stale rośnie. Negatywna reakcja konsumentów oraz mediów na postawę polskiej spółki LPP S.A. (która po tragedii w Bangladeszu odmówiła podpisania porozumienia o poprawie warunków w szwalniach i fabrykach) pokazuje, że dla polskich klientów coraz istotniejsze stają się również etyczne aspekty rynku [3], [4] . Polski rynek mody to nie tylko kreacje high fashion, ale też coraz popularniejsze marki streetwearowe, czyli produkujące młodzieżowe, oryginalne ubrania nadające się do noszenia na co dzień. Poniżej znajdziecie krótkie opisy najciekawszych imprez branżowych odbywających się w Polsce.

Fashion Week Poland.

FashionPhilosophy Fashion Week Poland to cykliczne wydarzenie odbywające się dwa razy do roku w Łodzi (ostatnia, dziewiąta edycja miała miejsce między 15 a 20 października). Łódzki Tydzień Mody nawiązuje do długiej tradycji tego typu przedsięwzięć, które obecnie odbywają się już w kilkudziesięciu krajach świata i jest największą imprezą modową w Polsce. Relacje z FashionPhilosophy zamieszcza większość krajowych mediów, zarówno branżowych, jak i głównego nurtu oraz liczni bloggerzy. Podczas Tygodnia Mody w Łodzi odbywają się pokazy najnowszych kolekcji uznanych polskich i zagranicznych projektantów, obiecujących debiutantów i studentów oraz twórców mody alternatywnej. Dodatkowo odwiedzający mogą obejrzeć z bliska lub kupić gotowe kreacje w ramach tzw. showroomu (podczas zeszłej edycji prezentowało się na nim ponad 120 wyselekcjonowanych projektantów), wziąć udział w szkoleniach i seminariach czy też obejrzeć wystawę fotografii mody. Podczas ósmej edycji FashionPhilosophy Fashion Week odbyło się 47 pokazów, które śledziło on-line ponad 30 000 osób (można to robić na oficjalnym kanale FPW: http://www.youtube.com/user/ModaForteFilm/). W trakcie wiosennej edycji imprezy przyznawana jest też nagroda Złotej Nitki za najciekawsze kolekcje, która jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w polskiej branży. Projektanci zainteresowani wzięciem udziału w pokazach powinni przesłać swoje projekty (zdjęcia i rysunki oraz wypełniony formularz zgłoszeniowy) bez podpisywania ich nazwiskiem ani marką do oceny Rady Programowej. Kryteria te obowiązują zarówno kolekcje zgłaszane do pokazu głównego (Designer Avenue) [5] , jak i alternatywnego (OFF Out of Schedule) [6] . Łódzki Tydzień Mody jest imprezą otwartą dla wszystkich. Ceny biletów na najnowszą edycję nie zostały jeszcze podane, jednak podczas kwietniowej edycji najtańsze wejściówki – nieuprawniające do uczestnictwa w pokazach – kosztowały 50 złotych, jednodniowe akredytacje dające dostęp do wszystkich stref 200 złotych, a karnet na całość imprezy 600 złotych. Organizatorzy dysponują też pewną ograniczoną liczbą darmowych wejściówek, które można odebrać w Łodzi przed wydarzeniem. Ponadto można było kupić specjalne karnety VIP (wersje gold i silver), które obejmowały zakwaterowanie, przejazdy i posiłki, opiekę concierge oraz udział w zamkniętych imprezach (600-700 złotych za jeden dzień, 2800-3600 za całość) [7] . Udział w warsztatach podczas ostatniej edycji Fashion Week Poland kosztował 300 złotych za dzień i 500 za dwa dni.

Targi Mody Poznań.

Największe w polskiej branży modowej wydarzenie o charakterze biznesowym ma miejsce dwa razy w roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W ostatniej edycji, która odbyła się w lutym 2013 roku, uczestniczyło ponad 460 marek i firm z 17 krajów, a odwiedziło ją ponad 5500 przedstawicieli branży. Poza możliwością zapoznania się z ofertą wystawców, Targi Mody Poznań to również okazja, żeby wysłuchać wykładów i prelekcji poświęconych branży, nawiązać kontakty biznesowe podczas wieczoru branżowego oraz zgłosić swoją markę bądź produkt do udziału w konkursie o Złoty Medal MTP, przyznawany najlepszym firmom. Specjalnie dla młodych projektantów organizatorzy przygotowali ofertę YOUNG FASHION FOR SALE, która ma pomagać promować debiutujących w branży. W jej ramach początkujący designerzy otrzymują stoisko o powierzchni 9 m2, zaproszenie na wieczór branżowy, możliwość zaprezentowania ośmiu kreacji w czasie pokazów mody oraz promocję na stronie MTP. Osoby zainteresowane tą ofertą proszone są o kontakt z osobą odpowiedzialną za projekt [8] . Dla profesjonalistów oraz studentów i uczniów szkół związanych z branżą modową uczestnictwo w targach mody jest bezpłatne, pozostali goście za jednodniowy bilet zapłacą 52 złote (dodatkowo mogą również wykupić zaproszenia na wieczór branżowy za 100 złotych). Rejestracji można dokonać przez stronę internetową wydarzenia [9] . Opłata rejestracyjna dla wystawców wynosi 760 złotych, a zgłoszenie współwystawcy to dodatkowy koszt 380 złotych. Całościowy koszt stoiska i pozostałych usług można poznać, kontaktując się z organizatorami [10] .

Hush Warsaw.

Największe w Polsce targi mody promujące kolekcje młodych i niezależnych projektantów, tworzących w zgodzie z ideą slow fashion, czyli zrównoważonej produkcji, która w przeciwieństwie do odzieżowych sieciówek, stawia na krótkie, unikatowe serie. HUSH jest nową formułą wcześniejszej imprezy Ściegi, która odbywała się dwa razy do roku (miała 10 edycji) i cieszyła bardzo dużym powodzeniem. Pierwsza edycja HUSH miała miejsce 9 czerwca 2013 roku. Odbyła się ona na Stadionie Narodowym i przyciągnęła około 20 000 odwiedzających, dwukrotnie więcej, niż szacowały organizatorki – Anna Pięta, Magda Korcz (wcześniej organizatorki Ściegów) i Aneta Kowalska (odpowiadająca za strefę KIDS fashion&design). Przyjęta formuła imprezy to jednodniowy pop-up sale, czyli okazja, żeby w jednym miejscu obejrzeć, przymierzyć i kupić ubrania, buty, bieliznę czy akcesoria od ponad 160 wyselekcjonowanych projektantów z Polski i zagranicy, często w niższych cenach niż w butikach lub sklepach internetowych. Wstęp na targi jest bezpłatny. O tym, kto zaprezentuje się podczas HUSH decydują organizatorki – podczas ostatniej edycji otrzymały około 500 zgłoszeń, spośród których wybrały te najciekawsze i prezentujące najwyższy poziom. Na targach znaleźć można nie tylko „dorosłą” modę, ale też ubrania, zabawki i książki dla dzieci, strefę zabaw, w której można powierzyć malucha opiece animatorów, strefę relaksu oraz strefę dobrego smaku, gdzie można spróbować dań przygotowanych przez warszawskie lokale. Podczas poprzedniej edycji odwiedzający mogli również za darmo skorzystać z porad stylistek i personal shopperek. Dla wyselekcjonowanych projektantów, którzy brali udział w targach, organizatorki wraz z T-mobile i poznańskim Starym Browarem ogłosiły konkurs na najciekawszy projekt inspirowany modernizmem. Pierwszą nagrodą był tablet, dwiema drugimi udział w warsztatach organizowanych w Starym Browarze w ramach corocznego festiwalu Art&Fashion Festival i voucher na 500 złotych, na zakup publikacji o modzie, zwycięskie projekty zostały ogłoszone podczas HUSH. Kolejna edycja targów zaplanowana jest wstępnie na początek grudnia bieżącego roku.

Art&Fashion Festival.

Festiwal poświęcony związkom między modą a sztuką odbywa się w październiku każdego roku w Starym Browarze w Poznaniu. Najbliższa, siódma już edycja zaplanowana jest na połowę października. Art&Fashion Festival trwa dwanaście dni, podczas których do Poznania zjeżdżają gwiazdy branży mody z całego świata, którzy prowadzą warsztaty, otwarte wykłady w ramach Art&Fashion Open University (w zeszłym roku był to m.in. Scott Schuman, fotograf i autor kultowego bloga The Sartorialist, który poprowadził również warsztaty ze stylizacji. Schuman był tak zadowolony z pracy z uczestnikami warsztatów, że w tym roku poprowadzi je po raz kolejny). Ponadto wydarzeniu towarzyszą pokazy filmów dokumentalnych o modzie oraz klasyków kina „z modowym akcentem”, a festiwal wieńczy finałowa wystawa, podczas której można obejrzeć efekty ponadtygodniowej pracy młodych projektantów, fotografów, muzyków i pasjonatów mody. Ponieważ ideą festiwalu jest poszukiwanie połączeń między modą a różnymi dziedzinami sztuki, poruszana w jego trakcie tematyka jest bardzo różnorodna: poza projektowaniem mody czy biżuterii można również wykonać ilustracje modowe, uczyć się pisania o modzie, robienia fotografii czy wideo modowego, oraz tworzyć muzykę i efekty dźwiękowe towarzyszące pokazom (warsztaty z tej dziedziny poprowadzi Wojtek Mazolewski). Aby wziąć udział w warsztatach trzeba pomyślnie przejść proces rekrutacji – zadania ustalają sami prowadzący, ich szczegółowy opis można znaleźć na stronie internetowej festiwalu [11] . W 2013 festiwal odbywał się między 8 a 20 października, a rekrutacja uczestników trwała od 1 do 29 września. Koszt warsztatów dla zakwalifikowanych uczestników waha się pomiędzy 125 a 250 złotych, większość z nich trwa 10 dni, choć niektóre są krótsze. Organizatorzy zapewniają uczestnikom nocleg. Wstęp na pozostałe wydarzenia był bezpłatny, poza filmami wyświetlanymi w Multikinie, na które trzeba było kupić bilety w cenie 5 złotych (lub 30 złotych za karnet na 10 seansów). Dla tych, dla których zabrakło miejsc na wykładach, organizatorzy przygotowali streaming na żywo. Podczas tegorocznej, siódmej edycji, w czasie weekendu w Atrium Starego Browaru będzie można kupić ubrania niezależnych projektantów w ramach specjalnej edycji targów HUSH.

Mustache Yard Sale.

Kolejne cykliczne wydarzenie modowe odbywające się dwa razy do roku w Warszawie. Mustache Yard Sale jest dedykowane niezależnym polskim projektantom, zwłaszcza tym tworzącym tzw. modę uliczną (streetwear). Jednodniowe wydarzenie również opiera się na formule pop-up store’u, ale targom mody towarzyszą koncerty i strefa kulinarna, a rosnąca popularność Mustache’a (w maju 2013 r. odbyła się już dziewiąta edycja) sprawia, że organizatorzy nieustannie poszerzają ofertę o kolejne produkty: designerskie gadżety, deskorolki, a nawet meble. Mimo to ubrania i dodatki są zdecydowanie najważniejszym elementem targów – swoje projekty prezentuje ponad 150 wystawców. Poprzednia edycja Mustache po raz pierwszy odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, wcześniejsze miały miejsce w stosunkowo mniejszych przestrzeniach: klubach Soho Factory (1500 m do wynajęcia). Wstęp na imprezę jest darmowy i nie wymaga rejestracji. Udział w targach jest również stosunkowo tani z punktu widzenia wystawcy: cena za stoisko to od 100 (rozmiar „S”, 2 na 2 metry) do 400 złotych („XL”, 5 na 5 metrów). Organizatorzy nie pobierają dodatkowej opłaty rejestracyjnej ani prowizji od sprzedaży, co jest częstą praktyką na tego typu imprezach, zastrzegają sobie oni jednak prawo selekcji nadesłanych zgłoszeń. Pełen regulamin Mustache Yard Sale znaleźć można na stronie internetowej [12] .

Warsaw Fashion Weekend.

Odbywające się niegdyś pod nazwą Bilioneurobab połączenie pokazów mody i designer sample sale, czyli okazji, żeby kupić ubrania i akcesoria z bardzo krótkich serii szytych przez polskich i zagranicznych projektantów. Organizatorzy co edycję zapraszają jeden z krajów do zostania gościem honorowym WFW. Podczas ostatniejedycji, od 4 do 6 października 2013, była to Szwajcaria. Trzydniowe targi odbywają się w różnych miejscach w Warszawie – w kwietniu był to klub Soho Factory, kolejne wydanie imprezy zagości w przestrzeni wystawienniczej Centrum EXPO XXI. Aby wziąć udział w jej otwarciu i pokazach odbywających się w piątek, trzeba zaopatrzyć się w kartę VIP, która kosztuje 250 złotych i gwarantuje wstęp na wszystkie pokazy i imprezy dla dwóch osób. Bilet jednodniowy (sobota lub niedziela) kosztuje 50 złotych, a na dwa dni 70 złotych. Inną inicjatywą organizowaną przez twórców WFW jest Fashion Democracy (http://www.bilioneurobab.pl/), czyli jednodniowa impreza typu pop-up store, która odbywa się w galeriach handlowych, w różnych miastach Polski. Podczas Fashion Democracy odwiedzający mogą kupić ubrania i akcesoria młodych, niezależnych projektantów. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.
Przypisy
Bibliografia

Literatura:

1. R. Caves, Creative Industries. Contracts between Art and Commerce, Cambridge, Harvard University Press 2000.
2. Ł. Mamica, Wzornictwo przemysłowe jako sektor przemysłów kreatywnych, „Problemy rozwoju regionalnego", 244/2012.
3. M. Stefanowski, Wzornictwo w Polsce dzisiaj, Warszawa 2007, http://www.spfp.diz.pl/wzornictwodzisiaj.pdf, [odczyt z 16.08.2013].
4. A. Saj, Wzornictwo (design) wobec kreatywności i innowacji w gospodarce i edukacji, [w:] Kształtowanie zachowań innowacyjnych, przedsiębiorczych i twórczych w edukacji inżyniera, red. J. Skonieczny, Wrocław, Indygo Zair Media 2011.
5. O. Wainwright, What’s the point of architecture and design festivals?, The Guardian, http://www.theguardian.com/artanddesign/architecture-design-blog/2013/jun/21/architecture-design-festivals-biennales, [odczyt z 6.08.2013].
6. M. Korzeniowska-Marciniak, Międzynarodowy rynek dzieł sztuki, Universitas, Kraków 2001.
7. J. Michalski, The art market in Poland 1985-2005: Practice and Experience, Galeria Zderzak, Kraków-Berlin 2005.
8. O. Velthuis, Talking prices. Symbolic Meanings of Prices on the Market for Contemporary Art, Princeton 2007.
9. P. Watson, Dom aukcyjny Sotheby’s za zamkniętymi drzwiami, Warszawa 2002.
10. Rynek sztuki. Aspekty prawne, pod red. W. Kowalskiego i K. Zalasińskiej, Lex a Wolters Kluwer business, Poznań 2011.
11. Ekspert kontra dzieło sztuki. Rozpoznawanie falsyfikatów oraz fałszywych atrybucji w sztukach plastycznych, pod red. R. D. Spencera, Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych, Warszawa 2009.
12. M. Raszewska, 30 x WST. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2010, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa 2010.
13. Wątroba. Słownik polskiego teatru po 1997 roku, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010.
14. A. Bobran, Oldschool Computer Party 2011, http://tektura.wordpress.com/2011/10/07/oldschool-computer-party-22-10-2011/, [odczyt:20.08.2013].
15. M. Kostarczuk, Poznań Game Arena wraca na MTP. Co zobaczą gracze?, http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/679935,poznan-game-arena-powraca-na-mtp-co-zobacza-gracze-zdjecia,id,t.html?cookie=1, [odczyt 20.08.2013].
16. P. Pustkowiak, Raport Wprost o rynku wydawniczym, http://www.wprost.pl/ar/389934/Raport-Wprost-o-rynku-wydawniczym/?pg=0, [odczyt 20.08.2013].
17. A. Jakimiak, Pozornie przyswojone zjawiska, http://www.dwutygodnik.com/artykul/4660-pozornie-przyswojone-zjawiska.html [odczyt: 1.08.2013].
18. Ł. Gołębiewski, Śmierć książki. No Future Book, Biblioteka Analiz, Warszawa 2008.
19. G. Lossious, 5 Trade Publishing Trends to Watch For, http://publishingperspectives.com/2013/01/5-trade-publishing-trends-to-watch-for-in-2013/, [odczyt z 7.08.13].
20. D. Wójcicki, Targi też dla architektów, http://www.zawod-architekt.pl/artykuly/za0804_targi.html, [odczyt z 5.08.2013].

Strony internetowe:

1. http://katalog-design.pl/ – portal poświęcony wzornictwu, skupiający szeroką ofertę polskich designerów i biur projektowych. Czytelny katalog umożliwia łatwą nawigację wśród 14 kategorii, w których znajdują się, m.in. baby design, design koncepcyjny, opakowania, ale również blogi o designie, instytucje czy wydarzenia.

2. http://designitpoland.com/ – to jeden z kilku polskich portali poświęconych wzornictwu, w którym można znaleźć szczegółowe informacje na temat projektantów oraz nadchodzących wydarzeń, takich jak festiwale czy konkursy.

3. http://www.thedesigntrust.co.uk/ – strona w języku angielskim dla designerów prowadzących własną działalność biznesową. Niezwykle bogate źródło praktycznych informacji wzbogaconych o rady ekspertów w tej dziedzinie. Strona podzielona jest na podkategorie, m.in. poświęcone strategii i planowaniu, finansom, marketingowi czy zarządzaniu.

4. http://designalive.pl/ – strona kwartalnika „Design Alive” przeznaczonego dla projektantów oraz wszystkich czytelników zainteresowanych designem. Bogate źródło informacji dla osób chcących pozostać na bieżąco z polskimi, jak i światowymi trendami.

5. http://www.iwp.com.pl/ – strona Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, jednostki naukowo-badawczej zajmującej się wzornictwem i zarządzeniem wzornictwem (design management). Na stronie można znaleźć wyczerpujące informacje z zakresu projektów edukacyjnych organizowanych przez IWP, doradztwa oraz promocji designu.

6. http://www.cosmit.it/it/ – strona organizatora największych targów wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej Salone Internazionale del Mobile oraz imprez towarzyszących. Znajdują się na niej wszelkie informacje dotyczące tego potężnego wydarzenia, jak również porady dotyczące poruszania się po mieście i zakwaterowania.

7. http://www.sohofactory.pl/ – strona internetowa warszawskiego kompleksu wystawowego, na której można znaleźć informacje dotyczące największych imprez stołecznego świata designu, jak Wawa Design Festiwal czy Creative Mixer.

8. http://www.targi-ksiazki.waw.pl - strona internetowa Targów Książki w Warszawie.

9. http://www.fashionweek.pl - oficjalna strona Tygodnia Mody w Łodzi z harmonogramem pokazów, opisem projektantów i imprez towarzyszących oraz linkiem do rejestracji.

10. http://www.conradfestival.pl/pl - strona internetowa Festiwalu Conrada zawierająca najnowsze informacje oraz program wydarzenia.

11. http://www.targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/targi/3-targi-ksiazki-dla-dzieci/o-imprezie.html - strona internetowa krakowskich Targów Książki dla Dzieci.

12. http://festiwal.portalkryminalny.pl/ - strona dla polskich miłośników kryminałów zawierające informacje o Międzynarodowym Festiwalu Kryminału.

13. http://www.kochamantyki.pl/kalendarium/caloroczne-kalendarium-gield.html - dla tych, którzy planują odwiedzić polskie miasta i miasteczka w poszukiwaniu antyków, utworzono specjalne kalendarium z wyznaczeniem miejsc, czasu organizowania targowisk, a nierzadko także kontaktem z organizatorami.

14. http://komiksfestiwal.com - strona Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

15. http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/ - strona internetowa Gdyńskich Spotkań Tłumaczy Literatury.

16. http://www.targimodypoznan.pl - oficjalna strona Targów Mody w Poznaniu.

17. http://www.hushwarsaw.com/ - strona targów HUSH WARSAW.

18. http://sciegi.com - strona Ściegów, wcześniejszego projektu organizatorek HUSH, prezentująca projektantów, którzy wzięli udział we wcześniejszych edycjach.

19. http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/aff7/3183 - strona Art&Fashion Festival w Poznaniu.

20. http://www.marktcom.de/ - zbiorcze informacje na temat targowisk w Niemczech odnajdziemy na przykład na stronie.