« Powrót

Podrozdział 1. Dostępne technologie/rozwiązania (m.in. strony dynamiczne i statyczne)Technologie tworzenia stron internetowych
Do stworzenia stron internetowych wykorzystać można rozmaite technologie. Warto orientować się wśród najpopularniejszych z nich, nawet wtedy, gdy nie zamierzamy sami tworzyć stron internetowych. Wiedza ta przyda się, np. w sytuacji, gdy zlecamy wykonanie witryny specjaliście, to łatwiej będzie się porozumieć. Przykładowe technologie tworzenia stron internetowych to:

• HTML, czyli język znaczników wykorzystywanych do opisu struktury informacji wewnątrz strony internetowej. Można powiedzieć, że strona internetowa widziana przez osobę korzystającą z niej to interpretacja kodu HTML przez przeglądarkę internetową. Jeśli chcemy zobaczyć, jak wygląda kod strony w HTML-u, to wciśnijmy na klawiaturze [Ctrl] + [U]. Język HTML cieszy się wielką popularnością. Strony napisane w HTML-u dobrze się pozycjonują w wyszukiwarkach internetowych. Jako ciekawostkę można dodać, że język HTML jest niezależny od systemu operacyjnego i sprzętu komputerowego, z których korzystamy. Na bazie języka HTML opracowano język XHTML.

• CSS to język wykorzystywany do opisu formy wyświetlania się strony internetowej. Korzystając z niego, możemy określić, jak ma się treść naszej strony prezentować osobie, która przegląda naszą witrynę (dotyczy to typu czcionki, jej koloru, wielkości marginesów, odstępów między wersami etc). Technologia CSS została stworzona jako narzędzie pozwalające na oddzielenie struktury dokumentu od formy jego prezentacji. To odseparowanie wpływa korzystnie, np. na zakres dostępności witryny, dodatkowo zmniejsza zawiłość dokumentu, a w efekcie ułatwia nanoszenie zmian w jego strukturze.

• PHP, czyli obiektowy, skryptowy język programowania, który znajduje najczęściej zastosowanie przy tworzeniu skryptów po stronie serwera www. Zezwala on na programowanie samodzielnych aplikacji, a także może współpracować z wieloma źródłami danych, np. serwisami www, systemami zarządzania bazami danych, plikami tekstowymi czy też dokumentami XML .

• SQL to strukturalny język zapytań, który jest wykorzystywany do tworzenia i modyfikowania baz danych, a także do pobierania i dodawania danych do bazy. O tym, w jaki sposób będą przechowywane i pobierane dane decyduje właśnie system zarządzania bazą danych . Sporą popularnością cieszy się system zarządzania relacyjnymi bazami danych MySQL.

• JAVASCRIPT, czyli skryptowy język programowania, często znajduje zastosowanie przy pisaniu skryptów zapewniających interaktywność na stronie internetowej czy pozwalających na sprawdzenie poprawności formularzy. W języku Javascript można również pisać pełnoprawne aplikacje .

• FLASH to technologia tworzenia animacji przy wykorzystaniu grafiki wektorowej na zasadzie klatek kluczowych . Z technologii Flash warto skorzystać kiedy planujemy przygotowanie prezentacji czy galerii. Nie jest dobrym pomysłem wykorzystywanie jej do tworzenia całych stron internetowych. Strony flashowe uważane są za bardzo efektowne wizualnie, ale praktycznie nie można ich pozycjonować. Kolejnym minusem byłoby to, że nawigacja na stronie we Flashu może sprawiać kłopoty, nie będzie działać np. przycisk wstecz . Taka strona nie będzie się też dobrze prezentować przy przeglądaniu jej na smartfonie (a coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych do „przeczesywania” zasobów Internetu).

Warto wspomnieć też o podziale stron internetowych na strony statyczne i dynamiczne. Mianem stron internetowych statycznych określa się te, które nie zmieniają zawartości lub wyglądu przy każdym ich wyświetleniu. Strona statyczna musi zostać wcześniej zaprojektowana przez autora, jej ostateczny kształt, struktura i schemat organizacyjny muszą być już znane na etapie projektowania i przygotowywania samej witryny. Statyczna strona internetowa nie zaskoczy nas przy wyświetlaniu – zawsze będzie taka sama, w przeciwieństwie do dynamicznej strony internetowej. Strona dynamiczna dopasuje swoją zawartość czy wygląd do interakcji z użytkownikiem, do czynników takich, jak: miejsce i czas wyświetlania, modyfikacje w bazie danych etc. Strony dynamiczne, w przeciwieństwie do stron statycznych, nie zostały zaprojektowane na samym początku, ale są generowane na bieżąco przez serwer HTTP na podstawie zmiennych i parametrów, które uzyskują z przeglądarki internetowej. Mechanizm dynamicznego wyświetlania zaobserwować można np. w przypadku mapki w wyszukiwarce Google. Wpisując przykładowo hasło „biżuteria", otrzymuję wyniki w wyszukiwarce ze stronami, które najskuteczniej pozycjonują się na to hasło (dotyczy to całej Polski), natomiast na mapce wyświetlają się lokalizacje i adresy sklepów jubilerskich z Poznania. Google rozpoznało, że moje zapytanie pochodziło z tego miasta i stąd taka propozycja poznańskich adresów na mapce.
Przypisy
Bibliografia
1. Materiały: statyczne i dynamiczne, http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/470/26/, [odczyt z 1.12.2013]
2. Projektowanie stron www - HTML, PHP, Flash - jaka technologia jest najlepsza, http://www.heuristic.com.pl/firma/artykuly/Projektowanie%20stron%20www%20-%20HTML,%20PHP,%20Flash%20-%20jaka%20technologia%20jest%20najlepsza;103.html, [odczyt z 1.12.2013]
3. Technologie tworzenia stron internetowych, http://edodatki.pl/porada-dla-webmasterow/technologie-tworzenia-stron-internetowych [odczyt z dnia 31.01.2014 r.]