« Powrót

Rozdział 8. Najczęściej zadawane pytania.Lista pytań:

1. Jak przestrzegać prawa w Internecie?

– Kluczową kwestią jest przestrzeganie zapisów Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Jednak poza kwestią formalną, naczelną zasadą powinno być to, że żaden ruch wykonany w Internecie nie może szkodzić drugiej osobie.

2. Jak prowadzić komunikację w Internecie?

– Komunikacja, także ta internetowa, podlega prawom współżycia społecznego. Co to oznacza? Powinniśmy mieć świadomość, że po drugiej stronie aktu komunikacji jest zawsze człowiek lub grupa ludzi, dlatego wyznacznikiem właściwej komunikacji zawsze powinna być etyka i szczerość. Każde, nawet najbardziej planowe i strategiczne działania, nie powinno odbiegać od wspomnianych reguł.

3. Jak zadbać o wygląd i estetykę e-mailingu (newsletter)?

– Podstawową zasadą dobrego e-mailingu zawsze jest jego czytelność. Rozpoczynając pracę nad e-mailingiem powinniśmy dokładnie wiedzieć, co chcemy przekazać naszym odbiorcom. Rzeczy pierwszoplanowe nie mogą zostać przysłonięte np. ozdobnikami graficznymi. Dobry e-mailing to e-mailing lekki, nie zapychający skrzynek odbiorczych.

4. Jak napisać dobry tekst do e-mailingu (newsletter), reklamy internetowej i na stronę WWW?

– Poza oczywistymi regułami związanymi ze stylistyką czy ortografią, warto zwrócić uwagę na język. Powinno się dopasowywać stopień skomplikowania kodu językowego do odbiorców e-mailingu. W innym przypadku odbiorcy wiadomości po prostu nie zrozumieją przekazu.

5. Jak napisać dobry e-mail?

– Każda wiadomość e-mail do pojedynczego adresata powinna zaczynać i kończyć się formą grzecznościową. Dobór formy w pełni zależny jest od relacji, jakie łączą nas z adresatem. Dobrą praktyką w pisaniu e-maili jest wypunktowanie głównych zagadnień, które porządkują treść wiadomości, a co więcej, pomagają odpowiadać odbiorcy. Nie powinno się za pośrednictwem e-maila składać życzeń imieninowych, z okazji świąt lub kondolencji. Taki sposób składania życzeń czy kondolencji świadczy, że pamiętamy o danych osobach, lecz nie zależy nam na nich tak bardzo, by ponieść wysiłek napisania kartki czy listu (w wypadku składania kondolencji powinniśmy to zrobić w tradycyjnym liście napisanym odręcznie na białym papierze, najlepiej czarnym atramentem).

6. Jak napisać dobry tekst pod względem pozycjonowania?

– Po pierwsze nie warto przesadzać ze słowami kluczowymi. Pomimo tego, że wyszukiwarki potrzebują słów kluczowych do dopasowania tematyki zapytań do odpowiedzi, to pozycja danej strony ustalana jest na podstawie znacznie bardziej skomplikowanych kryteriów. Warto jednak pamiętać, żeby nie używać zawsze tej samej formy gramatycznej słów kluczowych.

7. Czy warto nawiązać współpracę z blogerem?

– Blogerzy są dziś coraz bardziej liczącymi się ekspertami w Internecie. Przy planowaniu działań promocyjnych własnego biznesu warto brać pod uwagę blogerów. Blogerzy, szczególne w pierwszym etapie prowadzenia biznesu, pomagają uwiarygodnić produkt lub usługę. Oczywiście pod warunkiem, że spełnia ona ich oczekiwania.

8. Jak wybrać odpowiedniego blogera?

– Dobór blogera pod konkretne potrzeby to często najważniejsza rzecz w całej współpracy. Dobry bloger, to taki bloger, który interesuje się dziedziną, z której pochodzi nasz produkt lub usługa. Trudno poważnie traktować rekomendacje blogera kulinarnego piszącego o nowościach sprzętowych (np. komputerowych).

9. Jak unikać kryzysów w social media?

– Lepszym wyjściem niż unikanie kryzysów (te są immanentną częścią świata social media i prędzej czy później się pojawią) jest odpowiednie przygotowanie się na potencjalny kryzys. Szybka reakcja, zdobycie niezbędnych informacji i emocjonalny kontakt z fanami to najistotniejsze elementy pierwszej fazy kryzysu. Po jego wygaszeniu marka musi przygotować plan odzyskania zaufania i utraconej reputacji – wtedy działania w social media powinny być proaktywne np. nowa współpraca z blogerami, zaangażowanie w akcję edukacyjną etc.

10. Jak budować relacje ze swoimi klientami na swoim fanpage’u?

– Organizując konkursy, promocje, dając rabaty, udostępniając linki, zdjęcia. Dozwolone są wszystkie działania, które zaangażują obserwujących do współtworzenia strony. To one pobudzają aktywność fanów. Warto pamiętać, że Facebook to dla większości sposób na relaks, dlatego też ten rodzaj kontaktu powinien zawierać element zabawy.
Przypisy
Bibliografia

1. Adamski, Przestępczość w Cyberprzestrzeni: prawne środki przeciwdziałania zjawisku w Polsce na tle konwencji Rady Europy, TNOiK „Dom Organizatora”, Toruń 2001.
2. J. Barta, Prawo autorskie, Wyd. C.H.Beck, Warszawa 2003.
3. S. Dobrzyński, L. Kępa, Bezpieczeństwo systemu e-commerce, czyli jak bez ryzyka prowadzić biznes w Intrenecie, Helion, Gliwice 2012.
4. M. Dutko, E-biznes. Poradnik praktyka, Helion, Gliwice 2013.
5. B. Gregor, M. Stawiszyński, E-Commerce, Oficyna Wydawnicza BRANTA, Łódź 2002.
6. W. Gasparski, J. Jabłońska-Bonca (red.), Biznes, prawo, etyka, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2009.
7. T. Hipsz, Firma w Internecie. Poradnik subiektywny, Helion, Gliwice 2012.
8. M. de Kare-Silver, E-szok – rewolucja elektroniczna w handlu, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2002.
9. P. Kierzkowska, Relacje z klientem. E-biznes, Helion, Gliwice 2007.
10. Kodeks Etyki Reklamy przygotowany przez Radę Reklamy i Komisję Etyki Reklamy (Warszawa, 4 czerwca 2008). Tekst dostępny na stronie internetowej Rady Reklamy www.radareklamy.org.
11. P. Kotler, G. Armstrong, Marketing. Wprowadzenie, Wolters Kluwer, 2012.
12. H. G. Lewis, R. D. Lewis, E-marketing, handel w Internecie, Wydawnictwo Profesjonalnej Szkoły Biznesu, Kraków 2001.
13. P. Modrzewski, Google AdWords w praktyce. Skuteczna reklama w Internecie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
14. K. Pankiewicz (red.), E-marketing w akcji, czyli jak skutecznie wzbudzić pożądanie klientów i zazdrość konkurencji, Onepress, Gliwice 2008.
15. Raport „Social Media 2012” opracowany przez Internet Standard
16. R. Rogowski, Etyka marketingu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu, Tarnobrzeg 2008.
17. M. Sadowski, Rewolucja social media, Helion, Gliwice 2012.
18. W. Szpringer, Handel elektroniczny: konkurencja czy regulacja?, Centrum Doradztwa i Informacji DIFIN, Warszawa 2000.
19. W. Szpringer, Prowadzenie działalności gospodarczej w Internecie: od e-commerce do e-businessu, Centrum Doradztwa i Informacji DIFIN, Warszawa 2005.
20. Ch. Treadaway, Godzinna dziennie z Facebook marketingiem, Helion, Gliwice 2010.

Strony internetowe:

http://www.pwc.pl/pl/biuro-prasowe/economic-crime-survey-2011.jhtml – charakterystyka cyberprzestępczości – kim są cyberprzestępcy, jak działają, jak się bronią, w jakich branżach odnotowano najwięcej przestępstw.
http://handel.nf.pl/Artykul/14272/Gdy-odbiorca-maila-jest-kobieta/e-commerce-handel-sprzedaz/ – opis targetowania behawioralnego, zachowanie estetyki przekazu, jak dbać o treść i wygląd e-mailingu.
http://pbi.org.pl/wystapienia/2011_01_Zasieg_blogosfery_prezentacja_PBI_a.pdf – jak wygląda polska blogosfera na tle globalnej, kim są odwiedzający blogi, jakie formy przybiera obecnie blogowanie – blogi, mikroblogi, miniblogi, fotoblogi i videoblogi.
http://wiadomosci.mediarun.pl/artykul/-,na-poczatku-byl-fan-page,35173,2,1,1.html – historia fanpage’a, jak zawartość swoich fanpage’ów tworzyły największe marki na świecie.
http://natemat.pl/26001,147-tys-osob-lubi-zdjecie-staruszkow-na-facebooku-jak-wyzebrac-lajka – jak uzbierać znaczną liczbę tzw. lajków, czy rzeczywiście stanowią one marketingową wartość.
http://antyweb.pl/jak-sie-zarabia-w-polsce-na-farmach-fanow-i-spamie-na-facebooku-wywiad/ – czy zarabianie na farmach fanów jest etyczne, jak to się robi w Polsce i za granicą.
http://odpowiedzialnybiznes.pl/pl/baza-wiedzy/badania/badania-zagraniczne.html?id=5513 – jak mierzy się zaufanie do biznesu, czy biznes w Polsce cieszy się zaufaniem, jakie są największe problemy w zdobyciu zaufania klientów i partnerów
http://czasgentlemanow.pl/2013/01/gentleman-w-sieci-per-pan-czy-na-ty/ – netykieta na blogach, jakich zasad nie można łamać, różnorodność zwyczajów.
http://www.wprost.pl/ar/412952/Bloger-sprzedaje/ – czy blogerzy w Polsce są dobrą promocją, czy kiedy blogerzy zaczynają reklamować produkty tracą swój autorytet.
http://bendyk.blog.polityka.pl/2013/01/11/startup-a-sprawa-polska/ –jak promować start-upy, a jak ich nie promować.
http://blog.sotrender.com/pl/2013/04/kryzysy-w-mediach-spolecznosciowych-raport/ – analiza 19 najbardziej znaczących kryzysów w social media, które wydarzyły się od początku 2012 roku.
http://www.rp.pl/artykul/92106,1040893-Latwiej-zlapac-hejtera.html – odpowiedzialność autorów obraźliwych wpisów na formach internetowych.
http://www.brief.pl/artykul,785,jak_prowadzic_dzialania_w_mediach_spolecznosciowych_-_czesc_1.html
http://www.brief.pl/artykul,803,jak_prowadzic_dzialania_w_mediach_spolecznosciowych_-_czesc_2.html – jak prowadzić efektywne i etyczne działania w social media – porady praktyczne.
http://www.biznesklaster.pl/company/article/122-narzedzia-internetowej-e-promocji/ – opis najpopularniejszych narzędzi promocji w Internecie.
http://hatalska.com/moje-publikacje/artykuly/prosimy-o-uwage/ – jak w skuteczny sposób dotrzeć do klienta stosując przekazy oparte na emocjach, ale zachowując standardy etyczne.
http://www.egospodarka.pl/97421,Jak-zalozyc-bloga,1,20,2.html – praktyczny poradnik, jak założyć bloga, jak uniknąć najczęściej powtarzających się błędów.
http://sprawnymarketing.pl/artykuly/seo-copywriting/ – czym jest SEO copywriting, na co zwrócić uwagę pisząc swoje teksty, jak rozmawiać z agencjami zajmującymi się pozycjonowaniem stron.
http://pijarukoksu.pl/maly-biznes-z-blogerem.html – jak nawiązać współpracę z blogerem, na co zwrócić szczególną uwagę przy planowaniu działań, jakich efektów można się spodziewać, cennik blogerów.
http://prawo.vagla.pl/skrypts/prawo_internetowe.htm – opis najważniejszych zapisów prawa dotyczących obecności w Internecie.