« Powrót

Rozdział 16. Imprezy branżowe za granicą - gry komputerowe i wideo.Wstęp.

Rynek gier komputerowych i wideo rozwija się dynamicznie również w skali globalnej. Zgodnie z raportem przygotowanym przez agencję Newzoo, zyski związane z tą gałęzią przemysłu do końca 2013 r. miały wzrosnąć o 6% w skali globalnej, osiągając wartość 74,4 miliardów dolarów, a liczba graczy przekroczyc 1,2 miliarda. Najszybszy wzrost notują obecnie rynki azjatyckie i Ameryki Łacińskiej (o około 11%). O ile przemysł gier komputerowych i wideo w Ameryce Łacińskiej jest wciąż stosunkowo mało rozwinięty, o tyle w krajach azjatyckich szacowana wartość rynku ma w bieżącym roku wzrosnąć do 25,1 miliarda dolarów, co sprawi, że Azja stanie się dominującym rynkiem na świecie [1] . Największymi światowymi producentami gier są Japonia, Stany Zjednoczone oraz Kanada. Choć wciąż jeszcze większość gier stanowią te przystosowane do komputerów i konsoli, eksperci podkreślają, że w najbliższych latach należy spodziewać się wzrostu popularności gier tworzonych na urządzenia mobilne (smartfony i tablety) – w 2012 roku ściągnięto 21 miliardów tego typu gier, do 2016 roku liczba ta ma wzrosnąć do około 43 miliardów [2] . Duża liczba graczy i ogromny potencjał rynkowy sprawia, że znaczną popularnością cieszą się również imprezy przyciągające przedstawicieli branży, fanów gier oraz media.

Targi E3.

Electronic Eterntainment Expo, znane jako E3 lub E3, to największe światowe targi przemysłu gier komputerowych, które odbywają się raz do roku, w czerwcu, w Los Angeles. Impreza przeznaczona jest wyłącznie dla przedstawicieli branży, warunkiem wstępu jest udokumentowana przynależność do firmy lub organizacji zajmującej się grami komputerowymi i wideo. Restrykcje dotyczą nawet przedstawicieli mediów – dziennikarze pracujący jako freelancerzy muszą przedstawić pismo od redaktora potwierdzające, że zlecono im relacjonowanie tej imprezy, pomimo to w 2013 r. trzydniowe wydarzenie przyciągnęło ponad 48 000 gości, a w ekskluzywnym programie VIP Buyers, zapewniającym najlepsze możliwości networkingowe i dostępnym jedynie dla wybranych inwestorów wzięło udział 390 firm. Wejściówka dla odwiedzającego kosztuje 795 dolarów w przedsprzedaży i 995 dolarów później, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Ceny dla wystawców oraz cena pakietu VIP Buyers dostępne są dopiero po rejestracji, dla tych osób lub firm, które zostaną zaakceptowane przez organizatorów. Podczas E3 odbywają się premierowe prezentacje gier, sprzętu oraz rozwiązań dotyczących innych zagadnień związanych z grami (na przykład umieszczania reklam w grach) oraz spotkania branżowe.

Game Developers Conference w San Francisco.

Game Developers Conference (GDC) to odbywająca się w marcu konferencja, podczas której spotykają się programiści, producenci, artyści, game designerzy, inwestorzy i wszyscy inni zaangażowani w proces powstawania gier komputerowych. Impreza ma ponad dwudziestopięcioletnią tradycję i jest w tej chwili największym tego typu wydarzeniem na świecie, przyciągającym ponad 23 000 przedstawicieli branży. Część konferencyjna składa się z wykładów, paneli dyskusyjnych, warsztatów i szkoleń oraz spotkań przy okrągłym stole, które mają na celu stworzenie platformy do dialogu i wymiany doświadczeń między profesjonalistami zaangażowanymi w produkcję gier. Dają one również możliwość zaprezentowania swoich portfolio i showreeli młodym, utalentowanym twórcom szukającym pracodawcy lub inwestora. Poza częścią konferencyjną Game Developers Conference towarzyszy również część targowa (w 2014 r. odbędzie się ona w dniach 19-21 marca, podczas, gdy część szkoleniowa będzie miała miejsce 17 i 18 marca) oraz inne wydarzenia, spośród których warto wymienić festiwal gier niezależnych (Independent Game Festiwal), podczas którego wręczane są nagrody dla twórców najlepszych gier w danym roku oraz dla najciekawszych projektów studenckich. Wejściówki na konferencję i targi dostępne są dla osób pełnoletnich. W 2013 r. najtańszy bilet studencki, dający jednodniowe wejście na targi, kosztował 75 dolarów. Cena wejściówki uprawniającej do wstępu na wszystkie wydarzenia wynosiła 1475 dolarów w przedsprzedaży i 2100 na miejscu. Dokładny cennik z wyjaśnieniami, do czego uprawnia nas dany bilet znaleźć można na stronie internetowej GDC [3] . Można przez nią również zgłosić propozycję wystąpienia konferencyjnego oraz przejrzeć proponowany zakres tematów oraz szczegółowe wskazówki dotyczące procedury aplikacyjnej [4] . Koszt wynajmu metra kwadratowego przestrzeni podczas części targowej wynosi 66 dolarów w przedsprzedaży i 72 później, a najtańsze gotowe stoisko można wynająć za 9500 dolarów. Pozostałe koszty znaleźć można na stronie internetowej [5] lub też skontaktować się z organizatorami. Zagraniczni wystawcy oraz goście mogą również otrzymać Letter of Invitation, pomocny przy załatwianiu formalności związanych z wizą.

UBM Tech Network, organizator Game Developers Conference w San Francisco, nie poprzestaje na tym jednym wydarzeniu. Od sześciu lat GDC ma swoją chińską edycję (w 2013 r. odbędzie się ona we wrześniu w Szanghaju), a w sierpniu w Kolonii odbywa się GDC Europe (pierwsza edycja miała miejsce w 2001 roku w Londynie), które poprzedza popularne targi Gamescom. W listopadzie organizatorzy zaplanowali podwójne wydarzenie w Los Angeles: GDC Next, poświęcone innowacyjnym rozwiązaniom i przewidywaniu przyszłych trendów w grach oraz ADC, imprezę dotyczącą w całości aplikacji mobilnych. Ponadto UBM Tech Network stworzyło platformę GDC Vault, na której można za darmo obejrzeć nagrania i prezentacje z poprzednich konferencji (http://www.gdcvault.com).

Tokyo Games Show.

Targi gier komputerowych odbywające się od 1996 roku, najpierw w Tokyo, a obecnie w odległym o 40 km mieście Chiba w Japonii. W 2013 r. TGS miało miejsce we wrześniu. Targi cieszą się bardzo dużą popularnością: w edycji 2012 uczestniczyło ponad 223 000 odwiedzających, a swoje stoiska zaprezentowało ponad 200 wystawców. W ciągu dwóch pierwszych dni, przeznaczonych wyłącznie dla profesjonalistów, targi odwiedziło ponad 50 000 gości. W tym roku organizatorzy przewidują podobną liczbę uczestników. Dla przedstawicieli branży poza częścią wystawienniczą przewidziano również panele dyskusyjne i wykłady, z których część odnosi się bezpośrednio do specyfiki rynku azjatyckiego, konsultacje biznesowe z przedstawicielami japońskich firm działających w branży gier komputerowych i wideo oraz specjalną platformę on-line ułatwiającą działania networkingowe [6] . Dla wszystkich odwiedzających dodatkową atrakcję może stanowić popularny podczas TGS cosplay, czyli zwyczaj przebierania się za postaci znane z filmów, komiksów bądź książek oraz zawody e-gamingowe. Wejściówki dla odwiedzających kosztują 1000 jenów (ok. 33 złotych) w przedsprzedaży oraz 1200 jenów (ok. 40 zł) podczas trwania imprezy. Wejście na część imprezy przeznaczoną wyłącznie dla przedstawicieli branży odbywa się na podstawie zaproszenia lub też po wcześniejszej weryfikacji on-line i kosztuje 5000 jenów (ok. 160 zł). Szczegółowy cennik znaleźć można na stronie internetowej [7] . Ceny dla wystawców to 367 500 jenów (ok. 12 000 złotych) za powierzchnię 3 na 3 metry, 472 500 jenów (około 15 000 złotych) za stoisko tej wielkości i 210 000 jenów (6800 złotych) za stoisko wielkości 2 na 2,5 metra, droższe jest tylko stanowisko w sektorze sprzedającym gadżety i wydawnictwa związane z grami [8] .

Gamescom.

Międzynarodowe targi gier komputerowych w Kolonii w 2013 r. odbyły się już po raz czwarty. Poprzednia edycja, która jak co roku miała miejsce w sierpniu, przyciągnęła 275 000 odwiedzających, z czego 24 500 osób związanych bezpośrednio z branżą (pierwszy dzień Gamescom zarezerwowany jest wyłącznie dla nich), a zaprezentowało się na nich ponad 600 wystawców. Targi podzielone są na dwa główne sektory – strefę biznesu i strefę rozrywki. Strefa rozrywki poświęcona jest prezentacji i testowaniu najnowszych gier, choć dla odwiedzających przygotowana jest również wioska cosplay, rozrywki na świeżym powietrzu czy Gamescom campus, na którym można dowiedzieć się więcej o historii gier, posłuchać wykładów lub wziąć udział w dyskusji. Dwa dni przed rozpoczęciem festiwalu w Kolonii odbywa się również europejska edycja Game Developers Conference. Ceny biletów dla odwiedzających Gamescom są stosunkowo niskie: od 11 do 17 euro za pełen bilet i od 6,5 do 14 za zniżkowy. Bilety dla przedstawicieli branży kosztują od 28 (jeden dzień) do 62 euro (całość), a w cenę wejściówki wliczony jest katalog. Przestrzeń wystawiennicza kosztuje od 88 do 140 euro za metr kwadratowy w strefie rozrywki (w cenę wliczona jest już zabudowa) i od 81 euro za metr powierzchni w strefie biznesowej. Pełny kosztorys znaleźć można na: http://www.gamescom-cologne.com/en/gamescom/fuer_alle/eintrittskartenneu/index.

Targi CeBIT w Hanowerze.

Targi CeBIT w Hanowerze odbywają się corocznie od 1986 roku i są największą na świecie imprezą adresowaną do przedstawicieli branży teleinformatycznej (ICT). Oznacza to, że targi nie są w całości dedykowane komputerom, wśród prezentowanych sprzętów znaleźć można również inne urządzenia elektroniczne, jednak skala CeBIT-u i jego prestiż sprawia, że nawet sam sektor gier jest bardzo rozbudowany. Ostatnia edycja odbyła się w marcu 2013 r. i trwała pięć dni. Przez ten czas hanowerskie targi odwiedziło 285 000 gości, a zaprezentowało się na nich ponad 4000 przedsiębiorstw, w tym wiele start-upów. Jako, że wydarzenie to jest przede wszystkim okazją do zaprezentowania najnowszych technologii oraz rozwiązań w branży ICT, networkingu pomiędzy profesjonalistami (B2B) oraz komunikacji z konsumentami (B2C), formuła CeBIT-u zakłada podział imprezy na cztery główne pawilony: CeBIT pro (poświęcony rozwiązaniom dla sektora prywatnego), CeBIT gov (dedykowany technologiom przydatnym w sektorze publicznym), CeBIT life (skoncentrowany na cyfrowych rozwiązaniach w życiu codziennym) oraz CeBIT lab (będący strefą spotkań ludzi nauki, kreatywnych przedsiębiorców i inwestorów, prezentujących najbardziej innowacyjne rozwiązania danego roku. Dla gości zagranicznych przygotowano specjalny program networkingowy Match and Meet. Dodatkowo targom towarzyszy projekt CeBit Global Conferences, w trakcie którego można wysłuchać wykładów i prezentacji. W 2013 roku 130 prelegentów przemawiało 75 godzin, a wysłuchało ich 3000 zgromadzonych gości i kolejne 37 000 śledziło konferencję w Internecie [9] .

Polska ma już pewną renomę jeśli chodzi o branżę ICT i w 2013 r. została krajem partnerskim targów. Podczas CeBIT 2013 zaprezentowało się ponad 350 polskich przedsiębiorstw, między innymi zajmujących się tworzeniem gier komputerowych. Za koordynację polskiego pawilonu odpowiadała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która oferowała również zwrot kosztów uczestnictwa w targach lub dofinansowania dla najciekawszych zgłoszonych projektów. Agencja oferuje podobne dofinansowanie również dla zainteresowanych uczestnictwem w edycji 2014. W maju, w Warszawie odbyła się konferencja, na której szczegółowo omawiane były terminy i warunki składania wniosków [10] . Bilet wstępu na CeBIT kosztuje 35 euro na jeden dzień lub 80 euro na całość (ceny biletów w przedsprzedaży, na miejscu kosztują one odpowiednio 40 i 90 euro). Opłata rejestracyjna dla wystawców to 350 euro, cena za metr kwadratowy powierzchni wynosi od 90 euro (przestrzeń na piętrze dwupiętrowych stoisk) do 224 euro (przestrzeń w środku hali, rezerwowana po wrześniu 2013 r.). Potencjalni wystawcy mogą też wynająć przestrzeń wewnątrz jednego z gotowych, tematycznych pawilonów. Pełną informację o kosztach na rok 2014 znaleźć można na stronie internrtowej [11] .
Przypisy
Bibliografia

Literatura:

1. R. Caves, Creative Industries. Contracts between Art and Commerce, Cambridge, Harvard University Press 2000.
2. Ł. Mamica, Wzornictwo przemysłowe jako sektor przemysłów kreatywnych, „Problemy rozwoju regionalnego", 244/2012.
3. M. Stefanowski, Wzornictwo w Polsce dzisiaj, Warszawa 2007, http://www.spfp.diz.pl/wzornictwodzisiaj.pdf, [odczyt z 16.08.2013].
4. A. Saj, Wzornictwo (design) wobec kreatywności i innowacji w gospodarce i edukacji, [w:] Kształtowanie zachowań innowacyjnych, przedsiębiorczych i twórczych w edukacji inżyniera, red. J. Skonieczny, Wrocław, Indygo Zair Media 2011.
5. O. Wainwright, What’s the point of architecture and design festivals?, The Guardian, http://www.theguardian.com/artanddesign/architecture-design-blog/2013/jun/21/architecture-design-festivals-biennales, [odczyt z 6.08.2013].
6. M. Korzeniowska-Marciniak, Międzynarodowy rynek dzieł sztuki, Universitas, Kraków 2001.
7. J. Michalski, The art market in Poland 1985-2005: Practice and Experience, Galeria Zderzak, Kraków-Berlin 2005.
8. O. Velthuis, Talking prices. Symbolic Meanings of Prices on the Market for Contemporary Art, Princeton 2007.
9. P. Watson, Dom aukcyjny Sotheby’s za zamkniętymi drzwiami, Warszawa 2002.
10. Rynek sztuki. Aspekty prawne, pod red. W. Kowalskiego i K. Zalasińskiej, Lex a Wolters Kluwer business, Poznań 2011.
11. Ekspert kontra dzieło sztuki. Rozpoznawanie falsyfikatów oraz fałszywych atrybucji w sztukach plastycznych, pod red. R. D. Spencera, Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych, Warszawa 2009.
12. M. Raszewska, 30 x WST. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2010, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa 2010.
13. Wątroba. Słownik polskiego teatru po 1997 roku, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010.
14. A. Bobran, Oldschool Computer Party 2011, http://tektura.wordpress.com/2011/10/07/oldschool-computer-party-22-10-2011/, [odczyt:20.08.2013].
15. M. Kostarczuk, Poznań Game Arena wraca na MTP. Co zobaczą gracze?, http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/679935,poznan-game-arena-powraca-na-mtp-co-zobacza-gracze-zdjecia,id,t.html?cookie=1, [odczyt 20.08.2013].
16. P. Pustkowiak, Raport Wprost o rynku wydawniczym, http://www.wprost.pl/ar/389934/Raport-Wprost-o-rynku-wydawniczym/?pg=0, [odczyt 20.08.2013].
17. A. Jakimiak, Pozornie przyswojone zjawiska, http://www.dwutygodnik.com/artykul/4660-pozornie-przyswojone-zjawiska.html [odczyt: 1.08.2013].
18. Ł. Gołębiewski, Śmierć książki. No Future Book, Biblioteka Analiz, Warszawa 2008.
19. G. Lossious, 5 Trade Publishing Trends to Watch For, http://publishingperspectives.com/2013/01/5-trade-publishing-trends-to-watch-for-in-2013/, [odczyt z 7.08.13].
20. D. Wójcicki, Targi też dla architektów, http://www.zawod-architekt.pl/artykuly/za0804_targi.html, [odczyt z 5.08.2013].

Strony internetowe:

1. http://katalog-design.pl/ – portal poświęcony wzornictwu, skupiający szeroką ofertę polskich designerów i biur projektowych. Czytelny katalog umożliwia łatwą nawigację wśród 14 kategorii, w których znajdują się, m.in. baby design, design koncepcyjny, opakowania, ale również blogi o designie, instytucje czy wydarzenia.

2. http://designitpoland.com/ – to jeden z kilku polskich portali poświęconych wzornictwu, w którym można znaleźć szczegółowe informacje na temat projektantów oraz nadchodzących wydarzeń, takich jak festiwale czy konkursy.

3. http://www.thedesigntrust.co.uk/ – strona w języku angielskim dla designerów prowadzących własną działalność biznesową. Niezwykle bogate źródło praktycznych informacji wzbogaconych o rady ekspertów w tej dziedzinie. Strona podzielona jest na podkategorie, m.in. poświęcone strategii i planowaniu, finansom, marketingowi czy zarządzaniu.

4. http://designalive.pl/ – strona kwartalnika „Design Alive” przeznaczonego dla projektantów oraz wszystkich czytelników zainteresowanych designem. Bogate źródło informacji dla osób chcących pozostać na bieżąco z polskimi, jak i światowymi trendami.

5. http://www.iwp.com.pl/ – strona Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, jednostki naukowo-badawczej zajmującej się wzornictwem i zarządzeniem wzornictwem (design management). Na stronie można znaleźć wyczerpujące informacje z zakresu projektów edukacyjnych organizowanych przez IWP, doradztwa oraz promocji designu.

6. http://www.cosmit.it/it/ – strona organizatora największych targów wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej Salone Internazionale del Mobile oraz imprez towarzyszących. Znajdują się na niej wszelkie informacje dotyczące tego potężnego wydarzenia, jak również porady dotyczące poruszania się po mieście i zakwaterowania.

7. http://www.sohofactory.pl/ – strona internetowa warszawskiego kompleksu wystawowego, na której można znaleźć informacje dotyczące największych imprez stołecznego świata designu, jak Wawa Design Festiwal czy Creative Mixer.

8. http://www.targi-ksiazki.waw.pl - strona internetowa Targów Książki w Warszawie.

9. http://www.fashionweek.pl - oficjalna strona Tygodnia Mody w Łodzi z harmonogramem pokazów, opisem projektantów i imprez towarzyszących oraz linkiem do rejestracji.

10. http://www.conradfestival.pl/pl - strona internetowa Festiwalu Conrada zawierająca najnowsze informacje oraz program wydarzenia.

11. http://www.targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/targi/3-targi-ksiazki-dla-dzieci/o-imprezie.html - strona internetowa krakowskich Targów Książki dla Dzieci.

12. http://festiwal.portalkryminalny.pl/ - strona dla polskich miłośników kryminałów zawierające informacje o Międzynarodowym Festiwalu Kryminału.

13. http://www.kochamantyki.pl/kalendarium/caloroczne-kalendarium-gield.html - dla tych, którzy planują odwiedzić polskie miasta i miasteczka w poszukiwaniu antyków, utworzono specjalne kalendarium z wyznaczeniem miejsc, czasu organizowania targowisk, a nierzadko także kontaktem z organizatorami.

14. http://komiksfestiwal.com - strona Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

15. http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/ - strona internetowa Gdyńskich Spotkań Tłumaczy Literatury.

16. http://www.targimodypoznan.pl - oficjalna strona Targów Mody w Poznaniu.

17. http://www.hushwarsaw.com/ - strona targów HUSH WARSAW.

18. http://sciegi.com - strona Ściegów, wcześniejszego projektu organizatorek HUSH, prezentująca projektantów, którzy wzięli udział we wcześniejszych edycjach.

19. http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/aff7/3183 - strona Art&Fashion Festival w Poznaniu.

20. http://www.marktcom.de/ - zbiorcze informacje na temat targowisk w Niemczech odnajdziemy na przykład na stronie.