« Powrót

Paragraf 1. Prezentacja on-linePrezentacja portfolio to nie tylko przeglądy, konkursy czy wystawy. Coraz częściej dorobek artystyczny przedstawia się w Internecie. Posiadanie i prezentacja własnego portfolio w przestrzeni wirtualnej w dzisiejszych czasach jest wręcz wymagana. Każdy artysta, niezależnie od branży, którą reprezentuje, powinien wykorzystać potencjał sieci, zapewniający na niespotykaną dotąd skalę publiczność, która w dowolnym czasie i miejscu będzie mogła zapoznać się z jego twórczością. Parafrazując popularne stwierdzenia, że ten, kto nie ma konta na Facebooku, nie istnieje, można stwierdzić, że twórca pozbawiony web portfolio również nie istnieje.

Zamieszczenie na witrynie www portfolio on-line nie jest wielkim problemem i nie musi nieść ze sobą dużych kosztów. Istnieje szereg platform, które całkowicie za darmo umożliwią stworzenie własnej strony. W dużej mierze będą to platformy blogowe, jednak i te dość mocno się od siebie różnią. Najbardziej intuicyjny jest WordPress.com, chociaż niektórzy chwalą sobie wixx.com czy i-portfolio.com. Kwestia tego, gdzie prezentować swoje portfolio i z jakich opcji internetowych korzystać jest indywidualna. Gdzie zatem prezentować swoje portfolio w sieci? Istnieje kilka sposobów prezentacji on-line. Na początek przedstawię serwisy internetowe, które jako ogromne, wyspecjalizowane bazy umożliwiają w efektywny i przystępny sposób prezentację własnego portfolio. Kolejno będzie mowa o blogach, fotoblogach i platformach internetowych, oferujących ciekawe rozwiązania prezentowania swojej twórczości. Na zakończenie doradzę, gdzie warto założyć swoją stronę internetową.

Portale zrzeszające portfolia fotograficzne
Swoje web-portfolio można prezentować na istniejącej już platformie specjalizującej się w gromadzeniu i pokazywaniu portfolio. Takich portali w Internecie znajduje się bardzo dużo . Zanim jednak zostanie podjęta decyzja, na którym z nich ma znaleźć się web portfolio, warto zapoznać się z ich regulaminami. Należy zwracać szczególną uwagę na kwestię praw autorskich i sposobów zabezpieczeń. Sprawdzić, jakie dany portal oferuje funkcjonalności dostępne w pakiecie, a za jakie dodatkowo będzie trzeba zapłacić. Czasami z pozoru darmowe portale okazują się bardzo drogie w utrzymaniu, gdyż każda kolejna podstrona czy wtyczka okazuje się płatnym dodatkiem. Zasadniczo te płatne są lepiej wyposażone, oferują bowiem ciekawsze rozwiązania, między innymi: szerszy dostęp do szablonów, aplikacji i skryptów, dzięki którym portfolio może nabierać ciekawszego wyglądu i stać się łatwiejsze w odbiorze. Wybór jest na tyle bogaty, że każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Godne polecenia są nieskomplikowane portale, które umożliwiają stworzenie w prosty sposób przestrzeni idealnie dopasowanej do naszych potrzeb, np. PhotoShelter, Carbonmade czy Shown’d. Szersza prezentacja tych portali znajduje się w dalszej części artykułu.

Nie bez znaczenia jest też wygląd estetyczny strony, jej kolorystyka. Warte uwagi są głównie portale zagraniczne, gdyż do tej pory na polski rynek nikt nie wprowadził godnego polecenia rozwiązania. Na samym początku prezentowania swoich osiągnięć fotograficznych w Internecie sugeruje się skorzystanie z serwisów umożliwiających stworzenie darmowego portfolio. Największe z nich, zrzeszające profesjonalistów, oferują wiele narzędzi usprawniających prezentację portfolio on-line. Osoba chcąca skorzystać z takiej formy zbudowania i prezentowania swoich fotografii nie musi znać języka programowania, gdyż wygląd portfolio dostosowuje się w oparciu o dostępne, intuicyjne narzędzia. Serwisy te umożliwiają automatyczne zamieszczenie niewidocznych znaków wodnych na zdjęciach, co skraca czas ich samodzielnej obróbki. Użytkownika serwisu nie zajmuje sprawa promocji w portalach społecznościowych, ponieważ niezbędne kody są oferowane w pakiecie. Także kontrola i sprawdzanie ruchów na stronie prezentowanego portfolio jest ułatwione, gdyż serwisy samoczynnie wpisują na zbudowaną stronę kod Google Analytics, umożliwiający śledzenie i wnikliwe analizowanie ruchów odwiedzających nasze web portfolio. Serwisy te automatycznie dostosowują prezentowane portfolio do innych platform. Użytkownik nie musi się martwić, że jego portfolio, oglądane przez iPady czy smartfony ulegnie jakimś modyfikacjom, że fotografie będą niewidoczne w całości, czy przekierowanie na portale społecznościowe nieaktywne.

PhotoShelter (http://www.photoshelter.com/website-examples/)
Jest to portfolio głównie dla fotografów. Znajduje się w nim wiele przydatnych opcji związanych z poziomem brandingu, własnej domeny, CSS/HTML, możliwość edycji. Zaawansowany marketing tego serwisu umożliwia szybsze znalezienie portfolio w wyszukiwarkach i dodanie użytecznych funkcjonalności. Aby prezentować na nim swoje portfolio, trzeba zostać zaproszonym przez innego użytkownika. Photoshelter umożliwia dostęp do FTP, a także wszystkie niezbędne narzędzia mające pomóc w ochronie prywatności. Serwis ten cieszy się dużą popularnością i niepodważalną reputacją wśród użytkowników i ma opinię najlepszego portalu do prezentacji portfolio on-line w branży Search Engine Optimization, Social Networking i blogów. Korzystanie z niego gwarantuje poprawę pozycjonowania w wyszukiwarkach. Strona jest kompatybilna i działa w parze z WordPressem, Twitterem i Facebookiem.

Jedną z unikalnych cech tej witryny jest możliwość sprzedaży prac. Program pobiera od 8 do 10% prowizji od każdej transakcji, reszta przypada posiadaczowi konta. PhotoShelter oferuje dwa poziomy płatności – 9,99 dolarów za 10 GB lub 49,99 za 100 GB. Istnieje także możliwość darmowego wypróbowania serwisu przez okres 14 dni, w czasie którego użytkownik ma dostęp do wszelkich funkcjonalności witryny.

Carbonmade (http://carbonmade.com/)
Jest to estetyczny i prosty system, idealnie nadający się do prezentacji portfolio.
W wersji darmowej oferuje możliwość zamieszczenia 5 albumów i 35 zdjęć. Chcąc prezentować więcej zdjęć, można wcześniej w programie graficznym skomponować klika ujęć w tzw. stykówki lub kolaże i zapisać je wtedy
w jednym pliku JPG.
Przykładowe portfolia fotograficzne wykonane za pomocą Carbonmade można znaleźć na stronie: http:// carbonmade.com/examples/photographers.

Shown'd (http://shownd.com/)
Portal działa na podobnych zasadach co Carbonmade. W darmowej wersji umożliwia zamieszczenie 15 albumów i 75 zdjęć, co dla początkującego fotografa jest optymalną liczbą. Dodatkowymi atutami serwisu jest możliwość dodawania opisów do publikowanych zdjęć oraz szybki upload nawet 20 zdjęć jednocześnie. Załączone portfolio teoretyczne i inne dokumenty tekstowe SHOWN'D zamienia na PDF. Serwis daje możliwość ingerowania w layout, aby dopasować go do własnych wymagań.

Przykładowe portfolia fotograficzne utworzone na shownd.com można znaleźć na stronie: http://shownd.com/portfolios/skills/79/photography.

Viewbook (http://www.viewbook.com/)
Ta platforma do budowania i prezentowania portfolio specjalizuje się w prezentacji czystego i eleganckiego obrazu. Skupia głównie grafików i fotografów, gdyż oferuje prezentacje statycznych obrazów. Viewbook umożliwia stosunkowo szybkie zbudowanie portfolio w oparciu o gotowe, minimalistyczne szablony. Oferuje wsparcie dla wielu programów, między innymi Adobe Lightroom, Tumblr, Twitter, Flickr, Google Analytics. Płatna wersja już za 4 dolary umożliwia wgranie 1000 zdjęć, a za 5 dolarów otrzymuje się pojedyncze mapy strony i zaawansowane opcje dostosowania zdjęć wraz z możliwością usunięcia logo Viewbook, a także możliwość zamieszczenia na serwerze do 1500 zdjęć.

Viewbook wyróżnia się na tle konkurencji, oferując intuicyjny interfejs, który udostępnia specjalistom atrakcyjne metody prezentacji portfolio. W wersji darmowej daje szansę wgrania na serwer do 250 zdjęć, a także samodzielnego tworzenia podstron, doboru kolorystyki i miniatur.

Przykłady portfolio fotograficznych utworzonych na viewbook.com można znaleźć na stronie: http://www.viewbook.com/portfolio-examples/.

Dripbook (http://www.dripbook.com/)
Jest określany jako współczesny, czysty i kreatywny, czyli taki, w którym wygląd dostępnych layoutów sprowadzony jest do prostych, minimalistycznych projektów, a jednocześnie każdemu użytkownikowi umożliwia się osobiste dopracowywanie indywidualnych szczegółów na stronie z portfolio. Dripbook posiada platformę umożliwiającą organizowanie swojego portfolio, które można wykorzystać na własnej stronie internetowej, Facebooku i innych mediach społecznościowych. Dla spersonalizowania swojego projektu można użyć plików wgrywanych z komputera, swojego logo, kontaktów, BIO czy Artist Statement. Do jego obsługi nie jest konieczna znajomość HTML. Zbudowanie profesjonalnego portfolio i jego prezentację umożliwia prosty panel sterowania stroną. Dripbook oferuje wiele możliwości cen i opcji rozliczeniowych – można płacić miesięcznie, kwartalnie lub rocznie. Pakiet podstawowy działa za 10 dolarów miesięcznie/90 dolarów rocznie, podczas, gdy pakiet Premium to 39 dolarów miesięcznie/350 dolarów rocznie i pozwala załadować 2500 zdjęć, 50 książek i oferuje możliwość eksportowania projektu do dowolnej platformy internetowej. Dla chętnych dostępna jest 30 dniowa wersja próbna.

Dunked (http://dunked.com/)
Powstały niedawno serwis oferuje naprawdę wiele funkcjonalności całkowicie za darmo. Umożliwia załadowanie aż 250 zdjęć, 12 stron i 30 projektów. Dodatkowo działa na zasadzie polecenia, więc gdy przekona się kogoś ze znajomych do założenia portfolio na Dunked, w zamian otrzymuje się profity w postaci dodatkowej 1 strony, 1 projektu i 10 zdjęć. Dunked daje możliwości prezentacji zbliżone do WordPress, jak zamieszczenie kontaktu czy części tekstowej portfolio. Projekty są prezentowane jak zgrupowane zdjęcia. Jest do doskonałe narzędzie, jeśli chce się przedstawić zróżnicowane tematycznie bądź technicznie portfolia. Wszystkie stworzone projekty można dowolnie modyfikować, co pozwala po upływie czasu wymieniać, dodawać lub kasować zdjęcia. Dunked, oprócz dużej funkcjonalności, oferuje niezwykle pomocne narzędzia edycji zamieszczanych danych. Bez dodatkowych opłat można modyfikować fronty, kolory linków i tła czy dezaktywować każdy z elementów. W przypadku posiadania wiedzy związanej z edycją CSS można wprowadzać wszelkie zmiany samemu, zmieniając po prostu kilka linijek kodu.

Dribbble (http://dribbble.com/)
Jest to dość specyficzny portal, ponieważ prace tam zamieszczone może przeglądać każdy, nawet niezalogowany użytkownik, jednak możliwość prezentacji własnych projektów została zarezerwowana wyłącznie dla osób posiadających zaproszenie od jednego z obecnych użytkowników. Serwis zrzesza i prezentuje portfolio prawdziwych profesjonalistów z branży, a za jego pośrednictwem pracowników poszukują tak uznane firmy, jak Microsoft, Nike czy Apple. Pozwala na sprawdzenie, ile osób obejrzało portfolio, a także na segregację danych według ich popularności. Interfejs serwisu jest przyjazny i prosty w obsłudze. Po najechaniu kursorem na zdjęcie pokazuje się informacja, natomiast po kliknięciu przechodzi się na stronę z większą ilością danych o zdjęciu, m.in. opisem, danymi technicznymi i dokładnymi parametrami prac.

Serwisy łączące prezentacje portfolio z zawodowym zacięciem
W kategorii serwisów umożliwiających prezentowanie portfolio osobne miejsce zajmują te, które nastawione są na kontekst czysto zawodowy. Działają one dodatkowo jak branżowe portale stwarzające okazję wymiany kontaktów, zleceń i bezpośrednich (w przestrzeni wirtualnej) kontaktów z klientami.

Do najważniejszych zaliczyć można:
• Coroflot (http://www.coroflot.com/)
Najnowsza i najbardziej zróżnicowana platforma prezentującą e-portfolia w zawodowym świecie. Jest to system otwarty, niewymagający zbyt wiele od nowych członków. Oferuje wszelkie podstawy, host, miejsca udostępniania zdjęć, posiada galerię użytkowników. Umożliwia proste i estetyczne prezentowanie portfolio wraz z szerszym opisem każdej z prac. Portal zrzesza zarówno twórców, jak i potencjalnych pracodawców. Działa na zasadzie portalu społecznościowego, dając szansę umieszczania komentarzy i autoprezentacji. Można powiedzieć, że spełnia funkcję bardziej ofertową niż stricte prezentacyjną, ale też takie jest jego przeznaczenie.

• Artserwis.pl (http://www.artserwis.pl/)
Polski odpowiednik Coroflot jest największym w Polsce portalem nie tylko zrzeszającym i prezentującym twórców, ale także rynkiem zleceń . Serwis koncentruje wokół siebie twórców, pracodawców, galerie, kuratorów. Podzielony jest na osiem działów: fotografia, film, dźwięk, WWW, reklama, grafika, animacja, multimedia. Dla ułatwienia wyszukania artysty czy potencjalnego współpracownika dodana jest opcja lokalizacji. Artserwis.pl można porównać do zaprezentowanych powyżej platform, nie tylko zrzeszających artystów, ale i dających duże możliwości prezentacji własnego portfolio. Strona techniczna serwisu budzi jednak wiele zastrzeżeń, szczególnie w zakresie warstwy wizualnej. Jednakże biorąc pod uwagę, że jest to jeden z nielicznych portali dedykowanych artystom, warto założyć w nim własne konto i w zakładce portfolio podpiąć wykonane już web/e-portfolio. Artserwis.pl dostarcza bowiem narzędzi pozwalających aktywnie funkcjonować na rynku pracy i doskonalić umiejętności zawodowe – wszystkim twórcom umożliwia prezentację prac, ponadto w serwisie funkcjonuje forum twórców oraz system oceniania i komentowania zamieszczonych dzieł. Każdy zarejestrowany użytkownik może też skorzystać z darmowej porady prawnika . Plusem serwisu jest niewątpliwie praktycznie nieograniczona przestrzeń pamięci, dająca możliwość wgrywania zdjęć bez ponoszenia jakichkolwiek opłat.

Serwisy łączące prezentacje portfolio z zawodowym zacięciem, będące jednocześnie portalami społecznościowymi
Kolejną kategorią serwisów umożliwiających zaprezentowanie swojego portfolio, są te, które dają możliwość połączenia obydwu funkcji – prezentacji własnej twórczości z portalem społecznościowym, miejscem, gdzie można nawiązać kontakt z innymi artystami. Platformy tego typu opierają się na mechanizmach analogicznych do social media.

Behance Network (http://www.behance.net)
Najciekawszym z funkcjonujących obecnie portali dla artystów jest Behance – serwis o sporym zacięciu społecznościowym, nastawiony na prezentację projektów artystycznych z rożnych dziedzin, można w nim śledzić dokonania innych użytkowników, zakładać grupy itp. (portfolio wyświetlane w trybie „Network” przypomina Flickr’a, a w trybie „Frame” serwis typy Carbonmade) .

Od niedawna jest połączony z usługą Adobe Creative Cloud . Serwis oferuje prezentację prac całkowicie za darmo. Zrzesza kreatywnych profesjonalistów z całego globu, społeczność zgromadzona wokół Behance jest ogromna, o czym świadczą chociażby cykliczne spotkania Portfolio Review w wielu miastach świata, także w Polsce. W jego ramach prowadzone są również tzw. curated galleries. Oznacza to, że jeśli któraś z prezentowanych w serwisie prac zostanie doceniona przez osoby pracujące w Behance Network – których zadaniem jest opieka nad jakością zamieszczanych w serwisie prac i jednocześnie wyszukiwanie tych o najwyższym poziomie – i trafi na jedną ze stron curated galleries, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zaprezentowania twórczości szerszej widowni i znalezienie klienta. Behance to platforma sieciowa, która z założenia ma pomagać w prezentowaniu talentu i dawać większe możliwości jego dostrzeżenia i docenienia przez profesjonalistów. Połączona jest między innymi z LinkedIn, profesjonalnym międzynarodowym serwisem społecznościowym, specjalizującym się w kontaktach zawodowo-biznesowych. Prezentuje portfolio z różnych dziedzin sztuki, a ich wyszukanie jest proste dzięki odpowiednim filtrom. Oferuje narzędzia ułatwiające promocję portfolio, działy z najlepszymi zdjęciami, które prezentowane są szerszej publiczności. Wielu rekruterów z branży kreatywnej korzysta z Behance. Portal umożliwia posiadanie własnego hosta i nie wymaga od użytkowników znajomości HTML. Portal ten dość wysoko zawiesił poprzeczkę konkurencyjnym serwisom o podobnym charakterze. Zbudowanie i prezentacja portfolio na Behance.net daje możliwość pokazywania nie tylko swoich fotografii, ale też plików wideo i audio, dodawania dużej ilości materiału w tym samym czasie, a także możliwość promowania zbudowanego portfolio na innych portalach. Posiadanie konta pozwala poznawać nowych ludzi, tworzyć grupy, społeczności, w których można promować swoją twórczość.

Przykładowe portfolio można znaleźć na stronie: http://www.behance.net/DavidBrodeur

Flickr (http://www.flickr.com/)
Jest to platforma zorientowana przede wszystkim na dzielenie się konkretnymi treściami – zdjęciami. Umieszczenie swoich prac na Flickr to nie tylko ich prezentacja przed innymi uczestnikami portalu, ale także tworzenie grup znajomych. Fotografie można prezentować w estetyczny sposób, gdyż dostępny layout galerii jest bardzo dobrze dopracowany graficznie. Serwis daje możliwość umieszczenia krótkiej notatki o autorze. Można zamieścić w nim 3 albumy, a w każdym po 200 zdjęć.

Virb (http://virb.com/)
Serwis społecznościowy przypominający Behance, jednak mniej popularny i oferujący mniej potencjalnych korzyści. Jego główne założenia opierają się na umożliwieniu dzielenia się między zarejestrowanymi uczestnikami ich filmami, zdjęciami, muzyką, także tekstami. W darmowej wersji można umieścić na nim do 50 zdjęć tygodniowo. Przykładowe portfolio można znaleźć na stronie: http://scottclarkphoto.com/.

Serwisy magazynujące
Dla każdego, kto chce, aby jego zdjęcia znajdowały się na zewnętrznym serwerze, który będzie umożliwiał ich podstawową „obróbkę” i zapewni bezpieczeństwo, istnieją tak zwane serwisy magazynujące. Udostępniają one dużo wirtualnej przestrzeni dyskowej do zamieszczenia i prezentowania fotografii, pozwalają też na tworzenie wielu albumów i opisywanie ich.

Picasa Web Albums (https://picasaweb.google.com/home)
Serwis Google pozwalający na zamieszczanie zdjęć, który jest kompatybilny z serwisami społecznościowymi i innymi narzędziami wizualnej prezentacji prac. Umożliwia tworzenie grup znajomych i komentowanie zdjęć. Oferujący 1 GB przestrzeni dyskowej, dowolną liczbę albumów (maksimum 500 zdjęć na album), sprzężony z programem Picasa do katalogowania i prostej obróbki zdjęć . Picasa jest szczególnie polecana tym, którzy lubią mieć wszytko w jednym miejscu. Tym narzędziem możemy porządkować zbiory zdjęć, dokonać podstawowej obróbki, wysłać album na serwer bądź wygenerować samoistną galerię.

Oprócz oryginalnych szablonów w programie możemy skorzystać z darmowych produktów firmy Airtight Interactive (PostcardsViewer, AutoViewer oraz SimpleViewer). Z poziomu Picasa Web Albums wybrane zdjęcia łatwo zamienić w schludną prezentację galerii zdjęć. Z uwagi na dość ograniczone możliwości zmiany parametrów wyświetlania nie należy jej jednak traktować w kategorii głównej prezentacji własnego portfolio.

Przykład galerii stworzonej z wykorzystaniem Picasa: https://plus.google.com/100650338670871763317/photos?banner=pwa

Photoshop.com (http://www.photoshop.com/)
Serwis Adobe, udostępniający 2 GB przestrzeni dyskowej w wersji bezpłatnej i 10 GB w wersji płatnej. Edycja i prezentacja umieszczonych na nim albumów opiera się na technologii Flash. Photoshop.com zawiera także wbudowany edytor zdjęć, dzięki któremu bezpośrednio w serwisie istnieje możliwość ich retuszu, bez konieczności wykonywania tego wcześniej. Photoshop.com umożliwia współpracę z kontami w serwisach Picasa i Flickr.

Prezentacja portfolio on-line – fotoblogi
Po utworzeniu własnego portfolio lub galerii może nadejść czas na prowadzenie bloga, który również funkcjonuje jako miejsce prezentacji własnego web portfolio. W wielu przypadkach zestaw blog + galeria może z powodzeniem zastąpić osobistą stronę www . Liczba dostępnych obecnie serwisów blogowych jest dość duża. Zaprezentuję tutaj jednak tylko te, które w praktyce okazały się najbardziej przystępne, najłatwiejsze w obsłudze, a dodatkowo oferują wiele możliwości prezentacji web portfolio.

WordPress.com (http://wordpress.com/)
WordPress jest z założenia platformą blogową, lecz mimo to, coraz częściej jest używany jako CMS (Content Management System) do tworzenia zwykłych stron, stron firmowych, czy nawet całych serwisów internetowych. Dla zarejestrowanych członków, którzy wybrali uboższą, darmową opcję (www.wordpress.com), serwis oferuje własną domenę, z końcówką WordPress, nieograniczoną bazę danych zabezpieczoną przed awariami, systematyczne wykonywanie kopii zapasowych, aktualizacje oprogramowania, statystyki ruchu na stronie, śledzenie komentarzy, a także ranking blogów i wpisów. Prezentacja własnego portfolio na WordPress jest bezpiecznym i atrakcyjnym rozwiązaniem.

Aby nasze portfolio wyglądało tak, jak sobie tego życzymy, można skorzystać z dostępnych za darmo tematów i wtyczek. Jeśli natomiast dostępna, bezpłatna oferta nie znajdzie naszego uznania, serwis umożliwia dokupienie potrzebnych funkcjonalności lub migrację konta na wersję płatną (www.wordpress.org). Warto zaznaczyć, że dostępne tematy są projektowane pod konkretne grupy docelowe, wśród których znajdują się także fotografowie. Serwis daje spore możliwości personalizacji portfolio w zakresie dostępnych tematów. Jednym z najbardziej docenionych przez specjalistów darmowych tematów jest obecnie Portfolio Press. I co ważne, każda z zalecanych do niego wtyczek jest także bezpłatna . Natomiast najciekawsze tematy polecane dla osób chcących prezentować swoje portfolio fotograficzne na WordPressie to: Full screen, Snapshot, Origin, Artist Perosan, Shutterblog, Expose Theme, Pinboard, Slideswipe, Standard .

Warto przed stworzeniem strony na WordPress zapoznać się z wieloma znajdującymi się w sieci poradnikami, które krok po kroku objaśniają dostępne funkcje, motywy i zakładki. Próbkę jego możliwości można znaleźć pod adresem http://www.youtube.com/watch?v=ujp5-Uwcr2g.

Viviti (http://viviticms.com/)
W opinii wielu użytkowników jest to najciekawsza propozycja dla fotografa. Umożliwia proste zarządzanie galeriami zdjęć, które wyświetlane są skryptem typu Lightbox. W wersji darmowej oferuje 10 MB przestrzeni dyskowej i 15 podstron (10 MB to relatywnie niewiele, ale przy rozsądnej wielkości zdjęć można ich umieścić całkiem sporo). Do wyboru mamy 115 tematów oraz możliwość samodzielnej edycji stylów. Edycja zawartości jest bardzo prosta i dostępne jest wiele dodatkowych modułów (blog, czytnik RSS, osadzanie galerii Flickr, itp.) . Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://viviticms.com/about.

Tumblr (https://www.tumblr.com/)
Z założenia jest to platforma mikroblogowa . Pozwala użytkownikom łatwo tworzyć wpisy w kategoriach: tekst, obrazek, klip wideo, plik dźwiękowy, link, cytat, dialog . Jest to typ bloga służący dzieleniu się tym, co udało nam się znaleźć w sieci, ma predefiniowane formaty notatek dla zdjęć, linków, tekstu, wideo, ale można go oczywiście używać jak typowy blog. Jest bardzo prosty w obsłudze i co najciekawsze pozwala na pełną personalizację wyglądu przez edycję stylów kodu HTML i CSS lub zastosowanie wielu tworzonych przez społeczność tematów graficznych .

Blogger (http://www.blogger.com/)
Jest to kolejna platforma blogowa umożliwiająca tworzenie bloga, dodawanie zdjęć, kategoryzowanie ich. Fotografie można umieszczać w galeriach, których wygląd wybiera się spośród dostępnych szablonów. Można także, w zależności od posiadanej wiedzy, samemu tworzyć skrypty z galeriami. Blogger jest bardzo prosty w użyciu, a jedynym wymaganiem przy korzystaniu z niego jest posiadanie konta Gmail. Warto zapoznać się z poradnikami, w jaki sposób najlepiej wykorzystać możliwości oferowane przez Blogger. Na początek można zajrzeć do tutoriala znajdującego się pod adresem http://www.youtube.com/watch?v=drqts_duXS4, a także na bloga zawierającego fachowe porady i odpowiedzi na wiele pytań, które mogą pojawić się zwłaszcza w początkowym etapie tworzenia portfolio: http://blogger-poradniki.blogspot.com/.

Warto pamiętać, że wszystkie wymienione serwisy za drobną opłatą powiększają znacznie dostępną dla użytkownika wirtualną przestrzeń dyskową, a często też oferują dodatkowe funkcjonalności. Limity pojemności można ominąć, osadzając na tworzonych stronach galerię sytemu Flickr, Picasa lub innego. Co ważne, wszystkie wymienione serwisy umożliwiają umieszczenie stworzonych w nich stron we własnej domenie. Jeżeli więc spodobał nam się sposób obsługi konta i edycji treści oferowany przez dany serwis, możemy z niego dalej korzystać, nawet, jeżeli zdecydujemy się na własną domenę .

Prezentacja portfolio – portfolio jako własna strona www. Jak zaprezentować galerię zdjęć na stronie www?
Zbudowanie jako web portfolio własnej strony, na której mają być zamieszczone najlepsze zdjęcia prezentujące nasze dokonania to trudny proces, który potrafi przysporzyć wielu dylematów i długiego poszukiwania optymalnych rozwiązań. Internet służy do stałej prezentacji dotychczasowych dokonań, dlatego przystępując do zbudowania strony reklamującej naszą osobę, należy odpowiednio się przygotować i użyć w tym celu najlepszych dostępnych metod i narzędzi.

Niejednokrotnie w tym artykule pojawiało się stwierdzenie, że profesjonalne portfolio powinna charakteryzować estetyka i prostota zastosowanych rozwiązań. Aby zaprezentować swoją twórczość w Internecie, nie wystarczy zatem jedynie stworzenie eleganckiego szablonu/layoutu, intuicyjna nawigacja oraz przejrzysta i czytelna podstrona z Art Resume i Artist Statement. Warto zwrócić uwagę na odpowiedni sposób ich prezentowania, a więc użycie odpowiednich narzędzi do przedstawienia naszych zdjęć.

Korzystanie z technologii Flash
Technologia ta niesie ze sobą wiele zalet w tworzeniu galerii zdjęć. Galerie tworzone przez zastosowanie animacji Flash i sterującego nią pliku XML pozwalają każdemu na łatwą i dynamiczną prezentację zdjęć. Dodatkowo można je tak spreparować, aby uniemożliwić ich kradzież przez innych użytkowników sieci .

Poniżej znajdują się przykłady najbardziej popularnych, a zarazem najczęściej wykorzystywanych rozwiązań, umożliwiających prosty i intuicyjny sposób prezentacji zdjęć w web portfolio.

Simple Viewer
SimpleViewer to darmowy i łatwo dostosowany skrypt przeglądarki obrazów, przeznaczony do współpracy ze stronami internetowymi . Za pomocą tego programu użytkownik ma możliwość w nieskomplikowany sposób stworzyć galerię o nieograniczonej liczbie zdjęć, gotową do zamieszczenia na stronie WWW. Galerie szybko się ładują, można dodawać opisy do fotografii. Rozmiar interfejsu jest elastyczny, można go dopasować do własnej witryny, umożliwia także podgląd pełnoekranowy . Jest to jednocześnie najprostsza i najpopularniejsza z darmowych galerii Flash, sprawdzająca się w małych i niedużych galeriach. Nie obsługuje podkatalogów, ale dostosowuje rozmiary wyświetlanych zdjęć do rozmiaru przeglądarki, galerie można tworzyć zarówno na serwerze, jak i z pozycji popularnych programów do zarządzania zdjęciami, np. Picasa ,

http://www.simpleviewer.net/

AutoViewer
Budowa tej galerii opiera się na układzie horyzontalnym, umożliwiając przeglądanie zdjęć jedynie poprzez przesuwanie ich w poziomie, przejścia są subtelne i eleganckie. Zamieszczone w nim zdjęcia można też w łatwy sposób opisywać. Forma takiej prezentacji na pewno sprawdzi się w portfolio fotograficznym.

http://www.simpleviewer.net/autoviewer/app/

PostcardViewer
Jest to skrypt dający możliwość prezentacji zdjęć w formie rozrzuconych kartek pocztowych. Po kliknięciu na dowolne zdjęcie powiększa się ono i wypełnia cały ekran. Ponowne kliknięcie powoduje powrót do pełnej galerii.

http://www.simpleviewer.net/postcardviewer/app/

Lightbox JS
Skrypt ten umożliwia bardzo proste tworzenie systemu wyświetlania zdjęć na stronie WWW, umożliwiając łatwe i przejrzyste prezentowanie zdjęć. Skrypt ten przypomina w działaniu nakładkę, która „przykrywa” stronę główną, na niej natomiast wyświetlane jest zdjęcie. Nawet jeżeli użytkownik ma wyłączoną obsługę JavaScript, to wzbogacone tym skryptem strony nadal zachowują funkcjonalność .

visuallightbox.com v3.1

LightBox 2
LightBox to prawdziwy klasyk w skryptach ułatwiających prezentowanie zdjęć na stronach internetowych. Wykorzystywany jest na trudnej do oszacowania liczbie stron, głównie jednak jako galerie dla fotografów. Może to w pewnym sensie zniechęcać do korzystania z niego przed obawą stworzenia galerii zdjęć ze znanego i opatrzonego już wszystkim skryptu, jednak w kwestiach technologicznych należy tę informację odbierać jako atut i prawdziwy dowód na wysoką jakość LightBoxa .

http://lokeshdhakar.com/projects/lightbox2/

Slimbox 2
Skrypt ten można nazwać klonem LightBoxa, w kwestii funkcjonalności jest wręcz analogiczny. To, co go odróżnia, to minimalna waga (zaledwie 4 KB) , duża wydajność i kompatybilność z każdą stroną internetową.

(http://rtfm.modx.com/extras/revo/gallery/gallery.plugins/gallery.plugins.slimbox)

Lightview
Jest to nieskomplikowane i dość powszechne rozwiązanie służące do przeglądania galerii zdjęć na stronach internetowych. Swoim wyglądem przypomina skrypt klasycznego LightBoxa.

http://www.nickstakenburg.com/projects/lightview/

dfGallery
Jedna z ciekawszych propozycji w tym zestawieniu – dfGallery to piękny flashowy skrypt z funkcją pełnego ekranu, różnymi interfejsami . Galeria dfGallery jest także w pełni zintegrowana z Flickr i Picasa. Daje to możliwość składowania zdjęć na zewnętrznych serwerach internetowych. dfGallery oparta jest na XML – dowolnie, zgodnie z preferencjami użytkownika odpowiednio modyfikuje rozmiary zdjęć, działa także, co jest istotne, w trybie full screen.

http://www.dezinerfolio.com/dfgallery-2/free-flash-gallery

PhotoFolio
Główną zaletą programu jest obsługiwanie podkatalogów ze zdjęciami, co umożliwia tworzenie wielu albumów w jednej galerii. Galeria ta działa w oparciu o skrypt uruchamiany na serwerze, a sterujące nią pliki XML można z powodzeniem edytować ręcznie .

http://aphotofolio.com/

Zenphoto
Jest to szczególnie interesujący, bezpłatny skrypt ułatwiający założenie galerii. Posiada duże możliwości rozbudowy i modyfikacji wyglądu, jest także bogaty w funkcjonalności. Wykorzystywany jest często w WordPress.

http://www.zenphoto.org/

jAlbum
Jest to atrakcyjna galeria, dodatkowo wyposażona w program umożliwiający wysyłanie własnych zdjęć na dowolną stronę internetową, co czyni ją jednym z najpopularniejszych systemów do umieszczania zdjęć w Internecie. Tworząc wirtualny album, można wybierać spośród ponad 100 szablonów (skins), a wszystkim chętnym oferuje dodatkowo możliwość zaprojektowania własnego szablonu.

http://jalbum.net/pl/

Polaroid Gallery
Jest to zupełnie darmowa, opensource’owa, flashowa galeria stworzona przez Christophera Einarsruda w 2006 roku. Jak nazwa wskazuje – Polaroid Gallery aranżuje zdjęcia (z pliku XML lub RSSa z Flickr) i przekształca je w galerię odbitek z klasycznych Polaroidów, ułożonych na drewnianym stole. Galeria jest bardzo ładnie i sprawnie wykonana. Przeznaczona dla koneserów i miłośników takiej techniki oraz dla podkreślenia na web-portfolio techniki, w jakiej wykonało się prezentowane zdjęcia .

http://www.no3dfx.com/polaroid/

Galleria
Jest to skrypt klasyczny w swojej formie, umożliwiający przedstawienie galerii zdjęć zbudowanej z jednego dużego zdjęcia umiejscowionego na środku u góry ekranu oraz miniaturek zlokalizowanych pod nim, wzdłuż całej szerokości monitora. Galeria wykonana przy użyciu biblioteki jQuery .

http://galleria.io/themes/

Andrew Berg’s Flash Photo Browser
Wyjątkowa w kategorii skryptów flashowych galeria stworzona przez Andrew Berga. Charakteryzuje się prostotą, dzięki czemu umożliwia prezentację pojedynczych zdjęć, jedno po drugim. Sprawia to wrażenie, jakby oglądało się w rzeczywistości fizyczne wydruki złożone na stercie. Chcąc obejrzeć zdjęcie znajdujące się np. na środku, należy przełączyć widok ogólny na widok prezentujący zdjęcia jako miniaturki, co umożliwia dostęp do konkretnej pracy. Mankamentem tego rozwiązania jest fakt, iż na etapie zmiany wyglądu cała galeria traci swój urok. Mimo tej drobnej niedogodności warto podkreślić praktyczną stronę zastosowanego rozwiązania. Ciekawa i minimalistyczna forma galerii może znaleźć uznanie w oczach niejednego fotografa.
http://www.andrewberg.com/photobrowser/afpb_flash.html

Prezentacja portfolio. Portfolio jako e-książka fotograficzna
Omawiane tutaj rozwiązanie jest jedną z ciekawszych metod prezentacji własnego portfolio. Stworzenie e-książki fotograficznej, która zawierać będzie w sobie całokształt dotychczasowej pracy jest rzeczą niezwykle istotną. W praktyce można ją prezentować jako nakładkę na stronę, zamieścić w postaci linku na blogu, portalach społecznościowych, wreszcie w postaci linku umieszczonego w treści maila przesłać wszystkim zainteresowanym.

Jak zbudować i zaprezentować e-książkę fotograficzną? Z pomocą przychodzą dwie darmowe platformy.

issuu.com
Zbudowanie swojego portfolio na darmowej platformie issuu.com umożliwia prezentację dokumentów PDF w przystępnej i interesującej formie. Główne założenia przyświecające tej stronie to możliwość umieszczenia tam różnego rodzaju dokumentów: tekstów, raportów, albumów, internetowych czasopism, itp. Skorzystanie z issuu jest rozwiązaniem pomocnym w przypadku chęci zbudowania i zaprezentowania on-line własnego portfolio fotograficznego. Issuu daje możliwość pokazania e-portfolio w formie elektronicznej książki z odwracanymi kartkami, choć można też wybrać opcję tradycyjnego przekładania stron, tak jak w pliku PDF. Plusem tego rozwiązania są nieograniczone limity czasowe oraz dość rozbudowana wersja darmowa z własnym adresem URL, która umożliwia w estetyczny, przejrzysty i intuicyjny sposób prezentowanie swojego portfolio on-line .

Jak korzystać z issuu, skupiając się na podstawowych możliwościach?
Na sam początek, analogicznie jak we wszystkich portalach, trzeba założyć tam własne konto. Można dodawać przygotowane pliki bez wcześniejszej rejestracji, jednak uniemożliwia to ich ewentualną modyfikację na dalszym etapie. Funkcjonalność konta daje kontrolę nad wgranym plikiem. Zamieszczony PDF z portfolio, na poziomie panelu My Library pozwala na pewne modyfikacje i urozmaicenie jego wyglądu. Każdą z prezentacji można dodatkowo oznaczyć tagami, co ułatwia szybkie odnalezienie naszego portfolio w wyszukiwarce internetowej. Serwis oferuje dodatkowo możliwość skorzystania z narzędzia umożliwiającego zdefiniowanie wybranej grupy docelowej, określenie kategorii i języka. Istnieje możliwość edycji poszczególnych stron oraz ich kasowania bez konieczności przebudowy całego PDF-u. Issuu oferuje wgląd w statystyki, które pokazują liczbę odsłon dokumentu, daje również sposobność wklejenia przygotowanej foto książki na naszą stronę lub bloga oraz wybór określonych cech widget'a (między innymi rozmiar pliku w pikselach, kolor tła, dźwięk, układ stron).

Blurb BookShow
Możesz swojemu portfolio nadać klimat nawiązujący do starych albumów fotograficznych dzięki skorzystaniu ze znajdującej się w programie darmowej aplikacji BookSmart. Portfolio może dzięki temu rozwiązaniu nabrać indywidualnego i interesującego wyglądu. Efektem może być animowany widget, który docelowo można zamieścić na swojej stronie internetowej, portalach społecznościowych, a także – dzięki wklejeniu odpowiedniego kodu – na blogu.
W przeciwieństwie do issuu.com, Blurb BookShow umożliwia późniejsze wydrukowanie przygotowanego za pomocą tej aplikacji portfolio. Właściwie jest to aplikacja służąca przede wszystkim do przygotowania plików w celu ich późniejszego wydruku, co jednak nie wyklucza ich prezentacji on-line. Jednak, aby zachować na dłużej plik przygotowany w programie Blurb, należy przynajmniej raz wydrukować portfolio, w innym wypadku projekt ulegnie skasowaniu po 15 dniach. Program oferuje uporządkowanie zawartości książki za pomocą dostępnych szablonów. Aplikacja jest łatwa w użytkowaniu. Daje możliwość spersonalizowania wielu komponentów, np. koloru tła, wyboru frontów, okładki. Oczywiście wszystko to można zrobić samemu w programie graficznym, a następnie załadować gotowy PDF do Blurba i go wydrukować. Niezaprzeczalnym udogodnieniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem własnego portfolio w programach typu Adobe InDesign, jest w przypadku Blurba szeroka oferta gotowych szablonów i ustawień. Znajdują się tu: określone formaty publikacji (sześć do wyboru), wyznaczone spady – obszar druku, który wychodzi poza krawędź projektu , czy alerty ostrzegające o niskiej jakości zdjęcia.

Wydruk gotowego portfolio to jednocześnie zamieszczenie fotoksiążki w bazie książek, która funkcjonuje niczym wirtualna księgarnia. Portfolio przygotowane w Blurb staje się w tym samym czasie dostępne dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników w serwisie, którzy właśnie poprzez stronę Blurba mogą zamówić osobisty egzemplarz. Dodatkową zaletą jest możliwość sprzedaży kopii własnego portfolio, a dochód z tego tytułu trafia do autora. Możliwość łatwego zaprojektowania swojego albumu wydaje nam się kolejną z wielu korzyści, jakie ludzkości dała era komputerów. Ta sama era przeniosła jednak fotografię na monitory, zmniejszając zapotrzebowanie na drukowane odbitki. Dlatego właśnie aplikacje typu Blurb wydają się takie kuszące – proponują prezentację naszych zdjęć, w eleganckiej, tradycyjnej formie .

Kilka słów na zakończenie
Posiadanie portfolio wymagane jest od każdego, kto działa w branży kreatywnej, kto tworzy i swoim działaniem wyraża siebie. Stworzenie dobrego portfolio nie jest prostym zadaniem, wymaga bowiem spojrzenia na własną twórczość oczami innych, odpowiedzenia sobie na wiele często niełatwych pytań. To selektywne prześledzenie swojej drogi twórczej. To także zmaganie się z własną twórczością. Z drugiej strony stworzenie portfolio to poznanie siebie, wzbogacenie własnego doświadczenia, możliwość posiadania reprezentatywnej części własnej twórczości, którą można się śmiało dzielić z innymi, prezentować, publikować. Niezależnie od tego, jaką formę przyjmie budowane portfolio i gdzie będzie ono prezentowane, należy zawsze pamiętać, że czas przeznaczony na jego przygotowanie warto potraktować jako kapitał, który z pewnością zwróci się w przyszłości.

Przypisy
Bibliografia
Źródła internetowe:
1. http://lucis.pl/2007/07/30/11-darmowych-sposobow-na-stworzenie-fotograficznego-portfolio-w-internecie/, [odczyt z 25.11.2013].
2. http://fotografia.wordpress.com/2009/04/28/portfolio-galeria-blog-lub-wlasna-strona-dla-fotografa/, [odczyt z 25.11.2013].
3. http://fotografia.wordpress.com/porady/jak-stworzyc-galerie-zdjec-na-wlasnej-stronie/, [odczyt z 25.11.2013].
4. http://www.wpbeginner.com/showcase/10-best-wordpress-portfolio-themes-of-2013/, [odczyt z 25.11.2013].
5. http://www.wpbeginner.com/showcase/best-wordpress-photography-themes-of-2012/, [odczyt z 25.11.2013].
6. http://fotoblogia.pl/2009/07/25/20-darmowych-galerii-do-fotograficznego-portfolio, [odczyt z 25.11.2013].
7. http://fotoblogia.pl/2010/04/22/blurb-wirtualne-portfolio, [odczyt z 25.11.2013].
8. http://fotoblogia.pl/2010/05/13/issuu-com-jak-stworzyc-wlasna-prezentacje-za-pomocja-adobe-bridge, [odczyt z 25.11.2013].
9. http://www.programosy.pl/program,simpleviewer.html, [odczyt z 25.11.2013].
10. http://www.simpleviewer.net/simpleviewer/, [odczyt z 25.11.2013].
11. http://www.adobe.com/pl/products/creativecloud.html, [odczyt z 25.11.2013].
12. http://www.meetup.com/BehanceReviews/, [odczyt z 25.11.2013].
13. http://pl.wikipedia.org/wiki/System_zarz%C4%85dzania_tre%C5%9Bci%C4%85, [odczyt z 25.11.2013].
14. http://pl.wikipedia.org/wiki/Tumblr, [odczyt z 25.11.2013].
15. http://pl.wikipedia.org/wiki/JQuery, [odczyt z 25.11.2013].
16. http://pl.wikipedia.org/wiki/Wid%C5%BCet, [odczyt z 25.11.2013].
17. http://pl.wikipedia.org/wiki/Spad_drukarski, [odczyt z 25.11.2013].