« Powrót

Paragraf 1. Jak wybrać adres, wyjaśnienie pojęć tj. hosting, domena oraz narzędzia płatne i dostępne bezpłatnie, aspekt urządzeń mobilnych1. O tym warto pamiętać
Przygotowując stronę internetową dla swojego przedsiębiorstwa, nie można zapomnieć o elemencie, takim jak hosting. Hosting to po prostu udostępnianie przez dostawcę usług internetowych zasobów jego serwerowni. Można mówić tu o wygospodarowaniu miejsca dla naszej strony internetowej. Dostawca usług internetowych w takim przypadku oddaje nam do dyspozycji określoną pojemność dysku twardego, zapewnia stałe i bezpieczne połączenie tego dysku z Internetem. Hosting może być odpłatny lub darmowy (ten drugi wiąże się z niedogodnościami, takimi jak niewielka przestrzeń dyskowa czy otrzymywanie reklam – zazwyczaj w dużych ilościach – na skrzynkę mailową). W przypadku przedsiębiorstw rekomendowanym rozwiązaniem, choćby z uwagi na ograniczenia związane z pojemnością dysku oddaną do dyspozycji, jest korzystanie z odpłatnych usług hostingowych. Firmy świadczące odpłatnie usługi hostingowe to np. Home.pl lub Nazwa.pl. Koszt roczny hostingu to około 100 złotych, zdarzają się też promocje organizowane przez firmy hostingowe. Należy pamiętać o przedłużaniu umowy na hosting, jeśli nie chcemy, by nasza strona zniknęła z Internetu.
Przy zakładaniu strony internetowej trzeba zadbać o zakup domeny internetowej. To pod tym adresem będzie można znaleźć naszą witrynę w Internecie. Szczegóły wyboru nazwy dla naszej domeny opisane zostały w części pierwszej tego tekstu, w „Dobra strona internetowa to podstawa!". Orientacyjny koszt domeny z końcówką .pl w skali roku to ok. 100 złotych. W tym wypadku także trzeba pamiętać o przedłużaniu umowy. Gdzie się kupuje domeny internetowe? W polskich realiach jest to proste – jedyną organizacją sprawującą tu pieczę nad domenami jest Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Jeśli więc zamierzamy nabyć domenę z końcówką .pl, to powinniśmy zrobić to poprzez NASK lub jednego z ich partnerów (szczegółowe informacje znajdziemy na stronie NASK: http://www.nask.pl/). Można nabyć nie tylko nowe domeny, ale też te już przez kogoś używane – odsprzedaż domeny jest jak najbardziej możliwa. Jeśli decydujemy się na używaną domenę, przydadzą się nam informacje o jej wieku, treściach znajdujących się w przeszłości na niej, a także o jej historii (strony mogą być karane przez wyszukiwarkę Google za niewłaściwe praktyki pozycjonerskie – tzw. Black Hat SEO; strona z taką czarną przeszłością bywa trudniejsza w pozycjonowaniu, w skrajnych przypadkach można uznać ją za niemożliwą do skutecznego wypozycjonowania na wysokie pozycje w wyszukiwarce).

2. Strona internetowa a urządzenia mobilne
Coraz więcej osób do przeglądania zasobów Internetu korzysta z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Biorąc pod uwagę rozwojowy charakter tego zjawiska (coraz więcej osób posiada takie urządzenia, dostęp do Internetu staje się coraz łatwiejszy i tańszy), rozsądnym działaniem jest zadbanie o to, by nasza strona dobrze wyglądała także w trakcie wyświetlania jej na urządzeniach mobilnych i była wygodna w obsłudze. Uwagi o komforcie przeglądania strony są ważne zwłaszcza dla użytkowników zapoznających się z treściami na niedużym ekranie swojego smartfona. Z jakich rozwiązań możemy skorzystać, chcąc udostępnić swoją stronę internetową osobom używającym urządzeń mobilnych?
• Rozwiązaniem jest przygotowanie strony internetowej, która będzie się dobrze prezentować zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych.
• Możemy mieć też dwie strony internetowe dopasowane do specyfiki narzędzi służących do przeglądania Internetu – coś dla korzystających z komputerów i dla tych, którzy wybrali urządzenia mobilne. Czym będą się różnić takie strony? Wystarczy porównać ze sobą http://www.onet.pl/ oraz http://m.onet.pl/ („m" jak mobilny). Ta druga strona, przeznaczona do wyświetlania na urządzeniach, jest np. „odchudzona” pod względem ilości grafik, inne jest też rozłożenie tekstów, na stronie głównej wyświetla się też mniej tekstów, zrezygnowano również z menu bocznych.
• Praktykowane jest także zamawianie strony internetowej responsywnej, czyli dopasowującej się do rozdzielczości ekranu, na którym jest wyświetlana.
Które z tych trzech rozwiązań można uznać za bardziej korzystne? Decyzja należy do właścicieli stron internetowych, zamieszczone poniżej informacje mogą jednak ułatwić jej podjęcie.

2.1 Strona, która wyświetli się też na urządzeniu mobilnym
Strona internetowa stworzona pod kątem przeglądania jej zawartości na komputerach jest stroną „ciężką", bogatą w grafikę. Nie wyświetla się dobrze np. na ekranie smartfona, wymaga powiększania, pomniejszania, przesuwania etc., co znacząco wpływa na wygodę korzystania i przeglądania strony. Do wyświetlenia jej potrzebne jest pobieranie sporej ilości danych – w efekcie strona wczytuje się wolniej, a jeśli jeszcze jesteśmy ograniczeni tym, że mamy wykupiony pakiet u operatora telefonii komórkowej pozwalający na transfer 500 MB danych, to przekonamy się, że taka niezoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych strona jest bardzo „transferożerna". Strona internetowa zaprojektowana z uwzględnieniem specyfiki działania urządzeń mobilnych jest „lżejsza", łatwiejsza w nawigacji, przejrzysta – po prostu lepsza w obsłudze.
Rozwój technologii nie sprawił, że strona zaprojektowana „pod komputer" będzie prezentować się równie dobrze w wersji tabletowej lub smartfonowej. Największe problemy stwarza różnica między wielkością ekranu mobilnego a tradycyjnego monitora. System mobilny może ją w efekcie nieprawidłowo wyświetlać. Czynniki te mogą zdecydować, że osoby korzystające z urządzeń mobilnych zniechęcą się do stron im nieprzyjaznych pod względem nawigacji, z nadmiernie rozbudowaną treścią i źle zoptymalizowaną grafiką. Konsumenci „mobilni" wybiorą wygodne w obsłudze strony przedsiębiorstw, zapoznają się z ich ofertą, a więc rośnie prawdopodobieństwo, że z niej skorzystają.
Jeśli mamy prostą graficznie stronę internetową, to możemy pokusić się o sprawdzenie, jak będzie się ona prezentować w wersji mobilnej. Może efekt będzie satysfakcjonujący dzięki tej prostocie. Jak to zrobić? Dopasować ją do wyświetlania na małych ekranach, o wymiarach 200 x 250 lub nieco więcej. Efekt sprawdzamy, korzystając z tabletu lub smartfona z zainstalowaną przeglądarką stworzoną specjalnie na urządzenia mobilne, np. Opera Mini, mobilna wersja Firefoxa czy Dolphin (podane nazwy przeglądarek dotyczą urządzeń z systemem operacyjnym Android, jeśli nasze urządzenie mobilne ma inny system operacyjny, to szukamy przeglądarek pod jego kątem). Warto też sprawdzać opinie o nich w Internecie i pytać wśród rodziny, bliskich czy znajomych, z jakiej przeglądarki im się dobrze korzysta, jeśli dysponują sprzętem takim jak nasz.
Zalety jednej strony (stworzonej pod kątem przeglądania na komputerach):
• nowe treści wprowadzamy na stronę tylko raz;
• nie ponosimy dodatkowych kosztów – stronę i tak mamy;
• mamy jeden adres strony, który możemy promować, zamieszczać na opakowaniach, wizytówkach, materiałach promocyjnych etc.
Wady takiego rozwiązania:
• mamy stronę, która może być odbierana jako nieprzyjazna użytkownikowi przez osoby, które korzystają z urządzeń mobilnych;
• strona niekoniecznie będzie się dobrze prezentować (może znośnie, przyzwoicie, akceptowalnie etc.); niektóre strony będą sprawiać złe wrażenie i być skrajnie niefunkcjonalne i niewygodne w obsłudze;
• możemy zostać zmuszeni do przerobienia swojej strony, by można było z niej korzystać też na urządzeniach mobilnych, do rezygnacji z części grafik, przemodelowania menu etc.

2.2 Z tej drugiej (mobilnej) strony
Nasze przedsiębiorstwo ma jedną, a tak właściwie to dwie strony – tak można opisać sytuację, gdy decydujemy się na stworzenie wersji mobilnej swojej witryny. To budowa strony od nowa, można więc ją tak zaprojektować, by była przyjazna urządzeniom mobilnym i ich użytkownikom, czyli przejrzysta, wygodna w obsłudze i nawigacji, pozwalająca się intuicyjnie obsługiwać w wersji dotykowej, szybko się ładowała i wyświetlała, nie była transferożerna. Taka strona ma też swój własny adres. Zazwyczaj wybiera się osobną domenę lub tworzy w obrębie obecnej nową subdomenę. Zaletą tego drugiego rozwiązania jest to, że subdomena nic nie kosztuje, a najłatwiej do niej przekierować użytkowników mobilnych. By zaznaczyć, że ma się do czynienia z mobilną wersją strony, zazwyczaj stosuje się jedną literę „m" lub „mobile" w adresie strony, np. http://www.m.onet.pl/ lub http://m.mbank.pl/. Adres strony w wersji mobilnej musi być prosty i intuicyjny, dlatego dobrze wykorzystać literę „m" w nazwie. Projekt strony w wersji mobilnej musi być też prosty. Czy istnieje jakiś uniwersalny układ dla stron w wersji mobilnej? Najczęściej spotyka się układ kolejno od góry: tytuł, przyciski do nawigacji, treść strony, nawigacja i stopka. Belka dolnej nawigacji powinna zawierać odnośnik do strony głównej i poprzedniej strony , to rozwiązanie jest zalecane, bo ułatwia nawigację w telefonach bez ekranu dotykowego. Mobilna strona powinna być „lekka", zawierać tylko to, co jest niezbędne; nadmiar tekstów, zdjęć, grafik i aplikacji szkodzi. W wersji mobilnej zrezygnujmy z animacji, obrazków i grafik na początku strony, elementy we Flashu też nie są mile widziane. Na stronie w wersji mobilnej powinniśmy zamieścić adres pełnej, „komputerowej" wersji strony. Dajmy osobom odwiedzającym naszą stronę prawo do wyboru, w jakiej postaci chcą ją poznawać.
Zalety posiadania dwóch stron:
• każda z nich jest wyspecjalizowana pod kątem współpracy i wyświetlania się na określonym urządzeniu, wyświetla się bezbłędnie;
• stronę mobilną można stworzyć szybciej niż responsywną, jest też tańsza;
• są dostępne kreatory stron internetowych w wersji mobilnej – możemy samodzielnie taką przygotować, nie wiąże się to z dużymi kosztami.
Wady takiego rozwiązania:
• dwa adresy, nie każdy internauta wie, że wpisanie w adresie „m" daje dostęp do mobilnej wersji strony;
• dwie strony w dwóch wersjach różnią się zawartością – to może dezorientować użytkowników je odwiedzających;
• każdą ze stron trzeba aktualizować z osobna.

2.3 Strona responsywna pasuje każdemu
Możemy zamówić tzw. stronę responsywną. To strona, która płynnie dostosowuje się do rozdzielczości ekranu, na którym jest wyświetlana. Oznacza to, że w zależności od okoliczności zmienia się zarówno jej wygląd, jak i nawigacja oraz zawartość. Jedna rzecz będzie zawsze wspólna: adres url. Niezależnie od tego, czy oglądamy ją na smartfonie, tablecie czy komputerze, adres się nie zmienia. Z technicznego punktu widzenia to ciągle ta sama strona, tylko inaczej się wyświetliła. Zaletą tego rozwiązania jest to, że mamy jeden adres strony i tylko jego promujemy Strona ma jeden panel CMS (służący zarządzaniu treścią), więc tylko raz aktualizujemy stronę, a nie z osobna dla wersji „komputerowej" oraz „mobilnej". Jeśli korzystamy z Google Analytics (a warto z niego korzystać!), to mamy ułatwione zadanie ze zbieraniem danych – jedna strona to jeden zbiór danych, ich analiza staje się prostsza. Czy strona responsywna jest rozwiązaniem idealnym? Nie każdy programista tworzący strony internetowe podejmie się przygotowania strony responsywnej; zamówienie na taką wersję strony jest też droższe i bardziej czasochłonne (stronę trzeba przetestować na kilku typach urządzeń, wersja finalna musi być satysfakcjonująca w przypadku korzystania z komputera, tabletu czy smartfona). Strona może też nie wyglądać tak samo w każdej wersji, np. z trzech kolumn tekstu zrobią się dwie.
Zalety strony responsywnej:
• jedna strona = jeden adres – łatwiejsze do promowania i znalezienia w sieci (internauta nie musi się zastanawiać, siedząc z tabletem lub smartfonem w dłoni, jaki „mobilny" adres wpisać);
• wspólny panel CMS oznacza, że tylko raz wprowadzamy nowe treści na stronę lub usuwamy nieaktualne;
• jedno konto na Google Analytics – łatwiejsze jest zbieranie danych dla jednej strony niż dla dwóch;
• strona przetestowana – będzie na każdym typie urządzeń dobrze wyglądać.
Wady strony responsywnej:
• wyższy koszt wykonania takiej strony;
• dłuższy czas realizacji zamówienia na taką stronę – trzeba ją przetestować na każdym typie urządzenia.
Przypisy
Bibliografia
1. http://enzo.pl/2013/06/26/strona-mobilna-czy-responsywna-oto-jest-dylemat/ [odczyt z dnia 3.12.2013]
2. http://netface.pl/aktualnosci/26-dlaczego-warto-miec-mobilna-wersje-strony-www-.html [odczyt z dnia 3.04.2013]
3. http://szablony.freeware.info.pl/mobilna.html [odczyt z dnia 31.01.2014 r.]