« Powrót

Rozdział 21. Imprezy branżowe w Polsce - oprogramowanie.Wstęp.

Szybki rozwój technologii i systemów informatycznych zaowocował pojawieniem się w Polsce wielu ciekawych inicjatyw skierowanych do specjalistów i pasjonatów branży IT. Nowe języki oprogramowania czy urządzenia mobilne wymagają od przedstawicieli tego sektora ciągłej aktualizacji wiedzy oraz bycia na bieżąco ze światowymi trendami. Ze względu na charakter rynku informatycznego wydarzeniami skierowanymi do tej branży są przede wszystkim konferencje, podczas których można wysłuchać prelekcji autorytetów z całego świata, wymienić się doświadczeniami oraz znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązania i innowacje. Imprezy dla programistów dotyczą najczęściej danego języka – mamy zatem na mapie Polski wydarzenia poświęcone, m.in. PHP, Javie, Pythonowi czy tworzeniu aplikacji mobilnych, których sponsorami i fundatorami są najczęściej wielkie koncerny, takie jak Microsoft czy Google. Poza tematami stricte technicznymi i technologicznymi w ramach konferencji podejmowane są też zagadnienia związane z rozwojem umiejętności miękkich, planowaniem kariery, nawiązywaniem relacji ze światem biznesu czy zakładaniem innowacyjnych start-upów. Inicjatorami wielu wydarzeń są internetowi i komputerowi maniacy, którzy już za czasów studenckich łączą się w mniej lub bardziej formalne społeczności, takie jak Geek Girls Carrots promujące nowe technologie wśród kobiet czy grupa Warszawa JUG, która jest liczącą ponad 700 członków społecznością, organizującą największą bezpłatną konferencję poświęconą oprogramowaniu Java w Europie. Imprezy skierowane do branży oprogramowania promują ideę networkingu, dają okazję wymiany zawodowych doświadczeń, zapoznania się z aktualnymi światowymi trendami. Skierowane są zarówno do specjalistów z branży, jak też do komputerowych geeków i nerdów.

DevDay to konferencja przeznaczona dla programistów i architektów informacji i odbywająca się pod koniec września w Krakowie. Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 2011 roku. Co roku w imprezie uczestniczy ponad 200 osób, które mają okazję do wysłuchania wykładów oraz wymiany doświadczeń z praktykami z całego świata – wśród prelegentów znaleźli się do tej pory, m.in. pracujący dla Google specjalista języka C# Jon Skeet, Dariusz Dziuk ze Spotify czy Scott Hanselmann z Microsoftu. Organizatorem i fundatorem konferencji DevDay jest Centrum Systemów Informatycznych ABB. Udział w imprezie jest bezpłatny – wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja, na podstawie której organizatorzy przyznają uczestnikom bezpłatne wejściówki. Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie: http://www.devday.pl/Register.

Krajowa Konferencja Inżynierii Oprogramowania to odbywająca się od 1999 roku w drugiej połowie września impreza, której organizatorem jest Polskie Towarzystwo Informatyczne. Co roku wydarzenie gości w innym mieście – ostatnia, 15. edycja miała miejsce w Szczecinie (współorganizatorem wydarzenia był Instytut Informatyki w Zarządzaniu Uniwersytetu Szczecińskiego).

Podczas konferencji podejmowane są takie tematy, jak platformy komunikacji i współpracy programistów, inżynieria oprogramowania, nowe technologie nauczania, modelowanie, projektowanie i implementacja oprogramowania czy projektowanie aplikacji mobilnych. Pozytywnie zrecenzowane wystąpienia prelegentów po konferencji publikowane są w monografiach naukowych oraz czasopismach branżowych (m.in. w „Studia Informatica”, „Control and Cybernetics”, „Journal of Theoretical and Applied Computer Science”). Uczestnicy konferencji mogą też wziąć udział w bezpłatnych warsztatach tematycznych.

Koszt uczestnictwa w 15. edycji KKIO wynosił 1200 zł (dla członków Polskiego Stowarzyszenia Informatycznego – 1100 zł). Cena udziału w konferencji bez publikacji referatu wynosiła 700 zł.

Geek Girls Carrots to społeczność kobiet zajmujących się nowymi technologiami, która w największych miastach Polski organizuje comiesięczne spotkania skierowane do programistek, graficzek, właścicielek start-upów, projekt menedżerek i innych kobiet zainteresowanych bądź związanych z branżą IT. Poza cyklicznymi spotkaniami odbywają się też warsztaty, m.in. Django Carrots w Warszawie, PyNext w Poznaniu czy szkolenie z User Experience we Wrocławiu. W większości imprez inicjowanych przez społeczność Geek obowiązuje bezpłatny wstęp, a spotkania, mimo że organizowane są głównie z myślą o kobietach, otwarte są również dla mężczyzn zainteresowanych daną tematyką. Pod szyldem Geek Girls Carrots powstaje wiele nowych inicjatyw, a cykliczne spotkania obejmują coraz więcej miast – informacje o aktualnych wydarzeniach można znaleźć na stronie: http://geekgirlscarrots.pl/.

4developers jest interdyscyplinarną konferencją skierowaną do programistów organizowaną od 2009 roku przez Fundację Wspierania Edukacji Informatycznej PROIDEA. Pierwsze edycje wydarzenia miały miejsce w Poznaniu i Krakowie, aktualnie impreza odbywa się w połowie kwietnia w Centrum Konferencyjnym Fundacji Nowe Horyzonty w Warszawie. Konferencja podzielona jest na 13 kategorii tematycznych odpowiadających poszczególnym zagadnieniom i językom oprogramowania, m.in. Java, PHP, Python, Games Dev, Android, iOS, User Expierience. Poza wykładami uczestnicy mogą wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez praktyków z branży informatycznej. Każda edycja imprezy odwiedzana jest przez ponad 300 osób związanych zawodowo z programowaniem. Koszt uczestnictwa w konferencji zależy od daty dokonania rejestracji. W 2013 roku ceny mieściły się w przedziale od 200 do 400 zł netto. Studenci za udział w imprezie musieli zapłacić od 150 do 300 zł netto. Szczegółowe informacje na temat warunków rejestracji dostępne są na stronie: http://2013.4developers.org.pl/pl/info-o-rejestracji.

InfoShare to konferencja skierowana do specjalistów z branży IT oraz nowych mediów, która odbywa się corocznie w połowie maja, w Gdańsku na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Amber Expo. Pierwsza edycja imprezy miała miejsce w 2007 roku. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja InfoShare. Tematyka konferencji podzielona jest na 3 ścieżki odpowiadające poszczególnym zagadnieniom – mobile, social & new media oraz tech. Uczestnicy mogą zatem wziąć udział w wykładach na temat innowacji i bezpieczeństwa w aplikacjach mobilnych, zgłębić tajniki promocji w mediach społecznościowych oraz poznać nowe trendy w on-line marketingu, a także zaktualizować wiedzę z zakresu nowych technologii. Ponadto podczas konferencji podejmowane są zagadnienia związane z rynkiem start-upów oraz zarządzaniem projektami i zespołami. Uczestnicy InfoShare mogą też wziąć udział w warsztatach dla programistów prowadzonych przez praktyków z branży oraz networkingowej imprezie integracyjnej. Do udziału w konferencji w roli prelegentów zapraszani są eksperci pracujący, m.in. dla Google, Microsoft, Grupy Allegro czy IBM. W ramach infoShare przyznawane są również nagrody Aulery, które trafiają do innowacyjnych projektantów i firm działających w dziedzinie nowych technologii informatycznych i jednocześnie promują ideę przedsiębiorczości. Konferencja cieszy się dużym zainteresowaniem – corocznie uczestniczy w niej kilkaset osób z branży IT i nowych mediów. Udział w infoShare jest bezpłatny, obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja. Więcej informacji na temat wydarzenia oraz terminów zgłoszeń znaleźć można na stronie: http://www.infoshare.pl/.

PHPcon Poland to trzydniowa konferencja skierowana do osób zainteresowanych językiem programowania PHP, która odbywa się pod koniec października w Szczyrku. Organizatorem wydarzenia jest Polska Grupa Użytkowników Linuxa PLUG, która współtworzy też inne imprezy dla branży IT, takie jak PyCon PL, Jesień Linuksowa oraz SmartDevCon. Impreza ma na celu podnoszenie kompetencji zawodowych osób posługujących się językiem PHP, integrację programistów ze środowiskiem biznesowym, wspieranie networkingu w branży oraz promocję wykorzystania tego języka programowania w projektach komercyjnych. Dzięki różnorodnej tematyce i szerokiemu zakresowi zagadnień w konferencji mogą wziąć udział zarówno profesjonaliści, jak też nowicjusze zaczynający swoją przygodę z PHP. Koszty uczestnictwa w PHPcon Poland zależą od daty dokonania rejestracji. Najniższy koszt udziału w całej konferencji w 2013 roku wynosił 230 zł.

Mobile Trends Conference to dwudniowa konferencja odbywająca się w połowie stycznia, w Krakowie, która jest poświęcona technikom i technologiom mobilnym. Pierwsza edycja tego wydarzenia, organizowanego przez ClickMaster Polska, miała miejsce w 2012 roku. W konferencji corocznie bierze udział około 700 osób, które mogą wysłuchać wystąpień kilkudziesięciu prelegentów z całego świata. Pierwszy dzień konferencji – Business Day, skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie technologii mobilnych (m-commerce, mobile advertising, m-learning). Drugiego dnia, podczas Development Day, spotykają się z kolei programiści zajmujący się tworzeniem stron i aplikacji mobilnych na platformy Android, iOS czy Windows Phone. W ramach wydarzenia wręczane są też nagrody Mobile Trends Awards oraz organizowana jest impreza integracyjno-networkingowa. Koszty uczestnictwa w Media Trends Conference zależą od daty dokonania rejestracji. W 2014roku za każdy dzień udziału w imprezie trzeba było zapłacić od 150 do 400 zł Ceny uczestnictwa w całej imprezie wahały się natomiast w granicach 250 – 750 zł. Osoby chcące wystąpić podczas konferencji w roli prelegentów mogą zgłaszać swoją kandydaturę, wypełniając formularz dostępny na stronie: http://2014.mobiletrends.pl/callforpapers.

Studencki Festiwal Informatyczny odbywa się w drugiej połowie marca, w Krakowie. Pierwsza edycja imprezy miała miejsce w 2005 roku. Została zainicjowana przez studentów krakowskich uczelni wyższych. Wydarzenie obejmuje wykłady, warsztaty i konkursy. To platforma spotkań studentów z autorytetami z branży oraz przedsiębiorcami. Tematyka konferencji dotyczy różnych języków oprogramowania, takich jak: Java, Ruby on Nails, Erlang, systemy operacyjne, oprogramowanie open source, inżynieria oprogramowania oraz podejmuje inne aktualne tematy związane z branżą IT. Obecnie w imprezie bierze udział ponad 3000 osób. Festiwal organizowany jest przez koła naukowe krakowskich uczelni – Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego, co roku goszcząc w przestrzeniach jednej z nich. Udział w konferencji jest bezpłatny. Skierowana jest zarówno do studentów i uczniów, jak też praktyków, specjalistów i osób związanych zawodowo z informatyką.

Confitura to impreza zainicjowana przez pasjonatów oprogramowania Java, która od 2007 roku odbywa się w Warszawie i aktualnie jest największą konferencją w Polsce poświęconą tej tematyce – ostatnią, 6. edycję wydarzenia odwiedziło około 1000 osób, które wzięły udział w prawie 30 wykładach. Konferencja odbywa się w lipcu na terenie Kampusu Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorem wydarzenia jest Warszawa JUG – społeczność zrzeszająca pasjonatów technologii Java, do której należy już ponad 700 osób [1] . Poza przygotowaniem Confitury grupa prowadzi szeroką działalność promującą ten język oprogramowania – inicjuje cykliczne spotkania, hackathony [2] oraz zajmuje się organizacją drugiej darmowej konferencji o charakterze warsztatowym i interaktywnym, która pod nazwą WarsJawa odbywa się w październiku na terenie Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego [3] .

Tematyka wykładów w każdej edycji Confitury dotyczy przede wszystkim oprogramowania Java oraz kwestii związanych z JavaSpcript, NoSQL oraz BigData. Poza zagadnieniami ściśle technologicznymi, uczestnicy mogą wysłuchać wystąpień na temat sposobów planowania kariery, zwiększania efektywności pracy czy też dotyczących rozwoju osobistego. W ramach konferencji prezentowane są też różne metodologie wytwarzania oprogramowania. Po oficjalnej części Confitury uczestnicy, prelegenci i goście spotykają się na imprezie integracyjnej, by w nieformalnej atmosferze móc wymienić się doświadczeniami oraz poszerzyć sieć kontaktów.

Impreza skierowana jest zarówno do specjalistów i liderów zespołów zajmujących się językiem Java, jak też do studentów i uczniów, którzy dopiero zaczynają swoją karierę w dziedzinie programowania. Udział w całej konferencji jest bezpłatny, jednak obowiązuje wcześniejsza rejestracja, z którą należy się śpieszyć, gdyż liczba uczestników imprezy jest ograniczona, a wszystkie miejsca na 7. edycję wydarzenia zostały zarezerwowane w ciągu niecałych dwóch dni od rozpoczęcia rejestracji on-line. Szczegółowe informacje o aktualnej edycji Confitury można znaleźć na stronie: http://2013.confitura.pl/.

Otwarty kongres FLOSS jest konferencją poświęconą wolnemu oprogramowaniu Free Libre/Open Source Software. To jednodniowa impreza odbywająca się w czerwcu od 2012 roku. Wydarzenie ma miejsce w Katowicach, a jego organizatorem jest Uniwersytet Śląski we współpracy z Polską Grupą Użytkowników Linuxa PLUG.

Konferencja ma na celu integrację środowiska akademickiego i komercyjnego, propagowanie wiedzy i promocję wolnego oprogramowania zarówno wśród uczniów i studentów, jak też specjalistów IT oraz przedsiębiorców. Podczas kongresu można wysłuchać wykładów na temat zastosowania oprogramowania FLOSS w różnych dziedzinach nauki, biznesu i administracji, zapoznać się z wynikami najnowszych badań związanych z wolnym oprogramowaniem, dowiedzieć się szczegółów dotyczących idei Creative Commons, a także zdobyć wiedzę na temat prawnych, ekonomicznych i socjologicznych aspektów FLOSS.

Wykłady i dyskusje panelowe prowadzone są przez praktyków i profesjonalistów z branży, ale organizatorzy zapraszają też do udziału w roli prelegentów młodych pasjonatów, którzy mogą do połowy maja zgłaszać własne tematy prezentacji. Udział w całej imprezie jest bezpłatny. Dokładny program aktualnej edycji wydarzenia oraz informacje organizacyjne dostępne są na stronie: http://kongresfloss.linux.org.pl/.
Przypisy
Bibliografia

Literatura:

1. R. Caves, Creative Industries. Contracts between Art and Commerce, Cambridge, Harvard University Press 2000.
2. Ł. Mamica, Wzornictwo przemysłowe jako sektor przemysłów kreatywnych, „Problemy rozwoju regionalnego", 244/2012.
3. M. Stefanowski, Wzornictwo w Polsce dzisiaj, Warszawa 2007, http://www.spfp.diz.pl/wzornictwodzisiaj.pdf, [odczyt z 16.08.2013].
4. A. Saj, Wzornictwo (design) wobec kreatywności i innowacji w gospodarce i edukacji, [w:] Kształtowanie zachowań innowacyjnych, przedsiębiorczych i twórczych w edukacji inżyniera, red. J. Skonieczny, Wrocław, Indygo Zair Media 2011.
5. O. Wainwright, What’s the point of architecture and design festivals?, The Guardian, http://www.theguardian.com/artanddesign/architecture-design-blog/2013/jun/21/architecture-design-festivals-biennales, [odczyt z 6.08.2013].
6. M. Korzeniowska-Marciniak, Międzynarodowy rynek dzieł sztuki, Universitas, Kraków 2001.
7. J. Michalski, The art market in Poland 1985-2005: Practice and Experience, Galeria Zderzak, Kraków-Berlin 2005.
8. O. Velthuis, Talking prices. Symbolic Meanings of Prices on the Market for Contemporary Art, Princeton 2007.
9. P. Watson, Dom aukcyjny Sotheby’s za zamkniętymi drzwiami, Warszawa 2002.
10. Rynek sztuki. Aspekty prawne, pod red. W. Kowalskiego i K. Zalasińskiej, Lex a Wolters Kluwer business, Poznań 2011.
11. Ekspert kontra dzieło sztuki. Rozpoznawanie falsyfikatów oraz fałszywych atrybucji w sztukach plastycznych, pod red. R. D. Spencera, Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych, Warszawa 2009.
12. M. Raszewska, 30 x WST. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2010, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa 2010.
13. Wątroba. Słownik polskiego teatru po 1997 roku, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010.
14. A. Bobran, Oldschool Computer Party 2011, http://tektura.wordpress.com/2011/10/07/oldschool-computer-party-22-10-2011/, [odczyt:20.08.2013].
15. M. Kostarczuk, Poznań Game Arena wraca na MTP. Co zobaczą gracze?, http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/679935,poznan-game-arena-powraca-na-mtp-co-zobacza-gracze-zdjecia,id,t.html?cookie=1, [odczyt 20.08.2013].
16. P. Pustkowiak, Raport Wprost o rynku wydawniczym, http://www.wprost.pl/ar/389934/Raport-Wprost-o-rynku-wydawniczym/?pg=0, [odczyt 20.08.2013].
17. A. Jakimiak, Pozornie przyswojone zjawiska, http://www.dwutygodnik.com/artykul/4660-pozornie-przyswojone-zjawiska.html [odczyt: 1.08.2013].
18. Ł. Gołębiewski, Śmierć książki. No Future Book, Biblioteka Analiz, Warszawa 2008.
19. G. Lossious, 5 Trade Publishing Trends to Watch For, http://publishingperspectives.com/2013/01/5-trade-publishing-trends-to-watch-for-in-2013/, [odczyt z 7.08.13].
20. D. Wójcicki, Targi też dla architektów, http://www.zawod-architekt.pl/artykuly/za0804_targi.html, [odczyt z 5.08.2013].

Strony internetowe:

1. http://katalog-design.pl/ – portal poświęcony wzornictwu, skupiający szeroką ofertę polskich designerów i biur projektowych. Czytelny katalog umożliwia łatwą nawigację wśród 14 kategorii, w których znajdują się, m.in. baby design, design koncepcyjny, opakowania, ale również blogi o designie, instytucje czy wydarzenia.

2. http://designitpoland.com/ – to jeden z kilku polskich portali poświęconych wzornictwu, w którym można znaleźć szczegółowe informacje na temat projektantów oraz nadchodzących wydarzeń, takich jak festiwale czy konkursy.

3. http://www.thedesigntrust.co.uk/ – strona w języku angielskim dla designerów prowadzących własną działalność biznesową. Niezwykle bogate źródło praktycznych informacji wzbogaconych o rady ekspertów w tej dziedzinie. Strona podzielona jest na podkategorie, m.in. poświęcone strategii i planowaniu, finansom, marketingowi czy zarządzaniu.

4. http://designalive.pl/ – strona kwartalnika „Design Alive” przeznaczonego dla projektantów oraz wszystkich czytelników zainteresowanych designem. Bogate źródło informacji dla osób chcących pozostać na bieżąco z polskimi, jak i światowymi trendami.

5. http://www.iwp.com.pl/ – strona Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, jednostki naukowo-badawczej zajmującej się wzornictwem i zarządzeniem wzornictwem (design management). Na stronie można znaleźć wyczerpujące informacje z zakresu projektów edukacyjnych organizowanych przez IWP, doradztwa oraz promocji designu.

6. http://www.cosmit.it/it/ – strona organizatora największych targów wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej Salone Internazionale del Mobile oraz imprez towarzyszących. Znajdują się na niej wszelkie informacje dotyczące tego potężnego wydarzenia, jak również porady dotyczące poruszania się po mieście i zakwaterowania.

7. http://www.sohofactory.pl/ – strona internetowa warszawskiego kompleksu wystawowego, na której można znaleźć informacje dotyczące największych imprez stołecznego świata designu, jak Wawa Design Festiwal czy Creative Mixer.

8. http://www.targi-ksiazki.waw.pl - strona internetowa Targów Książki w Warszawie.

9. http://www.fashionweek.pl - oficjalna strona Tygodnia Mody w Łodzi z harmonogramem pokazów, opisem projektantów i imprez towarzyszących oraz linkiem do rejestracji.

10. http://www.conradfestival.pl/pl - strona internetowa Festiwalu Conrada zawierająca najnowsze informacje oraz program wydarzenia.

11. http://www.targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/targi/3-targi-ksiazki-dla-dzieci/o-imprezie.html - strona internetowa krakowskich Targów Książki dla Dzieci.

12. http://festiwal.portalkryminalny.pl/ - strona dla polskich miłośników kryminałów zawierające informacje o Międzynarodowym Festiwalu Kryminału.

13. http://www.kochamantyki.pl/kalendarium/caloroczne-kalendarium-gield.html - dla tych, którzy planują odwiedzić polskie miasta i miasteczka w poszukiwaniu antyków, utworzono specjalne kalendarium z wyznaczeniem miejsc, czasu organizowania targowisk, a nierzadko także kontaktem z organizatorami.

14. http://komiksfestiwal.com - strona Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

15. http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/ - strona internetowa Gdyńskich Spotkań Tłumaczy Literatury.

16. http://www.targimodypoznan.pl - oficjalna strona Targów Mody w Poznaniu.

17. http://www.hushwarsaw.com/ - strona targów HUSH WARSAW.

18. http://sciegi.com - strona Ściegów, wcześniejszego projektu organizatorek HUSH, prezentująca projektantów, którzy wzięli udział we wcześniejszych edycjach.

19. http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/aff7/3183 - strona Art&Fashion Festival w Poznaniu.

20. http://www.marktcom.de/ - zbiorcze informacje na temat targowisk w Niemczech odnajdziemy na przykład na stronie.