« Powrót

Rozdzial 26. Imprezy branżowe za granicą - radio i TV.Radiodays Europe to wydarzenie będące największą platformą dyskusji liderów publicznego i prywatnego rynku radiowego w Europie. Impreza odbywa się w połowie marca, goszcząc co roku w innym europejskim mieście – w 2013 roku odbyła się w Berlinie, w 2014 roku miejscem spotkania był Dublin. Organizatorem wydarzenia jest organizacja non-profit The Association Radiodays Europe.

Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród profesjonalistów z branży. W ramach Radiodays Europe odbywa się kilkadziesiąt sesji, w których corocznie bierze udział ponad 1000 uczestników. Podczas seminariów, wykładów i warsztatów poruszane są wszystkie tematy związane z przemysłem radiowym, takie jak skuteczność reklamy radiowej, cyfryzacja mediów, tworzenie nowoczesnych serwisów informacyjnych, nowe technologie, programming, rozwój radia internetowego czy monetyzacja nowych kanałów dystrybucji. Podczas imprezy odbywają się też targi, na których swoją ofertę prezentują sponsorzy i partnerzy wydarzenia oraz wystawcy związani z rynkiem mediów. Koszt uczestnictwa w konferencji wynosił w 2013 roku od 650 do 775 euro (w zależności od daty rejestracji).

The Guardian Edinburgh International Television Festival to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych na świecie, które odbywa się corocznie w Edynburgu w drugiej połowie sierpnia. Każdą edycję wydarzenia odwiedza ponad 2000 specjalistów i przedstawicieli międzynarodowego środowiska związanego z przemysłem telewizyjnym. Wśród uczestników znajdują się m.in. dyrektorzy programowi największych stacji telewizyjnych i platform mediowych, reżyserzy, producenci, krytycy, a także przedstawiciele organizacji i instytucji rządowych oraz agencji castingowych.

Festiwal posiada sekcję skierowaną do młodych osób zainteresowanych pracą w przemyśle telewizyjnym Po drugiej stronie kamery.

The Network to odbywający się od 1990 roku cykl warsztatów, na które może zgłosić się każdy, kogo interesuje praca w mediach i chciałby sprawdzić się w roli producenta, scenarzysty, reżysera czy dyrektora programowego – do udziału w bezpłatnych warsztatach mogą bowiem aplikować również osoby bez wykształcenia kierunkowego i doświadczenia zawodowego w telewizji. Na podstawie przesłanych aplikacji organizatorzy wybierają uczestników warsztatów, a ci najlepsi po szkoleniach wysyłani są na półroczne płatne staże do największych firm mediowych, takich jak CBBC, ITV Drama, MMTV. Szczegółowe informacje na temat warunków zgłoszeń znaleźć można na stronie http://www.geitf.co.uk/thenetwork/apply-2.

Ones To Watch to z kolei program adresowany do młodych specjalistów z branży – dyrektorów programowych, członków zarządu i producentów, którzy posiadają od 3 do 5 lat doświadczenia zawodowego. Konkurs ma na celu wyłonienie 30 młodych talentów z sektora, którzy zapraszani są do bezpłatnego udziału w głównym programie The Guardian Edinburgh International Television Festival, a także w profesjonalnych szkoleniach i sesjach networkingowych z profesjonalistami z branży telewizyjnej.

Koszty udziału w konferencji są dość wysokie – w zależności od rodzaju akredytacji oraz terminu rejestracji mieszczą się w przedziale od 475 £ do 780 £. Za akredytację studencką trzeba było zapłacić w 2013 roku 265 £.
Przypisy
Bibliografia

Literatura:

1. R. Caves, Creative Industries. Contracts between Art and Commerce, Cambridge, Harvard University Press 2000.
2. Ł. Mamica, Wzornictwo przemysłowe jako sektor przemysłów kreatywnych, „Problemy rozwoju regionalnego", 244/2012.
3. M. Stefanowski, Wzornictwo w Polsce dzisiaj, Warszawa 2007, http://www.spfp.diz.pl/wzornictwodzisiaj.pdf, [odczyt z 16.08.2013].
4. A. Saj, Wzornictwo (design) wobec kreatywności i innowacji w gospodarce i edukacji, [w:] Kształtowanie zachowań innowacyjnych, przedsiębiorczych i twórczych w edukacji inżyniera, red. J. Skonieczny, Wrocław, Indygo Zair Media 2011.
5. O. Wainwright, What’s the point of architecture and design festivals?, The Guardian, http://www.theguardian.com/artanddesign/architecture-design-blog/2013/jun/21/architecture-design-festivals-biennales, [odczyt z 6.08.2013].
6. M. Korzeniowska-Marciniak, Międzynarodowy rynek dzieł sztuki, Universitas, Kraków 2001.
7. J. Michalski, The art market in Poland 1985-2005: Practice and Experience, Galeria Zderzak, Kraków-Berlin 2005.
8. O. Velthuis, Talking prices. Symbolic Meanings of Prices on the Market for Contemporary Art, Princeton 2007.
9. P. Watson, Dom aukcyjny Sotheby’s za zamkniętymi drzwiami, Warszawa 2002.
10. Rynek sztuki. Aspekty prawne, pod red. W. Kowalskiego i K. Zalasińskiej, Lex a Wolters Kluwer business, Poznań 2011.
11. Ekspert kontra dzieło sztuki. Rozpoznawanie falsyfikatów oraz fałszywych atrybucji w sztukach plastycznych, pod red. R. D. Spencera, Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych, Warszawa 2009.
12. M. Raszewska, 30 x WST. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2010, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa 2010.
13. Wątroba. Słownik polskiego teatru po 1997 roku, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010.
14. A. Bobran, Oldschool Computer Party 2011, http://tektura.wordpress.com/2011/10/07/oldschool-computer-party-22-10-2011/, [odczyt:20.08.2013].
15. M. Kostarczuk, Poznań Game Arena wraca na MTP. Co zobaczą gracze?, http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/679935,poznan-game-arena-powraca-na-mtp-co-zobacza-gracze-zdjecia,id,t.html?cookie=1, [odczyt 20.08.2013].
16. P. Pustkowiak, Raport Wprost o rynku wydawniczym, http://www.wprost.pl/ar/389934/Raport-Wprost-o-rynku-wydawniczym/?pg=0, [odczyt 20.08.2013].
17. A. Jakimiak, Pozornie przyswojone zjawiska, http://www.dwutygodnik.com/artykul/4660-pozornie-przyswojone-zjawiska.html [odczyt: 1.08.2013].
18. Ł. Gołębiewski, Śmierć książki. No Future Book, Biblioteka Analiz, Warszawa 2008.
19. G. Lossious, 5 Trade Publishing Trends to Watch For, http://publishingperspectives.com/2013/01/5-trade-publishing-trends-to-watch-for-in-2013/, [odczyt z 7.08.13].
20. D. Wójcicki, Targi też dla architektów, http://www.zawod-architekt.pl/artykuly/za0804_targi.html, [odczyt z 5.08.2013].

Strony internetowe:

1. http://katalog-design.pl/ – portal poświęcony wzornictwu, skupiający szeroką ofertę polskich designerów i biur projektowych. Czytelny katalog umożliwia łatwą nawigację wśród 14 kategorii, w których znajdują się, m.in. baby design, design koncepcyjny, opakowania, ale również blogi o designie, instytucje czy wydarzenia.

2. http://designitpoland.com/ – to jeden z kilku polskich portali poświęconych wzornictwu, w którym można znaleźć szczegółowe informacje na temat projektantów oraz nadchodzących wydarzeń, takich jak festiwale czy konkursy.

3. http://www.thedesigntrust.co.uk/ – strona w języku angielskim dla designerów prowadzących własną działalność biznesową. Niezwykle bogate źródło praktycznych informacji wzbogaconych o rady ekspertów w tej dziedzinie. Strona podzielona jest na podkategorie, m.in. poświęcone strategii i planowaniu, finansom, marketingowi czy zarządzaniu.

4. http://designalive.pl/ – strona kwartalnika „Design Alive” przeznaczonego dla projektantów oraz wszystkich czytelników zainteresowanych designem. Bogate źródło informacji dla osób chcących pozostać na bieżąco z polskimi, jak i światowymi trendami.

5. http://www.iwp.com.pl/ – strona Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, jednostki naukowo-badawczej zajmującej się wzornictwem i zarządzeniem wzornictwem (design management). Na stronie można znaleźć wyczerpujące informacje z zakresu projektów edukacyjnych organizowanych przez IWP, doradztwa oraz promocji designu.

6. http://www.cosmit.it/it/ – strona organizatora największych targów wzornictwa przemysłowego i sztuki użytkowej Salone Internazionale del Mobile oraz imprez towarzyszących. Znajdują się na niej wszelkie informacje dotyczące tego potężnego wydarzenia, jak również porady dotyczące poruszania się po mieście i zakwaterowania.

7. http://www.sohofactory.pl/ – strona internetowa warszawskiego kompleksu wystawowego, na której można znaleźć informacje dotyczące największych imprez stołecznego świata designu, jak Wawa Design Festiwal czy Creative Mixer.

8. http://www.targi-ksiazki.waw.pl - strona internetowa Targów Książki w Warszawie.

9. http://www.fashionweek.pl - oficjalna strona Tygodnia Mody w Łodzi z harmonogramem pokazów, opisem projektantów i imprez towarzyszących oraz linkiem do rejestracji.

10. http://www.conradfestival.pl/pl - strona internetowa Festiwalu Conrada zawierająca najnowsze informacje oraz program wydarzenia.

11. http://www.targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/targi/3-targi-ksiazki-dla-dzieci/o-imprezie.html - strona internetowa krakowskich Targów Książki dla Dzieci.

12. http://festiwal.portalkryminalny.pl/ - strona dla polskich miłośników kryminałów zawierające informacje o Międzynarodowym Festiwalu Kryminału.

13. http://www.kochamantyki.pl/kalendarium/caloroczne-kalendarium-gield.html - dla tych, którzy planują odwiedzić polskie miasta i miasteczka w poszukiwaniu antyków, utworzono specjalne kalendarium z wyznaczeniem miejsc, czasu organizowania targowisk, a nierzadko także kontaktem z organizatorami.

14. http://komiksfestiwal.com - strona Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

15. http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/ - strona internetowa Gdyńskich Spotkań Tłumaczy Literatury.

16. http://www.targimodypoznan.pl - oficjalna strona Targów Mody w Poznaniu.

17. http://www.hushwarsaw.com/ - strona targów HUSH WARSAW.

18. http://sciegi.com - strona Ściegów, wcześniejszego projektu organizatorek HUSH, prezentująca projektantów, którzy wzięli udział we wcześniejszych edycjach.

19. http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/aff7/3183 - strona Art&Fashion Festival w Poznaniu.

20. http://www.marktcom.de/ - zbiorcze informacje na temat targowisk w Niemczech odnajdziemy na przykład na stronie.