« Powrót

Rozdział 24. Imprezy branżowe za granicą - wzornictwo.Salone Internazionale del Mobile, Mediolan.

Osobom związanym ze światem designu i sztuki użytkowej tego wydarzenia nie trzeba przedstawiać. Mediolańskie Salone to bez żadnych wątpliwości najbardziej znane, największe i najbardziej prestiżowe targi designu na świecie. Liczby mówią same za siebie: ponad 2500 wystawców [1] , 324 093 odwiedzających, z czego 285 698 osób związanych z branżą, ze 160 krajów. Targi zajmują powierzchnię 24 hal wystawowych, co czyni je jedną z największych przestrzeni wystawowych na świecie. Imprezie towarzyszą co roku Salone Internazionale del Complemento d'Arredo (wystawa akcesoriów meblarskich, podczas której prezentują się m.in. projektanci tkanin czy dekoracji), w latach nieparzystych Euroluce (salon oświetleniowy) oraz SaloneUfficio (wystawa mebli biurowych), w latach parzystych Salone Internazionale del Bagno (salon łazienek) oraz Eurocucina (wystawa poświęcona kuchniom), a także ok. 400 powiązanych imprez, odbywających się w całym mieście, m.in. Salone Satelite – wydarzenie stworzone w 1998 roku z myślą o młodych (do 35. roku życia) projektantach. Każdego roku Mediolan zaprasza 700 początkujących designerów oraz studentów, których propozycje zostały wyselekcjonowane przez komisję, w skład której wchodzą wybitni przedstawiciele z branży wzornictwa, architektury oraz mediów. Chętni na zaprezentowanie swoich propozycji muszą dostosować się do obowiązującego tematu, który w 2013 roku brzmiał „Rzemiosło i design: razem dla przemysłu”. Fuori Salone albo po prostu Milan Design Week, czyli Mediolański Tydzień Designu, to dodatkowe pomniejsze wydarzenia i wystawy zlokalizowane przede wszystkim w dzielnicy Brera. Sektor obecny na targach to w znacznej mierze branża meblarska, która ma do zaoferowania głównie: łóżka, szafy, meble do jadalni i pokojów dziennych, meble dziecięce, stoły, krzesła, meble ratanowe, obiciowe, ogrodowe. Silną reprezentację ma także prasa: magazyny branżowe, publikacje oraz stowarzyszenia branżowe i organizacje. Odbiorcami są przede wszystkim sprzedawcy hurtowi i detaliczni, jak również architekci, projektanci wnętrz oraz klienci indywidualni, dla których wstęp w soboty i niedziele jest darmowy. Mediolańskie targi to unikatowa okazja nie tylko na zawarcie poważnych biznesowych umów, lecz również na zapoznanie się z najnowszymi światowymi trendami oraz projektami topowych gwiazd branży.

DMY International Design Festival, Berlin.

Berlin to kolejne, po Mediolanie i Londynie, miasto goszczące jedną z największych imprez poświęconych wzornictwu w Europie. Jest to niewątpliwie najważniejsze w Niemczech wydarzenie dedykowane wzornictwu, które przyciąga około 550 projektantów z całego świata i składa się z ponad setki różnego rodzaju wydarzeń: paneli, wystaw, wykładów i warsztatów. Festiwal jest poświęcony przede wszystkim nowoczesnym trendom i niestandardowym rozwiązaniom projektowym. Oprócz profesjonalistów i uznanych projektantów wzornictwa przemysłowego, DMY jest otwarty na młodych designerów – jak sugeruje sama nazwa wywodząca się od Designmai Youngsters (albo również, jak przyznaje organizator Joerg Suermann, od Daily, Monthly and Yearly – z „dziennym” wskazującym na możliwość łatwego, codziennego dostępu do najlepszych projektów poprzez platformę festiwalu, „miesięcznym” w odniesieniu do innych berlińskich oraz międzynarodowych festiwali designu, oraz „rocznym” odnoszącym się do samego berlińskiego festiwalu). Jak można wyczytać na oficjalnej stronie festiwalu: DMY to międzynarodowa sieć dla współczesnego designu. Podczas wczesnych [edycji] DMY zarówno znani jak i młodzi, skorzy do eksperymentów designerzy wdrażają nowe produkty, prototypy i przyszłościowe projekty [2] . Od 2010 roku festiwal odbywa się w starej hali lotniska Tempelhof, na ponad 20 000 m2 powierzchni wystawowej. Z roku na rok rośnie znacząco liczba odwiedzający, która w 2012 roku osiągnęła 39 000. Festiwal składa się z kilku wydarzeń. Jednym z nich jest prezentacja designu pochodzącego z wybranego kraju. W edycji 2013 r., taki odrębny pokaz został przeznaczony dla Polski, która po Chinach, Szwajcarii czy Finlandii, dostała znakomitą okazję na wypromowanie rodzimej tradycji projektowania użytkowego. W Polish Design Focus brało udział ponad 40 biur projektowych oraz indywidualnych projektantów z całego kraju. Kolejnym punktem jest wystawa dzieł nagrodzonych w dwóch konkursach – Niemieckiej Nagrody dla Designu (najbardziej prestiżowej nagrody dla projektantów w Niemczech, ustanowionej w 1969 roku przez Ministerstwo Ekonomii i Technologii) oraz Nagród DMY, w kategoriach: najlepsza wystawa, nowe talenty i edukacja. Program DMY wzbogacały również sympozja oraz panele dyskusyjne. Sam festiwal jest silnie ukierunkowany w stronę poszukiwania nowych, ekologicznych rozwiązań oraz projektów zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju, co współgra z ideą Suermanna, mówiącą o tym, że projektant musi być nie tyle estetą, ile badaczem [3] . Dlatego podczas DMY można spotkać wiele rozwiązań dotyczących produktów oraz samych wnętrz, których głównym założeniem jest oszczędność energii czy recykling. Festiwalowi towarzyszy Berlin Design Week, podczas którego w całym mieście organizowane są wystawy i wykłady poświęcone designowi.

London Design Festival, Londyn.

Londyński Festiwal Wzornictwa to coroczne święto najlepszego światowego designu, goszczące takie nazwiska, jak Zaha Hadid, David Chipperfield, Ronan and Erwan Bouroullec czy Marc Newson. Program tego olbrzymiego wydarzenia, wykorzystującego niezwykle żywą, kreatywną energię metropolii, to ponad 300 różnych wydarzeń i wystaw. London Design Festival jest tak naprawdę kolekcją równie słynnych wydarzeń, takich jak Tent London. Mimo, iż jest on przeznaczony dla wszystkich, ponad 75% odwiedzających to osoby związane z branżą oraz sektorem kreatywnym. Niewątpliwie przeważająca liczba wystawców, to projektanci wnętrz (18,9%) oraz projektanci sztuki użytkowej (11,35%) [4] . Samo Muzeum Wiktorii i Alberta, które jest centrum festiwalowym, odwiedziło 111 500 gości. Zorganizowany po raz pierwszy w 2003 roku przez Johna Sorrella and Bena Evansa, festiwal miał promować miasto i brytyjskich projektantów, szybko jednak zamienił się w międzynarodowe święto designu, przyciągające największych teoretyków, praktyków, ekspertów oraz producentów i handlowców branży. Do udziału w festiwalu organizatorzy zapraszają zarówno znane biura projektowe, jak i indywidualnych designerów (którym zaproponowane są liczne przestrzenie wystawowe rozrzucone po całym mieście), jak również pomagają w nawiązaniu kontaktów biznesowych.

100% Design, Londyn.

Jest to kolejne odbywające się w Londynie wydarzenie poświęcone w całości branży wzornictwa użytkowego, organizowane co roku od 1995 w ramach późniejszego Festiwalu Designu. Same targi przeznaczone są dla osób z branży (projektantów wnętrz, architektów, deweloperów, product designerów, sprzedawców detalicznych), natomiast ostatniego dnia zostają one udostępnione szerokiej publiczności. W 2012 roku samą imprezę odwiedziło ponad 25 000 gości oraz wdrożono 1000 projektów. Targi składają się z czterech różnych sektorów, takich jak: wzornictwo dla biur (projekty przestrzeni, mebli, oświetlenia, akcesoriów), wnętrza, kuchnie i łazienki (tekstylia, materiały, nowoczesne rozwiązania w projektach przestrzeni) oraz „eko, design, budowa” (nowe technologie, materiały, recykling). Targi posiadają również płaszczyznę przeznaczoną dla wystawców zagranicznych. Pawilony międzynarodowe to przestrzeń wystawiennicza, w której obok siebie prezentują się młodzi wystawcy z różnych części globu. Organizatorzy przewidzieli również osobną platformę wystawową dla początkujących projektantów i biur projektowych. Zwracają oni szczególną uwagę na projekty nie tylko ze względu na ich wysoką jakość czy innowacyjność, lecz również na ich związek z architekturą i społecznością projektantów.

NYCxDesign, Nowy York.

Trudno w to uwierzyć, ale dopiero w 2013 roku Nowy Jork doczekał się w pełni profesjonalnej i spójnej, odbywającej się co roku, imprezy poświęconej wzornictwu. NYCxDesign to wydarzenie spajające design, biznes, edukację i rozrywkę, w którego programie znalazły się targi, wystawy i seminaria. Majowy festiwal składał się z ok. 400 różnego rodzaju imprez, odbywających się w 190 różnych miejscach w całym Nowym Jorku. NYCxDesign rozumie design bardzo szeroko – nowojorski festiwal jest otwarty dla graphic designerów, architektów, urbanistów, projektantów wnętrz, mebli, tekstyliów, mody, krajobrazu oraz wielu innych, pochodzących z całego świata. W ramy festiwalu zostały włączone Międzynarodowe Targi Mebli Współczesnych (International Contemporary Furniture Fair), które są jedną z największych imprez w Ameryce Północnej poświęconych branży meblarskiej oraz dekoracyjnej.

Design Festival, Barcelona.

Do elitarnej grupy stolic światowego designu aspiruje również Barcelona z trzecią w 2013 r. edycją festiwalu designu. W jego ramach odbywa się Tydzień Designu oraz FADfest (Festival of All Design). FADfest to festiwal wzornictwa przemysłowego, architektury, projektów wnętrz, mody, sztuki i rękodzieła. To trwające dwa dni wydarzenie to zespół wystaw, konferencji, debat oraz konkursów na najlepsze projekty, których finaliści będą mogli się zaprezentować na wystawie FADexpo.
Przypisy
Bibliografia

Literatura:

1. R. Caves, Creative Industries. Contracts between Art and Commerce, Cambridge, Harvard University Press 2000.
2. Ł. Mamica, Wzornictwo przemysłowe jako sektor przemysłów kreatywnych, „Problemy rozwoju regionalnego", 244/2012.
3. M. Stefanowski, Wzornictwo w Polsce dzisiaj, Warszawa 2007, http://www.spfp.diz.pl/wzornictwodzisiaj.pdf, [odczyt z 16.08.2013].
4. A. Saj, Wzornictwo (design) wobec kreatywności i innowacji w gospodarce i edukacji, [w:] Kształtowanie zachowań innowacyjnych, przedsiębiorczych i twórczych w edukacji inżyniera, red. J. Skonieczny, Wrocław, Indygo Zair Media 2011.
5. O. Wainwright, What’s the point of architecture and design festivals?, The Guardian, http://www.theguardian.com/artanddesign/architecture-design-blog/2013/jun/21/architecture-design-festivals-biennales, [odczyt z 6.08.2013].
6. M. Korzeniowska-Marciniak, Międzynarodowy rynek dzieł sztuki, Universitas, Kraków 2001.
7. J. Michalski, The art market in Poland 1985-2005: Practice and Experience, Galeria Zderzak, Kraków-Berlin 2005.
8. O. Velthuis, Talking prices. Symbolic Meanings of Prices on the Market for Contemporary Art, Princeton 2007.
9. P. Watson, Dom aukcyjny Sotheby’s za zamkniętymi drzwiami, Warszawa 2002.
10. Rynek sztuki. Aspekty prawne, pod red. W. Kowalskiego i K. Zalasińskiej, Lex a Wolters Kluwer business, Poznań 2011.
11. Ekspert kontra dzieło sztuki. Rozpoznawanie falsyfikatów oraz fałszywych atrybucji w sztukach plastycznych, pod red. R. D. Spencera, Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych, Warszawa 2009.
12. M. Raszewska, 30 x WST. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2010, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa 2010.
13. Wątroba. Słownik polskiego teatru po 1997 roku, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010.
14. A. Bobran, Oldschool Computer Party 2011, http://tektura.wordpress.com/2011/10/07/oldschool-computer-party-22-10-2011/, [odczyt:20.08.2013].
15. M. Kostarczuk, Poznań Game Arena wraca na MTP. Co zobaczą gracze?, http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/679935,poznan-game-arena-powraca-na-mtp-co-zobacza-gracze-zdjecia,id,t.html?cookie=1, [odczyt 20.08.2013].
16. P. Pustkowiak, Raport Wprost o rynku wydawniczym, http://www.wprost.pl/ar/389934/Raport-Wprost-o-rynku-wydawniczym/?pg=0, [odczyt 20.08.2013].
17. A. Jakimiak, Pozornie przyswojone zjawiska, http://www.dwutygodnik.com/artykul/4660-pozornie-przyswojone-zjawiska.html [odczyt: 1.08.2013].
18. Ł. Gołębiewski, Śmierć książki. No Future Book, Biblioteka Analiz, Warszawa 2008.
19. G. Lossious, 5 Trade Publishing Trends to Watch For, http://publishingperspectives.com/2013/01/5-trade-publishing-trends-to-watch-for-in-2013/, [odczyt z 7.08.13].
20. D. Wójcicki, Targi też dla architektów, http://www.zawod-architekt.pl/artykuly/za0804_targi.html, [odczyt z 5.08.2013].

Strony internetowe:

1. http://katalog-design.pl/ – portal poświęcony wzornictwu, skupiający szeroką ofertę polskich designerów i biur projektowych. Czytelny katalog umożliwia łatwą nawigację wśród 14 kategorii, w których znajdują się, m.in. baby design, design koncepcyjny, opakowania, ale również blogi o designie, instytucje czy wydarzenia.

2. http://designitpoland.com/ – to jeden z kilku polskich portali poświęconych wzornictwu, w którym można znaleźć szczegółowe informacje na temat projektantów oraz nadchodzących wydarzeń, takich jak festiwale czy konkursy.

3. http://www.thedesigntrust.co.uk/ – strona w języku angielskim dla designerów prowadzących własną działalność biznesową. Niezwykle bogate źródło praktycznych informacji wzbogaconych o rady ekspertów w tej dziedzinie. Strona podzielona jest na podkategorie, m.in. poświęcone strategii i planowaniu, finansom, marketingowi czy zarządzaniu.

4. http://designalive.pl/ – strona kwartalnika „Design Alive” przeznaczonego dla projektantów oraz wszystkich czytelników zainteresowanych designem. Bogate źródło informacji dla osób chcących pozostać na bieżąco z polskimi, jak i światowymi trendami.

5. http://www.iwp.com.pl/ – strona Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, jednostki naukowo-badawczej zajmującej się wzornictwem i zarządzeniem wzornictwem (design management). Na stronie można znaleźć wyczerpujące informacje z zakresu projektów edukacyjnych organizowanych przez IWP, doradztwa oraz promocji designu.

6. http://www.cosmit.it/it/ – strona organizatora największych targów wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej Salone Internazionale del Mobile oraz imprez towarzyszących. Znajdują się na niej wszelkie informacje dotyczące tego potężnego wydarzenia, jak również porady dotyczące poruszania się po mieście i zakwaterowania.

7. http://www.sohofactory.pl/ – strona internetowa warszawskiego kompleksu wystawowego, na której można znaleźć informacje dotyczące największych imprez stołecznego świata designu, jak Wawa Design Festiwal czy Creative Mixer.

8. http://www.targi-ksiazki.waw.pl - strona internetowa Targów Książki w Warszawie.

9. http://www.fashionweek.pl - oficjalna strona Tygodnia Mody w Łodzi z harmonogramem pokazów, opisem projektantów i imprez towarzyszących oraz linkiem do rejestracji.

10. http://www.conradfestival.pl/pl - strona internetowa Festiwalu Conrada zawierająca najnowsze informacje oraz program wydarzenia.

11. http://www.targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/targi/3-targi-ksiazki-dla-dzieci/o-imprezie.html - strona internetowa krakowskich Targów Książki dla Dzieci.

12. http://festiwal.portalkryminalny.pl/ - strona dla polskich miłośników kryminałów zawierające informacje o Międzynarodowym Festiwalu Kryminału.

13. http://www.kochamantyki.pl/kalendarium/caloroczne-kalendarium-gield.html - dla tych, którzy planują odwiedzić polskie miasta i miasteczka w poszukiwaniu antyków, utworzono specjalne kalendarium z wyznaczeniem miejsc, czasu organizowania targowisk, a nierzadko także kontaktem z organizatorami.

14. http://komiksfestiwal.com - strona Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

15. http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/ - strona internetowa Gdyńskich Spotkań Tłumaczy Literatury.

16. http://www.targimodypoznan.pl - oficjalna strona Targów Mody w Poznaniu.

17. http://www.hushwarsaw.com/ - strona targów HUSH WARSAW.

18. http://sciegi.com - strona Ściegów, wcześniejszego projektu organizatorek HUSH, prezentująca projektantów, którzy wzięli udział we wcześniejszych edycjach.

19. http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/aff7/3183 - strona Art&Fashion Festival w Poznaniu.

20. http://www.marktcom.de/ - zbiorcze informacje na temat targowisk w Niemczech odnajdziemy na przykład na stronie.