« Powrót

Podrozdział 2. Informacje, które musi zawierać strona internetowa.Dobra strona internetowa – czyli jaka?
Myślenie o naszej stronie internetowej jako wizytówce naszej firmy, przedsięwzięcia, projektu, produktu czy pomysłu – to prawdopodobnie jedna z najskuteczniejszych, a jednocześnie najprostszych wskazówek mówiących o tym, jak podejść do swojej witryny www. Strona internetowa to miejsce, gdzie powinniśmy pokazywać się z jak najlepszej strony i nie ograniczać się tylko do zaprezentowania oferty i danych kontaktowych firmy. Wykorzystajmy stronę www do tego, by chwalić się swoimi mocnymi stronami i prezentować swój profesjonalizm. To jest miejsce, by pokazać certyfikaty, które nam przyznano, poinformować o tym, z kim współpracujemy albo dla kogo świadczyliśmy usługi (znana i prestiżowa klientela robi pozytywne wrażenie na potencjalnym odbiorcy), w jakich przedsięwzięciach braliśmy udział – po prostu wszystko, co korzystnie wyróżnia nas na tle konkurencji.
Czy istnieje jeden uniwersalny przepis na dobrą stronę internetową? Ze względu na rozmaitość potrzeb, na które mają odpowiadać strony internetowe (branża branży nierówna, więc definicje „dobrej strony internetowej" mogą się różnić w zależności od dziedziny i trzeba brać to pod uwagę). Istnieją jednak pewne wskazówki, które w znaczący sposób ułatwiają wyjście naprzeciw oczekiwaniom osób korzystających ze stron internetowych i sprawią, że nasza witryna będzie pozytywnie odbierana i oceniana.
Stronę internetową możemy stworzyć sami (i nie musi to wymagać szczególnych umiejętności czy wykształcenia w kierunku informatyki) lub zlecić jej wykonanie specjaliście. Niezależnie od tego, na które spośród tych rozwiązań się zdecydujemy, zadbajmy o to, by nasza strona internetowa dobrze prezentowała się i działała nie tylko wtedy, gdy przeglądamy ją korzystając z komputerów stacjonarnych lub laptopów. Coraz więcej osób do przeszukiwania zasobów Internetu posługuje się urządzeniami mobilnymi: tabletami i smartfonami. Dlaczego utrudniać im życie i dostęp do naszej strony internetowej? Przed odbiorem strony u wykonawcy przetestujmy ją i pod tym kątem (warto zaznaczyć to, że strona ma być wygodna w obsłudze także na urządzeniach mobilnych, już zlecając jej wykonanie).
Ważne jest, by strona internetowa była adekwatna do branży, którą nasza firma reprezentuje i do wyobrażeń, jakie mają potencjalni klienci na jej temat. Służyć temu będzie dobór odpowiedniej kolorystyki, czcionek na stronie, oprawy graficznej czy fotografii, które się na niej znajdą.
Przypisy
Bibliografia
1. Jak stworzyć dobrą stronę firmy? http://www.forbes.pl/jak-stworzyc-dobra-strone-internetowa-firmy-,artykuly,147089,1,1.html, [odczyt z 1.12.2013]
2. Dobra strona internetowa - 10 podstawowych zasad, http://www.blogwebmastera.kotos.net/webdesign/dobra-strona-internetowa-10-podstawowych-zasad, [odczyt z 1.12.2013]