« Powrót

Rozdział 1. Inwestorzy zewnętrzni.Przedsiębiorczość w czasach cyfryzacji.

Wyniki raportu badawczego zatytułowanego Świadomość Polaków w rzeczywistości cyfrowej – bariery i szanse przygotowanego przez agencję badawczą SW Research dla On Board Public Relation Ecco Network w 2012 roku pokazały, że większość badanych posiada kompetencje pozwalające na pełne wykorzystanie zasobów internetu. Największą pewność co do swoich kompetencji cyfrowych deklarowały głównie osoby najmłodsze (15–34) [1]. Żyjemy w czasach zmian technologicznych. Nowe technologie (w tym urządzenia mobilne) czy serwisy społecznościowe dają doskonałą okazję do wejścia w świat biznesu i wykorzystania swoich umiejętności oraz wiedzy do zarabiania pieniędzy. Mówi się, że w Polsce mamy w tej chwili od czynienia z rozkwitem przedsiębiorczości internetowej [2]. W związku z rozwojem technologicznym, a także dużym zainteresowaniem przedsiębiorczością jako taką, wiele słyszy się o startupach, funduszach Venture Capital i Aniołach Biznesu. Mimo ogromnej popularności startupów nie wszyscy wiedzą, o co tak naprawdę chodzi.

Jak zdefiniować słowo startup?

W języku polskim nie ma jednego słowa, które w pełni oddawałoby wszystko, co zawiera w sobie startup [z angielskiego start up – uruchamiać, zakładać (firmę), rozpoczynać (działalność)]. Steve Blank definiuje startup jako tymczasową organizację zajmującą się poszukiwaniem skalowalnego, powtarzalnego i rentownego modelu biznesowego . W Polsce przyjmuje się, że startup to firma lub tymczasowa organizacja, której celem jest poszukiwanie modelu biznesowego [3], który gwarantowałby jej rozwój. To nowopowstała firma, której działanie oparte jest w dużej mierze o nowe technologie oraz internet. Startupami nazywa się również nieformalne grupy, które rozwijają swój pomysł, ale jeszcze nie zarejestrowały działalności. Dla startupów charakterystyczne są:
• niskie koszty rozpoczęcia działalności,
• wyższe niż w przypadku standardowych przedsięwzięć ryzyko,
• potencjalnie wyższy niż w przypadku standardowych przedsięwzięć zwrot z inwestycji.

W Polsce startupy cieszą się szczególną popularnością wśród osób będących jeszcze na studiach lub tuż po nich. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego wśród internautów przez serwis mamstartup.pl, 86% twórców startupów to osoby urodzone w latach 80. XX wieku [4]. Co ciekawe, np. w Finlandii, w której jeszcze jakiś czas temu prym w obszarze nowych technologii wiodła Nokia, wiele osób decydujących się na założenie własnego startupu to pracownicy korporacji, którzy doskonale poznali nowe technologie oraz ich możliwości i postanowili je wykorzystać do realizacji swojego pomysłu na biznes.

Czy startup jest dla każdego?

Eric Ries, autor książki Metoda Lean Startup, pisze następująco: Genialni studenci siedzą w akademiku i tworzą przyszłość. Nie znają granic, mają obsesję na punkcie nowych technologii i są w pełni młodzieńczego entuzjazmu – zakładają firmę i budują ją od zera. Odnoszą pierwsze sukcesy, dzięki czemu udaje im się pozyskać kapitał i wprowadzić swój produkt na rynek. Zatrudniają znajomych i przyjaciół, tworzą zespół stworzony z samych gwiazd i świat staje przed nimi otworem [5].

Własny startup może stworzyć każdy, kto ma pomysł na biznes i dużo samozaparcia. Nieprawdą jest, że najcenniejszą wartością startupu jest jego pomysł. Doskonale określa to Rick Marini, założyciel startupu Branchourt – Silicon, który wskazuje, że sam pomysł w biznesie opartym o nowe technologie nic nie znaczy, ponieważ w dzisiejszych czasach praktycznie nie zdarzają się unikatowe pomysły (– Valley is full of great ideas, but ideas are cheap... and execution is the hard part. If you think you have a great unique idea, I’d bet 5 other people in Silicon Valley already thought of it) [6]. Co w takim razie liczy się najbardziej? Zespół, umiejętności, jakie posiada, wytrwałość w realizacji założeń i możliwość skalowania. Tworzenie własnego biznesu nie polega na tym, żby wpaść na genialny pomysł i do końca życia nie pracować. Przynajmniej w zdecydowanej większości przypadków tak to nie wygląda.

Przyglądając się środowisku osób przedsiębiorczych, zwłaszcza związanych ze startupami, można odnieść wrażenie, że startup przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla programistów i inżynierów, czyli osób związanych z naukami ścisłymi. Nic bardziej mylnego. Startupy są związane nie tylko z technologią – to raczej rozwiązanie, które zmienia rzeczywistość, oferuje coś nowego. Jednym z przykładów rozwiązania wprowadzającego do świata sztuki innowację, która może być wykorzystana nie tylko na polu designu, ale i w przemyśle samochodowym, jest opracowana przez Oskara Ziętę FIDU – technologia ultralekkich i wytrzymałych konstrukcji inspirowanych bioniką i przyrodą [7].

Wstęp do finansowania własnej firmy.

Jedną z najważniejszych dla startupu kwestii jest pozyskanie środków na rozwój pomysłu/firmy. Kluczowe jest pozyskanie inwestorów, którzy zechcą zainwestować w startup jeszcze na etapie idei lub wczesnego rozwoju. Trzeba jednak pamiętać, że dla inwestora to duże ryzyko – tylko 2 lub 3 startupy na 10 przetrwają do fazy komercyjnej realizacji. Z kolei jeśli projekt osiągnie sukces, daje możliwość osiągnięcia niemałych zysków.

Jest kilka możliwości finansowania działalności początkującego przedsiębiorcy internetowego:
• Pierwszym i najlepszym źródłem może być tak zwane FFF (Fools, Friends & Family), czyli oszczędności, znajomi i rodzina, najbliższe osoby, które zaufały młodemu przedsiębiorcy na tyle, że zdecydowały się mu pomóc. Należy jednak pamiętać o tym, że ciąży wtedy na nas odpowiedzialność przed osobami, z którymi jesteśmy emocjonalnie blisko związani.
• Kolejnym źródłem finansowania może być kredyt. Jeszcze do niedawna to rozwiązanie było trudno dostępne dla młodych firm, które nie posiadają historii. Jednak coraz więcej banków i instytucji finansowych otwiera się na młodych przedsiębiorców, których firmy oferują innowacyjne produkty i w znaczący sposób zmieniają technologię, dając im różne możliwości finansowania w postaci odpowiednio dobranych produktów bankowych.
• Środki unijne wśród twórców startupów są dość kontrowersyjną kwestią, co związane jest z wieloma formalnościami, jakich należy dopełnić. Trzeba jednak przyznać, że dla wielu młodych przedsiębiorców to może być okazja do rozwinięcia swojego pomysłu i zbudowania podwalin dla większego biznesu. Należy tylko z tej okazji skorzystać właściwie, w taki sposób aby maksymalnie wykorzystać środki na rozwój, a nie traktować projekt finansowany z dotacji unijnej jako sposób na wyciągnięcie maksymalnie dużej kwoty pieniędzy. Minusem pozyskiwanych w ten sposób funduszy jest niestety rozbudowana biurokracja oraz niejasne przepisy wykonawcze.
• Jednym ze źródeł kapitału na rozwój swój firmy są tzw. Aniołowie Biznesu – prywatne osoby, które odniosły sukces i po zgromadzeniu większego kapitału część majątku inwestują pomagając startupom. Plusem tego rozwiązania jest minimum formalności oraz szybki proces decyzyjny.
• Dla startupów, które potrzebują większych kwot na rozwój swojego pomysłu (od kilkuset tysięcy złotych wzwyż) i w zamian za wsparcie finansowe i merytoryczne gotowe są oddać część udziałów w firmie, dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z funduszem Venture Capital.

Ważnym wkładem w rozwój projektu są pomysłodawcy i ich własna praca. Zwłaszcza w startupie internetowym bardzo wiele można osiągnąć bez konieczności pozyskiwania zewnętrznego źródła finansowania.

Które rozwiązanie jest najlepsze? Arkadiusz Hajduk, współtwórca akceleratora Huge Thing, w książce Start-up po polsku kwestię finansowania startupu komentuje w następujący sposób: – To, jakie finansowanie będzie najlepsze dla startupu, zależy od tego, na jakim jest etapie. Każde finansowanie, które pozwala start-upowi dotrzeć do momentu, w którym staje się firmą (czyli czymś poważnym, skalowalnym i zyskownym), jest dobre. Im później musi się pojawić takie finansowanie tym lepiej dla start-upu [8].
Przypisy
Bibliografia

1. Ch. Anderson, Za darmo. Przyszłość najbardziej radykalnej z cen, Wydawnictwo Znak, Kraków 2011.
2. S. Blank, B. Dorf, Podręcznik startupu. Budowa wielkiej firmy krok po kroku, Helion, Gliwice 2013.
3. M. Blumberg, Startup CEO: A Field Guide to Scaling Up Your Business, John Willey & Sons Inc., Hoboken 2013.
4. M. Cichoń, M. Cisek, K. Czopek, Biblia e-biznesu, Helion, Gliwice 2013.
5. T. Clark, A. Osterwalder, Y. Pigneur, Model biznesowy TY, Helion, Gliwice 2013.
6. N. Duarte, Slajdologia. Nauka i sztuka tworzenia genialnych prezentacji, Helion, Gliwice 2011.
7. B. Feld, Startup Life: Surviving and Thriving in a Relationship with an Entrepreneur, John Willey & Sons Inc., Hoboken 2013.
8. B. Feld, Startup Communities: Building an Entrepreneurial Ecosystem in Your City, John Willey & Sons Inc., Hoboken 2012.
9. Ch. Guillebau, Niskobudżetowy startup. Zyskowny biznes i życie bez frustracji, Helion, Gliwice 2013.
10. J. Harkin, Trendologia. Niezbędny przewodnik po przełomowych ideach, Wydawnictwo Znak, Kraków 2010.
11. G. Kawasaki, Oczarowanie. Sztuka zmieniania serc, umysłów i czynów, Helion, Gliwice 2013.
12. G. Kawasaki, Sztuka rozpoczynania, Helion, Gliwice 2007.
13. T. Kalley, J. Littman, The Art of Innovation, Profile Books, Londyn 2004.
14. L. Klein, UX for Lean Startups: Faster, Smarter User Experience Research and Design, O’Reilly Media Inc., Sebastopol 2013.
15. J. Livingston, Founders at Work: Stories of Startups' Early Days, Apress, Berkeley 2007.
16. A. Maurya, Metoda Running Lean. Iteracja od planu A do planu, który da Ci sukces, Helion, Gliwice 2013.
17. G. A. Moore, Przeskoczyć przepaść. Jak trafić z nowoczesnym produktem do każdego klienta, Helion, Gliwice 2013.
18. A. Osterwalder, Y. Pigneur, Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera, Helion, Gliwice 2012.
19. E. Ries, Metoda Lean Startup, Helion, Gliwice 2012.
20. G. Shapiro, Ninja Innovation: The Ten Killer Strategies of the World's Most Successful Businesses, HarperCollins Publishers, Nowy Jork 2013.

Strony internetowe:

http://blog.kurasinski.com – blog Artura Kurasińskiego, który współtworzy i pomaga w starcie wielu biznesów internetowych
http://antyweb.pl – blog o nowych technologiach i startupach
http://startups.antyweb.pl – lista startupów z Polski
http://zapytajvc.pl – blog dotyczący kwestii inwestycji w startupy
http://pl.paweltkaczyk.com/category/podcast-2 – podcast zawierający informacje na temat przedsiębiorczości
http://www.startupwliczbach.pl – blog o finansach
http://betali.st – serwis zawierający informacje o ciekawych startupach z całego świata
http://techcrunch.com – serwis z informacjami dotyczącymi nowych technologii
http://steveblank.com – blog o przedsiębiorczości i rozwijaniu pomysłów na biznes
http://mamstartup.pl – serwis z informacjami o startupach
http://proseedmag.pl – serwis z informacjami na temat biznesu i technologii
http://theleanstartup.com – strona z informacjami na temat lean startup
http://startupweekend.org – strona z informacjami na temat najbliższych wydarzeń Startup Weekend
http://www.microsoft.com/bizspark – strona programu Microsoft Bizspark
http://startuptv.pl – telewizja internetowa dotycząca startupów i nowych technologii
http://startupchile.org – strona WWW Startup Chile
https://www.startupdigest.com – cykliczne newslettery z informacjami o wydarzeniach dla twórców startupów
http://www.kickstarter.com – serwis dla twórców startupów poszukujących finansowania
http://www.inc.com – seriws o biznesie i nowych technologiach
https://angel.co – lista funduszy i inwestorów z informacją o kwocie, jaką dysponują