« Powrót

Rozdział 20. Imprezy branżowe za granicą - rzemiosło.Artigiano in Fiera, Mediolan.

Mediolan, znany w świecie sztuki przede wszystkim jako gospodarz najbardziej prestiżowej imprezy w branży wzornictwa, jest również miastem, które proponuje jedną z największych wystaw rzemiosła na świecie. Artigiano in Fiera odbywające się od szesnastu lat w sławnej targowej dzielnicy Rho-Pero na przełomie listopada i grudnia, jest miejscem, gdzie pod jednym dachem zgromadzeni są pojedynczy wystawcy, drobni przedsiębiorcy oraz artyści. Priorytetem organizatorów jest stworzenie przestrzeni, w której ponad setka wystawców może zaprezentować lokalne produkty i wyroby (również z branży spożywczej). Wymogiem jest autentyczność i ręczna produkcja prezentowanych produktów. Targi te to przede wszystkim strefa bezpośredniej sprzedaży wyrobów, jak i degustacji regionalnych win oraz produktów gastronomicznych. Branże goszczące na targach to m.in.: akcesoria, ceramika, skóry, tekstylia, rękodzieło, biżuteria, produkty SPA oraz wiele innych. W 2012 roku na mediolańskich targach prezentowało się 2858 wystawców ze 110 krajów, wraz z ponad trzema milionami odwiedzających w ciągu dziewięciu dni [1] . Przestrzeń wystawowa tradycyjnie składa się z trzech stref – włoskiej, europejskiej i światowej, z której każda podzielona jest dalej ze względu na narodowość i region. Poszczególne tematy targów to: meblarstwo (poświęcone w całości wysokiej jakości artykułom wyposażenia wnętrz), moda (prezentująca tradycyjne regionalne materiały i wzory), sekcja Youth and Design (przeznaczona dla początkujących wystawców), Creative Passion (skierowana do hobbystów i artystów rzemiosła), oraz Cake Design Festival – nowość wprowadzona w edycji z 2012 roku. Home Furnishing to pojawiający się po raz siódmy na targach rzemiosła w Mediolanie sektor (o powierzchni 7000 m2) w całości dedykowany artystom i rzemieślnikom zajmującym się tworzeniem mebli oraz akcesoriów domowych w różnych stylach: klasycznym, nowoczesnym, rustykalnym oraz minimalistycznym. Ze względu na darmowe wejście ta sekcja cieszy się dużą popularnością wśród zwiedzających. Oprócz przestrzeni wystawowej i szeregu udogodnień, organizatorzy proponują wystawcom również (nietanie [2] ) rozwiązanie – Make Hand Buy, czyli platformę e-commerce – roczną możliwość promocji i sprzedaży swoich wyrobów, skierowaną głównie na rynki europejskie.

Import Shop, Berlin.


Podobnie jak Mediolan, Berlin jest nie tylko stolicą światowego designu, lecz również miastem goszczącym jedną z najstarszych imprez poświęconych rękodziełu oraz rzemiosłu artystycznemu. Podporządkowane hasłu: „Globalny rynek dla lokalnych produktów”, targi te posiadają długą tradycję (wydarzenie organizowane jest od lat 60.), która ma na uwadze nie tylko zachowanie lokalnych wyrobów i sztuki ludowej, lecz również promocji rzemiosła pochodzącego z krajów Trzeciego Świata. Wśród niespotykanie szerokiej oferty produktów można znaleźć m.in.: tkaniny, ubrania, biżuterię, rzemiosło artystyczne, kosmetyki naturalne, kilimy, wyroby etniczne oraz ekoprodukty, feng-shui, zen i wiele innych. Dla ułatwienia nawigacji pośród morza przeróżnych wyrobów, Import Shop został podzielony na kilka sekcji. Jedną z nich jest Natural Living – sekcja poświęcona zdrowemu, zrównoważonemu stylowi życia. Wystawcy w tej strefie proponują m.in. ekomodę, naturalne kosmetyki, organiczne wina, produkty przeznaczone do medytacji czy zen. Natomiast Art+Style to rozwiązanie zaproponowane wystawcom wyspecjalizowanym w modzie, biżuterii, wnętrzarstwie oraz dekoratorstwie. Winter At Home to z kolei odrębna sekcja, w której można znaleźć rozmaite produkty związane ze świętami Bożego Narodzenia, od dekoracji choinkowych po eleganckie prezenty najwyższej jakości. Klienci targów to przede wszystkim hurtownicy, sprzedawcy detaliczni oraz klienci indywidualni.

The Festival of Living Crafts, Hatfield.

The Festival of Living Crafts, obchodzący w 2013 roku swoje 39-lecie, to największa impreza tego typu na Wyspach Brytyjskich, która co roku przyciąga tysiące odwiedzających. Targi prezentują szeroki wybór współczesnych i tradycyjnych wyrobów – biżuterii, ceramiki, szkła, tekstyliów oraz lokalnych produktów wyrabianych przy pomocy tradycyjnych technik: stolarstwa, konserwacji i pracy w drewnie czy ręcznego wyrobu mioteł. Targi prezentują również akwarele i fotografię oraz produkty spożywcze. Oprócz stanowisk wystawowych dla odwiedzających przewidziane są również liczne warsztaty, m.in. malarstwa, rzeźby w drewnie, tkactwa. Od 2012 roku stworzony został również specjalny pawilon przeznaczony wyłącznie dla wyselekcjonowanej podczas konkursu grupy początkujących projektantów, którzy mogą wystawić swoje produkty bez wnoszenia opłaty targowej. Ponadto relacja z imprezy jest publikowana w wiodącym, w branży brytyjskiego rzemieślnictwa, magazynie „Craft&Design”. Aby wziąć udział w The Festival of Living Crafts, należy spełnić następujące warunki: wystawca musi mieć dyplom lub posiadać ukończony kurs w wybranej przez siebie dziedzinie, a wystawione produkty muszą być zaprojektowane i własnoręcznie wykonane.

British Craft Trade Fair to kolejne, po festiwalu w Hatfield, odbywające się co roku angielskie targi rzemiosła, poświęcone przede wszystkim brytyjskiej tradycji rękodzieła. Imprezę odwiedzają przede wszystkim galerie, jubilerzy, butiki, domy handlowe, projektanci. Wystawcy to m.in. osoby związane z rzemiosłem, tkactwem, szyciem, decoupage, malowaniem, haftem, oraz zabawkarstwem. Wszyscy biorący udział w targach muszą sprostać wysokim wymaganiom stawianym przez BCTF. Organizatorzy przyjmują jedynie wystawców o ściśle określonym branżowym profilu, i pochodzących wyłącznie z Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Nie zezwala się również na wystawianie masowo produkowanych wyrobów, zatem wszystko, co jest prezentowane podczas imprezy to oryginalne, autorskie projekty. Organizatorzy festiwalu w Harrowgate przywiązują również wagę do tego, by obok uznanych wystawców pojawiła się znaczna liczba początkujących projektantów i artystów. Dlatego każdego roku na BCTF obecna jest tzw. Newcomers Gallery, prezentująca 72 nowych wystawców.

Creativa, Walencja.

Festiwal w Walencji to nowe wydarzenie, które swoją pierwszą edycję miało wiosną 2013 roku, organizowane jest w ramach ruchu Creativa Spain, w którym biorą udział również Madryt, Barcelona i Saragossa. Jest ono poświęcone sztuce i rzemiosłu artystycznemu. Gromadzi ono ponad 1500 wystawców z całej Europy, zajmujących się malarstwem i rzeźbą, lecz również tworzeniem biżuterii, haftem, szyciem, koronkarstwem oraz pracą z takimi materiałami, jak paper mache czy glina. Podczas targów prezentowana jest również „kreatywna kuchnia”, z pokazami rzeźbienia w czekoladzie i innymi atrakcjami. Wydarzenia w ramach Creativa Valencia to wystawy, warsztaty oraz seminaria. Creativa jest otwarta dla szerokiej publiczności, jednak jej głównym odbiorcami są artyści, rzemieślnicy, instytucje kulturalne oraz marszandzi wraz ze sprzedawcami detalicznymi.

Galeria Upominków, Odessa.

Mimo swej swojsko brzmiącej nazwy, Galeria Upominków mająca miejsce w Centrum Wystawowym w Odessie, to wydarzenie przeznaczone przede wszystkim dla czołowych ekspertów: importerów i przedsiębiorców związanych z branżą dekoratorską i wnętrzarską, biur projektowych czy menedżerów domów handlowych. Na festiwalu można zobaczyć: szerokie spektrum przedmiotów dekoracyjnych, dobra luksusowe, biżuterię, jak również podarunki świąteczne i noworoczne. Organizatorzy proponują również szereg interesujących warsztatów i wykładów związanych z dekoratorstwem, designem oraz układaniem kwiatów.

Wśród wydarzeń o podobnym profilu można wymienić m.in. Ambiente Dining, Giving, Living odbywające się co roku we Frankfurcie nad Menem. Są to targi poświęcone dekoratorstwu, rzemiośle oraz wnętrzarstwu. Podczas tego wysoce profesjonalnego wydarzenia szczególnie interesująca dla artystów może okazać się sfera dedykowana. Została ona podzielona na kilka podsekcji – podarunki, Beauty&Bath czy Young&Trendy. Zakres tego sektora jest zatem szeroki: od ręcznie wykonanej biżuterii, po dekoracje, papier upominkowy a nawet zegarki. Impreza w 2013 roku zgromadziła ponad 4500 wystawców (większość – ponad 3500 – to wystawcy spoza Niemiec), których odwiedziło prawie 140 000 osób. Grupami docelowymi targów są przede wszystkim indywidualni oraz detaliczni sprzedawcy oraz hurtownicy.

Kolejnym wydarzeniem wartym przytoczenia jest włoska Abilmente (Vicenza). Targi te odbywające się raz lub dwa razy w roku (edycja wiosenna i jesienna),są poświęcone przede wszystkim dekoratorstwu i hobby, posiadają więc pewien charakter DIY. To wydarzenie jest przede wszystkim okazją na zapoznanie się z modnymi wzorami, materiałami oraz tworzywami przeznaczonymi do szycia, wycinania, haftowania oraz decoupage’u. Zakres tematyczny imprezy to: dekoracje, meblarstwo, oświetlenie, wnętrzarstwo. Trwające cztery dni, Abilmente to m.in. warsztaty oraz pokazy, ekspozycje w atelier znaczących i uznanych w branży nazwisk i firm, wystawy artystów i rzemieślników pracujących z różnorodnymi materiałami oraz duża przestrzeń targowa. Każda edycja podzielona jest na poszczególne sekcje: pokazową „demo”, atelier, warsztatowo-edukacyjną oraz wystawową. Również podczas targów organizowany jest konkurs, któremu przypisany jest odrębny temat. Artyści zmagali się m.in. z patchworkiem, dżinsem, scrapbookingiem czy wełną. Wydarzenie przyciąga zazwyczaj ok. 50 000 zwiedzających.

Ceramic Art, Londyn.


Jak wskazuje sama nazwa, Ceramic Art London to międzynarodowe targi poświęcone ceramice. Wydarzenie to ma służyć nie tylko prezentacji wyrobów, lecz również ma działać jako forum wymiany informacji i wiedzy na temat najnowszych, zaawansowanych technik produkcji i zmian w samym sektorze. Londyńskie Expo przyciąga do stolicy Anglii wytwórców z całej Europy, artystów, właścicieli galerii, kolekcjonerów, hobbystów, miłośników ceramiki i nie tylko. Obok ceramiki, wystawcy prezentują również wyroby ze szkła i gliny. Oprócz przestrzeni handlowej, organizatorzy przewidzieli serię zintegrowanych tematycznie warsztatów, pokazów oraz filmów, a także wystawę młodych artystów z Royal College of Art.

Wydarzeń z branży, dedykowanych wyłącznie wybranemu sektorowi, można znaleźć wiele. Jednym z nich jest np. brazylijski Patch Work Show, organizowany w Sao Paulo, prezentujący tekstylia oraz hafty. Na polskim gruncie niezwykle interesującym wydarzeniem jest odbywający się od 2000 roku, coroczny Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej w miejscowości Bobowa, na który zapraszani są zarówno wytwórcy, jak i projektanci mody, pracujący z koronkami polskimi, estońskimi czy niemieckimi. Oprócz samych materiałów, na festiwalu można zaopatrzyć się w akcesoria do wyrobu koronek.
Przypisy
Bibliografia

Literatura:

1. R. Caves, Creative Industries. Contracts between Art and Commerce, Cambridge, Harvard University Press 2000.
2. Ł. Mamica, Wzornictwo przemysłowe jako sektor przemysłów kreatywnych, „Problemy rozwoju regionalnego", 244/2012.
3. M. Stefanowski, Wzornictwo w Polsce dzisiaj, Warszawa 2007, http://www.spfp.diz.pl/wzornictwodzisiaj.pdf, [odczyt z 16.08.2013].
4. A. Saj, Wzornictwo (design) wobec kreatywności i innowacji w gospodarce i edukacji, [w:] Kształtowanie zachowań innowacyjnych, przedsiębiorczych i twórczych w edukacji inżyniera, red. J. Skonieczny, Wrocław, Indygo Zair Media 2011.
5. O. Wainwright, What’s the point of architecture and design festivals?, The Guardian, http://www.theguardian.com/artanddesign/architecture-design-blog/2013/jun/21/architecture-design-festivals-biennales, [odczyt z 6.08.2013].
6. M. Korzeniowska-Marciniak, Międzynarodowy rynek dzieł sztuki, Universitas, Kraków 2001.
7. J. Michalski, The art market in Poland 1985-2005: Practice and Experience, Galeria Zderzak, Kraków-Berlin 2005.
8. O. Velthuis, Talking prices. Symbolic Meanings of Prices on the Market for Contemporary Art, Princeton 2007.
9. P. Watson, Dom aukcyjny Sotheby’s za zamkniętymi drzwiami, Warszawa 2002.
10. Rynek sztuki. Aspekty prawne, pod red. W. Kowalskiego i K. Zalasińskiej, Lex a Wolters Kluwer business, Poznań 2011.
11. Ekspert kontra dzieło sztuki. Rozpoznawanie falsyfikatów oraz fałszywych atrybucji w sztukach plastycznych, pod red. R. D. Spencera, Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych, Warszawa 2009.
12. M. Raszewska, 30 x WST. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2010, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa 2010.
13. Wątroba. Słownik polskiego teatru po 1997 roku, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010.
14. A. Bobran, Oldschool Computer Party 2011, http://tektura.wordpress.com/2011/10/07/oldschool-computer-party-22-10-2011/, [odczyt:20.08.2013].
15. M. Kostarczuk, Poznań Game Arena wraca na MTP. Co zobaczą gracze?, http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/679935,poznan-game-arena-powraca-na-mtp-co-zobacza-gracze-zdjecia,id,t.html?cookie=1, [odczyt 20.08.2013].
16. P. Pustkowiak, Raport Wprost o rynku wydawniczym, http://www.wprost.pl/ar/389934/Raport-Wprost-o-rynku-wydawniczym/?pg=0, [odczyt 20.08.2013].
17. A. Jakimiak, Pozornie przyswojone zjawiska, http://www.dwutygodnik.com/artykul/4660-pozornie-przyswojone-zjawiska.html [odczyt: 1.08.2013].
18. Ł. Gołębiewski, Śmierć książki. No Future Book, Biblioteka Analiz, Warszawa 2008.
19. G. Lossious, 5 Trade Publishing Trends to Watch For, http://publishingperspectives.com/2013/01/5-trade-publishing-trends-to-watch-for-in-2013/, [odczyt z 7.08.13].
20. D. Wójcicki, Targi też dla architektów, http://www.zawod-architekt.pl/artykuly/za0804_targi.html, [odczyt z 5.08.2013].

Strony internetowe:

1. http://katalog-design.pl/ – portal poświęcony wzornictwu, skupiający szeroką ofertę polskich designerów i biur projektowych. Czytelny katalog umożliwia łatwą nawigację wśród 14 kategorii, w których znajdują się, m.in. baby design, design koncepcyjny, opakowania, ale również blogi o designie, instytucje czy wydarzenia.

2. http://designitpoland.com/ – to jeden z kilku polskich portali poświęconych wzornictwu, w którym można znaleźć szczegółowe informacje na temat projektantów oraz nadchodzących wydarzeń, takich jak festiwale czy konkursy.

3. http://www.thedesigntrust.co.uk/ – strona w języku angielskim dla designerów prowadzących własną działalność biznesową. Niezwykle bogate źródło praktycznych informacji wzbogaconych o rady ekspertów w tej dziedzinie. Strona podzielona jest na podkategorie, m.in. poświęcone strategii i planowaniu, finansom, marketingowi czy zarządzaniu.

4. http://designalive.pl/ – strona kwartalnika „Design Alive” przeznaczonego dla projektantów oraz wszystkich czytelników zainteresowanych designem. Bogate źródło informacji dla osób chcących pozostać na bieżąco z polskimi, jak i światowymi trendami.

5. http://www.iwp.com.pl/ – strona Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, jednostki naukowo-badawczej zajmującej się wzornictwem i zarządzeniem wzornictwem (design management). Na stronie można znaleźć wyczerpujące informacje z zakresu projektów edukacyjnych organizowanych przez IWP, doradztwa oraz promocji designu.

6. http://www.cosmit.it/it/ – strona organizatora największych targów wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej Salone Internazionale del Mobile oraz imprez towarzyszących. Znajdują się na niej wszelkie informacje dotyczące tego potężnego wydarzenia, jak również porady dotyczące poruszania się po mieście i zakwaterowania.

7. http://www.sohofactory.pl/ – strona internetowa warszawskiego kompleksu wystawowego, na której można znaleźć informacje dotyczące największych imprez stołecznego świata designu, jak Wawa Design Festiwal czy Creative Mixer.

8. http://www.targi-ksiazki.waw.pl - strona internetowa Targów Książki w Warszawie.

9. http://www.fashionweek.pl - oficjalna strona Tygodnia Mody w Łodzi z harmonogramem pokazów, opisem projektantów i imprez towarzyszących oraz linkiem do rejestracji.

10. http://www.conradfestival.pl/pl - strona internetowa Festiwalu Conrada zawierająca najnowsze informacje oraz program wydarzenia.

11. http://www.targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/targi/3-targi-ksiazki-dla-dzieci/o-imprezie.html - strona internetowa krakowskich Targów Książki dla Dzieci.

12. http://festiwal.portalkryminalny.pl/ - strona dla polskich miłośników kryminałów zawierające informacje o Międzynarodowym Festiwalu Kryminału.

13. http://www.kochamantyki.pl/kalendarium/caloroczne-kalendarium-gield.html - dla tych, którzy planują odwiedzić polskie miasta i miasteczka w poszukiwaniu antyków, utworzono specjalne kalendarium z wyznaczeniem miejsc, czasu organizowania targowisk, a nierzadko także kontaktem z organizatorami.

14. http://komiksfestiwal.com - strona Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

15. http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/ - strona internetowa Gdyńskich Spotkań Tłumaczy Literatury.

16. http://www.targimodypoznan.pl - oficjalna strona Targów Mody w Poznaniu.

17. http://www.hushwarsaw.com/ - strona targów HUSH WARSAW.

18. http://sciegi.com - strona Ściegów, wcześniejszego projektu organizatorek HUSH, prezentująca projektantów, którzy wzięli udział we wcześniejszych edycjach.

19. http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/aff7/3183 - strona Art&Fashion Festival w Poznaniu.

20. http://www.marktcom.de/ - zbiorcze informacje na temat targowisk w Niemczech odnajdziemy na przykład na stronie.