« Powrót

Rozdział 10. Imprezy branżowe za granicą - projektowanie mody.Wstęp.

Światowy rynek ubrań i dodatków jest stale rosnącą gałęzią gospodarki, która zgodnie z raportem przygotowanym przez agencję MarketLine do końca 2015 roku osiągnie przychody rzędu 3180 miliardów dolarów [1] . O ile rynek azjatycki regularnie rośnie, o tyle w Europie i Stanach Zjednoczonych branża coraz wyraźniej odczuwa spowolnienie, spowodowane kryzysem gospodarczym. Niemniej jednak poszczególne sektory branży wciąż jeszcze mają się bardzo dobrze – między innymi sektor ubrań dla dzieci, którego wartość wzrosła o 15% i w 2014 roku ma przekroczyć 186 miliardów dolarów [2] , rynek towarów luksusowych [3] oraz ubrań męskich – choć wciąż jeszcze wartość tego sektora jest zdecydowanie niższa od sektora mody kobiecej (szacunkowo ma on być w 2014 r. wart 402 miliardy dolarów, podczas gdy rynek ubrań dla kobiet ponad 620 miliardów), to sam jego przyrost jest zdecydowanie szybszy [4] . Coraz większą rolę w kształtowaniu się branży ogrywają też zakupy w sklepach internetowych. W 2012 roku z tej możliwości korzystało już 20% obywateli UE [5] , zaś w Stanach Zjednoczonych rynek zakupów on-line rośnie o około 10% rocznie, pięć razy szybciej niż rynek zakupów tradycyjnych [6] .

Tygodnie mody.

Najważniejszymi wydarzeniami w światowej branży mody są tzw. tygodnie mody, które odbywają się w wielu miastach na świecie dwa razy do roku. Głównym celem tygodni mody jest zaprezentowanie trendów, jakie będą obowiązywać w kolejnych sezonach, muszą więc one odbywać się w odpowiednim wyprzedzeniem. W związku z tym zimowe edycje, odbywające się w przedziale czasowym między styczniem a kwietniem, prezentują kolekcje na jesień i zimę kolejnego roku, a edycje letnie, które można śledzić od września do października – na nadchodzącą wiosnę i lato. Rozpiskę wszystkich światowych tygodni mody znaleźć można w Internecie [7] . Tygodnie mody to przede wszystkim pokazy najsłynniejszych projektantów i domów mody, ale również showroomy (czyli specjalne strefy, gdzie można przyjrzeć się kolekcjom z bliska oraz zamówić prezentowane na wybiegach kreacje), pokazy debiutujących lub niezależnych projektantów oraz koncerty, pokazy filmowe i bankiety – bowiem już od dawna imprezy te nie są jedynie spotkaniem profesjonalistów, ale wielkim widowiskiem relacjonowanym na bieżąco przez media i coraz bardziej liczących się w branży bloggerów. Poniżej znajdziecie krótkie omówienie tzw. „wielkiej czwórki” światowych tygodni mody, czyli tych najbardziej prestiżowych, odbywających się w Nowym Jorku, Londynie, Mediolanie i Paryżu. Większość tych imprez przeznaczona jest wyłącznie dla przedstawicieli prasy i mediów. Wyjątkiem jest tydzień mody w Londynie, podczas którego odbywają się otwarte pokazy w ramach London Fashion Weekend.

Tydzień Mody w Nowym Jorku.

Nowojorski Tydzień Mody, od kilku lat oficjalnie przemianowany na Mercedes-Benz Fashion Week, odbywa się dwa razy do roku od 1943 r. i jest pierwszym, otwierającym wydarzeniem sezonu: pokazy zimowych kolekcji mają miejsce w lutym, a wiosennych we wrześniu. Organizatorzy szacują, że podczas najbliższej edycji NY Fashion Week odwiedzi ponad 100 000 gości. Liczba zarejestrowanych dziennikarzy i kupujących podczas zeszłej edycji wyniosła 3000 osób; w ciągu tygodnia odbyło się niemal 100 pokazów, a szacowana kwota, jaką rocznie zarabia Nowy Jork na odwiedzających tygodnie mody to około 800 milionów dolarów [8] . Harmonogramy pokazów znajdują się na stronie internetowej wydarzenia [9] , gdzie można również śledzić je na żywo na oficjalnym kanale [10] oraz znaleźć odnośniki do kont NYFW we wszystkich najważniejszych mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instragram, Pinterest i YouTube), tak by być na bieżąco z najświeższymi infromacjami [11] . Tydzień Mody w Nowym Jorku jest często porównywany z odbywającym się tuż po nim wydarzeniem w Londynie. Kolekcje pokazywane w Stanach są uważane za bardziej konserwatywne i nadające się do noszenia na co dzień, podczas gdy projektanci prezentujący się w Anglii stawiają na śmielsze, bardziej awangardowe kreacje.

Tydzień Mody w Londynie.

Następnym w kolejności tygodniem „wielkiej czwórki” jest London Fashion Week, który zaczyna się zaraz po zakończeniu pokazów w Nowym Jorku. Londyńskie święto mody jest zdecydowanie młodsze (odbywa się od 1984 roku), ale pod względem skali nie ustępuje swojej amerykańskiej edycji. British Fashion Council, które jest organizatorem imprezy podaje, że podczas tygodnia odbywa się ponad 100 pokazów, w których uczestniczy ponad 5000 gości: przedstawicieli branży, dziennikarzy oraz fotografów. Szacowana wartość zamówień składanych podczas tygodnia mody w Londynie przekracza 100 milionów funtów. Od 2010 roku funkcjonuje również cyfrowy harmonogram LFW, dzięki któremu można obejrzeć starannie przygotowany program, w którym jest miejsce nie tylko na relacje na żywo z pokazów, ale również na klipy przygotowane przez projektantów i domy mody oraz filmy wyświetlane w ramach imprezy towarzyszącej – BFC Fashion Cinema. Informacje dotyczące Londyńskiego Tygodnia Mody można śledzić również na kontach wydarzenia na Twitterze i Facebooku. Linki do stron internetowych, najważniejsze kontakty, podstawowe informacje dotyczące poszczególnych wydarzeń w trakcie LFW i tego, jak w nim uczestniczyć, znaleźć można w specjalnym informatorze przygotowanym przez British Fashion Council, który można pobrać ze strony: http://www.britishfashioncouncil.co.uk/uploads/media/290/31409.pdf. Najnowsze zdjęcia i wiadomości znajdują się też pod adresem internetowym LFW [12] . Londyński Tydzień Mody to jedyny z „wielkiej czwórki”, który jest częściowo otwarty dla odwiedzających spoza branży. Ostatnie dni tygodnia mody – London Fashion Weekend odbywają się w Somerset House. Jest to okazja, żeby obejrzeć pokazy czy zrobić zakupy, czy przyjrzeć się ekspozycjom w showroomie. Koszt biletów waha się w przedziale od 16 do 40 funtów za zwykłe wejściówki i między 130 a 165 za bilety Luxe (gwarantujące opiekę consierge, pakiet powitalny, obiad i miejsca w pierwszym rzędzie podczas pokazów). Można je kupić za pośrednictwem strony internetowej wydarzenia [13] .

Tydzień Mody w Mediolanie.

Trzeci z kolei tydzień mody odbywa się w Mediolanie i ma tradycję sięgającą lat 50. XX wieku. Co charakterystyczne, odbywa się on cztery razy do roku, pokazy są bowiem podzielone pomiędzy Męski i Damski Tydzień Mody, z których każdy prezentuje oddzielnie kolekcje jesienno-zimowe i wiosenno-letnie (pokazy mody męskiej odbywają się w styczniu i czerwcu, a damskiej w lutym i wrześniu). Obie te imprezy są uznawane za jedne z najbardziej prestiżowych w świecie mody. Ich organizatorzy – Camera Nazionale della Moda Italiana – szacują liczbę odwiedzających na około 10 000. Łącznie podczas obu tygodni odbywa się ponad 250 pokazów (podczas najbliższej, kobiecej edycji planowanych jest ich ponad 170). Akredytacja dziennikarska na Milan Fashion Week kosztuje 60 euro i wymaga rejestracji na stronie internetowej organizatora [14] . Choć pokazy odbywające się w ramach mediolańskiego tygodnia mody nie są otwarte dla publiczności, można śledzić je na żywo za pośrednictwem strony internetowej Milan Fashion Week Live (http://milanfashionweeklive.com).

Tydzień Mody w Paryżu.

Ostatni tydzień mody zaliczany do „Wielkiej czwórki” ma miejsce w Paryżu. W 2013 r. jesienno-zimowa edycja odbyła się na przełomie lutego i marca, a wiosenno-letnia trwała od 24 września do 2 października. Podczas Paris Fashion Week prezentowane są kolekcje typu ready-to-wear. Organizatorzy Paryskiego Tygodnia Mody, federacja Mode à Paris, nie podaje informacji o tym, ile osób w nim uczestniczy, jednak skala tego wydarzenia jest porównywalna do pozostałych tygodni „wielkiej czwórki” – podczas poprzedniej edycji Paris Fashion Week odbyło się ponad 100 pokazów czołowych projektantów. Choć impreza przeznaczona jest wyłącznie dla przedstawicieli branży i mediów, kilka pokazów towarzyszących głównej części wydarzenia odbywa się w poza Carousel du Louvre, między innymi w galeriach handlowych Lafayette i Printemps, gdzie mają na nie wstęp wszyscy chętni, są one jednak zdecydowanie mniej prestiżowe niż te dostępne jedynie dla posiadających wejściówki. Warunki uzyskania akredytacji dziennikarskiej można znaleźć na stronie internetowej organizatorów [15] .

Bread and Butter (BBB).

Zupełnie innego typu imprezą są odbywające się na starym lotnisku Berlin-Tempelhof targi BREAD & BUTTER, dedykowane modzie ulicznej. Pierwsza edycja targów miała miejsce w Kolonii, w 2001 roku i od tamtej pory odbywają się one dwa razy do roku, ciesząc się ogromnym powodzeniem. W bieżących edycjach uczestniczy około 600 wyselekcjonowanych przez organizatorów wystawców, podzielonych na siedem różnych stref w zależności od stylu, jaki prezentują. Targi trwają trzy dni, a wstęp na nie jest zarezerwowany dla przedstawicieli branży i mediów. Dla osób współpracujących z markami wystawców, dziennikarzy i kupujących wstęp na BREAD & BUTTER jest darmowy, inni przedstawiciele branży lub spokrewnionych branż (agencji modelingu, agencji reklamowych i PR, producentów tkanin itp.) mogą kupić trzydniową akredytację za 500 euro. Oprócz klientów spoza branży, na BBB nie mają również wstępu przedstawiciele odzieżowych sieciówek typu H&M czy Primark. Szczegółowe warunki i procedurę ubiegania się o akredytację można znaleźć na stronie wydarzenia [16] . Poza częścią targową w ramach BREAD & BUTTER można również posłuchać wystąpień przedstawicieli branży w ramach projektów Connected Rooms (poświęconych sprzedaży w Internecie) oraz Trendforum (śledzącej najświeższe tendencje w modzie) oraz wypić kawę czy spróbować jedzenia przygotowanego zgodnie z filozofią slow food. Firmy, które chciałyby zostać wystawcami na BBB muszą przesłać organizatorom zdjęcia kolekcji, opis marki i informacje prasowe [17] . Dodatkowym atutem dla wystawiających jest znalezienie się w bazie marek, tzw. brand bible, dostępnej na stronie wydarzenia.

Margin.

Kolejnymi targami mody niezależnej jest Margin, odbywający się dwa razy do roku – w lutym i sierpniu - w Londynie. Podczas targów, które mają miejsce od 2002 roku, prezentowane są kolekcje młodych, niezależnych projektantów, ale również najbardziej rozpoznawalnych marek streetwearu. W ciągu 10 lat ich trwania uczestniczyło w nich niemal 900 projektantów z różnych krajów. Margin jest imprezą zamkniętą, nie mają na nią wstępu klienci niezwiązani z branżą ani studenci. Aby wziąć udział w targach należy zapisać się do listy mailingowej Marginu [18] , podając swoje dane oraz nazwę i rodzaj firmy i czekać na dalsze wskazówki od organizatorów. Poza projektantami podczas targów prezentują się również młodzi współcześni artyści oraz producenci muzyki i wytwórnie, które sprzedają limitowane serie albumów przygotowanych specjalnie na tę okoliczność. Pełną listę artystów, którzy do tej pory uczestniczyli w tym wydarzeniu można znaleźć na stronie internetowej: http://margin.tv/about/. Z inicjatywy Margin powstała również aplikacja STRADD, pozwalająca lokalizować sklepy niezależnych marek.
Przypisy
Bibliografia

Literatura:

1. R. Caves, Creative Industries. Contracts between Art and Commerce, Cambridge, Harvard University Press 2000.
2. Ł. Mamica, Wzornictwo przemysłowe jako sektor przemysłów kreatywnych, „Problemy rozwoju regionalnego", 244/2012.
3. M. Stefanowski, Wzornictwo w Polsce dzisiaj, Warszawa 2007, http://www.spfp.diz.pl/wzornictwodzisiaj.pdf, [odczyt z 16.08.2013].
4. A. Saj, Wzornictwo (design) wobec kreatywności i innowacji w gospodarce i edukacji, [w:] Kształtowanie zachowań innowacyjnych, przedsiębiorczych i twórczych w edukacji inżyniera, red. J. Skonieczny, Wrocław, Indygo Zair Media 2011.
5. O. Wainwright, What’s the point of architecture and design festivals?, The Guardian, http://www.theguardian.com/artanddesign/architecture-design-blog/2013/jun/21/architecture-design-festivals-biennales, [odczyt z 6.08.2013].
6. M. Korzeniowska-Marciniak, Międzynarodowy rynek dzieł sztuki, Universitas, Kraków 2001.
7. J. Michalski, The art market in Poland 1985-2005: Practice and Experience, Galeria Zderzak, Kraków-Berlin 2005.
8. O. Velthuis, Talking prices. Symbolic Meanings of Prices on the Market for Contemporary Art, Princeton 2007.
9. P. Watson, Dom aukcyjny Sotheby’s za zamkniętymi drzwiami, Warszawa 2002.
10. Rynek sztuki. Aspekty prawne, pod red. W. Kowalskiego i K. Zalasińskiej, Lex a Wolters Kluwer business, Poznań 2011.
11. Ekspert kontra dzieło sztuki. Rozpoznawanie falsyfikatów oraz fałszywych atrybucji w sztukach plastycznych, pod red. R. D. Spencera, Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych, Warszawa 2009.
12. M. Raszewska, 30 x WST. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2010, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa 2010.
13. Wątroba. Słownik polskiego teatru po 1997 roku, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010.
14. A. Bobran, Oldschool Computer Party 2011, http://tektura.wordpress.com/2011/10/07/oldschool-computer-party-22-10-2011/, [odczyt:20.08.2013].
15. M. Kostarczuk, Poznań Game Arena wraca na MTP. Co zobaczą gracze?, http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/679935,poznan-game-arena-powraca-na-mtp-co-zobacza-gracze-zdjecia,id,t.html?cookie=1, [odczyt 20.08.2013].
16. P. Pustkowiak, Raport Wprost o rynku wydawniczym, http://www.wprost.pl/ar/389934/Raport-Wprost-o-rynku-wydawniczym/?pg=0, [odczyt 20.08.2013].
17. A. Jakimiak, Pozornie przyswojone zjawiska, http://www.dwutygodnik.com/artykul/4660-pozornie-przyswojone-zjawiska.html [odczyt: 1.08.2013].
18. Ł. Gołębiewski, Śmierć książki. No Future Book, Biblioteka Analiz, Warszawa 2008.
19. G. Lossious, 5 Trade Publishing Trends to Watch For, http://publishingperspectives.com/2013/01/5-trade-publishing-trends-to-watch-for-in-2013/, [odczyt z 7.08.13].
20. D. Wójcicki, Targi też dla architektów, http://www.zawod-architekt.pl/artykuly/za0804_targi.html, [odczyt z 5.08.2013].

Strony internetowe:

1. http://katalog-design.pl/ – portal poświęcony wzornictwu, skupiający szeroką ofertę polskich designerów i biur projektowych. Czytelny katalog umożliwia łatwą nawigację wśród 14 kategorii, w których znajdują się, m.in. baby design, design koncepcyjny, opakowania, ale również blogi o designie, instytucje czy wydarzenia.

2. http://designitpoland.com/ – to jeden z kilku polskich portali poświęconych wzornictwu, w którym można znaleźć szczegółowe informacje na temat projektantów oraz nadchodzących wydarzeń, takich jak festiwale czy konkursy.

3. http://www.thedesigntrust.co.uk/ – strona w języku angielskim dla designerów prowadzących własną działalność biznesową. Niezwykle bogate źródło praktycznych informacji wzbogaconych o rady ekspertów w tej dziedzinie. Strona podzielona jest na podkategorie, m.in. poświęcone strategii i planowaniu, finansom, marketingowi czy zarządzaniu.

4. http://designalive.pl/ – strona kwartalnika „Design Alive” przeznaczonego dla projektantów oraz wszystkich czytelników zainteresowanych designem. Bogate źródło informacji dla osób chcących pozostać na bieżąco z polskimi, jak i światowymi trendami.

5. http://www.iwp.com.pl/ – strona Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, jednostki naukowo-badawczej zajmującej się wzornictwem i zarządzeniem wzornictwem (design management). Na stronie można znaleźć wyczerpujące informacje z zakresu projektów edukacyjnych organizowanych przez IWP, doradztwa oraz promocji designu.

6. http://www.cosmit.it/it/ – strona organizatora największych targów wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej Salone Internazionale del Mobile oraz imprez towarzyszących. Znajdują się na niej wszelkie informacje dotyczące tego potężnego wydarzenia, jak również porady dotyczące poruszania się po mieście i zakwaterowania.

7. http://www.sohofactory.pl/ – strona internetowa warszawskiego kompleksu wystawowego, na której można znaleźć informacje dotyczące największych imprez stołecznego świata designu, jak Wawa Design Festiwal czy Creative Mixer.

8. http://www.targi-ksiazki.waw.pl - strona internetowa Targów Książki w Warszawie.

9. http://www.fashionweek.pl - oficjalna strona Tygodnia Mody w Łodzi z harmonogramem pokazów, opisem projektantów i imprez towarzyszących oraz linkiem do rejestracji.

10. http://www.conradfestival.pl/pl - strona internetowa Festiwalu Conrada zawierająca najnowsze informacje oraz program wydarzenia.

11. http://www.targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/targi/3-targi-ksiazki-dla-dzieci/o-imprezie.html - strona internetowa krakowskich Targów Książki dla Dzieci.

12. http://festiwal.portalkryminalny.pl/ - strona dla polskich miłośników kryminałów zawierające informacje o Międzynarodowym Festiwalu Kryminału.

13. http://www.kochamantyki.pl/kalendarium/caloroczne-kalendarium-gield.html - dla tych, którzy planują odwiedzić polskie miasta i miasteczka w poszukiwaniu antyków, utworzono specjalne kalendarium z wyznaczeniem miejsc, czasu organizowania targowisk, a nierzadko także kontaktem z organizatorami.

14. http://komiksfestiwal.com - strona Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

15. http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/ - strona internetowa Gdyńskich Spotkań Tłumaczy Literatury.

16. http://www.targimodypoznan.pl - oficjalna strona Targów Mody w Poznaniu.

17. http://www.hushwarsaw.com/ - strona targów HUSH WARSAW.

18. http://sciegi.com - strona Ściegów, wcześniejszego projektu organizatorek HUSH, prezentująca projektantów, którzy wzięli udział we wcześniejszych edycjach.

19. http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/aff7/3183 - strona Art&Fashion Festival w Poznaniu.

20. http://www.marktcom.de/ - zbiorcze informacje na temat targowisk w Niemczech odnajdziemy na przykład na stronie.