« Powrót

Rozdział 3. Imprezy branżoweWydarzenia dla sektora kreatywnego – co, gdzie, kiedy?
W działalności każdej branży, także w sektorze przemysłów kreatywnych, bardzo istotne są działania promocyjne, dzięki którym można się dodatkowo zaprezentować i pozyskać nowych klientów lub partnerów. Jest oczywiste, że nie sposób wypromować firmę, umiejętności bądź usługi bez odwoływania się do udziału w konferencjach, targach, showcase’ach czy udziału w prestiżowych konkursach.

Teatry mogą przetrwać dzięki sprzedaży biletów swojej publiczności, zespoły zarabiają dzięki koncertom, pokazy filmów wymagają wielu projekcji, wszystkie sektory mają swoje specyficzne mechanizmy uzyskiwania dochodu, dlatego ich twórczy potencjał wymaga coraz większej i szerszej aktywności. Dla wielu przedstawicieli przemysłów kreatywnych taka aktywność stanowi początek kariery bądź przyczynia się do jej znakomitego rozwoju. Poprzez podejmowanie działań zewnętrznych mających charakter promocyjny poszukuje się więc interesujących i atrakcyjnych miejsc, w których można zaprezentować swoją działalność i bezpośrednio dotrzeć do odbiorcy. Warto zastanowić się zatem nad różnymi imprezami, które organizowane są zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. I choć udział w międzynarodowych targach, konferencjach czy biennale nie jest darmowy, to warto zwrócić uwagę, że zainwestowane pieniądze zwrócą się, a osoba czy firma może zyskać znacznie więcej – zainteresowanie klientów i obecność w świadomości pozostałych wystawców czy publiczności. Dlatego też wielu przedstawicieli przemysłów kreatywnych bywa na targach czy konferencjach systematycznie.

Niniejszy rozdział to rodzaj przewodnika dla sektora kreatywnego po najważniejszych wydarzeniach branżowych, który ma ułatwić wybór spośród różnorodnych, także międzynarodowych platform. Lista jest wykazem subiektywnym i prezentuje wybrane konferencje, showcase’y, festiwale, targi, konkursy i wystawy. Dbając o precyzyjny opis, podzieliliśmy zaproponowane wydarzenia na trzy regiony – Unię Europejską, inne europejskie kraje oraz świat. Podział obejmuje również poszczególne branże przemysłów kreatywnych, czyli reklamę, film i wideo, architekturę, muzykę, rynek sztuki i antyków, sztuki performatywne, gry komputerowe i wideo, rynek wydawniczy, rzemiosło, oprogramowanie, wzornictwo, radio i telewizję oraz projektowanie mody. Każde zaprezentowane wydarzenie, festiwal czy konkurs zawierają najważniejsze informacje dotyczące miejsca, terminu, opłat, zasad uczestnictwa, strony internetowej i nazwy organizatorów.
Przypisy
Bibliografia
Lista odesłań internetowych
http://www.parp.gov.pl/index/main/
Strona Polskiej Agencji Przedsiębiorczości, zawiera informacje a temat różnych konferencji, spotkań dla sektora.
http://www.kulturaibiznes.com/
Portal Kultura & Biznes – portal współpracy przemysłów kreatywnych, środowisk nauki i biznesu. Informacje na temat spotkań branżowych, konferencji.
http://www.targi.com/
Strona poświęcona najważniejszym targom i imprezom w Polsce.
http://www.mtp.pl/pl/
Oficjalna strona Targów Poznańskich, gdzie odbywają się najważniejsze targi, spotkania branżowe.
http://www.expodatabase.com/
Baza imprez i targów na całym świecie.
http://www.trade-shows.eu/
Strona poświęcona najważniejszym targom i imprezom w Europie.
http://www.eventseye.com/
Najbardziej kompletne, praktyczne źródło poświęcone kluczowym wystawom, konferencjom, targom na świecie.