« Powrót

15. Pierwsze targi/show case/festiwal – podstawowe wskazówki (design)Udział w targach czy showcase'ach może być przedsięwzięciem wywołującym bezsenność nawet u doświadczonych wystawców, nie mówiąc o młodych ludziach, którzy dopiero wchodzą na rynek i szukają swojego miejsca w gąszczu rozlicznych ofert. Warto zatem dogłębnie się do tego wydarzenia przygotować, aby następnie móc wyciągnąć jak najwięcej wniosków oraz zgromadzić niezbędne doświadczenie, które może zaowocować w przyszłości.

Poniższy przewodnik ma na celu poprowadzenie czytelnika przez poszczególne fazy przygotowań do targów – od podjęcia decyzji o uczestnictwie w wybranym wydarzeniu po moment zakończenia targów i ich twórcze wykorzystanie. Nie jest możliwe opisanie wszelkich sytuacji i rozwianie wszystkich wątpliwości związanych z pierwszymi krokami w prezentacji własnych projektów szerokiej publiczności, gdyż tak złożona sytuacja komunikacyjna, jaką są targi czy festiwale jest żywiołem, który trudno przewidzieć. Istnieją jednak podstawowe rzeczy, o których należy pamiętać i elementy, które trzeba wziąć pod uwagę, co, mimo iż nie gwarantuje natychmiastowego sukcesu, może przyczynić się do uważnego przygotowania i satysfakcji z podjętych decyzji.

Kreatywne milieu

Targi są jedną z najdroższych form promocji i być może dlatego najbardziej stresującą. W związku z tym należy dobrze przemyśleć swoje uczestnictwo, a następnie twórczo je wykorzystać. Dlaczego zatem, mimo wysokich kosztów, warto skusić się na udział w targach? Targi to przestrzeń, w której biznes spotyka się z indywidualnym talentem i kreatywnością. Po pierwsze, tego rodzaju imprezy branżowe stanowią doskonałą szansę na dotarcie zarówno do narodowych, jak i międzynarodowych odbiorców. Ułatwiają stworzenie sieci kontaktów nie tylko między potencjalnymi nabywcami czy dystrybutorami, lecz również, a może przede wszystkim, reprezentantami prasy branżowej, blogerami czy ekspertami w danej dziedzinie. Nieoceniony jest również kontakt ze społecznością projektantów, gdyż to środowisko właśnie jest głównie odpowiedzialne za wymianę wiedzy, informacji i idei – podstawowych dźwigni nowej, kreatywnej gospodarki. Niemal wszyscy teoretycy, zajmujący się zagadnieniem kreatywności w różnych obszarach życia społecznego, podkreślają istotną rolę środowiska wspomagającego kreatywność[1]. Według Charlesa Landry’ego[2], przestrzeń sprzyja kreatywności, m.in. gdy pozwala na swobodny i nieformalny przepływ informacji między artystycznymi, biznesowymi, naukowymi i technologicznymi środowiskami, stwarza możliwości spotkania wiedzy z umiejętnościami i, można dodać, kapitałem; czyli, krótko mówiąc, wspomaga spontaniczną komunikację między różnorodnymi perspektywami i celami. Nie ulega wątpliwości, że targi, festiwale i różnego rodzaje showcase’y, oprócz oczywistych celów reklamowych i promocyjnych, stanowią nieocenioną możliwość do zdobycia inspiracji i nowych pomysłów. Alison Lewy, założycielka Fashion Angel,dzieląc się w swojej książce Design, create, sell swoim wieloletnim doświadczeniem udziału w targach, zwraca również uwagę na możliwość „podejrzenia”, co dzieje się u konkurencji oraz na najbardziej istotną w tej branży, okazję do bycia na bieżąco ze światowymi trendami[3].

Podsumowując, targi to idealna sposobność do nawiązania bezpośredniego kontaktu z klientem, zbudowania i rozszerzenia sieci kontaktów i znajomości oraz otrzymania konstruktywnego feedbacku dotyczącego swoich prac. Targi i festiwale pomagają w rozeznaniu się na rynku oraz dają możliwość porównania z konkurencją. Odpowiednio wybrana impreza poszerza pole możliwości zaistnienia w mediach oraz w świadomości potencjalnych nabywców, a ponadto buduje zaufanie do danej marki. Portal The Design Trust dodaje do tej listy niezwykle istotną, szczególnie dla początkujących projektantów, zaletę targów – mianowicie ustalenie kolejnych terminów ukończenia swoich prac pomaga w organizacji czasu pracy i uważnym planowaniu przedsięwziętych zadań[4]. Ostatecznie, targi sprzyjają budowaniu kreatywnej atmosfery i mogą stanowić niezastąpioną okazję do zdobycia cennych inspiracji.

Przygotowanie

Przygotowanie do festiwalu czy targów jest najistotniejszym etapem, od którego zależy sukces całej imprezy. Wiele rzeczy należy przemyśleć i wykonać, aby jak najlepiej wykorzystać okazję do prezentacji swojej marki. Oto kilka podstawowych punktów, które trzeba wziąć pod uwagę i o których warto pamiętać.

Niezwykle istotne jest przemyślenie rodzaju imprezy, w której chcemy wziąć udział i dokładne przygotowanie się do niej. Podstawową rzeczą jest research dotyczący samego wydarzenia, w którym chcemy uczestniczyć. Warto przejrzeć katalogi z poprzednich edycji oraz poczytać, jakie nazwiska, firmy czy marki wzięły w nich udział i zastanowić się, czy to wydarzenie odpowiada naszym oczekiwaniom. Zawsze należy dokładnie zapoznać się z regulaminem imprezy oraz skontaktować się z organizatorami po to, by zebrać jak najwięcej informacji o rodzaju oferowanej pomocy, sposobie pracy i ogólnego funkcjonowania danego wydarzenia. Nieocenione są wskazówki osób, które już uczestniczyły w podobnych imprezach i które są chętne do podzielenia się swoimi doświadczeniami.

Udział w targach jest przedsięwzięciem niezwykle zajmującym, a lista rzeczy, które należy zorganizować, jest długa. Szczególnie jeśli wystawiamy się po raz pierwszy, warto przygotować sobie listę spraw „do załatwienia”, gdyż znacznie usprawni to pracę i zminimalizuje stres związany z targami. Targi są wyśmienitą szansą do wypromowania siebie i swojej marki, lecz ten sposób promocji posiada również swoje wady. Niewątpliwie impreza tego typu zapewnia bezpośredni kontakt z klientami, jednak stały ruch i ograniczenia czasowe sprawiają, iż niemożliwe staje się przeprowadzenie bardziej szczegółowych rozmów czy negocjacji. Rzadko również stoisko targowe jest w stanie zaprezentować całkowity asortyment towarów. Aby zminimalizować ryzyko nieudanej prezentacji, należy rozpocząć przygotowania przynajmniej na parę miesięcy przed planowaną imprezą. Portal Activeteam[5], zajmujący się projektowaniem i ustawianiem stanowisk na targach, sugeruje, że przygotowanie do tego rodzaju wydarzeń, szczególnie zagranicznych, może pochłonąć nawet cały rok.

Wszyscy doświadczeni wystawcy i organizatorzy polecają rozpocząć od określenia swoich celów. Ich lista może być długa: od chęci sprzedaży swoich produktów, po nawiązanie sieci kontaktów czy zbudowanie marki. Zapytana o podstawowe kwestie, które należy brać pod uwagę w tej sytuacji, Margriet Vollenberg na The Design Trust odpowiada: - Czy chcę znaleźć producenta, czy jest to test dla danego produktu lub pomysłu? Czy chcę promować swoje prace w prasie? Czy mam nadzieję znaleźć nabywcę na poszczególne wyroby?[6] Wyznaczenie sobie takich wstępnych założeń jest nieuniknione bowiem w znacznej mierze determinuje wybór i wygląd stoiska targowego. Wielu ekspertów w tej dziedzinie również zwraca uwagę młodym projektantom, aby upewnili się, że cele, które sobie postawili są wykonalne. Większość kupców woli najpierw spotkać się z wystawcą na kilku imprezach, zanim zdecydują się na złożenie zamówienia. Wysoce prawdopodobne jest zatem, że koszty nie zwrócą się za pierwszym razem. Pierwsze targi więc należy raczej poświęcić budowaniu sieci kontaktów, rozejrzeniu się wśród konkurencji i zaistnieniu w świadomości nabywców.

Jak zostało wspomniane wcześniej, targi stanowią niezłą lekcję organizacji czasu, co jest szczególnie istotne dla wystawców z mniejszym doświadczeniem targowym. Podstawą jest zatem zapoznanie się z regulaminem targów i dokładnym rozplanowaniem sobie pracy według kolejnych deadline'ów. Rozpisanie poszczególnych terminów dotyczących, m.in. dostaw, oddania materiału do katalogu itp., znacznie usprawni przygotowania. Dodatkowo ułatwi to decyzję dotyczącą wyboru prac, które mają być zaprezentowane. Wyznaczenie konkretnych dat zmusza wystawcę do zastanowienia się, ile z tego, co ma być zaprezentowane na targach, jest już gotowe, a czemu jeszcze należy poświęcić więcej czasu. Rozsądne rozplanowanie kalendarza poprzedzającego samą imprezę pozwoli zmniejszyć stres wynikający z napiętych terminów realizacji poszczególnych zadań. Przygotowanie logistyczne poprzedzające samo wydarzenie jest zatem kluczem do sprawnego przebiegu imprezy. Na portalu The Design Trust[7] można znaleźć orientacyjny czas przygotowań do targów w Mediolanie odbywających się co roku w połowie kwietnia, zasugerowany przez doświadczonych wystawców. I tak, ogłoszenie informacji o kolejnych targach pojawia się zazwyczaj w lipcu lub sierpniu. W okolicach listopada i grudnia udostępniane są aplikacje dla chętnych. Ostateczne terminy zgłoszeń kończą się na przełomie stycznia i lutego, lecz należy mieć wcześniej przygotowany materiał (również wizualny), który musi się znaleźć w zgłoszeniu. W styczniu, kiedy następuje podpisanie kontraktu z organizatorami, już powinniśmy wiedzieć, w jakim miejscu będziemy się wystawiać i jaki budżet przeznaczamy na ten cel. W tym czasie również należy przygotować swój materiał do prasy, aby zdążył się on pojawić do połowy kwietnia, gdyż większość magazynów posiada trzymiesięczne terminy wydań. Przełom stycznia i lutego to czas na organizację swojego przelotu i pobytu. Naturalnie, powyższy kalendarz jest tylko bardzo ogólną sugestią dla jednej z największych imprez tego typu i nie należy go traktować obligatoryjnie. Czas wykonania poszczególnych zadań może się zmieniać w zależności od typu i wielkości wydarzenia. Należy jednak zwrócić uwagę, jak ważne jest odpowiednio wcześniejsze przygotowanie.

Kolejnym istotnym etapem jest niewątpliwie opracowanie wizualnej koncepcji stoiska targowego i sposobu prezentacji swoich produktów. Podstawową rzeczą jest zorientowanie się, jakie wymagania stawia organizator imprezy. Warto również wziąć pod uwagę, gdzie znajduje się parking i jak daleko trzeba będzie przetransportować wyroby przeznaczone na wystawę, na wypadek konieczności dodatkowych zabezpieczeń. Jeśli chodzi o sam wygląd stoiska, The Design Trust podaje listę pytań, na które młody wystawca powinien sobie odpowiedzieć: po pierwsze, jaki styl będzie dominujący – współczesny, minimalistyczny, domowy? Czy odwiedzający będą mogli dotykać twoich prac? Ile swoich projektów chcesz pokazać i w jaki sposób będą one rozmieszczone na stanowisku? [8] Tworzenie stoiska na miejscu może kosztować dużo stresu i czasu, więc wcześniejsze przygotowanie na pewno pozwoli uniknąć chociaż części potencjalnych problemów. Na etapie planowania wyglądu stoiska pomocnym może okazać się wcześniejsze utworzenie przestrzeni wystawienniczej w pracowni czy w domu, w celu jak najbardziej efektywnego zaplanowania naszych działań, związanych z wystawieniem swoich prac. W takiej sytuacji niezbędne okazuje się bowiem nie tylko właściwe rozmieszczenie świateł, ale także np. wybór odpowiedniego miejsca przeznaczonego na foldery informacyjne. Warto także zastanowić się, czy do prezentacji stoiska będą użyte kolory (co często dobrze się sprawdza, jednak nie wszyscy organizatorzy zezwalają na malowanie ścian)? Podczas kolejnych targów należy być w miarę konsekwentnym w prezentacji swoich wyrobów, gdyż ułatwia to odbiorcom szybką identyfikację danego wystawcy. Warto zastanowić się, czy na twoich pracach będą zamieszczone ceny, czy będą one wymienione na osobnej liście (zwyczajowo ceny podaje się bez podatku VAT, w lokalnej walucie, jeśli targi odbywają się za granicą)? Jaka jest sugerowana cena detaliczna (ang. RRP – recommended retail price)? Czy łatwo będzie przetransportować twoje prace przeznaczone na wystawę i jak długo będzie trwać ich instalacja na miejscu? To tylko niektóre z podstawowych pytań, nad którymi należy pomyśleć zawczasu. Alice Lewy dodaje do tej listy parę praktycznych uwag. Po pierwsze, warto zadbać o to, by pomiędzy wystawcą a odwiedzającymi stanowisko nie było żadnej fizycznej bariery. Zniesienie dystansu jest niezwykle pomocne w nawiązaniu przyjaznej relacji z potencjalnymi klientami. Lepiej sprzedają się rzeczy, które można otworzyć, dotknąć, wziąć do ręki. Po drugie, należy możliwie najlepiej wykorzystać przysługujące nam miejsce. Dobrze jest zagospodarować przestrzeń pionową - górujące nad głowami elementy stoiska zwracają szczególną uwagę zwiedzających. Należy również zadbać o miejsca do siedzenia oraz zastanowić się, czy w celu promocji naszej marki wykorzystać prezentację multimedialną. Warto postarać się o pomoc w organizacji transportu i ustawienia niezbędnych elementów wyposażenia. Dni targowe bywają długie i męczące, dlatego lepiej unikać robienia wszystkiego samemu.

Odpowiednia prezentacja swoich prac na targach jest niezwykle ważna i zazwyczaj pochłania najwięcej uwagi i energii, nie można jednak przy tym zapominać, jak istotna jest właściwa promocja przed samą imprezą, a także podczas niej. Dużo targów i wystaw organizowanych jest właśnie po to, by zaprezentować młodych projektantów, dlatego czas na przygotowanie odpowiedniej strategii promocji nigdy nie jest stracony. Najlepiej zabezpieczyć się w zapas wizytówek lub zdjęć swoich prac z informacją dotyczącą kontaktu. Dobrze jest mieć ze sobą CV lub porządnie przygotowane portfolio oraz zestaw materiałów promocyjnych dla prasy, który zazwyczaj można zostawić u organizatorów. Odpowiednia reklama jest niezwykle istotna dla początkujących wystawców, którzy chcą zaistnieć na rynku. Przydatny w tej sytuacji może być notatnik, w którym potencjalni klienci będą mogli zostawiać swoje komentarze, uwagi lub dane kontaktowe. Jeśli wystawca ma zamiar przyjmować zamówienia, należy mieć przygotowaną informację o warunkach umowy, np. cenie i terminie dostarczenia zamówienia. Przed właściwą imprezą warto stworzyć sobie listę mailingową do potencjalnych klientów (jeśli są to kolejne targi, najlepiej wykorzystać nawiązane wcześniej kontakty), których możemy poinformować, np. za pomocą newslettera, e-maila czy fan page’a o naszym w niej udziale (najlepiej na około miesiąc przed samym wydarzeniem, a następnie tuż przed nim). Przygotowania do targów dobrze rozpocząć od rozwiązania kwestii logistycznych, takich jak zorganizowanie transportu na miejsce wydarzenia czy skompletowanie odpowiednich dokumentów oraz potwierdzeń terminów dostaw. Warto też stosunkowo wcześnie opracować materiał promocyjny, by później mieć czas na właściwe przygotowanie swoich prac na wystawę.

Lista rzeczy, w jakie należy się zaopatrzyć podczas targów, może być naprawdę długa. Warto zwrócić uwagę na przydatne drobiazgi, które mogą okazać się pomocne nie tylko podczas instalowania naszego stoiska, ale także w trakcie trwania samej imprezy, takie jak: lustro, folia, kalkulator, stołek lub krzesło, dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Zawsze należy skontaktować się z organizatorami, aby dowiedzieć się, co będzie oddane do dyspozycji wystawcy. Kluczową z dzisiejszej perspektywy jest na przykład możliwość skorzystania z wi-fi lub czytników kart kredytowych. Jest to niezwykle istotna informacja, gdyż pozwala na podjęcie decyzji w sprawie wyboru odpowiednich metod płatności za dane produkty. Ponownie najlepiej sprawdza się lista, którą z biegiem czasu można uzupełniać o kolejne elementy.

Finansowanie

Obecność na targach wiąże się z wysokimi kosztami i rzadko zdarza się, by wydatek ten zwracał się już po pierwszym naszym udziale w tego typu wydarzeniu. Istnieje jednak szereg możliwości, z których początkujący wystawcy mogą skorzystać, aby zminimalizować koszty samej imprezy. Jednym ze sposobów jest wzięcie udziału w konkursach organizowanych dla młodych projektantów. Konkursy, w których można wziąć udział, zarówno te polskie, jak i międzynarodowe, są liczne, dlatego warto być na bieżąco ze światem designu i możliwościami, jakie on oferuje dla rozpoczynających karierę w tym fachu. Jedną z tego typu inicjatyw organizowanych w Polsce jest Young Design – projekt realizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Przeznaczony jest dla studentów II stopnia (lub 4. oraz 5. roku studiów jednolitych magisterskich) oraz absolwentów uczelni państwowych i niepaństwowych do 31. roku życia. Laureaci otrzymują stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej, ufundowane przez Ministerstwo Kultury, które ma zostać przeznaczone na sfinansowanie wybranej formy zdobywania wiedzy i doświadczeń zawodowych[9]. Spośród licznych międzynarodowych konkursów można wymienić chociażby A’Design Award and Competition[10], Red Dot Award[11] czy James Dyson Award[12]. Przykładem na polskim gruncie może być konkurs IMS 4 Young[13]. Nagrody przeznaczone są dla osób i firm należących do sektora kreatywnego i oprócz wsparcia finansowego, oferują laureatom szeroki wachlarz możliwości promocji oraz niewątpliwie zwiększają prestiż danego nazwiska, co przy znacznej konkurencji na targach, stanowi nieocenioną przewagę. Podejmując decyzję o uczestnictwie w danym konkursie, należy uważne przeczytać regulamin. Zdarza się bowiem, że organizatorzy wymagają opłat za udział w konkursie, co należy uwzględnić w swoim budżecie. Warto również zwrócić uwagę na prawne aspekty danego konkursu dotyczące praw autorskich i publikacji materiałów promocyjnych. Ostatecznie, o decyzji wzięcia w nim udziału powinien rozstrzygać bilans zysków i strat, dlatego nie warto spieszyć się z wyborem.

Dobrym sposobem na ograniczenie wysokich kosztów promocji naszej działalności jest udział we wspólnych showcase’ach. Przykładem takiego przedsięwzięcia jest gdański Collective Design, podczas którego kilkunastu projektantów ma okazję do zaprezentowania swoich prac. Warto zatem przyłączyć się do programu, w którym uczestniczy kilkunastu wystawców, gdyż obok korzyści finansowych, niesie on ze sobą niewymierną wartość, jaką stwarza kreatywne środowisko wciąż poszukujące nowych inspiracji.

Podczas targów

Kiedy wszystkie niezbędne kroki przygotowawcze zostały już przemyślane i podjęte, stoisko targowe przygotowane, a materiały promocyjne rozdane, rozpoczyna się czas właściwych targów. Każda tego typu impreza rządzi się własnymi prawami, jednak jest parę rzeczy, o które należy zadbać, aby to doświadczenie okazało się owocne.

Targi to przede wszystkim rozmowy z ludźmi, dlatego tak istotna jest dobra prezentacja, nie tylko stanowiska, lecz również samego wystawcy oraz personelu pomocniczego. Przydaje się również parę marketingowych trików przyciągających publiczność. Podstawą jest dogłębna wiedza na temat prezentowanych prac (szczególnie dotyczy to osób pomagających, które przed targami należy zaznajomić ze swoim dorobkiem), wymagany strój odpowiadający okazji i uśmiech. Przyciągnięcie uwagi odwiedzających nie jest trudne, jeśli stosujemy się do podstawowych zasad sprzedaży, takich jak nawiązanie kontaktu wzrokowego. Interakcja z potencjalnymi nabywcami prac nie powinna ograniczać się do monologu na nasz temat, a raczej angażować słuchacza do wymiany poglądów lub opinii dotyczących prezentowanej przez nas oferty. Nawet jeżeli targi nie zakończą się sprzedażą wystawianych produktów, to uzyskane w ten sposób informacje zawsze można twórczo wykorzystać w przyszłości. Dobrze jest też rozmawiać ze wszystkimi zainteresowanymi, gdyż nigdy nie wiadomo, kto odwiedza nasze stanowisko. Dlatego zawsze należy prosić o wizytówki, gdyż jest możliwe, że właśnie mieliśmy do czynienia z potencjalnym partnerem biznesowym!

Warto również zadbać o odpowiedni ubiór i prowiant. Dni targowe są męczące, dlatego najlepiej włożyć na siebie coś, w czym czujemy się wygodnie i swobodnie. Dobrze jest również mieć ze sobą coś do jedzenia i picia, należy się jednak wystrzegać spożywania na stanowisku, gdyż nigdy nie wygląda to profesjonalnie. Czas targowy warto wykorzystać do budowania sieci kontaktów. Dlatego w wolnej chwili można rozejrzeć się po innych wystawcach, zostawić foldery informacyjne czy wymienić się wizytówkami. Takie znajomości z pewnością zaowocują w przyszłości szybszą wymianą informacji branżowych, czy możliwością nawiązania współpracy, pozwalając tym samym lepiej zaistnieć na rynku. Tego typu impreza jest też świetną okazją do nabycia niezbędnego doświadczenia i kontaktu z klientami, czy też budowania własnej strategii sprzedaży. Można wtedy również zorientować się, co inni myślą o twojej pracy, kto przychodzi na targi, co kupuje, jak wygląda. Jednak jednym z najważniejszych zadań jest proszenie zwiedzających o kontakt, np. poprzez zapisanie się do newslettera. Nawet jeżeli nie będą oni chcieli teraz niczego kupować, to może będą zainteresowani naszą ofertą w przyszłości.

Co dalej?

Targi to okres intensywnej pracy, jednak właściwy efekt można ocenić jakiś czas po ich zakończeniu. Dopiero wtedy mogą napłynąć zamówienia, które trzeba będzie zrealizować. Nawet jeśli po pierwszych targach takie zamówienia się nie pojawią, zawsze należy zadbać o utrzymanie nawiązanych kontaktów. Być może dobrym pomysłem jest wysłanie maili z podziękowaniem za zainteresowanie i subtelną reklamą swoich prac. Szczególnie warto rozsyłać takie informacje w okresie przedświątecznym, dlatego zaraz po zakończeniu imprezy należy uzupełnić swoją listę kontaktów. Ponadto, zawsze trzeba nagłośnić swój udział w tego typu wydarzeniu, szczególnie w różnego rodzaju mediach społecznościowych. Uaktualniane fotografie, podlinkowane artykuły na swój temat itp. wpływają na rozpoznawalność samego projektanta i budują zaufanie potencjalnych klientów. Krótko mówiąc, udział w targach jest świetną reklamą, którą trzeba odpowiednio wykorzystać!

Okres po targach to również czas na różnego rodzaju podliczenia. Należy zastanowić się wtedy, czy cele, które założyliśmy sobie na początku zostały osiągnięte, a jeśli nie, to co poszło nie tak i jakie wnioski możemy wyciągnąć na przyszłość. Być może konieczna będzie weryfikacja naszych początkowych założeń. Warto również podliczyć ostateczne wydatki i zastanowić się, czy udział w targach się opłacał. Poza tym można się zrelaksować i zacząć dobrze wspominać imprezę, w której wzięliśmy udział. W końcu, uczestnictwo w pierwszych targach czy festiwalu jest niezwykle ekscytującym doświadczeniem!
Przypisy
Bibliografia
Strony internetowe:

http://designteka.pl/ – portal internetowy poświęcony designowi, najnowszym światowym trendom oraz wydarzeniom w Polsce i na świecie. Można tam znaleźć mnóstwo artykułów podzielonym na 6 kategorii: architektura, wnętrza, dodatki, lifestyle, grafika oraz miejsca.
http://www.iwp.com.pl/ – strona Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, jednostki naukowo-badawczej zajmującej się wzornictwem i zarządzaniem wzornictwem (design management). Na stronie można znaleźć wyczerpujące informacje w zakresie projektów edukacyjnych organizowanych przez IWP, doradztwa oraz promocji designu.
http://exspace.pl/ – kolejna polska strona poświęcona designowi, na której oprócz wiadomości ze świata designu, można znaleźć wyczerpujące informacje o aktualnych konkursach, targach i festiwalach.
http://designattack.pl/ – strona festiwalu Design Attack poświęcona sztuce, wzornictwu oraz architekturze. Aktualne informacje na temat wystaw i wydarzeń uzupełnione są o przejrzysty kalendarz konkursowy podzielony na takie kategorie, jak wnętrza, street art, plakat, nabór na wystawę itp.
http://www.eurodesk.pl/ – strona organizacji dla młodzieży i osób pracujących z młodzieżą, na której znaleźć można wyczerpujące informacje na temat europejskich programów, szkoleń i stypendiów. Baza Eurodesku posiada bogatą listę programów i konkursów dla młodych ludzi w szeroko rozumianej sferze aktywności kreatywnej, które można uporządkować tematycznie, alfabetycznie lub wg deadline’ów.
http://designalive.pl/ – strona kwartalnika „Design Alive” przeznaczonego dla projektantów oraz wszystkich czytelników zainteresowanych designem. Bogate źródło informacji dla osób chcących pozostać na bieżąco z polskimi, jak i światowymi trendami, wzbogacone o wyczerpującą bazę wideo oraz inspirującą galerię.
http://www.thedesigntrust.co.uk/ – strona w języku angielskim dla designerów prowadzących własna działalność biznesową. Niezwykle bogate źródło praktycznych informacji wzbogaconych o rady ekspertów w tej dziedzinie. Strona podzielona jest na podkategorie, m.in. poświęcone strategii i planowaniu, finansom, marketingowi czy zarządzaniu.
http://www.creative-choices.co.uk/ – świetna strona w języku angielskim skierowana przede wszystkim do młodych projektantów, oferująca rady i wsparcie w rozwoju kariery, wzbogacona o ogłoszenia o pracę oraz wyczerpujące case studies w zakresie takich tematów, jak organizacja festiwalu czy własnej wystawy.
http://www.eventseye.com/ – ta darmowa strona w języku angielskim to bogata baza targów organizowanych na całym świecie, podzielonych według poszczególnych gałęzi przemysłu.
http://vimeo.com/30913797– filmik w języku angielskim Jak sprawić by targi były udane, to zwięzły, 8-minutowy, wywiad z projektantką biżuterii Angie Boothroyd, która opowiada o swoich doświadczeniach na targach i showcase’ach. Wywiad wzbogacony jest o praktyczne porady prawne.