« Powrót

Rozdział 6. Własna strona internetowa1. Dobra strona internetowa to podstawa!
Coraz trudniej wyobrażać sobie sprawne działanie i konkurowanie na rynku przedsiębiorstwa, które nie posiada własnej strony internetowej. Internet stał się tym miejscem, w którym rosnąca rzesza Polaków szuka interesujących ich wiadomości, danych oraz ofert (z Internetu korzysta już aż 17,31 mln osób w Polsce – dane na podstawie badań NetTrack przeprowadzonych w okresie: listopad 2012-styczeń 2013 , można mówić o tendencji wzrostowej w tym zakresie). Nawet jeśli kierujemy nasz produkt lub usługę do seniorów, a więc grupy w świetle przeprowadzanych badań najrzadziej i w najmniejszym stopniu korzystającej z Internetu, to warto brać pod uwagę fakt, że w poszukiwaniach odpowiedniej oferty może wspierać ich młodsze pokolenie, które chętnie skorzysta z Internetu. Nie ma zatem branży, w odniesieniu do której można by powiedzieć, że strona internetowa nie jest potrzebna. Jak zatem zostać szczęśliwym posiadaczem strony internetowej dla swojej firmy? Od czego rozpocząć? Pierwszym etapem byłoby określenie naszych potrzeb dotyczących strony internetowej i możliwości, jakimi dysponujemy w zakresie ich realizacji.
• Zastanówmy się, do czego ma nam służyć strona internetowa, jakie funkcje będzie pełnić oraz jaka jest specyfika naszej działalności i branży. Czy zamierzamy zamieszczać na stronie dużo zdjęć, a jeśli tak – to jakiej jakości? Do kogo ją kierujemy, kto jest odbiorcą naszych produktów lub usług? Jakie wrażenie ma wywołać na osobie, która ją przegląda? Co lubimy jako odbiorcy, osoby odwiedzające strony internetowe, a co nas denerwuje i sprawia, że mamy ochotę, jak najszybciej opuścić taką witrynę? Porozmawiajmy z osobami, które mogą być klientami naszej firmy o tym, co lubią na stronach internetowych i weźmy pod uwagę ich sugestie, uwagi i pomysły.
• Jakim budżetem dysponujemy i ile chcemy przeznaczyć na realizację projektu pt. strona internetowa? Kiedy ta strona powinna pojawić się w sieci? Udzielenie odpowiedzi na pytania o możliwości finansowe i oczekiwania względem czasu realizacji jest bardzo ważne.
• Warto brać też pod uwagę to, jakimi umiejętnościami i zasobami czasu dysponujemy. Jeśli czujemy się na siłach, możemy sami stworzyć naszą stronę internetową, a potem dbać o jej aktualizację. Jeśli nie – potrzebna będzie fachowa pomoc w tym zakresie. W tym przypadku możemy zdecydować się na zlecenie tego zadania wyspecjalizowanej osobie lub firmie.
Nawet jeśli nie mamy umiejętności związanych z budową stron internetowych i tak możemy zaprojektować swoją witrynę. Co będzie nam do tego potrzebne? Przyda się nam duża kartka papieru, kolorowe pisaki i samoprzylepne karteczki typu post it. Przygotujmy makietę naszej strony internetowej. Samoprzylepne karteczki posłużą nam jako elementy menu głównego lub bocznych, możemy na nich pisać nazwy zakładek, które chcemy mieć na swojej stronie, zaznaczyć miejsca „tu będzie grafika/zdjęcie". Dzięki temu, że są samoprzylepne, możemy zmieniać położenie rozmaitych elementów na stronie, testować różne lokalizacje elementów składowych strony internetowej, oceniać, które są najlepsze. Nie musimy robić tego sami – możemy potraktować to jako działanie zespołowe i zaprosić do wspólnego tworzenia osoby, które w naszym odczuciu mogą wnieść coś do projektu. By sobie ułatwić zadanie, możemy fotografować różne wersje naszej makiety strony internetowej i później porównać je ze sobą, by wybrać najlepsze rozwiązanie.

• Wymyślmy nazwę dla naszej strony internetowej. Nawet jeśli szata graficzna strony się zmieni, to nazwa powinna pozostać bez zmian. Dobra nazwa to nazwa krótka (nie musi być jednowyrazowa), pozwalająca się łatwo zapamiętać, wykorzystująca nazwę firmy (wiele osób wpisuje nazwę firmy z końcówką .pl lub .com uznając, że taki właśnie będzie adres jej strony internetowej). Natomiast w przypadku nazwy mniej charakterystycznej powinna ona zawierać człon pozwalający na identyfikację naszej branży i zakresu działalności (np. http://www.avalingerie.pl/). Jeśli skupiamy się na polskim rynku, to zdecydujmy się na adres strony kończący się na .pl (taka pozycjonuje się lepiej w polskiej wersji wyszukiwarki Google niż te zakończone na .eu lub .com.pl). Jeśli zależy nam na podboju innych rynków – przygotujmy wersje strony w odpowiednich językach i dobierzmy dla nich końcówki charakterystyczne dla danego kraju (np. .de, .fr, .co.uk) – jest to dobrze odbierane zarówno przez konsumentów, jak i przez wyszukiwarkę Google. Warto też brać pod uwagę, że nazwy domen wzbudzają konkretne skojarzenia. Domena .com – pochodzi od angielskiego słowa commercial (handlowy), .info – sugeruje istnienie bogatej bazy danych na jakiś temat, .org – zaś jest wykorzystywana często przez organizacje non-profit . Czego unikać przy wyborze nazwy strony? Rezygnujmy z nazw rozbudowanych, kilkuczłonowych, po prostu długich, zbyt ogólnych (typu okno.pl), z nadmiarem myślników (jeden zazwyczaj wystarcza), z dużą ilością cyfr i oczywiście unikajmy błędów ortograficznych .

2. Zlecenie na stronę internetową
Mając już opracowaną koncepcję strony internetowej, wiedząc już jak ma wyglądać nasza wymarzona i idealnie przedstawiająca działalność przedsiębiorstwa witryna, możemy przystąpić do wcielania tego projektu w życie. W tym momencie dużo będzie zależeć od tego, czy zdecydowaliśmy się wykonać samodzielnie stronę internetową, czy skłaniamy się ku zleceniu tego zadania wyspecjalizowanej osobie lub firmie. Na co zwracać uwagę w sytuacji, gdy decydujemy się zlecić to zadanie zewnętrznej sile specjalistycznej?
• Przede wszystkim warto obejrzeć dotychczasowe, wykonane przez nią prace, ocenić ich funkcjonalność, estetykę – po prostu stwierdzić, czy styl reprezentowany przez daną firmę lub osobę tworzącą strony nam odpowiada. Nasza witryna internetowa musi się nam podobać i być przez nas postrzegana jako dobrze reprezentująca nasze przedsiębiorstwo, jego godna wizytówka. Twórców stron internetowych na rynku jest wielu i na pewno znajdziemy kogoś, kto prezentuje taką estetykę, która nam się podoba.
• Ważne jest też ustalenie, czy programista robiący stronę internetową chce posłużyć się autorskim, stworzonym przez siebie systemem, czy raczej skorzysta z rozwiązania bardziej uniwersalnego, znanego, typu Joomla, Wordpress czy Drupal. Autorski system może uwzględnić wszystkie życzenia klienta (nawet bardzo fantazyjne i niestandardowe). Wadą autorskich rozwiązań bywa to, że są... autorskie i w przypadku utraty kontaktu z ich autorem, trudno nanieść na nie zmiany czy poprawki, nie doczekują się kolejnych wersji usprawniających lub rozwijających ich działanie. W odniesieniu do autorskich systemów nie można mówić o żadnych normach czy standardach wyświetlania. Ważny byłby też aspekt bezpieczeństwa; czy taka autorska strona internetowa posiada zabezpieczenia, a jeśli tak – to jak silne i skuteczne? Nie chcemy przecież narażać naszych klientów na wyciek ich danych osobowych na zewnętrz (jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy np. prowadzimy sklep internetowy, w przypadku którego wymagane jest zarejestrowanie się, założenie konta, by móc dokonywać w nim zakupów). W przypadku problemów ze stroną, która jest oparta na autorskim systemie jakiegoś programisty, nie znajdziemy tak łatwo wskazówek w Internecie, jak sobie z tą kwestią poradzić. Dla strony stworzonej w technologii Joomla czy Drupal takie informacje i wskazówki znajdziemy bez większych problemów, możemy też skorzystać z pomocy na specjalistycznym forum (dokładnie opisując sprawę, podając z jakiej wersji systemu korzystamy, jakie zmiany nanosiliśmy w nim – słowem wszystko, co może ułatwić zidentyfikowanie źródeł problemu i znalezienie jego rozwiązania).
• Umowa to podstawa we wszelkich działaniach biznesowych! Nie inaczej jest w przypadku zlecania wykonania strony internetowej. Spisujmy wszelkie ustalenia, które wspólnie wynegocjowaliśmy, terminy związane z realizacją poszczególnych etapów tworzenia strony, warunki odbioru ukończonej strony, ewentualne kary umowne za niedotrzymanie terminów etc. Jeśli umowa zmienia się w trakcie realizacji prac, to należy przygotować aneks do niej. Dobrze jest też gromadzić korespondencję mailową, w której ustalane są wykonywania prac. Jeśli mamy coś spisane, to mamy się do czego odwoływać (pamięć ludzka bywa bardzo zawodna). Przed podpisaniem umowy należy ustalić, czy elementem składowym zlecenia jest też zaprojektowanie unikalnych grafik na stronie, określenie, jakie funkcjonalności ma ona zawierać etc. Wcześniejsze ustalenia pozwolą na uniknięcie potencjalnych nieprzyjemnych i stresujących sytuacji w przyszłości. Decydując się na nawiązanie z kimś współpracy i zlecenie wykonania strony internetowej, warto też ustalić i zapisać w umowie rzeczy dotyczące np. nanoszenia zmian na stronie – kto to będzie robić, ile ma czasu na wprowadzenie tych zmian, w jakim trybie zlecenie wprowadzenia zmian ma być zgłaszane (telefonicznie, mailowo, osobiście). Zapewnijmy sobie w umowie dostęp do kodów, pozwalających na nanoszenie zmian na stronie internetowej. Dzięki temu w sytuacji, gdy autor naszej strony internetowej wyjedzie do Londynu lub wstąpi do Legii Cudzoziemskiej i wszelki słuch o nim zaginie, nie pozostaniemy ze stroną internetową całkowicie nieedytowalną i niepozwalającą na wprowadzenie zmian (za to z całkowicie nieaktualną ofertą z 2011 roku).
• Jeśli nie czujemy się mocni w fachowych opisach stron internetowych, skorzystajmy z potęgi obrazu. Pokażmy specjaliście witryny, które nam się podobają, wskażmy na nich elementy, które uznajemy za potrzebne i nieodzowne na naszej stronie internetowej. W przedstawianiu swoich potrzeb i oczekiwań przydać się też może papierowa makieta strony internetowej, którą sobie wcześniej przygotowaliśmy. Takie działania ułatwiają zrozumienie „co klient miał na myśli" i są sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek.

3. Strona internetowa w stylu DIY (Do It Yourself)
Możliwe jest też samodzielne przygotowanie strony internetowej dla swojego przedsiębiorstwa. Jest to rozwiązanie, które generuje mniej kosztów, wymaga jednak poświęcenia na to czasu oraz pozytywnego nastawienia i wiary w to, że można własnoręcznie stworzyć dobrze prezentującą się stronę. A co z umiejętnościami? Przedstawione poniżej rozwiązania są rozwiązaniami prostymi, z których skorzystać można nie posiadając specjalistycznej wiedzy programistycznej. Wybór tych rozwiązań podyktowany był właśnie ich prostotą, możliwością relatywnie łatwego skorzystania z nich. Oczywiście nie są to jedyne metody pozwalające na wejście w posiadanie własnej strony internetowej. W Internecie znajdziemy bez problemu poradniki, jak wykonać samodzielnie stronę internetową. Możemy skorzystać w tym przypadku z kreatorów stron internetowych, takich jak np. Jimdo, Wix.com, 1 & 1 My Website, Mamfirme.pl, Webski Kreator, Kreator Home.pl.
Czym jest kreator stron internetowych, jak to działa? Działanie kreatora witryn można porównać do budowania strony internetowej z gotowych „klocków". Na wstępie określamy rozmiar elementów, ich liczbę, kolor, położenie etc. Kreatory stron internetowych zazwyczaj dają możliwość skonstruowania dość prostej witryny, ale dla wielu przedsiębiorców oferowane przez nie możliwości można uznać za całkowicie satysfakcjonujące i wystarczające. Zaletą korzystania z kreatora stron internetowych jest oszczędność czasu. Wystarczy nawet kilkanaście, kilkadziesiąt minut pracy z kreatorem, a możemy się cieszyć swoją nowiutką witryną. Za pomocą niektórych kreatorów możemy przygotować sobie nawet sklep internetowy. Skorzystanie z tego typu programu nie jest też kosztownym rozwiązaniem. Więcej o kreatorach stron internetowych można znaleźć pod adresem: http://emarketing.krawczykowski.net.pl/kreatory-stron-internetowych-zrob-sobie-strone-samodzielnie/.
Alternatywą dla skorzystania z kreatora stron internetowych jest przygotowanie strony internetowej przy wykorzystaniu systemu zarządzania treścią. Systemy zarządzania treścią określa się mianem CMS-ów. Przykładowe systemy zarządzania treścią to Wordpress lub Joomla . Oba są darmowe i cieszą się dużą popularnością. Skorzystanie z systemu zarządzania treścią jako narzędzia do skonstruowania strony internetowej jest bardziej czasochłonne i trudniejsze (co nie oznacza, że jest niemożliwe) niż użycie kreatora strony. Pozwala jednak na większą swobodę w tworzeniu. Strona będzie taka, jaką chcemy mieć. W Internecie znajdziemy też szablony dla stron internetowych opartych o CMS-y, które zapewnią im atrakcyjny wygląd. Takie gotowe szablony nie są drogie, a wybór dostępnych wzorów jest olbrzymi (na pewno znajdziemy coś, co przypadnie nam do gustu). Dla stron stworzonych w oparciu o Joomlę szablony można znaleźć np. pod adresem: http://www.joomla-monster.pl/.
Na co zwracać uwagę w sytuacji, gdy decydujemy się na samodzielne przygotowanie swojej strony internetowej? Szukajmy podpowiedzi w Internecie – jakie rozwiązania polecane są w przypadku np. samodzielnego tworzenia sklepu internetowego. Takie dokształcanie się zajmuje trochę czasu, ale dzięki niemu możemy znaleźć wiele cennych uwag i sugestii. Warto też zadać sobie kilka pytań, a od odpowiedzi udzielonych na nie uzależnić wybór konkretnego rozwiązania.
• Ile mamy czasu na przygotowanie strony internetowej? Jeśli czas zdecydowanie nie jest naszym sprzymierzeńcem – skorzystajmy z kreatorów stron internetowych.
• Czym konkretnie ma być nasza witryna? Czy ma być to strona internetowa o charakterze informacyjnym, czy np. sklep internetowy lub blog? Wybrane przez nas rozwiązanie musi zaspokajać nasze potrzeby.
• Czy strona ma mieć dodatkowe funkcjonalności, takie jak np. moduł ankiet lub moduł formularza kontaktowego (bo uznaliśmy w fazie projektowania strony, że takie elementy są niezbędne i chcemy je mieć na swojej witrynie)? Sprawdźmy, czy wybrane przez nas rozwiązanie pozwala na bezproblemowe zaimplementowanie tych modułów.
• Jakim budżetem dysponujemy? Czy mamy (choć niedużą) pulę pieniędzy przeznaczoną na przygotowanie strony, czy wolimy, by było ono darmowe? Za skorzystanie z kreatora stron internetowych zapłacimy, za Joomlę czy Wordpressa – już nie (osobną kwestią jest zakup domeny, hosting czy nabycie szablonu, który wykorzystamy przy oprawie graficznej naszej strony).
• Czy tylko my będziemy zarządzać treścią strony i nanosić na niej zmiany? Jeśli zamierzamy oddelegować do tego zadania pracownika lub pracowników, to warto wybrać rozwiązanie, które pozwala na proste i intuicyjne nanoszenie zmian w treści strony.
• Jakiej strony internetowej oczekuje się w naszej branży? Jeśli standardem jest strona efektowna graficznie, z elementami wykonanymi we Flashu i do takiej przyzwyczajeni są twoi klienci, to może się okazać, że stworzenie takiej witryny będzie ponad twoje siły (pomijam tu fakt, że strony flashowe mają sporo wad; możesz po prostu chcieć mieć tak wyglądającą stronę i już!).

Przypisy
Bibliografia
1. Ilu Polaków korzysta z Internetu, http://www.sbp.pl/artykul/?cid=7913 [odczyt z dnia 09.09.2013]
2. Kreatory stron internetowych - zrób sobie stronę samodzielnie, http://emarketing.krawczykowski.net.pl/kreatory-stron-internetowych-zrob-sobie-strone-samodzielnie/ [odczyt z dnia 09.09.2013]
3. Jak stworzyć dobrą stronę internetową firmy? http://www.forbes.pl/jak-stworzyc-dobra-strone-internetowa-firmy-,artykuly,147089,1,1.html [odczyt z dnia 9.09.2013]
4. Jak wybrać doskonałą nazwę dla domeny, która łatwo zapadnie w pamięć klientów?http://www.copywriting.pl/nazwa-domeny-jak-wybrac-najlepsza/ [odczyt z dnia 31.01.2014 r.]