« Powrót

11. Podstawowe wskazówki dotyczące prowadzenia fan page na FBKilka słów o fan page'u

Czego nie ma w Internecie, tego nie ma wcale – głosi znane powiedzenie. Obecność w sieci staje się czymś obowiązkowym, bez czego trudno sobie wyobrazić działalność swojej firmy. Internet dla coraz większej grupy osób staje się przestrzenią, w której wyszukują informacje na temat interesujących ich produktów i usług, chcą poznać opinie i oceny innych konsumentów oraz skorzystać z nich (zamówić, dokonać zakupu etc). W takiej sytuacji strona internetowa firmy to konieczność, a nie oznaka nadzwyczajnej nowoczesności, fanaberia czy dodatkowy, ale zbędny koszt. Liczba konsumentów-internautów będzie wzrastać.

Strona internetowa to nie jedyna forma zaznaczenia swojej obecności w sieci. Dużą popularnością cieszą się media społecznościowe, ze sztandarowym przykładem w postaci Facebooka. Facebook daje możliwość promowania działalności swojej firmy poprzez prowadzenie tzw. fan page'a. Fanpage można potraktować jako odpowiednik konta personalnego – profilu dla osoby fizycznej, gdzie można zamieszczać informacje na temat życia osobistego, zainteresowań i hobby, upodobań, ulubionych filmów, artystów, wykształcenia, miejsca zamieszkania, życia zawodowego, a do tego zdjęcia, przemyślenia, ciekawe wiadomości znalezione w sieci – słowem wszystko, czym chcielibyśmy się pochwalić przed znajomymi (albo przed całym światem, jeśli nie zadbamy o odpowiednie ustawienia zabezpieczeń prywatności naszego profilu). Najłatwiej byłoby zdefiniować fan page na Facebooku jako profil publiczny, który zostaje stworzony, by wypromować i spopularyzować firmę, markę, ale też stronę internetową, bloga, organizację, przedsięwzięcie, wydarzenie, ideę, osobę albo hobby, czyli wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy.

Dlaczego warto mieć fan page na Facebooku?

Prowadzenie fan page'a swojej firmy nie jest skomplikowane z technicznego punktu widzenia, wymaga jednak trochę czasu i systematyczności. Dlaczego, pomimo potrzeby włożenia w to dodatkowego wysiłku, warto mieć firmowy profil na Facebooku?

•To możliwość dotarcia do ponad 10 milionów użytkowników i użytkowniczek Facebooka w Polsce (dokładnie 10 800 000 osób powyżej 13. roku życia, bo takie zostały objęte badaniami – podana liczba oznacza ilość użytkowników Facebooka w Polsce w czerwcu 2013 roku). Grupa ta stale zwiększa swoją liczebność. Obejmuje przede wszystkim osoby młode – 3/4 osób korzystających z polskiego Facebooka (dokładnie 77%), czyli 8 400 000 to osoby w wieku 13-33 lat. Jeśli kierujemy nasz produkt lub usługę do młodzieży lub młodzi ludzie stanowią sporą część naszej grupy docelowej – po prostu musimy być na Facebooku[1]!

•Profil na Facebooku to możliwość komunikowania się z osobami zainteresowanymi naszą firmą, produktem czy usługą. Kontakt za pośrednictwem fan page'a jest mniej formalny niż ten za pośrednictwem strony internetowej (jeśli nie posiadamy na naszej stronie www formularza do zadawania pytań, to szybkość i spontaniczność kontaktu zmniejsza się, dla niektórych osób konieczność pisania maila oznacza mniejszą wygodę w kontaktowaniu się). W tym wypadku kontakt nie oznacza tylko udzielania odpowiedzi na pytania otrzymane od potencjalnych klientów, ale też możliwość prowadzenia dyskusji w większym (choć wirtualnym) gronie, która może być też napędzana odpowiednimi „materiałami pomocniczymi" – zdjęciami, filmikami, rysunkami etc., które możemy zamieszczać na swoim firmowym profilu. Za pośrednictwem fan page'a na Facebooku możemy zaprezentować nasze pomysły na ofertę firmy i uzyskać informację zwrotną o tym, co się potencjalnej klienteli podoba najbardziej, a co nie. Mając do dyspozycji stronę internetową firmy, nie zrobilibyśmy tego (badanie takie jak sondaż internetowy dostarcza innego typu informacji, mniej będzie tam osobistych uwag i komentarzy, które mogą stanowić wskazówki dotyczące kierunku potencjalnego i oczekiwanego przez klientów rozwoju firmy i oferty).

•Dzięki profilowi firmy na Facebooku poznajemy lepiej naszych klientów i osoby zainteresowane naszą działalnością. Nie dotyczy to tylko możliwości, które daje sprawna komunikacja za pośrednictwem Facebooka, ale też ułatwia pozyskanie danych na temat tego, kto lubi nasz fan page. Jeśli grupa osób, które lubią naszą firmę i nasz profil jest wystarczająco liczna, to można pokusić się o stwierdzenie, że Facebook dostarcza nam danych o charakterze socjodemograficznym, np. wiemy czy bardziej lubią nas kobiety, czy mężczyźni, w jakim wieku są użytkownicy. Wiemy też co jeszcze, oprócz naszego fan page'a, lubią nasi klienci i osoby zainteresowane naszą działalnością. Ta wiedza jest przydatna, np. w kontekście kreowania wizerunku naszego przedsiębiorstwa czy kształtowania jego oferty.

•Fan page w mediach społecznościowych to bardzo dobry sposób na świadome kreowanie swojego wizerunku wśród klientów – zarówno potencjalnych, jak i tych, którzy już nimi są. Na profilu może pojawić się to, czego na stronie internetowej byśmy nie zaprezentowali, uznając to za nie do końca profesjonalne, ale ważne dla naszej działalności. Strona internetowa ma charakter bardziej informacyjny, profil na Facebooku to możliwość zaprezentowania bardziej „ludzkiej twarzy" naszego przedsięwzięcia. Fan page to miejsce, gdzie możemy zamieszczać ciekawostki i nowości związane z naszą branżą, również te nie do końca poważne, nawiązywać dialog z klientami, pokazywać, że jesteśmy ekspertami w danej dziedzinie etc. Informacje zamieszczane na profilu firmy na Facebooku i te ze strony internetowej mogą mieć zdecydowanie odmienny od siebie charakter. Interesującym przykładem prowadzenia fan page'a jest firma Lindner z Wągrowca, z sektora przemysłu drzewnego, która między innymi jest producentem... trumien. Kojarzona jest przede wszystkim z oryginalnymi i nietypowymi (biorąc pod uwagę branżę, którą reprezentuje) kalendarzami, łączącymi czarny humor ze szczyptą nagości i erotyki. Połączenie to dominuje też na firmowym fan page'u (dostępny po kliknięciu na link https://www.facebook.com/kalendarz.lindner?fref=ts), gdzie łączy się Eros i Tanatos, zabawne obrazki, branżowe ciekawostki, a także konkursy na najlepsze memy czy zachęta, by fani i fanki marki przesyłali, np. linki do nagrań zespołów muzycznych, które w oprawie graficznej swoich płyt wykorzystywały motyw trumny. Taki lekki, żartobliwy przekaz nie zostałby pozytywnie odebrany, gdyby znajdował się na stronie internetowej firmy, ale na facebookowym fan page'u wolno więcej. Dzięki kalendarzowi, a także atrakcyjnie prowadzonemu profilowi, firma jest rozpoznawalna także wśród osób, które dotychczas nie zakupiły jej produktów. Atrakcyjność treści zamieszczanych na profilu sprawia, że link do niego przesyłany jest do kolejnych znajomych (oczywiście tych, co do których ma się pewność, że akceptują taki typ przekazu i poczucia humoru). Taki marketing szeptany, a w tym przypadku rozsyłany i linkowany, to świetna rzecz z marketingowego punktu widzenia.

•Dobrze prowadzony profil na Facebooku pozwala lub wyraźnie ułatwia zmianę wizerunku firmy na bardziej pożądany, atrakcyjny, wzbudzający sympatię, nawet w sytuacji, gdy wcześniejsze skojarzenia z daną firmą, produktem lub usługą nie były najlepsze. Najpopularniejszy polski fan page w czerwcu 2013 to Serce i Rozum (https://www.facebook.com/serceirozum?fref=ts)– element kampanii, która w znaczący sposób zmieniła wizerunek Telekomunikacji Polskiej (dziś Orange).

•Fan page na Facebooku daje możliwość przeprowadzenia akcji promocyjnych, zarówno tych skierowanych do osób, które już znają i lubią naszą firmę, jak i do nowych, które jeszcze nie miały okazji poznać jej w bardziej szczegółowy sposób. Przeprowadzane akcje promocyjne mogą mieć rozmaity charakter: od prostych zachęt do polubienia profilu firmy i przyznawania za to jakiegoś rabatu, przez losowanie nagród wśród osób lubiących fan page, po bardziej angażujące: wymyślenie hasła reklamowego, stworzenie kolażu ze zdjęć (oczywiście z wykorzystaniem wątku naszego produktu) czy nakręcenie krótkiego filmiku i zamieszczenie go na profilu firmowym... Możliwości jest bardzo wiele, ograniczeniem jest praktycznie tylko wyobraźnia organizatora takiego konkursu i akcji promocyjnej.

•Istnieją branże, które wzbudzają szczególne zainteresowanie wśród użytkowników Facebooka, którzy chętnie klikają i lubią profile firm, instytucji, organizacji, osób związanych z tą konkretną gałęzią działalności. Jeśli prowadzisz firmę w sektorze, np. e-commerce, odzieżowym, spożywczym, telekomunikacyjnym, kosmetycznym, IT/elektronika czy związanym z podróżami, to profil na Facebooku jest praktycznie koniecznością. W przypadku każdej z wymienionych branż wzrasta zainteresowanie, jakie wzbudzają wśród użytkowników Facebooka. Coraz więcej osób klikających przycisk „lubię to", staje się rosnącą grupą potencjalnych klientów[2].

•Użytkownicy Facebooka chętnie dzielą się informacjami, które uznają za atrakcyjne i ciekawe dla swoich znajomych, także tymi o charakterze reklamowym i komercyjnym. Zwiększa to możliwość dotarcia z wiadomościami o naszej działalności do szerszego grona odbiorców. Facebook jest też miejscem, gdzie poszukiwane są informacje o promocjach, zniżkach, rabatach, także tych dostępnych tylko dla grona zaangażowanych użytkowników, którzy lubią dany fan page i do których docierają informacje na nim zawarte.

•Profil firmy jest też sposobem na zwiększenie liczby osób, które odwiedzają stronę internetową naszej firmy i zapoznają się z treściami tam umieszczonymi. Wystarczy w widocznym punkcie umieścić odnośnik prowadzący do naszej strony internetowej, a możemy mieć pewność, że wzrośnie liczba odwiedzin na naszej witrynie. Możemy też monitorować skąd pochodzą wejścia na naszą stronę internetową (czy np. z wyszukiwarki Google – a jeśli tak, to jakie hasła wpisywali użytkownicy Internetu, którzy odwiedzili naszą stronę, czy są to wejścia „z Facebooka", przy wykorzystaniu zamieszczonego na profilu linku).

•Założenie fan page'a na Facebooku nie wiąże się z dodatkowymi kosztami i opłatami. Jest to argument ważny, np. w przypadku firmy, która dopiero rozpoczyna działalność, nie przynosi jeszcze dochodów, a ilość pieniędzy, które chce i może zainwestować w marketing i promocję jest w znaczący sposób ograniczona. Atrakcyjny i interesujący profil na Facebooku nie musi nic nas kosztować.

Co umożliwia założenie firmowego fan page'a na Facebooku, jakie można odnieść korzyści, mając taki profil na portalu społecznościowym?

•Zyskujemy dodatkowe miejsce, gdzie możemy zamieszczać informacje o naszej firmie, jej działalności, ofercie, aktualnych akcjach promocyjnych itp. Wiadomości te mogą być uzupełnione o ilustracje, zdjęcia, filmiki etc., prezentujące produkty lub usługi z naszej oferty.

•Możemy stworzyć dedykowane zakładki (prezentacja oferty, cennik usług, kupon rabatowy, formularz kontaktowy, zaproszenie, aukcje Allegro i wiele innych).

•Nasza strona internetowa może zostać zintegrowana z Facebookiem, nasz profil może mieć unikalny adres profilu: www.facebook.com/TwojaNazwa.

•Spójna oprawa graficzna naszego fan page'a i strony internetowej wzmacnia wizualną identyfikację naszej firmy, marki.

•Firmowy profil na Facebooku pozytywnie się kojarzy – pokazujemy, że jesteśmy nowoczesną firmą, która wie, co jest modne w Internecie, ma swoje miejsce na najbardziej rozpoznawalnym portalu społecznościowym. To też forma reklamy, w której małe firmy mogą się ścigać z największymi w branży (i oczywiście może mieć bardziej lubiany fan page niż jakiś gigant – co z prestiżowego punktu widzenia jest sukcesem).

Czy fan page i strona internetowa naszej firmy są w takim samym lub zbliżonym stopniu niezbędne, by być widocznym w Internecie? Czy możemy bez szkody dla naszej firmy zdecydować się na jedno z nich i na tym poprzestać? Stworzenie fan page'a na Facebooku jest szybsze i nie generuje takich kosztów jak strona internetowa – może więc wystarczy tylko firmowy profil na portalu społecznościowym? Mimo niezaprzeczalnych korzyści płynących z posiadania profilu firmowego na Facebooku, nie byłby on pełnoprawnym zamiennikiem strony internetowej. Warto posiadać zarówno swój fan page w mediach społecznościowych, jak i stronę internetową. Każdy z tych kanałów komunikacji wykorzystywać do specyficznych celów (np. fan page na Facebooku używać przede wszystkim do kontaktu z osobami zainteresowanymi naszą ofertą, a stronę internetową do prezentacji oferty firmy). Dlaczego firmowy fan page na Facebooku nie zastąpi strony internetowej?

•Nie każdy potencjalny klient naszej firmy ma swoje konto na Facebooku lub planuje je założyć, czy chętnie korzysta z mediów społecznościowych. Taka osoba, nienastawiona entuzjastycznie do korzystania z Facebooka, może zwyczajnie nie dotrzeć do naszej oferty, a nawet nie dowiedzieć się, że firma taka jak nasza istnieje.

•W Polsce jest więcej użytkowników Internetu niż Facebooka. Z Facebooka korzysta 10,8 mln Polaków powyżej 13. roku życia (dane z czerwca 2013 r. za raportem Fan Trends), natomiast z Internetu aż 17,31 mln (na podstawie badań NetTrack[3] przeprowadzonych w okresie listopad 2012-styczeń 2013[4]). Strona internetowa to zatem możliwość dotarcia do szerszej grupy klientów niż tylko poprzez fan page firmy na Facebooku. Dotyczy to zwłaszcza przedsięwzięć nieadresowanych tylko do osób młodych (poniżej 35 roku życia). Młodzież Facebooka lubi i chętnie korzysta z niego, starsi od nich nie wykazują masowo już takiego entuzjazmu względem mediów społecznościowych.

•Informacje i treści w Internecie są wyszukiwane przede wszystkim za pomocą wyszukiwarek internetowych (aktualnie głównie Google, ale też Bing czy Yahoo – warto je wymienić dla porządku, choć zwłaszcza ta ostatnia nie może się poszczycić teraz dużą liczbą użytkowników). Za pomocą wyszukiwarki internetowej można dotrzeć do strony, nie znając jej nazwy (ani nazwy firmy, do której należy ta strona). Wystarczy wpisanie właściwego hasła związanego z ofertą firmy, a dotarcie do strony internetowej nie powinno być zbyt trudne. W przypadku Facebooka wyszukiwać można fan page poprzez wpisywanie nazwy interesującej firmy, a nie haseł związanych z ofertą. Do naszego fan page'a dotrą przede wszystkim te osoby, które już znają nazwę firmy i jej ofertę, którą oceniają na tyle pozytywnie, że są skłonni polubić ją i na Facebooku.

•Facebook jest modny, a to oznacza, że niebawem... może przestać taki być. Spadek popularności tego portalu społecznościowego w sytuacji, gdy promujemy się tylko tam, może wpłynąć na gwałtowne skurczenie się możliwości dotarcia do potencjalnych klientów.

Instrukcja tworzenia fan page'a

Jak założyć fan page swojej firmy, organizacji etc. na najpopularniejszym aktualnie portalu społecznościowym świata? To bardzo proste i nie wiąże się z żadnymi kosztami. Od czego więc zacząć?

•Wchodzimy na stronę www.facebook.com. U dołu strony (poniżej możliwości rejestracji i założenia konta dla osoby fizycznej) znajduje się opcja „Utwórz stronę dla gwiazdy, zespołu lub firmy". Klikamy tam (w tekście umieszczony jest aktywny link).•Po kliknięciu w „Utwórz stronę" przenosimy się na stronę, gdzie możemy wybrać precyzyjnie rodzaj strony, który nas interesuje – odpowiadający specyfice firmy, instytucji czy przedsięwzięcia, dla którego chcemy stworzyć fan page. Do wyboru mamy: 1. lokalny biznes lub miejsce, 2. firma, organizacja lub instytucja, 3. marka lub produkt, 4. artysta, zespół lub osoba publiczna, 5. rozrywka, 6. strona dobroczynnej organizacji non profit lub społeczności. Wybór rodzaju strony determinuje zestaw kategorii i danych, które przyjdzie nam uzupełnić. Np. „lokalny biznes lub miejsce" przewiduje miejsca na wpisanie nazwy firmy i danych kontaktowych, a „marka lub produkt" oczekuje tylko wpisania jej nazwy i przyporządkowania do jednej z kategorii (czy nasz produkt należy, np. do kategorii „elektronika", „odzież" czy „samochody"). Po uzupełnieniu tych danych należy zaakceptować regulamin stron Facebooka (po uprzednim przeczytaniu go), kliknąć przycisk „Rozpocznij" i... nasz firmowy fan page można uznać prawie za otwarty.


•Następny krok uzależniony jest od tego, czy posiadamy już swój prywatny facebookowy profil, czy jeszcze nie. Jeśli masz już swoje konto na Facebooku, wybierz opcję, że je posiadasz. Jeżeli nie masz swojego konta, to zaznacz opcję „nie mam konta na Facebooku". W tym miejscu należy wpisać wymagane dane (np. adres mailowy, hasło do profilu, które należy utworzyć czy datę urodzenia). Po weryfikacji tożsamości należy zaakceptować regulamin oraz politykę prywatności. Fan page został założony, teraz pora na uzupełnienie go.

•Rozwiązaniem dla osób, które posiadają już prywatne konto na Facebooku, jest stworzenie go z poziomu swojego profilu. Na pasku u dołu znajduje się m.in. opcja „Utwórz stronę". Klikamy na to i postępujemy, jak w opisie powyżej.•Po wyborze jednego z sześciu rodzajów strony, uzupełnieniu danych i zaakceptowaniu regulaminu czeka na nas komunikat „Skonfiguruj stronę [tu nazwa]". Wprowadzamy tam kolejne informacje (zgodne z polami, jakie się nam wyświetlają) i wybieramy zdjęcie profilowe (zdjęcie możemy wstawić z dysku komputera, jak i importować ze strony internetowej). Jeśli chcemy, to możemy dodać stronę do naszych ulubionych lub odpłatnie zareklamować na Facebooku. Możemy też te opcje pominąć. Uwaga! Wymyślając adres dla naszego fan page'a (czyli www.facebook.com/TwojaNazwa), warto dobrze się zastanowić nad nazwą – potem nie będzie można jej zmienić!


•Jesteśmy już na naszym nowiutkim fan page'u! Za pośrednictwem poczty e-mail możemy zaprosić 50 pierwszych osób do polubienia naszego firmowego profilu. Jak to zrobić, podpowiada sam Facebook: Administratorzy stron, które lubi mniej niż 5000 osób, mogą importować swoje listy kontaktów e-mail i zapraszać osoby z listy na swoją stronę. Możesz dodać plik zawierający Twoje kontakty e-mail, a Facebook bezpiecznie je zaimportuje. Po wykonaniu tych działań możesz zaproponować swoją stronę osobom z listy kontaktów. Możesz także zaproponować swoją stronę osobom ze swoich kontaktów zapisanych w koncie e-mail, w Internecie. Wystarczy, że podasz swój adres e-mail i hasło, a Twoje kontakty zostaną zaimportowane. Możesz następnie zaproponować swoją stronę tym osobom[5].

•Ważne w tym momencie staje się uzupełnienie zawartości strony. Klikamy na „edytuj stronę". Należy tam zaktualizować dane, ustawić, kto ma dostęp do naszego fan page'a oraz określić,jakieuprawnienia mają administratorzy i kto może nimi być. Jeśli mamy jakieś wątpliwości lub problemy, koniecznie zajrzyjmy do działu „Pomoc"[6]. Z pewnością znajdziemy tam odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Teraz pozostaje nam dodanie zdjęcia w tle, zaproszenie kolejnych znajomych do polubienia naszego fan page'a i wpisanie pierwszej notki na naszym świeżutkim, firmowym profilu.Taki fan page polubię!

Mamy już swój firmowy fan page, umieściliśmy na nim informacje, zdjęcia i pierwsze wpisy, udostępniliśmy go też na swoim prywatnym profilu i zachęciliśmy znajomych, by go polubili i podesłali swoim znajomym do polubienia. Co dalej? Jak prowadzić swój firmowy fan page, by cieszył się on popularnością? Oto kilka pomysłów i sugestii.
•Zdecyduj się, jaki wizerunek ma mieć na Facebooku twoja firma. Stawiasz na prezentowanie się jako ekspert w swojej dziedzinie, czy wolisz ujawnić bardziej wesołe i wyluzowane oblicze? A może chcesz pokazać, jak fascynująca jest twoja branża? Możliwości jest wiele, wybierz tę, która najbardziej tobie odpowiada i którą uważasz za najbardziej adekwatną do oczekiwań klientów, których chcesz pozyskać. Rozmaite strategie można ze sobą łączyć, ważne, by pasowały do siebie, a nie wchodziły one ze sobą w kolizję. Ekspert, który jednocześnie dzieli się wesołymi, ale niewyrafinowanymi obrazkami i zdjęciami – nie w każdej branży się sprawdzi i wywoła pozytywne konotacje.

•Komunikat ma swoich adresatów – dopasuj strategię komunikacji do grupy odbiorców (a więc wcześniej musisz ustalić kim oni są).

•Fan page na Facebooku to element strategii marketingowej firmy, musi być więc spójny. Nie oznacza to prostego powtarzania treści na profilu i np. na stronie internetowej. Warto zadbać jednak o jakiś wspólny mianownik, nawet jeśli zakładamy, że strona internetowa ma być bardziej nastawiona na przekazywanie informacji i prezentację oferty, a firmowy profil na kontakt i pokazanie czegoś swobodnie związanego z naszą działalnością. Warto zajrzeć na stronę http://shamelesslife.com/pages/o-nas i przeczytać manifest firmy, a potem wejść na ich profil na Facebooku (por. https://www.facebook.com/letsbeshameless?fref=ts). W tym przypadku spójność wizerunku prezentowanego na stronie i fan page'u jest bardzo duża!

•Systematyczność – to słowo-klucz w przypadku profilu firmowego na Facebooku. 2-3 wpisy tygodniowo jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Można też pisać częściej, jeśli mamy coś ciekawego do przekazania! Z drugiej strony, nadmiar informacji, i to jednorodnych, nie wzbudza zainteresowania, przytłacza i może zniechęcać lub brzydko kojarzyć się ze spamem, którego chyba nikt nie lubi.

•Fan page ma zachęcać do komunikacji – zagaduj swoich fanów, pytaj ich o opinie i oczekiwania, motywuj do aktywności na fan page'u. Dobry fan to aktywny fan. A co z konkursami – organizować czy nie? Konkursy przygotowane dla lubiących nas osób to trafiony pomysł. Dobre konkursy to oryginalne konkursy, które są nastawione na kreatywność, np. działasz w branży odzieżowej – niech fani przygotują stylizację, z jakimś produktem z twojego asortymentu (może to być konkurs „z kluczem": jaka bohaterka książkowa nosiłaby nasze buty/bieliznę/torbę i co by do tego dobrała). Mogą też przysyłać wakacyjne zdjęcia z jakimś produktem, przygotowywać memy związane z naszą firmą. Możliwości jest dużo, przetestuj je i zobacz, które się najbardziej sprawdzają. Dbaj też o to, by fani byli aktywni nie tylko przy okazji konkursów i gorących momentów. Na przykład, na nowy sezon popularnego serialu Gra o tron przyjdzie nam poczekać aż do wiosny 2014 r., ale administratorzy oficjalnego polskiego fan page'a przy HBO dbają o to, by fani się nie nudzili i byli aktywni (i to bez konkursów). Warto zajrzeć na https://www.facebook.com/graotron?fref=ts i zobaczyć jak to robią.

•Twój profil musi być popularny! Zapraszaj znajomych do polubienia go i dalszego promowania, zamieść link do niego na swojej stronie internetowej (to oczywiste). Możesz prowadzić też blog ekspercki, na którym dzielisz się swoją wiedzą, tam też zamieść link do swojego profilu. W ten sposób rośnie szansa, że polubią go osoby „z branży" i pomogą w ten sposób w jego promocji. Jeśli twoi znajomi też prowadzą firmy, napiszcie czasem coś o sobie nawzajem, zamieśćcie linki do swoich fan page'ów (zwłaszcza jeśli wasze przedsięwzięcia pasują do siebie i się uzupełniają).

•Niech na Facebooku znajdzie się coś ekstra! Przedpremierowe zdjęcia i pokazy, pytania i sondy dotyczące oczekiwań twoich klientów, możliwość dowiedzenia się o czymś jako pierwszy – to może zachęcić do polubienia profilu.

•Zachowaj zdrowy rozsądek i przewiduj, co się może wydarzyć, jaką reakcję możesz wywołać u użytkowników. Specjaliści od social media pracujący dla sieci Orange zapytali pod koniec 2011 roku o to „czym zaskoczył Cię ostatnio Orange?". Wywołali w ten sposób lawinę głównie negatywnych komentarzy, a próby łagodzenia sytuacji przypominały gaszenie pożaru benzyną[7].

•Zajrzyj co u konkurencji na profilach. Kopiowanie źle świadczy o nas i o naszej kreatywności, ale wiedza o tym, co aktualnie lubi branża, jakie panują w niej trendy, nie zaszkodzi.

•Jeśli zamieszczasz coś znalezionego w otchłani Internetu na swoim fan page'u, to podaj też źródło, z którego to znalezisko pochodzi. To elementarna internetowa przyzwoitość.
Przypisy
Bibliografia
http://www.sotrender.pl/ – strona warta polecenia ze względu na dostęp do comiesięcznych raportów o polskich fan page'ach, ilości użytkowników, najpopularniejszych firmowych profilach etc. Aktualność informacji to duży atut!
https://www.facebook.com/help/217671661585622 – centrum pomocy na Facebooku poświęcone stronom; łatwo tu znaleźć odpowiedzi na swoje pytania.
http://wiadomosci.mediarun.pl/box/internet/ – dział z aktualnościami o reklamie w Internecie, a więc i o Facebooku.
http://marketing-news.pl – o marketingu, także tym związanym z Facebookiem.
http://interaktywnie.com/ – raporty, informacje, nowości związane z social media i nie tylko.
http://nowymarketing.pl/t/43,facebook – można znaleźć tu opisy interesujących kampanii i akcji związanych z Facebookiem – inspiracje dla naszego fan page'a.
http://infosocialmedia.blogspot.com/ – blog na temat social media, czyli subiektywne spojrzenie na te sprawy.
http://www.internetstandard.pl/news/391156/Badanie..Internauci.i.Makreterzy..zderzenie.opinii.html – wyniki badań nt. e-commerce a media społecznościowe.
http://blog.sotrender.com/pl/tag/case-study/ – interesujące case study związane z mediami społecznościowymi.
http://lemonsky.pl/pl/case-studies – agencja pokazuje kulisy prowadzonych przez siebie kampanii, które odniosły sukces.