« Powrót

Rozdział 23. Imprezy branżowe w Polsce - wzornictwo.Wstęp.

Szeroko rozumiane wzornictwo to, jak się zdaje, najbardziej dynamicznie rozwijająca się w Polsce branża kreatywna, która już teraz może poszczycić się osiągnięciami na skalę europejską. Coraz częściej w Polsce pojawiają się wysoce profesjonalne wydarzenia poświęcone wzornictwu, które nie tylko służą wymianie handlowej, lecz równocześnie są przestrzenią wystawową, prezentującą zarówno najnowsze trendy światowego designu, jak i okazją do odświeżenia i uhonorowania najlepszej tradycji polskiego wzornictwa przemysłowego. Równocześnie wiele wydarzeń, jak np. warszawski Design Festival, posiada niezwykle humanistyczny wymiar, poprzez zwracanie uwagi na ważkie problemy społeczne. Najlepsze wydarzenia w świecie wzornictwa są zatem wielowymiarowe, łączące sferę sztuki użytkowej z biznesem, psychologią czy edukacją artystyczną. Projektantów może przyciągnąć wiele wydarzeń, z których część posiada przede wszystkim cel handlowy, lecz równie znacząca jest liczba festiwali designu skupiających się głównie na samej branży, jej historii, przyszłości, współczesnych problemach, które ją dotykają oraz innowacyjnych rozwiązaniach.

Jeśli chodzi o międzynarodowy wymiar imprez branżowych, związanych ze wzornictwem, to w świecie designu liczą się przede wszystkim trzy miasta: Londyn, Mediolan oraz Berlin. Miasta te są organizatorami największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń branży, a w większości z nich – same targi są jednym z wydarzeń wpisujących się w zakrojone na olbrzymią skalę święta designu. Tak, jak w powiązanych branżach (architektury, rzemiosła, sztuki, mediów), trudno jest wskazać wydarzenie, które byłoby wyłącznie skoncentrowane na wzornictwie, ponieważ większość z nich swoim programem przyciąga zarówno designerów, jak i architektów czy artystów.

Design Udomowiony, Wrocław.

To jedna z najciekawszych imprez w naszym kraju, inaugurująca wrocławską Noc z Designem, poświęcona jest szeroko rozumianemu wyposażeniu wnętrz. Dzięki swojej nowoczesnej formule, łączącej sferę wystawową z szeregiem paneli dyskusyjnych poświęconych wzornictwu, to organizowane od 2009 roku wspólnie przez wrocławski DOMAR i Instytut Grafiki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej wydarzenie, jest obowiązkowe w kalendarzu każdego projektanta. Wrocławski festiwal służy przede wszystkim promocji polskiego designu oraz kultywowaniu rodzimych tradycji projektowania wnętrz. Wydarzenie jest skierowane nie tylko do profesjonalnych projektantów czy osób związanych z branżą, lecz również do wszystkich zainteresowanych designem i jego rolą w polskiej rzeczywistości. Posiada ono zatem niezwykle interesujący aspekt edukacyjny i silnie zarysowany profil historyczny, promujący rodzimą tradycję polskiego wzornictwa. Wraz z targami, organizatorzy proponują panele dyskusyjne oraz konferencje branżowe, jak i wystawy oraz spotkania poświęcone społecznemu aspektowi projektowania i architektury. Design Udomowiony prezentuje nie tylko znane w branży marki, lecz również młodych wystawców, np. poprzez ekspozycję prac studentów wrocławskiej ASP.

Interiors Design, Warszawa.

Interiors Design, obchodzące w 2013 r. swoją pierwszą edycję, nie jest tak bogate w konferencje i panele dyskusyjne, jak Design Udomowiony, stanowi jednak dobrą propozycję dla wystawców, którzy pragną stworzyć sieć kontaktów biznesowych oraz pozyskać kontrahentów. Interiors Design o formacie B2B jest skierowany do branży wnętrzarskiej, a jego tematyka to m.in. wnętrza i wzornictwo (akcesoria domowe, wystrój wnętrz, meble, ozdoby florystyczne, oświetlenie itp.), tekstylia dekoracyjne (dywany, poduszki dekoracyjne, tapicerka dekoracyjna, zasłony i firanki) i wykończenia wnętrz (tapety, oświetlenie itp.). To trwające trzy dni wydarzenie jest również platformą prezentacji najnowszych trendów i technologii, czemu ma służyć seria paneli i warsztatów przedstawiających ekologiczne rozwiązania dla domu.

Warszawa, a właściwie warszawska Praga, jest również gospodarzem kolejnej imprezy promującej sztukę użytkową. Wzory – Światło to druga edycja warszawskich Targów Designu, tym razem jest to impreza tematyczna, poświęcona oświetleniu. Ponad 70 wystawców w Centrum Promocji Kultury Praga Południe ma możliwość zaprezentowania i sprzedaży swoich projektów. Jest to również kolejny warszawski festiwal, który przewidział wydarzenia z dziedziny designu dla dzieci.

Wawa Design Festival, Warszawa.

Warszawski festiwal projektowania jest na kulturowej mapie Polski wydarzeniem niezwykle interesującym, bowiem jego głównym założeniem jest przybliżenie bogatej historii zarówno polskiego, jak i zagranicznego designu oraz jego promocja. Wydarzenie to jest unikatowe ze względu na swój społeczny i polityczny wymiar. Festiwal, odbywający się w praskim Soho Factory, to zespół kilkunastu wydarzeń, z których każde dotyczy wybranego aspektu projektowania. Wrześniowa edycja (6-15.09.2013) zatytułowana „Human” to m.in. szereg wystaw skierowanych do każdej grupy wiekowej. Celem kuratorek, Iwony Kowalczyk oraz Kseni Kaniewskiej, jest zaangażowanie sektora kreatywnego oraz zwykłych odbiorców do aktywnego udziału w projektowaniu lokalnego otoczenia, a przez to społeczeństwa, które byłoby przyjazne wszystkim grupom społecznym, a zwłaszcza tym najstarszym i najmłodszym. Dlatego wystawa skierowana jest zarówno do architektów, projektantów i deweloperów jak i do wszystkich zainteresowanych projektowaniem i nie tylko. Część ekspozycji dotycząca problemów społecznych najstarszego pokolenia ma na celu zaprezentowanie gotowych produktów i rozwiązań ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Część skierowana do dzieci (oraz ich opiekunów), zorganizowana przy współudziale Muzeum Zabawek, w przeciwieństwie do większości projektów adresowanych do dzieci, ma przede wszystkim zwrócić uwagę na problem konsumpcjonizmu. W tej strefie są prezentowane inteligentne i edukacyjne zabawki oraz, co ważniejsze, proces ich produkcji, zarówno ten tradycyjny, jak i z udziałem nowoczesnej technologii. „Projekt Warszawiak” z kolei dotyczy problemów współczesnych miast i został stworzony z myślą o projektantach, architektach, urbanistach, słowem całym sektorze kreatywnym oraz miejskich aktywistach i zwykłych mieszkańcach. Podczas festiwalu przewidziana jest również dyskusja na temat przestrzeni publicznej polskich miast oraz cały blok poświęcony nieznanej u nas współczesnej sztuce białoruskiej: wzornictwu, rzemiosłu, fotografii, street artowi, grafice oraz wielu innych dziedzinom. Ostatnia część festiwalu to wystawa „Design dla zwierząt” prezentująca produkty oraz usługi skierowane do domowych pupili, jak i ich właścicieli. Jest to pierwsza edycja festiwalu zorganizowana pod patronatem Miasta Stołecznego Warszawy, Burmistrza Pragi Południe oraz Narodowego Centrum Kultury.

International Design Festival, Łódź.

International Design Festival organizowany przez Łódź Art Center to wydarzenie o europejskiej skali, które przyciąga do Łodzi najlepszych projektantów z całego kraju i nie tylko. Posiadający na początku (pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku) charakter przeglądu krajowych rozwiązań projektowych, z czasem rozrósł się w wydarzenie o międzynarodowym charakterze. Obok wystaw polskich projektantów, łódzki festiwal proponuje również konkursy dla młodych designerów (konkurs Make me!) zarówno z Polski, jak i ze świata, wśród których jury wyłania najlepsze propozycje. Zwycięzcy, oprócz nagrody pieniężnej, uzyskują również możliwość wizyt studyjnych czy promocji w magazynach branżowych. Do konkursu przystąpić mogą osoby w wieku 25-30 lat, które muszą wnieść opłatę w wysokości 100 zł. Remade market – czyli przestrzeń, w której projektanci mają okazję do nawiązania bezpośredniego kontaktu z klientem, to kolejna propozycja festiwalu, tak jak Open Programme, do którego mogą zgłaszać się niezależni projektanci, kuratorzy oraz artyści z propozycjami swoich projektów lub warsztatów, wśród których zostaną wybrane te najciekawsze (szczegółowe warunki uczestnictwa można odnaleźć w regulaminie festiwalu [1] ). Oprócz tego, najnowsza edycja festiwalu, proponuje osobny blok dla architektów zatytułowany „Przekierowanie. O zmianach w architekturze”. Dotychczas festiwal odbywał się w poprzemysłowych przestrzeniach Księżnego Młyna oraz dawnej tkalni Eitingona.

Wroclove Design, Wrocław.

Międzynarodowy Festiwal Dobrych Projektów Wroclove Design to pierwsza edycja wydarzenia organizowanego w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Trwający cztery dni festiwal obejmuje szeroką gamę projektów i produktów – przedmioty codziennego użytku, sztukę użytkową, architekturę oraz biznes. Organizatorzy przewidzieli również konkurs dla projektantów – „Design open-space” oraz spotkanie z cyklu „Design dla biznesu”, a ponadto strefy, takie jak „Kids Design” czy „Fresh Design”. Jak w większości wydarzeń sektora kreatywnego, wrocławski festiwal wzbogacony jest o warsztaty oraz spotkania z twórcami. Odbiorcami, do których festiwal jest skierowany, są ludzie z branży, jak i indywidualni konsumenci. Kolejna edycja odbędzie się w maju 2014.

Arena Design, Poznań.

Poznań jest również jednym z miast, które organizuje własne targi wzornictwa, na których bywają takie gwiazdy designu, jak Karim Rashid czy Li Edelkoort. Międzynarodowa Arena Design jest przeznaczona głównie dla branży wzornictwa i biznesu, a jej celem jest stworzenie przestrzeni umożliwiającej zbliżenie producentów i projektantów. Jak większość poważnych imprez w tej branży, ma ona bogaty, ale zarazem spójny program, któremu co roku przewodzi konkretne hasło (w roku 2014 to „Materiały”, w 2013 – „Ergonomic design”). Poznańskie targi podzielone są na pięć stref. „Top design” to konkurs przeznaczony dla projektantów wdrażających innowacyjne rozwiązania. Strefa „Forum” to przestrzeń przeznaczona na dyskusje oraz wykłady, natomiast w strefie „Kreatywni”, podzielonej na instytucje, profesjonalistów i „młode pokolenie”, biura projektowe oraz poszczególni designerzy (zarówno ci początkujący w branży, jak i ci bardziej doświadczeni) mają możliwość prezentacji swoich projektów. Strefa „Edukacja” stworzona jest z myślą o uczelniach wyższych oraz ich ofercie kształcenia w zakresie wzornictwa przemysłowego i architektury. „Innowacje” to nowa strefa Areny Design, która przeznaczona jest dla producentów nowoczesnych materiałów i technologii. W 2012 roku targi odwiedziło 13 100 osób, z których większość związana była z branżą meblową i wyposażenia wnętrz [2] .

Targi Wykończenia i Wyposażenia Wnętrz WSZYSTKO DLA DOMU + wnętrza komercyjne, Szczecin.

To jedna z mniejszych, raczej regionalnych imprez, odbywająca się w Szczecinie. W 2012 roku była to już jej 21. edycja, która przyciągnęła ponad 80 wystawców oraz prawie 7000 zwiedzających. Jest ona dedykowana przede wszystkim klientom biznesowym zainteresowanym wykończeniem wnętrz komercyjnych i odbiorcom indywidualnym oraz architektom wnętrz i deweloperom, służy zatem, podobnie jak poznańska Arena, zbliżeniu producentów i projektantów. Szczególną uwagę organizatorzy przywiązują do wnętrz biurowych, dedykując im osobną strefę wnętrz komercyjnych. Oprócz prezentacji znanych polskich marek, takich jak Noti czy PROFIm, organizatorzy przewidzieli Strefę Designera, czyli specjalną ścieżkę przeznaczoną dla młodych projektantów, w której mogą oni zaprezentować swoje projekty, wziąć udział w panelach dyskusyjnych oraz zasięgnąć opinii i porad ekspertów branży oraz inwestorów. Targi patronują również konkursowi Dobry Design organizowanemu przez magazyn „Dobrze mieszkaj”.

Impreza o podobnym profilu, ale już w całości poświęcona designerskim rozwiązaniom biurowym to warszawskie Office Fair. Wydarzenie jest skierowane przede wszystkim do projektantów powierzchni mebli oraz akcesoriów biurowych, oświetlenia, jak również projektowania zieleni. Targi odbywają się w hali EXPO XXI.
Przypisy
Bibliografia

Literatura:

1. R. Caves, Creative Industries. Contracts between Art and Commerce, Cambridge, Harvard University Press 2000.
2. Ł. Mamica, Wzornictwo przemysłowe jako sektor przemysłów kreatywnych, „Problemy rozwoju regionalnego", 244/2012.
3. M. Stefanowski, Wzornictwo w Polsce dzisiaj, Warszawa 2007, http://www.spfp.diz.pl/wzornictwodzisiaj.pdf, [odczyt z 16.08.2013].
4. A. Saj, Wzornictwo (design) wobec kreatywności i innowacji w gospodarce i edukacji, [w:] Kształtowanie zachowań innowacyjnych, przedsiębiorczych i twórczych w edukacji inżyniera, red. J. Skonieczny, Wrocław, Indygo Zair Media 2011.
5. O. Wainwright, What’s the point of architecture and design festivals?, The Guardian, http://www.theguardian.com/artanddesign/architecture-design-blog/2013/jun/21/architecture-design-festivals-biennales, [odczyt z 6.08.2013].
6. M. Korzeniowska-Marciniak, Międzynarodowy rynek dzieł sztuki, Universitas, Kraków 2001.
7. J. Michalski, The art market in Poland 1985-2005: Practice and Experience, Galeria Zderzak, Kraków-Berlin 2005.
8. O. Velthuis, Talking prices. Symbolic Meanings of Prices on the Market for Contemporary Art, Princeton 2007.
9. P. Watson, Dom aukcyjny Sotheby’s za zamkniętymi drzwiami, Warszawa 2002.
10. Rynek sztuki. Aspekty prawne, pod red. W. Kowalskiego i K. Zalasińskiej, Lex a Wolters Kluwer business, Poznań 2011.
11. Ekspert kontra dzieło sztuki. Rozpoznawanie falsyfikatów oraz fałszywych atrybucji w sztukach plastycznych, pod red. R. D. Spencera, Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych, Warszawa 2009.
12. M. Raszewska, 30 x WST. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2010, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa 2010.
13. Wątroba. Słownik polskiego teatru po 1997 roku, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010.
14. A. Bobran, Oldschool Computer Party 2011, http://tektura.wordpress.com/2011/10/07/oldschool-computer-party-22-10-2011/, [odczyt:20.08.2013].
15. M. Kostarczuk, Poznań Game Arena wraca na MTP. Co zobaczą gracze?, http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/679935,poznan-game-arena-powraca-na-mtp-co-zobacza-gracze-zdjecia,id,t.html?cookie=1, [odczyt 20.08.2013].
16. P. Pustkowiak, Raport Wprost o rynku wydawniczym, http://www.wprost.pl/ar/389934/Raport-Wprost-o-rynku-wydawniczym/?pg=0, [odczyt 20.08.2013].
17. A. Jakimiak, Pozornie przyswojone zjawiska, http://www.dwutygodnik.com/artykul/4660-pozornie-przyswojone-zjawiska.html [odczyt: 1.08.2013].
18. Ł. Gołębiewski, Śmierć książki. No Future Book, Biblioteka Analiz, Warszawa 2008.
19. G. Lossious, 5 Trade Publishing Trends to Watch For, http://publishingperspectives.com/2013/01/5-trade-publishing-trends-to-watch-for-in-2013/, [odczyt z 7.08.13].
20. D. Wójcicki, Targi też dla architektów, http://www.zawod-architekt.pl/artykuly/za0804_targi.html, [odczyt z 5.08.2013].

Strony internetowe:

1. http://katalog-design.pl/ – portal poświęcony wzornictwu, skupiający szeroką ofertę polskich designerów i biur projektowych. Czytelny katalog umożliwia łatwą nawigację wśród 14 kategorii, w których znajdują się, m.in. baby design, design koncepcyjny, opakowania, ale również blogi o designie, instytucje czy wydarzenia.

2. http://designitpoland.com/ – to jeden z kilku polskich portali poświęconych wzornictwu, w którym można znaleźć szczegółowe informacje na temat projektantów oraz nadchodzących wydarzeń, takich jak festiwale czy konkursy.

3. http://www.thedesigntrust.co.uk/ – strona w języku angielskim dla designerów prowadzących własną działalność biznesową. Niezwykle bogate źródło praktycznych informacji wzbogaconych o rady ekspertów w tej dziedzinie. Strona podzielona jest na podkategorie, m.in. poświęcone strategii i planowaniu, finansom, marketingowi czy zarządzaniu.

4. http://designalive.pl/ – strona kwartalnika „Design Alive” przeznaczonego dla projektantów oraz wszystkich czytelników zainteresowanych designem. Bogate źródło informacji dla osób chcących pozostać na bieżąco z polskimi, jak i światowymi trendami.

5. http://www.iwp.com.pl/ – strona Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, jednostki naukowo-badawczej zajmującej się wzornictwem i zarządzeniem wzornictwem (design management). Na stronie można znaleźć wyczerpujące informacje z zakresu projektów edukacyjnych organizowanych przez IWP, doradztwa oraz promocji designu.

6. http://www.cosmit.it/it/ – strona organizatora największych targów wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej Salone Internazionale del Mobile oraz imprez towarzyszących. Znajdują się na niej wszelkie informacje dotyczące tego potężnego wydarzenia, jak również porady dotyczące poruszania się po mieście i zakwaterowania.

7. http://www.sohofactory.pl/ – strona internetowa warszawskiego kompleksu wystawowego, na której można znaleźć informacje dotyczące największych imprez stołecznego świata designu, jak Wawa Design Festiwal czy Creative Mixer.

8. http://www.targi-ksiazki.waw.pl - strona internetowa Targów Książki w Warszawie.

9. http://www.fashionweek.pl - oficjalna strona Tygodnia Mody w Łodzi z harmonogramem pokazów, opisem projektantów i imprez towarzyszących oraz linkiem do rejestracji.

10. http://www.conradfestival.pl/pl - strona internetowa Festiwalu Conrada zawierająca najnowsze informacje oraz program wydarzenia.

11. http://www.targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/targi/3-targi-ksiazki-dla-dzieci/o-imprezie.html - strona internetowa krakowskich Targów Książki dla Dzieci.

12. http://festiwal.portalkryminalny.pl/ - strona dla polskich miłośników kryminałów zawierające informacje o Międzynarodowym Festiwalu Kryminału.

13. http://www.kochamantyki.pl/kalendarium/caloroczne-kalendarium-gield.html - dla tych, którzy planują odwiedzić polskie miasta i miasteczka w poszukiwaniu antyków, utworzono specjalne kalendarium z wyznaczeniem miejsc, czasu organizowania targowisk, a nierzadko także kontaktem z organizatorami.

14. http://komiksfestiwal.com - strona Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

15. http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/ - strona internetowa Gdyńskich Spotkań Tłumaczy Literatury.

16. http://www.targimodypoznan.pl - oficjalna strona Targów Mody w Poznaniu.

17. http://www.hushwarsaw.com/ - strona targów HUSH WARSAW.

18. http://sciegi.com - strona Ściegów, wcześniejszego projektu organizatorek HUSH, prezentująca projektantów, którzy wzięli udział we wcześniejszych edycjach.

19. http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/aff7/3183 - strona Art&Fashion Festival w Poznaniu.

20. http://www.marktcom.de/ - zbiorcze informacje na temat targowisk w Niemczech odnajdziemy na przykład na stronie.